Protez Saç Dinen Haram Mı?

Protez Saç Dinen Haram Mı?
Protez Saç Dinen Haram Mı?
Genel Bilgi
2 Yorum

Protez Saç Dinen Haram Mı? Protez saç Diyanet fetva ve yorumuna göre caiz değildir. Burada dikkat edilmesi gereken husus eklenen saçın başka bir kişiye ait olmasıdır. Kişinin kendi saçından saç eklemesinde bir sakınca görülmese de bazlarına göre kendi saçından saç ektirme işlemlerinde de ihtilaf vardır. Protez saç veya peruk uygulamaları eğer başkasının saçından yapılan saçın eklenmesi ile gerçekleştiriliyorsa o zaman sakıncalı görülmüştür.

Protez saç, saç ekimi ve diğer saç ekleme yöntemleri son yıllarda popülerlik kazanmasının ardından dini açıdan dikkat çekmiştir. Dinen başka bir insanın parçasının mecburi haller dışında başka bir kişiye eklenmesine olumlu bakılmadığı söylenmiştir. Öte yandan erkeklerin ipek kullanılarak yapılan peruk kullanması da ipeğin erkeğe haram kılınması nedeniyle caiz değildir.  

Protez Saç Abdest Geçirir Mi? 

Protez saç bandı ve protez saç eğer hava ve su geçirme özelliğine sahipse abdestte engel bir durum değildir. Günümüzde kaliteli birçok protez saçın su ve hava geçirgenliği bilinmektedir. Normal abdest alırken başın dörtte birinin mesh edilmesi şartı vardır. Eğer bu şart sağlanıyorsa ve baş su ile tema ediliyorsa, protez saç çıkarılmadan da abdest alınması mümkündür.

Abdest almaya engel teşkil etmemesi için protez saç yaptırmadan önce kullanılacak ürünün özelliklerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Eğer kişilerin protez saçın su ve hava geçirgenliği hakkında herhangi bir bilgisi yoksa ve şüphe duyuyorsa protezi çıkararak abdest alması gerekmektedir.

Protez Saç Takmak Caiz Mi?

Protez saç günah mı sorusunu yanıtlayan alimler bu uygulamanın başka birine ait insan saçının eklenmesi ile gerçekleştirilmesinden dolayı caiz olmadığını belirtmişlerdir. Ancak kişinin kendi saçının eklenme yöntemi ile protez saç veya saç ekiminin uygulaması durumunda bu işleme olumlu bakılmaktadır. 

Protez saçlarda uygulanan bazı yöntemler su ve hava geçirgenliğini de etkilemektedir. Bu durum ise zaman zaman abdest almada engel yaratabilir.

Protez Saç Gusül Abdesti Olur Mu?

Protez saç gusle engel midir sorusu da protez saç kullanmak isteyenlerin sıkça sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Protez saç başa yerleştirilirken üzerine kafa derisi yerine geçecek bir bant yerleştirilmektedir. Bu yapay alan ise derinin su ile temasına engel olabilir. Bilindiği üzere gusül abdestinde tüm vücudun en ince ayrıntısına kadar su ile teması gerekmektedir. Eğer bu temasa engel bir durum söz konusu olacaksa o zaman protez saç varken gusül abdestine engel olur. Ancak su ve hava geçirgenliği olan ve uygulandığı bölgenin tamamının suyla temas ettiği bilinen protezler buna engel değildir.

Protez Saç Dinen Haram Mı?

Protez Saç Haram Mı? Protez Saç Dinen Haram Mı?

Protez saç günah mı” ya da “protez saç dinen haram mı?” sorununun yanıtını alanlar neden haram olduğunu da araştırmaktadır. İslam alimleri bir başkasının saçının başka birine eklenmesini veya bu kişilerin saçlarından imal edilen peruk/protezlerin kullanılmasını caiz görmemişlerdir. Bunun nedeni ise saygın olan insanın bir parçasının kullanılarak bu işlemin yapılmasının zorunlu haller dışında caiz olmadığı aktarılmaktadır.

Gerçek insan saçının dışında taklit malzemeler kullanılarak imal edilen peruk ve protezler ise caiz görülmektedir. Protez saç dinen haram olmasına neden olan unsurların bulunmaması bu uygulamanın caiz olmasına neden olacaktır. Saç ekiminde ise kişinin kendi saçı kullanıldığı için caiz görülmüştür.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Aydemir Bilen avatarı
  Aydemir Bilen
  Nisan 14, 2022 11:30 pm

  Onnahair’dan yaptıracağım protez saçlarda su ve hava geçirgenliği özelliği var mı?

  Yanıtla
  • Bantlı veya bantsız tüm protez saç uygulamalarımızda cilt sağlığı için protez saçın en alt tabakasındaki gözenekler mevcuttur, suyu ve havaya geçirir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed