Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi: Anneler için Saç Sağlığı

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi: Anneler için Saç Sağlığı
Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi: Anneler için Saç Sağlığı
Genel Bilgi
1 Yorum

Kadınlarda doğumdan sonra saç dökülmesi ile karşılaşılması son derece normaldir. Kadınlarda saç dökülmesi genellikle hormonlar ile ilişkilendirilir. Özellikle doğum gibi çok sancılı ve büyük bir süreç atlatıldığında kadınlarda saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Saç dökülmesinin hem hormonlara dayalı nedenleri varken hem de doğumun sebep olduğu farklı faktörler bulunur. Bütün bunlar bir araya geldiğinde ise kadınlarda saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Doğum sonrası karşılaşılan bu saç dökülmesinde mutlaka bir rutin benimsenmeli ve doğru bakım önerilerine uyarak saçların yeniden uzaması ve daha sağlıklı olması sağlanmalıdır.

Hamilelik sürecinde bazı hormonlarda yüksek seviyede artış yaşanırken, bazı hormonlarda ise düşmeler meydana gelir. Bütün bu hormonal dengesizlikler vücutta farklı problemlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Bu sorunlardan birisi de saç dökülmesidir. Özellikle doğuma kadar herhangi bir saç dökülmesi yaşamayıp doğum sonrası saç dökülmesi yaşanması hormonların yeniden dengeye girmesiyle ilişkilendirilir. Çoğunlukla korkulacak ya da endişe edecek bir durum olmasa da mutlaka bakım yapılmalıdır.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur?

kadınlarda doğum sonrası saçlar neden dökülür

Doğum sonrası saç dökülmesinin nedenleri arasında birçok faktör ile karşılaşılabilir. Doğum sonrası saç dökülmesiyle karşılaştırılmasına sebepleri şu şekilde açıklanabilir:

 • Hamilelik sürecinde östrojen hormonunun yüksek seviyede olması.
 • Hamileliğin bitmesinin ardından östrojen hormonunun normal seviyesine dönmesi.
 • Progesteron hormonunun dengesinin değişmesi.
 • Hormonların farklı dengelere yenilere yeniden adapte olması.
 • Vücudun hızlı şekilde ve kısa sürede değişmesi.
 • Doğumun kadın vücudundaki etkileri.

Bu sebeplerden dolayı doğum sonrası saç dökülmesiyle karşılaşılabilmektedir. Özellikle emzirme döneminde lohusa döneminde ve ilerleyen evrelerde farklı saç problemleri ile karşılaşılması da mümkündür. Bu durumların önüne geçmek ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlamak adına bakım rutinleri oluşturulmalıdır.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Anneler için saç dökülmesine iyi gelen yöntemler arasında birçok öneri bulunur. Kişiler kendileri için en uygun ve sağlıklı olan yöntemi denemelidir. Örneğin ince telli saçlara sahip olanlar, kalın telli saçlara sahip olanlar için önerilen uygulamalardan uzak durmalıdır. Saçlarında yıpranma ya da boya olan kişiler doğal saçlar için önerilen yöntemleri kullanmamalıdır.

Herkes kendi saç genetiğine uygun olarak önerilere uyduğu takdirde daha sağlıklı, güçlü ve aynı zamanda parlak saçlar elde edebilir. Doğum sonrası saç dökülmesiyle karşılaşan kadınlar için özel olarak önerilen yöntemler şunlardır:

 • Saç bakımı için kullanılan ürünlerin doğal olmasına özen göstermek, kimyasal maddelerden uzak durarak saçların ve saç derisinin hasar ile karşılaşmasını önlemek.
 • Doğumdan 6 ay kadar bir süre boyunca saçları ağır yöntemler ile boyamaktan ve şekillendirmekte kaçınmak, saçlar yeniden normal düzene girene kadar saçları sık sık zorlu işlemlere ve kimyasala maruz bırakmamak.
 • Saçı duşta taramak ya da saç türü için en uygun tarağa sahip olmak.
 • Vitamin ağırlıklı beslenmek.
 • Aşırı yağlı gıdalardan uzak durmak.
 • Meyve ve su tüketimini arttırmak.
 • Doğal ve mevsiminde beslenmeyi önceliklendirmek.
 • Omega – 3 tüketimini arttırmak.
 • Doktor kontrolünde düzenli bakım yaptırmak.
 • Saç için en uygun ve doğal içerikli şampuanları tercih etmek.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi için Vitamin Takviyesi Yapılır Mı?

Doğum sonrası vitamin takviyesi yaparak saçları korumak mümkündür. Özellikle hormonlarda yaşanan değişimler, kadınların vücutlarında farklı sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu sorunların önüne geçmek için mutlaka hem kadın doğum uzmanları hem de saç ve cilt uzmanları ile çalışmak gerekir. 

Kadınlar özellikle doğum sonrası vücutlarında meydana gelen değişimlere adapte olmaya çalışırken bir yandan da günlük sorumluluklarına vakit ayırmaya çalışmaktadır. Bu durum stres seviyesini yükselttiği için vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral oranı da artış gösterebilmektedir. Doğum sonrası hem bu nedenlerden hem de diğer faktörlerden dolayı mutlaka vitamin takviyesi yapılmalıdır. Doğum sonrası saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin de bu sorunlarının azalmasını ve daha güçlü saçlara sahip olmalarını da vitaminler sağlayacaktır.

İlgili İçerik: Vitamin Kullanımı Saç Dökülmesini Önler Mi?

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Doğumdan sonra saç dökülmesinin süresi kişiden kişiye değişmesine karşın ortalama 6 ay sürdüğü bilinmektedir. Doğum sonrası saç dökülmesi birçok kadında görülen ortak sorunlardan biridir. Kadınların hormon dengelerinin değişmesi ve doğum sonrası farklı ihtiyaçların da ortaya çıkması gibi sebeplerden dolayı doğum sonrası saç dökülmesi meydana gelir. Karşılaşılan bu saç dökülmesini süresi minimum 2 aydır, maksimum ise 6 ay olarak hesaplanmıştır. 

Uzmanlardan alınan görüşlere göre, saç dökülmesinin hangi süreleri kapsadığı ya da ne zaman biteceği kişinin aldığı bakım önerilerine ve hormon dengesine bağlıdır. Kişiler eğer bakım önerilerine uymaz ya da saç dökülmesini durduracak takviyeler almaz ise saç dökülmesi 6 aydan daha uzun sürebilir. Bu durumda hem hormonların dengesinin düzenlenmesi hem de kişilerin saç dökülmesi dahil olmak üzere diğer sorunların iyileştirilmesi daha zor olacaktır. Dolayısıyla bütün sürecin profesyoneller eşliğinde yürütülmesi önem taşır.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Kalıcı Mı?

Doğumdan sonra saçlar kalıcı olarak mı dökülür sorusu birçok kişinin merak ettiği konular arasında bulunur. Doğumdan sonra saçlar kalıcı olarak dökülmese de dökülme oranı insanların endişe etmesine neden olabilmektedir. Doğum sonrası saç dökülmesi yaşayan kişilerin bu konuyu ciddiye almaları önerilir. Doğum sonrası saç dökülmesi çoğunlukla kalıcı olmamaktadır. Ancak karşılaşılan bu etkiler sonucunda stres ve hormon dengesinin değişmeye devam etmesi ve insanların endişe hissetmesi çözümün önüne geçer.  

Dolayısı ile kalıcı bir saç dökülmesiyle karşılaşmak istemeyen kişiler mutlaka bakım önerilerine uymalıdır. Saç dökülmesiyle karşılaşılması birçok farklı kadının başına gelmektedir. Bu durumda gerekli önlemler alınmalı, rutin oluşturulmalı ve profesyonel desteğe başvurulmalıdır. Doğum sonrası ortalama 6 ay boyunca saçların dökülmeye devam etmesi normaldir. Ancak bu süreçte saçların normalden daha çok dökülmesi bir problemdir. Bu yüzden de mutlaka uzman desteği alınarak süreç kontrolüne başlanmalıdır.

Doğum Sonrası Anneler Saç Bakımını Nasıl Yapmalı?

Doğum sonrası saç bakımı yaptırmak isteyen kişilerin mutlaka kendileri için en uygun olan yöntemleri tercih etmesi gerekir. Doğum yapan kadınlarda saç dökülmesi ile karşılaşılması normal karşılanır ancak saç dökülmesinin oranı, türü, sıklığı gibi faktörler farklı problemlerin yan etkisi de olabilmektedir. Hem anne hem de bebeğin sağlığını koruyabilmek adına saç dökülmesi problemine ciddiye almak ve çözüme kavuşturmak gerekir. Doğum sonrası anneler de saç dökülmesi meydana geliyor ise mutlaka uzmanlar ile görüşmeleri ve iyileştirme için tedavi olmaları gerekir.

Besleyici tarifler tüketmeleri, vitamin takviyeleri almaları, emzirme konusunda hassasiyet göstermeleri önerilir. Bu süreçte düşünmeleri gereken birçok faktör olduğu için kendilerini yetersiz ya da özgüvensiz hissetmeleri de normaldir. Ancak gerçek hiç de sanıldığı kadar kolay olmadığı için her kadının ipleri eline alması, bakım önerilerini aksatmaması gerekir. Kadınlar ve özellikle anneler, kendilerini önemsemedikleri ya da ikincil bir sıraya aldıkları takdirde kendi sağlık sorunlarını görmekte zorlanacaklardır. Bu sebep ile de saç dökülmesi, tırnak kırılması, kepek, saç yıpranması gibi sorunlar dikkate alınmalıdır. Doğum sonrası saç dökülmesi konusu önemli konular arasında yer alır.

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed