Saç dökülmesi hormonlardan mı etkilenir?

689 görüntülenmeProtez Saç Kullanıcı Tavsiyelerisaç dökülmesi
0
0 Yorum

Saç dökülmesi hormonlardan mı etkilenir?

ONNA Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Nisan 6, 2023
Bir Yorum Ekle
0

Evet, saç dökülmesi hormonlardan etkilenebilir. Saç dökülmesi, androgenetik alopesi adı verilen bir durumun bir semptomu olabilir. Androgenetik alopesi, saçlı derideki saç foliküllerinin hassasiyeti nedeniyle erkeklerde genellikle kellik olarak bilinen bir durumdur. Bu durumda, saç dökülmesi, androjen hormonları olarak bilinen erkek cinsiyet hormonlarından olan dihidrotestosteron (DHT) ile ilişkilendirilir.

DHT, saçlı derideki saç foliküllerine bağlanarak saç büyümesini yavaşlatır ve sonunda saç dökülmesine neden olur. Kadınlarda da saç dökülmesi hormonal nedenlere bağlı olabilir. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda, östrojen seviyelerindeki düşüş saç dökülmesine neden olabilir.

Ancak, saç dökülmesi sadece hormonal faktörlere bağlı değildir. Birçok faktör, stres, beslenme, yaşlanma, ilaç kullanımı ve genetik gibi faktörler de dahil olmak üzere, saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi sorununuz varsa, bir doktorla görüşmek, saç dökülmesinin nedenini belirlemek ve uygun tedaviyi almak için en iyi adımdır.

ONNA Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Nisan 7, 2023
Bir Yorum Ekle
Cevabınızı yazın.