Saç Ekimi İşlemi Anestezi Seçenekleri: Hangisi Sizin için Uygun?

Blog geri dön
Saç Ekimi İşlemi Anestezi Seçenekleri
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 0

Saç ekiminde anestezi uygulaması herkes için geçerli olan standart bir uygulamadır. Saç ekimi esnasında ağrı ve acı hissetmemek için genellikle anestezi uygulaması yapılır. Bu uygulama genel anestezi ve lokal anestezi olmak üzere ikiye ayrılır kişiler için hangisi daha uygun ise yapılan ön görüşmelerde anestezi türü belirlenir. Saç ekimi işlemi anestezi seçenekleri genellikle kişinin ihtiyaçları ve yapılacak olan işlemin uzunluğuna göre belirlenmektedir.

Kim için hangi anestezi türünün uygun olduğu farklılık gösterebilir. Kişiden kişiye değişen anestezi seçenekleri saç uzmanları veya cerrahlar tarafından kişiye aktarılır. İşlem esnasında bilincin açık olmasını isteyenler lokal anesteziyi tercih edebilir. Aynı zamanda kişisel ihtiyaçlar ve farklılıklar nedeni ile genel anestezi kullanılması da son derece olağandır. Saç ekimi için anestezi işlemine uzmanlar ile karar vermek ve kişi için en uygun tercihi yapmak işlem öncesi stres yönetimi için de önem taşır.

Saç Ekiminde Lokal Anestezi Uygulaması Nedir?

Saç ekiminde lokal anestezi uygulaması herkes için uygun bulunmamaktadır.  Lokal anestezi uygulaması uygun olan herkese yapılabilir. Saç ekimi öncesinde mutlaka kişilerin hangi anestezi türü için uygun olduklarını, uzman doktorları ile görüşmeleri gerekir. Bilincin açık olması eğer operasyon için uygunluk taşıyor ise lokal anestezi yapılmasına herhangi bir sorun yoktur. Ancak özellikle uzun süreli operasyonlarda kişiler için genel anestezi daha uygun olacaktır. Lokal anestezi uygulanma süreci diğer süreçlere göre daha basittir.

Saç ekimi esnasında yapılan işlemlerden herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Kişinin bilinci açıktır ve yapılan işlemlerin farkındadır. Dolayısı ile işlemlerin farkında olmak isteyenler doğrudan lokal anestezi tercih edebilir. Ancak bazı durumlarda hangi anestezi türünün tercih edileceği kişinin kararına göre verilmez. Operasyon süresi doktor görüşü ve diğer faktörlere bağlı kalarak lokal anestezi isteyen bir danışana genel anestezi yapılması da mümkündür.

Lokal Anestezi Nasıl Uygulanır?

Lokal anestezi uygulaması saç ekimi işlemi başlamadan önce yapılır. Anestezinin uygulanabilmesi için özel ilaçlar ve iğneler tercih edilir. Özellikle saç ekimi hassas bir konu olduğu için mutlaka anestezi aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edildiği takdirde süreç sorunsuz olarak devam eder. Lokal anestezi uygulaması uzman kişiler tarafından yapıldığında son derece basit görünmektedir. Ancak anestezi için belirlenen ilaç, doz, içerik ve enjekte işlemi hassas konulardır.

Bu sebep ile de alanında uzman kişiler tarafından anestezi yapılmadan önce mutlaka saç ekimi yapılacak olan kişiyle görüşmeler gerçekleştirilmelidir. Kişinin alerjen durumu ya da farklı hassasiyetleri var ise bu noktada kullanılacak olan anestezi içeriğine karar verilmelidir. Lokal anestezi uygulaması işlem başlamadan önce yapılır ve kişi uyuşukluk hissi ile karşılaştığında etkisini gösterdiği anlaşılır. Lokal anestezi uygulandığında kişi vücudunun farklı yerlerinde hâlâ hisse ve bilince sahiptir. Sadece işlem yapılacak olan bölgede herhangi bir şey hissetmez.

Saç Ekiminde Genel Anestezi Nedir?

Saç ekimi için genel anestezinin kullanılması çoğunlukla daha farklı süreçleri içerir. Birbirinden farklı hem avantaj hem de dezavantajları olmasına karşın genel anestezi yapılacak olan işleme ve kişinin ihtiyaçlarına bağlı olarak kullanılabilir saç ekimi yapılacağı zaman genel anestezi genellikle işlem uzun süreceği vakitlerde tercih edilir. Kısa süreli ya da küçük bölgelerde uygulanacak olan işlemler için genellikle lokal anestezi uygulaması yapılır. Özellikle korku ve gerginlik hisseden danışanların stres seviyelerini minimumda tutabilmek için genel anestezi tercih edilir. Bunun dışında genel anestezi saç ekiminde sık sık tercih edilen bir metot değildir.

Saç çektirecek olan kişilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak genel anestezi kullanılabilir. Genel anestezi kullanıldığı takdirde kişi operasyon da dahil olmak üzere herhangi bir şey hatırlamaz. Anestezi yapıldıktan sonra bütün bilincini kaybetmekte ve işlemden sonra uzmanlar tarafından anesteziden uyandırılmaktadır. Saç ekimi için anestezi yapılması şarttır ancak hangi anestezinin uygulanacağı kişiye göre değişir.

Saç Ekimi İşlemi Anestezi Seçenekleri

Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Saç ekimi öncesi genel anestezi uygulaması yapılması için özel ilaçlar hazırlanmalıdır. Kişinin hassasiyet göstermediği ya da duyarlılığının bulunmadığı ilaçlar tercih edilmelidir. Aksi takdirde farklı reaksiyonlar ile karşılaşılması ve operasyonun yarım kalması mümkündür. Genel anestezi uygulamasında mutlaka hem doktorun hem de danışanın görüşleri alınmalıdır. Eğer kişi bilincinin tamamen kapatılmasını tercih ediyor ise o halde uzman görüşü de alarak genel anestezi uygulanabilir.

Genel anestezi uygulaması alanında uzman ve tecrübeli kişiler tarafından yapılır. İşlemin yoğunluğu ve kaç saat süreceğine bağlı olarak kişiye ilaç hazırlanır. Bu ilaçlar aynı zamanda kişinin değerleri ile de uygun olmalıdır. Operasyon öncesi kişiye enjeksiyon ya da farklı yöntemler ile genel anestezi verilebilir. İlacın türüne bağlı olarak verilme biçimi değişebilir.

Genel Anestezinin Avantajları Nelerdir?

Saç ekiminde genel anestezi avantajları arasında birçok madde yer alır. Kişinin bilincinin tamamen kapatılması, belirli konularda olumlu etki yaratır. Ancak saç ekimi için genellikle genel anestezi tercih edilmez. Bunun birçok sebebi vardır. Örneğin lokal bir bölgede işlem yapılması işlemin genellikle çok uzun sürmemesi gibi sebeplerden dolayı lokal anestezi tercih edilir. Bölgesel anestezi kullanılmayacağı taktirde genel anestezi uygundur. 

Genel anestezinin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Saç ekimi esnasında herhangi bir ağrı acı ya da sızı hissedilmez.
  • Genel anestezi uygulandığı takdirde kişi operasyonu izlemektedir. Bilincin tamamen kapatılması, özellikle stres seviyesinin düşürülmesinde avantaj sağlar.
  • Genel anestezi çoğunlukla büyük operasyonlar için uygundur saç ekimi gibi operasyonlarda genellikle genel anestezi tercih edilmez, ancak yapılacak olan işlem uzun ve komplikasyon yaşanma ihtimali var ise genel anestezi daha uygundur.

Lokal Anestezi ve Genel Anestezi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Anesteziler arası farklılıklar mevcuttur. Hem uygulama biçimi hem kullanım yöntemi hem de etkisi olarak bakıldığında her 2 anestezi türü de birbirinden ayrılır. Lokal anestezi ve genel anestezi farklılıkları şunlardır:

  • Genel anestezi kişinin bilincini tamamen kaybetmesini sağlar ve herhangi bir hissin önüne geçer. Lokal anestezi, bölgesel olarak hissizlik sağlar ve bilinç açıktır.
  • Lokal anestezide işlem izlenebilir.
  • Genel anestezi sonrası kişilerin kendilerine gelmesi daha karmaşık ve uzun bir sürece neden olabilir. Lokal anesteziden sonra ise kişilerin bilinci zaten açık olduğu için bununla ilgili bir sorun yaşamazlar.
  • Lokal anestezi küçük işlemler ve kısa süreli operasyonlar için daha uygunken genel anestezi büyük çaplı operasyonlarda daha çok tercih edilir.
  • Protez saç, saç ekimi ve saça ilişkin kısa diğer operasyonlarda gerekli görüldüğü takdirde genellikle lokal anestezi kullanılır.

Saç Ekimi İşlemi Anestezi Seçeneklerinden Hangisi Daha Uygun?

Saç ekimi için uygun olan anestezi lokal anestezi türüdür. Genel anestezi cerrahi işlemler için daha çok tercih edilir. Saç ekimi de cerrahi işlemleri içerir ancak genellikle işlem daha kısa sürer. Dolayısıyla eğer sağlık ya da stres ile ilgili bir durum mevcut değilse saç ekimi için anestezi türü seçerken büyük bir oranda lokal anestezi uygulaması yapılmaktadır. Genel anestezi saç ekimi için doktorlar tarafından da elzem olmadığı müddetçe önerilmez.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön