[porto_ultimate_heading]

breatⓗtec™ kalitesi ve ONNA HAIR uzmanlığı ile trikotillomani artık korkulu rüyanız olmasın.

[/porto_ultimate_heading]

Bu rahatsızlığın, sosyal ve psikolojik olarak ortaya çıkan olumsuz etkilerinin önüne geçmek için asla çözümsüz değilsiniz.

Uyguladığımız sistem son derece doğal bir görünüm sağlayacak hatta kendi gözlerinizle görecek ve siz bile şaşıracaksınız. Duş alıp, denize girecek, sosyal aktivitelerinizi sorunsuzca yerine getireceksiniz.

Bir tık uzağınızdayız. Randevu alın, sorununuzun boyutunu birlikte inceleyelim ve sizi hayatla barıştıracak çözümler üretelim.

Onna Hair uzmanlığı ve breatⓗtec™ kalitesi ile hayata bağlanın.

trikotillomani2
[porto_ultimate_heading main_heading=”Trikotillomani”][/porto_ultimate_heading]

Trikotillomani, artan gerilimle tetiklenen ve başkaları tarafından görülebilecek düzeyde değişik miktarlarda saç kaybına yol açan tekrarlayıcı saç çekme ile karakterize kronik bir hastalıktır. Trikotillomani yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve sanıldığının aksine çok yaygın görülen bir bozukluktur.

Eylemi gerçekleştirmeden önce gittikçe artan bir gerginlik duyulur, saçlar yolunduktan sonra bir haz alma ve rahatlama dönemine girilir. Rahatlama hissini genellikle üzüntü ve suçluluk duyguları izler. Nüfusun %1–3,5’i oranında görülmektedir. Erişkinlerde gözlenen trikotillomani ile birlikte psikiyatrik başka rahatsızlık görülmesi çok sıktır. En sık duygu durum bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk, anksiyete bozuklukları, bağımlılık bozuklukları ile birliktelik görülür.

Trikotillomani gelişen hastalarda genetik-biyolojik yatkınlık fazladır. Ailesel araştırmalar birinci derece yakınlarda Obsesif Kompulsif Bozuklular ve diğer dürtü kontrol bozuklukları artmış oranlarda bulunmaktadır.

Hastalık ergenlik ya da genç erişkinlikte başlar. Kronikleşen ve zaman zaman iyileşen tipleri vardır. Saçlı deri en çok tüy yolunan alandır. Bunu kaş ve kirpikler izler. Toplumsal aktivitelerden, cinsel yakınlaşmalardan, atletik faaliyetlerden sıkıntı duyma veya kaçınma olabilir. Kopartılan saçlar bazen ağızda gezdirilir nadirde olsa yutulur. Trikofaji denilen bu durum mide ve barsakta birikerek tıkanmalara yol açan ciddi sonuçlar doğurabilir.

Trikotillomani birçok araştırmacı tarafından OKB’ye benzetilmiştir. OKB hastalarında görülen yüksek trikotillomani oranı da bunu desteklemektedir.

[porto_blockquote view=”with-borders”]

Artık saçsızlık bir kader değil, bir seçim. breatⓗtec™ sizi saçlarınızla buluşturuyor.

[/porto_blockquote]
trikotillomani1
[porto_ultimate_heading main_heading=”Trikotillomani’nin sebebi nedir?”][/porto_ultimate_heading]

Ulaşılan noktada bilinen bilimsel gerçek hastalığın nörobiyolojik bir süreç olduğu ve hastalık gelişiminde genetik yani kalıtımsal faktörlerin de rol oynadığıdır. Tıpkı alkolizm, patolojik kumar, depresyon ve daha birçok psikiyatrik hastalık gibi trikotillomani de genetik, duygusal ve çevresel faktörlerin bir bileşimi sonucu ortaya çıkar. Ancak unutulmaması gereken nokta saç koparmanın birbirinden farklı hastalıklarda ortaya çıkabilen bir belirti olabileceğidir. Tıpkı yüksek ateşin zatürre, idrar yolu enfeksiyonu, güneş çarpması gibi birbirinden farklı sebepleri olabileceği gibi saç koparma da farklı psikiyatrik hastalıklar esnasında izlenebilir.

[porto_ultimate_heading main_heading=”Trikotillomani kimlerde görülür?”][/porto_ultimate_heading]

Her yaştan, her etnik gruptan, cinsiyetten, milletten ve sosyoekonomik düzeyden kişide bu hastalık izlenebilir. Çocukluk döneminde hastalık kızlarda ve erkeklerde neredeyse eşit sıklıkta izlenirken yetişkinlikte vakaların %80-90’ı kadındır.

[porto_ultimate_heading main_heading=”Trikotillomani ne zaman başlar?”][/porto_ultimate_heading]

Hastalık herhangi bir yaşta başlayabilir ancak sıklıkla geç çocukluk ve ergenlik döneminde, 11-13 yaş civarında başlar. Hastalığın daha sık başladığı bu dönem akla hastalığın başlangıcında bazı hormon değişikliklerinin sebep olabileceğini düşündürmektedir. Ancak yaşlılıkta ya da henüz 1 yaşın altındaki bebeklerde hastalığın izlenebildiği nadir durumlar da vardır. Hastalık sıklıkla hayatın stresli bir döneminde, önemli bir yaşam olayını takiben izlenir. Ancak durduk yere, kişinin yaşamında her şey olağan akışında iken de başlayabilir.

[porto_ultimate_heading main_heading=”Trikotillomani hastalığı kendiliğinden geçebilir mi?”][/porto_ultimate_heading]

Bir bireyde hastalığın nasıl seyredeceğini tam olarak tahmin etmek mümkün değildir. Hiç tedavi almayanlarda trikotillomani genellikle uzun yıllar sürer ancak zaman içinde şiddetlendiği ve azaldığı dönemler, hatta arada birkaç ay yıl neredeyse tamamen ortadan kalktığı, sonra yeniden canlandığı dönemler izlenir. Bu kronik gidiş ömür boyu sürebilir. Ancak özellikle bebeklikte ya da erken çocukluk döneminde başlayan birçok vakada saç koparma kısa bir süre devam edip kendiliğinden ortadan kalkabilir

Bizleri Instagram, Twitter ve Facebook hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

[porto_stat_counter icon_type=”simpleline” icon_size=”32″ icon_color=”#000000″ counter_title=”Yıllık Deneyim” counter_value=”19″ speed=”3″ counter_color_txt=”#000000″ icon_simpleline=”Simple-Line-Icons-check” desc_font_color=”#000000″ suf_pref_font_color=”#000000″]
[porto_stat_counter icon_type=”simpleline” icon_size=”32″ icon_color=”#000000″ counter_title=”Mutlu Musteri” counter_value=”6721″ speed=”3″ counter_color_txt=”#000000″ icon_simpleline=”Simple-Line-Icons-emotsmile” desc_font_color=”#000000″ suf_pref_font_color=”#000000″]
[porto_stat_counter icon_type=”simpleline” icon_size=”32″ icon_color=”#000000″ counter_title=”Uzman Kadro” counter_value=”37″ speed=”3″ counter_color_txt=”#000000″ icon_simpleline=”Simple-Line-Icons-user” desc_font_color=”#000000″ suf_pref_font_color=”#000000″]