Kellikle Yüzleşmek: Saç Ekimi ve Alternatifler

Blog geri dön
Kellikle Yüzleşmek
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 0

Kellikle yüzleşmek ve kellik sorunu sadece günümüzde değil tarihin de farklı dönemlerinde sık karşılaşılan fiziksel değişimler arasında bulunur. Saç dökülmesi problemiyle yüzleşmek kişisel olarak zorlayıcı olabilir. Bunun temel sebebi fiziksel olarak karşılaşılan değişimin hem toplum tarafından yadırganması ve ayrımcılığa maruz kalınmasıdır. Diğer insanların görüşlerine önemsemeyen kişiler dahi kellik sorunuyla yüzleşirken zorlanabilirler.

Bu problemle yüzleşmenin zor olmasının birçok farklı sebebi vardır. Yüzleşme öncesinde mutlaka bazı tavsiyelere uyulması gerekir. Sürecin daha sağlıklı ve psikolojinin daha iyi şekilde bu aşamaya alınabilmesi için destek alınması önerilir. Kelliği kabul etmek için kullanılan birçok yöntem vardır ve bu yöntemler ile kişiler yeniden istedikleri görünüme ulaşabilir.

Kellikle Yüzleşmek için Ne Yapılabilir?

Kellikle Yüzleşmek

Kellik sorunuyla yüzleşmek için yapılabilecekler arasında birçok tavsiye yer alır. Kişiler eğer yeni görünümlerini kabullenmekte zorlanıyor ise mutlaka profesyonel bir destek almaları gerekir. Kellik ile mücadele edilemediği ve saç dökülmesi durdurulamadığında sorunu kabul etmeyi sağlayacak bazı öneriler şunlardır:

 • Profesyonel Destek: Duygusal destek almak bu süreçte alışmayı kolaylaştırabilir. Sadece profesyonel destek değil aynı zamanda benzer sorunları yaşamış kişiler ve yakınlar ile de sohbet etmek ve deneyim paylaşımında bulunmak önemlidir. Duygu paylaşımları sürecin daha kolay atlatılmasını sağlar.
 • Kellik Hakkında Bilgi Seviyesini Arttırmak: Çözüm önerileri geliştirmek ve kişinin kendisi için uygun metotları öğrenmesi önerilir.
 • Duygu Yönetimi: Saç dökülmesi sürecinde duygu yönetimi doğru yapılamadığı takdirde stres seviyesi yükselir. Stres ve gerginlik ise saç derisinin daha hızlı zayıflamasına neden olarak dökülmeyi hızlandıracaktır.
 • Ayrımcılığa Karşı Mücadele Etmek: Fiziksel görünüm nedeni ile karşılaşılan ayrımcılıklara karşı koruma mekanizması geliştirmek psikolojik olarak daha az zarar görmeyi sağlar. Bunun en iyi adımı ise kabullenmektir.

İlgili İçerik: Saç Dökülmesi Tedavisi için Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi saç dökülmesi yaşandığında kullanılan yöntemlerden biridir. Saç dökülmesiyle karşılaşan kişiler, saçları tamamen döküldükten sonra saç ekimi yaptırabilir. Saç ekimi yaptırmak birçok kişinin tercihidir. Özellikle saç dökülmesini ve yeni görünümünü kabul etmekte zorlanan kişiler psikolojik olarak kendilerini daha kötü hissederler.

Öz güvenlerini de azalma meydana gelirken, sosyal yaşamlarında kısıtlamaya başlarlar. Bu tarz sorunlarıyla karşılaşmamak adına saç ekimi işlemi tercih edilebilir. Saç ekimi yaptırmadan önce mutlaka birden fazla klinik ziyaret edilmeli ve farklı uzmanlar ile görüşmeler yapılmalı. Kişi kendisi için en uygun yöntemi belirledikten sonra ihtiyaçlarına yönelik saç ekimi yaptırabilir.

Saç Ekimi Yararları Nelerdir?

Saç ekiminin yararları arasında öz güven kazanmak, psikolojinin düzelmesi ve sosyal yaşamın olumlu etkilenmesi gibi konular da yer alır. Saç dökülmesi her ne kadar fiziksel bir değişim olarak görülse de aslında kişiler psikolojik olarak da bir değişime maruz kalırlar. Dolayısıyla saç ekiminin yararları sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik ve duygusal maddeleri de içerir. Saç ekiminin yararları arasında şu maddeler yer alır:

 • Çekimi yapıldıktan sonra kişi daha genç bir görünüm elde eder.
 • Saç ekimi kısa sürede iyileşme belirtisi gösteren bir metottur.
 • Saçlar uzadıktan sonra istenildiği gibi şekil verilebilir ve uzatılabilir.
 • Saç dökülmesinin kalıcı çözümüdür.
 • Zamanla farklı nedenlere bağlı saç dökülmesi yaşansa da bu oran oldukça düşüktür.
 • Kişiler yeniden gerçek saçlarına ulaşırken bir yandan da doğal görünümlerini yeniden kazanırlar.

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmaz?

Saç ekimi yapılamayan durumlar arasında belirli sağlık problemleri yer alır. Saç ekimi işlemi cerrahi bir yöntemdir. Dolayısıyla bu yöntem için kişilerin uygun olması gerekir. Özellikle cilt problemi ya da kan problemi olan kişilerin saç ekimi yaptırması riskli bulunabilir. Bu durum sübjektiftir ve herkes için aynı durum geçerli değildir. Saç ekiminin yapılamadığı zamanlar şunlardır:

 • Saç ekimi yaptıracak kişi de sağlık sorunlarının ortaya çıkması (kalp hastalığı, diyabet, enfeksiyon ya da iltihap problemleri, cilt kanseri, mantar vb. hastalıklar ve kan sorunları).
 • Saç kökü donörünün yetersiz olması ya da bölgenin işlem için uygun olmaması.
 • Saç ekimi yaptıracak olan kişinin hamile olması ya da emzirme döneminde bulunması.
 • Ergenliğe girilmemiş olması ya da ileri yaş evresinde olunması.
 • Dökülmenin nedenlerinin net olarak anlaşılamaması ya da önceki tedavilerden istenilen sonucun alınamaması.

Bu sorunlar ile karşılaşıldığında çoğunlukla saç ekimi yaptırılmasına izin verilmemektedir. Kelliği kabul etmek ve saç ekimi yerine diğer alternatiflere yönelmek daha doğru olacaktır.

İlgili İçerik: Saç Ekimi Yapılamayan Durumlar Nelerdir?

Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekim yöntemlerinde en sık kullanılan seçenekler şunlardır:

 • Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE): Saç ekimi yöntemleri arasında en yaygın olandır. Saç köklerinin bölgeden tek tek alınması ile işlem başlatılır ve kişiye özel uygulamalar içerir. Cerrahi kesikler atılmadan işlem özel iğneler ile gerçekleştirilir. İşlem sonrası iz, yara ya da komplikasyon oluşumu daha düşüktür.
 • Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT): Donörlerin tek tek nakil işlemi yapılır ve bu süreçte iyileşme daha uzun sürebilir. Kesi atılır ve işlemin ardından dikiş ihtiyacı da ortaya çıkar bu sebep ile yara, sızı, ağrı gibi yan etkiler ile karşılaşılması daha olasıdır.
 • Direct Hair Implantation (DHI): Yöntemin kendine özel aletleri vardır ve bu ekipmanlar olmadan işlemin yapılması bir hayli zordur. Saç kökleri özel aletler ile alınarak nakil işlemi uygulanır. Türkiye’de sık karşılaşılan yöntemlerden biridir. Alanında uzman ve tecrübeli hekimlerin yapması tavsiye edilir.

Protez Saç Uygulaması Nedir?

Protez saç uygulaması kalıcı ve geçici olmak üzere farklı gruplara ayrılır. Çoğunlukla geçici bir yöntem olmasına karşın yıllar boyu kullanılması ve tercih edilmesi mümkündür. Protez saç tercihi yapıldığında kişiye özel planlama yapılır ve özel adımlar ile işlem gerçekleştirilir. Tecrübeli ve onaylı kliniklerde işlem yapılması son derece önemlidir. Özelleştirme yapılabilmesi daha kolay olduğu için birçok kişi tarafından sık tercih edilir. İstenilen renk, uzunluk, stil ve gerçekçi görünümde protez saç hazırlanabilir. Bölgesel kellik meydana gelmiş ise çok küçük alanlar için de protez hazırlanabilmektedir. İsteyen herkese uygulanabilir olsa da mutlaka işlem öncesinde kontrol, ön görüşme ve tetkikler yapılmalıdır. Günümüzde protez saç işleminde kullanılan saç telleri %100 gerçek olabilmektedir.

Protez Saçın Yararları Nelerdir?

Protez saç yaptırmanın yararları arasında kişinin normal yaşamına çok hızlı dönebilmesi yer alır. Günlük rutinler değiştirilmeden protez saç yaptırılabilmektedir. Hızlı sonuç alınabildiği için kişiler genellikle saç ekimi yerine protez saçı daha uygun bulurlar. Hem kullanım kolaylığının bulunması hem geçici ya da kalıcı kullanım imkanlarının yer alması nedeniyle protez saçın yararları son derece fazladır. Protez saçın yararları şu şekilde açıklanabilir:

 • Öz Güven Artışı: Hızlı sonuç alındığı için özgüven artışı da aynı şekilde hızlı olmaktadır. Kişiler kendilerini daha iyi hissetmeye, sosyal hayatlarını daha aktif olarak yer almaya devam edebilirler. Bu durumdan hem psikolojik olarak iyi hissetmek hem de duygusal olarak hormonların yeniden inşa edilmesi mümkündür.  
 • Hızlı Sonuç: Protez saç yaptıran kişiler hızlı sonuç alırlar. Kendileri için belirlenen adımları kısa süre içerisinde gerçekleştirdikten sonra işlem birkaç saat içerisinde tamamlanır.  
 • Gerçek Görünüm: Protez saç uygulaması, bir görünüm sunduğu için kişiler genellikle kellikle yüzleşmek ve kelliği kabul etmekte zorlanmazlar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön