Stres ve Depresyon


Stres ve Depresyonun Sebebi

Saç dökülmesinde stresin rolü artık bilinmektedir. Kişinin ruh sağlığını olumsuz anlamda etkileyen stres, sadece kişiyi değil, kişinin çevresini de aynı şekilde etkileyebilmektedir. Kişisel problemler, maddi sıkıntılar, yoğun iş temposu, trafik ya da basit bir dedikodu bile kişiyi hemen strese sokabilir.

Yapılan araştırmalar, stresin birçok hastalığa sebebiyet verebildiğini ya da hastalıkların ilerleme seyrini hızlandırabildiğini göstermiştir. Depresyon, şizofreni ve panik atak gibi birçok psikolojik rahatsızlığın yanı sıra; saç dökülmesinde stresin rolü ise fiziksel rahatsızlıklardan sadece bir tanesidir.

stres2

Kişi stresten dolayı renkli saç köklerini kaybeder. Saç köklerinin zayıflamasına ve hızlı bir dökülme sürecine girmesine sebep olan stres, uzun süre devam ettiğinde kolay kolay geri dönüşü olmayacak durumlara sebebiyet verebilmektedir. Saç dökülmesinde stresin rolü cinsiyet ayırt etmez. Yani, kadınlarda da erkeklerde de görülebilir.

Özel bir hastalığı ya da genetik bir yatkınlığı olmadığı halde bazı kişilerin kellikle veya saç dökülmesiyle mücadele ettiğine şahit olabilirsiniz. Belli bir beslenme sorunu yoksa, bu kişilerin yoğun stres altında olup olmadığına bakılması gerekmektedir çünkü stres saç köklerinin güçlerini yitirmesine ve hızla dökülmesine sebep olur.

Kronik stres konusunda çok dikkatli olmak gerekmektedir. Gün içerisinde değişik sebeplerden dolayı stres yaşarız. Eğer bunu bir karakter ya da mizaç haline getirirsek, kısa zamanda bünyemiz zarar görebilir. Saç dökülmesi sebepleri arasındaki stresin rolü ise saçlarda zayıflama ve dökülme şeklinde görülebilmektedir. Kendi sağlığımız ve dış görünüşümüz için stresli ortamlardan uzak durmalı, sakin ve huzurlu ruh halini korumalıyız. Yoğun iş temposu da insanları strese sokabilen ve saç dökülmesinde stresin rolü olan bir diğer faktördür.

Saç dökülmesi yaşayan kişi, doktor tarafından belirlenmiş hormonsal, genetik ya da bir hastalık kaynaklı sebebi yoksa, bünyesinde stres yaratan şeyleri hayatından çıkarmalıdır. Kişinin ruh halini hızlı bir şekilde olumlu yönde değiştirmeyi öğrenmesi, sağlık ve estetik açısından kişiye olumlu katkılar sağlayabilecektir.

Bizleri Instagram, Twitter ve Facebook hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

0
Yıllık Deneyim
0
Mutlu Musteri
0
Uzman Kadro