Alopecia (Saç Kıran)

breatⓗtec™ saç sistemleri, kısmi dökülmelerden, tam dökülmelere kadar her türlü saç sorunları için çözüm üretir. Eğitimli personelimiz, seçeneklerinizi açıklamak ve saç probleminiz için gerçekten işe yarayan bir çözüm sunmak için yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Alopecia çözümleriyle ilgili olarak Onna Hair Saç Merkezimizi arayın ve sizin için en uygun uygulamayı belirlemenize yardımcı olacak ücretsiz danışmanlık sunalım.


60018af7bf21442108dc9127

Alopecia (Saç Kıran)

Saçkıran, bağışıklık sistemindeki bir bozukluğa bağlı olarak, vücudun kendi kıl köklerinde tahribat yapması sonucu saçlı deride demir para şeklinde dökülmelerin olmasıdır. Baş, sakal, bıyık ve kirpikte olabilir. Saçkıran, alopesi areata, pelat ya da kılkıran olarak da bilinir. Bulaşıcı değildir. Saçkıranın nedeni belli değildir. Ancak oluşmasında stres ve sinirsel faktörlerin önemli olduğu bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin hasar görmesine bağlı ortaya çıkan otoimmün hastalıklardan biridir.

sackiran

Neden Olur?

Stres, Üzüntü, Endişe, Korku: Saçkıran problemine neden olan en önemli etken stres olup, kişinin yaşına göre bu endişe ve korku da olabilmektedir. Çünkü 3-4 yaşındaki bir çocukta da bu sorun görüldüğü için herkeste stres kaynaklı olduğunu söylemek mantıklı olmayacaktır. Ama stres en önemli faktörlerden biridir.

Bağışıklık Sistemi Kıl Köklerine Savaş Açmaktadır: Günlük hayatta yaşadığımız sorunlar bağışıklık sisteminde bozulmaya neden olabilmektedir. Bu durumda vücut kendi öz dokularını yabancı madde gibi görerek onlara savaş açmaktadır. Saçların ya da vücudumuzda bulunan diğer kılların dökülmesi lenfosit adı verilen hücrelerin sitokin (sıvı madde) salgılaması sonucu oluşur.


sackiran nedir ve nasil tedavi edilir

Saçkıran Çeşitleri Nelerdir?

Toplumda tek ismi olduğuna bakmayın. Tıp literatüründe 3 farklı isimle anılmaktadır. Daha doğrusu sorunun nerede görüldüğünü özetlemektedir. Alopecia Areata en sık karşılaşacağınız kelime olup, açıklaması saçın bir ya da birden fazla yerinde madeni para şeklinde dökülme anlamına gelmektedir. Alopeci Totalis ise saçların tamamen dökülüp kafa derisinin parlak bir şekilde ortaya çıkması halidir. Alopecia Universalis ise sadece saçlarla sınırlı kalmadan vücudun her yerindeki kılların dökülmesine neden olmaktadır. Tabii ki kollar, bacaklar çok fazla dikkat çekmediği için çoğu zaman anlamadan geçebilir.

Bizleri Instagram, Twitter ve Facebook hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Alopecia Areata (Pelat, Saç Kıran)

Bu tip Alopecia’de bölge bölge saç dökülmeleri yaşanır ve saç derisinde kel yamalar kalır.

Alopecia Areata (Pelat, Saç Kıran)

Saç derisinde tam bir saç dökülmesi ve tam bir kellik oluşur.

Alopecia Universalis

Tüm vücuttaki saç ve kılların dökülmesi şeklinde kendini gösterir.

0
Yıllık Deneyim
0
Mutlu Musteri
0
Uzman Kadro