Parlak ve Sağlıklı Saç için Yağlar ve Kullanım Tüyoları

Parlak Sağlıklı Saç için Doğal Yağ Tavsiyesi
Parlak Sağlıklı Saç için Doğal Yağ Tavsiyesi

Parlak ve sağlıklı saç için yağlar ve ipuçlarına bakılırken saç özelliklerine göre hareket edilmelidir. Parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen kişiler kendi saçlarının özelliklerine göre hareket etmelidir. Aksi takdirde saçlarına bakım yapmak ve daha güzel görünmesini sağlamak yerine istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirler. Parlak ve sağlıklı saçlara ulaşırken tercih edilen birçok yağ türü vardır. Doğal yağlar tercih edildiğinde saçlar daha güzel görünür.

Ancak burada yağ miktarından kullanım özelliklerine kadar birçok faktöre dikkat etmek gerekir. Saçlarını daha güzel görünmesini isteyen ve daha sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen kişiler mutlaka bu kullanım tüyolarını kullanmalıdır. Saç için yağlar doğru kullanıldığında karşılaşılan faydalar yüksek olur.

Parlak ve Sağlıklı Saçlar için Tercih Edilen Yağlar Nelerdir?

Parlak ve Sağlıklı Saç için Yağlar ve Kullanım Tüyoları

Parlak ve sağlıklı saç için yağlar arasında birçok seçenek vardır. Bu seçenekler şunlardır:

 • Jojoba Yağı
 • Hindistancevizi Yağı
 • Zeytinyağı
 • Lavanta Yağı
 • Argan Yağı
 • Badem Yağı
 • Biberiye Yağı

Bu yağ seçenekleri özellikle saç bakımı için sık sık tercih edilmektedir. Yağlar doğru kullanıldığında hem saç hem cilt hem de insan sağlığına iyi geliyor. Dolayısıyla cilt bakımından saç bakımına kadar tercih edilen birçok farklı yağ vardı. Örneğin Hindistan cevizi yağı ve zeytin yağı hem saç için kullanılırken hem de vücudun daha sağlıklı olması için tercih edilir. Parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen kişiler, tercih ettiği yağları doğru şekilde planlar ise en güzel saçlara sahip olacaklardır.

Saç için Yağ Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Parlak ve sağlıklı saçlar için yağ kullanmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Nem: Doğru yağ tercihi yapıldığı takdirde saçın ihtiyacı olan nem karşılanır. Saçların daha doğru yöntemler ile yağlanmasını sağlamak ve doğal bileşenlerden uzaklaşmamak adına yağ çeşitleri son derece önemlidir. Doğru yağ tercih edildiğinde saç telleri derinlemesine olarak nemlenme başlar. Böylelikle saçın ihtiyacı olan nem miktarı yağdan alınır ve doğal yöntemler ile saçım kuru görünmesinin önüne geçilir.
 • Parlaklık: Parlak saçlara sahip olmak için yağ kullanıldığında kullanım oranı son derece önemlidir. Fazla miktarda yağ kullanmak saçın sağlıksız görünmesine sebep olur. Ancak doğru miktarda yağ kullanılır ve bakımı doğru yapılır ise bu durumda saç daha parlak ve canlı görünecektir. Bu durum saçın sağlıklı olduğunu öne çıkarır. Dolayısıyla saç için yağ kullanmanın en önemli faydası saçın parlak olmasını sağlamaktır.
 • Dökülme Önleme: Saç için bakım yağı kullanmanın avantajlarından biri de yağ ile dökülmeyi önlemektir. Özellikle saçlarında dökülme problemi olan kişiler bu yağları tercih ederek kutumda problemini azaltabilir.
 • Şekillendirme: Yağ ile bakım yapılan saçlar daha kolay şekillendirilir. Saçın dolaşması ya da yıpranması önlendiği için şekillendirme daha kolay olur.

İlgili İçerik: Saç Dökülmesine Kesin Çözüm Var Mı?

Sağlıklı Saç İçin Yağlar ve Yağ Kullanmanın Tüyoları Nelerdir?

Saç yağı kullanmanın tüyoları arasında birçok öneri bulunmaktadır. Bu tüyolar şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç için yağ kullanmadan önce saçın biraz ısıtılması gerekir.
 • Saç diplerine ve bütün saça yağın nüfus etmesi için tarak kullanılabilir.
 • Saç diplerine ve saç derisine yağ uygularken masaj hareketleri yapıldığında maksimum fayda elde edilir.
 • Yüksek oranda yağ kullanıldığında saçlarda problemler meydana gelir. Bu yüzden saç için kullanılan yağ oranlarına dikkat edilmelidir.
 • Bazı saçların durulamaya gerek yokken, bazı saçların durulanması gerekir. Durulanması gereken saçlarda mutlaka yağ miktarına dikkat edilmeli ve yağ saçtan alınana kadar durulama yapılmalıdır.
 • Her yağ türünün saçta bekleme süresi farklıdır. Yağın ne kadar güçlü olduğuna ve içeriğine bağlı olarak bir gece boyunca bekletilebileceği gibi sadece 15 dakika bekletilmesi gereken yağlar da vardı.

Saç Bakımını Kimyasal Madde ile Yapmak Zararlı Mı?

Saç bakımında kimyasal kullanılması son derece zararlıdır. Saç bakımı yaparken doğal maddelere yönelmek her zaman en doğru seçenek. Şampuanlardan kimyasal bakım ürünlerine kadar her biri saçı beslese dahi saça uzun vadede zarar verir. Dolayısıyla saçın uzun vadede zarar görmesini önlemek isteyen kişiler, saç bakımlarını doğal yağlar ile yapmalıdır. Doğal yağlar ile yapılan bakım saçın daha iyi olmasını sağlarken; kimyasal maddeler zaman içerisinde saça zarar verecektir.

Bu yüzden saç için yağların tercih edilmesi önerilir. Saçın zaman içerisinde kimyasal maddelerden zarar görmesini önlemek için mutlaka doğal seçeneklere yönelmek önemlidir. Özellikle kimyasal maddelerin içerisinde yer alan silikon, paraben ve sülfat gibi maddeler insan sağlığına zararlı olabilmektedir. Hassasiyetlere yol açabileceği gibi alerjen problemlere de zemin hazırlayabilir. Bu riskler ile karşılaşmamak adına saç için önerilen yağlar tercih edilmelidir.

Saç Bakımını Yağ ile Yapmanın Zararları Var Mı?

Yağın saça zararları, çoğunlukla yararlarından daha azdır. Doğru saç türü için doğru saç yağı tercih edilirse bu durumda herhangi bir zarar ile karşılaşılmaz. Ancak kullanılan doz ve yapılan bakımın detayları son derece önemlidir. Eğer kişiler dikkatsiz şekilde ve yoğun miktarda bakım yaparlar ise bu durumda saçlarında problemler meydana gelecektir. Saç bakımında yağ doğru yöntemler ile kullanılmadığında ortaya çıkan sorunlar şunlardır:

 • Kepek: Yüksek miktarda yağ uygulamanız, deride kepeklenme yapabilir. Bu problemi önlemek adına mutlaka doğru ölçüde kullanılması gerekir.
 • Yağlı Görüntü: Saç bakımı yaparken önerilen bekleme süresi geçtikten sonra yağ saçtan arındırılmalı. Aksi takdirde kirli bir görüntü oluşur.
 • Hassasiyet: Her insanın saç türü ve saç özellikleri farklıdır. Dolayısıyla özellikle ince, telli ve kalın telli saçlar için kullanılan yağlar ve bu yağların miktarlarına özen gösterilmelidir. Yağ kullanımını ile saç derisinde hassasiyet oluşması ve alerjen reaksiyon gösterilmesi mümkündür.
 • Saçın Hava Almaması: Nem ihtiyacını karşılayamayan ve oksijene ulaşamayan saç derisi zaman içerisinde yıpranmaya başlar. Bu yüzden saç derisini tamamen kaplamadan saçın bakımı yapılmalıdır.

Sarımsak Yağı Saç için Yararlı Mı?

Sarımsak yağı ile saça bakım yapmak sık sık önerilen yöntemlerden biridir. İçerisinde yer alan vitamin ve mineral oranını zengin olan bu yağ kullanıldığı takdirde yağın saça fayda sağladığı görülecektir. Sarımsak yağı, mineral açısından zengin olması nedeniyle saçın gür ve aynı zamanda parlak görünmesini sağlar. Gür ve parlak saçlar bir araya geldiğinde ise sağlıklı bir görünüm ortaya çıkar. Dolayısıyla sarımsak yağı saçlar için son derece yararlıdır.

Benzer İçerik: Sarımsaklı Şampuan Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi?

Çörek Otu Yağı Saç için Yararlı Mı?

Saç için çörek otu yağı sık sık tercih edilir. Çörek otu yağı içerisinde birbirinden farklı minerallere yer alır. Özellikle magnezyum ve kalsiyum oranı yüksek olması nedeniyle saç derisinin beslenmesini sağlar. Saç derisini beslediği ve saçın daha sağlıklı görünmesini kolaylaştırdığı için çörek otu yağı birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Sağlıklı saç için yağlar arasında önerilen çörek otu yağı ile saçın sağlıklı ve parlak görünmesi sağlanabilir. Çörek otu yağının içerisinde yer alan bolca minerale ek olarak A vitamini, C vitamini, B6 vitamini gibi birçok vitamin de vardır.

Benzer İçerik: Zayıflamış Saç ve Saç Kökleri Nasıl Güçlendirilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed