Kemoterapi Süresince Protez Saç Kullanmak

Blog geri dön
Kemoterapi Süresince Protez Saç Kullanmak
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 1

Kemoterapi Süresince Protez Saç Kullanmak – Kemoterapi esnasında protez saç kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Protez saç uygulaması çoğunlukla tek bir durum karşısında yapılamaz. Bu durum, protez saç yaptırmak isteyen kişide cilt kanseri, cilt enfeksiyonu ya da cilde bağlı iltihaplanmalar var ise ve tüm bunlar ileri seviyeye taşınmışsa protez saç uygulanamamaktadır. Cilt ya da deri problemi olmayan ve 18 yaşından büyük olan herkese protez saç uygulaması yapılabilir. Kemoterapide protez saç kullanmak herhangi bir sorun yaratmayan üstelik hastanın motivasyonu için tavsiye edilen bir işlemdir.

Protez Saç Kemoterapide Ne Zaman Tercih Edilir?

Kemoterapi gören kişi ne zaman protez saç yaptırmalı sorusu bugüne dek sıkça merak edilmiş sorular arasında bulunur. Kemoterapi gören bir kişinin saçları dökülmeye başladığı an itibari ile protez saç yapılabilmektedir. Protez saç yapılabilmesi için kişinin saç kaybının olması gerekir. Doğal saçlarında herhangi bir zarar olmayan, dökülme ya da kelleşme problemi yaşamayan kişilere protez saç uygulaması tavsiye edilmez.

Protez saç uygulaması yaptıran kişiler eğer kemoterapi görüyor ise bu durumda da herhangi bir sakınca yoktur. Protez saç uygulaması yaptıran ve aynı zamanda kemoterapi alan kişiler, saçları dökülmeye başladığı an işlemlerini başlatabilir. Saç dökülmesi yaşandıktan sonra ölçü alınmalı ve protez saçın hazırlık aşamasına geçilmelidir. Ortalama 2 ay kadar süren bir hazırlık süreci olduğu için kemoterapi alan kişilerin vakit kaybetmeden protez işlemlerini başlatmaları tavsiye edilir.

Protez Saçın Psikolojiye Etkisi

Protez saçın kişiye etkisi hem fiziksel hem de psikolojik olmak üzere iki kategoride ele alınır. Protez saçın psikolojiye etkisi son derece olumludur. Protez saç yaptıran kişiler, kendilerini daha iyi hissetmektedir. Özellikle kemoterapi gibi sebeplerden dolayı saç kaybı yaşanmış ise bu durumda protez saç yapılarak kişinin kendini daha iyi hissetmesi sağlanabilir. Bu gibi zorlu durumlarda kişiler nasıl göründüklerini de daha fazla umursamaya başlayabilir. Bunun önüne geçmek için ise birçok kişi farklı önlemler almayı tercih eder. Makyaj yapılması, giyime önem verilmesi, peruk takılması ve protez saç yaptırılması bu önlemler arasında yer alır. Kişiler kendilerini daha iyi hissedebilmek için daha iyi görünmek isteyebilir. Bu durumda da herhangi bir problem olmamakla birlikte son derece normal ve hassas bir konudur. Kemoterapi süresince protez saç kullanmak birçok kişinin tercih ettiği bir yöntemdir.

Protez Saç Kemoterapi Gören Kişiye Zarar Verir Mi?

Protez saç zararlı mı diye merak eden kişi sayısı azımsanmayacak kadar yüksektir. Protez saç ne sağlıklı kişilere ne de kemoterapi gören kişiye zarar vermez. Protez saç uygulaması kişiye özel yapılan ve her bir aşamasında öznenin ön planda olduğu bir işlemdir. Boyut, uygulama alan, renk, saç tipi ve diğer unsurlar kişiye göre belirlenir. Bu sebep ile de protez saç kullanan kişi ister kemoterapi tedavisi alsın isterse de herhangi bir sağlık problemi bulunmasın, hiçbir negatif sonuç ile karşılaşmaz. Profesyonel ve kaliteli klinikler ya da saç protez merkezleri tercih edildiği takdirde sorun yaşanma olasılığı da aynı derecede düşmektedir.

Kemoterapi Süresince Protez Saç Kullanmak

Protez Saçlar Hangi Malzemeden Yapılır? 

Protez saç neyden yapılır? Protez saçın malzemesi doğal saçlardır. Hem doğal saçlar kullanılması hem de kemoterapi gören kişilere özel file ve altyapı seçeneklerinin kullanılması riskleri de azaltır. Kemoterapi süresince protez saç kullanmak herhangi bir şekilde zarar vermeyen bir işlemdir. Bu neden ile de birçok kişi protez saç uygulamasını daha sık tercih eder. Peruk ve saç ekimi gibi yöntemler de olmasına karşın kişiler protez saçı seçmektedir.

 

Bu gönderiyi paylaş

Comments (1)

  • Hilal cevap

    Evet zaten ilk protez saç uygulaması kemoterapi tedavisi gören kadınlar için uygulanmış, moralleri yükselsin süreci saçlı bir şekilde geçirsinler diye

    Mayıs 3, 2022 , 8:32 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön