Protez Saç Varken Gusül Abdesti Olunur Mu?

Protez Saç Varken Gusül Abdesti Olunur Mu?
Protez Saç Varken Gusül Abdesti Olunur Mu?
Genel Bilgi
6 Yorum

Protez Saç Varken Gusül Abdesti Olunur Mu? Protez saçın abdesti etkilemesi konusunda farklı görüşler bulunur. Uzmanların yaptığı incelemeler sonucunda iki farklı görüş ortaya çıkmıştır. Biz de en çok merak edilen sorulardan biri olan protez saç varken gusül abdesti alınır mı sorusunu yanıtladık. Bu görüşler ise şu şekilde sınırlandırılabilir:

 • Protez saçın dinen yasak olması
 • Saç ekiminin uygun görülmesi

Dini ve kutsal kitaplar incelendiğinde görülmüştür ki bu konu hakkında net bir uyarı bulunmamaktadır. Protez saç uygulaması yeni bir uygulamadır ve teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkmıştır. Protez saç ve gusül abdesti birbiri ile bağlantılı konular olsa da dini kitaplarda abdest almaya engel olduğuna dair bir ibare yoktur.

Protez Saçın Dindeki Yeri Nedir?

Protez saçın din kitaplardaki konumuna dair herhangi bir bilgi yoktur. Din kitaplarında protez saç uygulamasına yönelik bilgi verilmemekte ancak abdest gibi uygulamaların nasıl olacağı aktarılmaktadır. Abdestin nasıl alınacağına dair yönergeye bakıldığında ise protez saçın gusül abdesti almaya engel olduğu ortaya çıkar. Gusül abdesti almak için suyun deriye nüfuz etmesi gerekir. Ancak baş bölgesinde yer alan bu yapay uygulama her ne kadar gerçek saçlardan yapılsa da gusül abdestinin alınamayacağına yönelik görüşü desteklemektedir. Bu konuda farklı görüşler bulunur ve asıl kaynaklar ise bu durumda yetersiz kalmaktadır. Eğer kişi protez saç uygulamak istiyor ise bunu kendi iradesi ile belirlemesi gerekir.

Protez Saç Günah Mı?

Protez saçın Müslümanlıktaki yeri oldukça tartışmalıdır. Birçok kişi protez saçın günah olabileceğini ve bu neden ile saç ekiminin yapılmasını savunur. Protez saç günah ya da yasaklı değildir. Protez saç uygulamasında kişilerin mevcut durumları, ihtiyaçları ve kendi görüşleri daha önemli olmaktadır. Protez saç yaptırmak isteyen bir kişi, eğer ister ise protez saç yaptırabilir. Saç ekimi yaptırmak istiyorsa da saç ekimini tercih edebilir. Protez saç ve peruk arasındaki fark karşılaştırıldığında peruk kullanmak çok daha büyük bir sorun olarak görülmektedir. Protez saç ise peruk kadar yasaklı ya da saç ekimi kadar da izin verilen bir konumda bulunmaz. Her iki uygulamanın arasında yer alır. Protez saç ve gusül abdesti konusu da bu yüzden tartışmalıdır.

Protez Saç Dinen Yasak Mı?

Protez saçın dinen yasak olması gibi bir konu yoktur. Din insanlarının kutsal kitaplarda yer alan maddeleri ve bilgileri yorumlaması ile bu soruya farklı yanıtlar verilebilir. Her din insanı yorumlama yaparken özgün kalamayabilir ya da kendi düşüncelerini bilgiler ile verebilir. Bu neden ile de birçok insan bu konuda soru yaşar. Saç protezi yaptırmak isteyen kişiler, diledikleri takdirde saç protezi uygulamasını tercih edebilir. Protez saçların, gusül abdestini etkilediği görüşünde ise kafa karışıklığı devam etmektedir. Bu neden ile bakım esnasında gusül abdesti alınması tavsiye edilebilir. Protez saç dinen yasak olmayan bir uygulamadır.

 

Protez Saç Varken Gusül Abdesti Olunur Mu?

Peruk Kullanmak Caiz Mi?

Protez saç kullanmak caiz mi sorusuna verilen yanıtlar her seferinde farklılık gösterebilir. Protez saç kullanmak caiz değildir. bunun sebebi ise peygamber efendimizin verdiği yanıt olarak gösterilebilir. Hz. Muhammed’in saç ekimi hakkında yaptığı yorumlar incelenmiştir ve bu incelemenin ardından saç ekiminin ve protez saç kullanmanın caiz olmadığı ortaya çıkmıştır. Peruk kullanmak ise daha ayrı bir noktadadır. İnsanın kendi saçından başka bir maddeyi vücudunda kullanması ise caiz olarak kabul edilir. Bu durumda peruk kullanımının caiz olduğunu söylemek mümkündür. Saç hariç, kullanılan ipek ve / veya yün (ve bunlara benzer maddeler) ise caiz olarak gruplandırılır. Burada caiz olmasını ya da olmamasını belirleyen unsur işlemin zorunlu olup olmamasıdır. Protez saç ve gusül abdesti arasındaki ilişki için de aynı yorum yapılmaktadır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Abdülkadir Kara avatarı
  Abdülkadir Kara
  Nisan 7, 2022 9:46 pm

  Protez saç su geçiriyor mu, doğal olarak abdest almayı etkiliyor çünkü?

  Yanıtla
  • Protez saç alt tabakası hava ve su geçiren gözeneklerden oluşur. Gözenekler sayesinde cildiniz suyla rahatlıkla temas ettiği için abdest almak mümkündür.

   Yanıtla
 • Muhammed Said Kaya avatarı
  Muhammed Said Kaya
  Nisan 12, 2022 9:33 pm

  Bazı kesimler protez saç ile ilgili dinen yasak olarak yorum yapıyor.

  Yanıtla
 • Saç protezine evde bakım yapmak mümkün mü?

  Yanıtla
  • Evet, protezinize evde de bakım yapabilirsiniz. İlk defa protez saç yaptırıyorsanız ilk bakımınızı protez saç ve bakım merkezimizde yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bunun dışında Onnahair protez saç uzmanlarımız sizlere evde nasıl bakım yapabileceğini anlatacaklardır. Herhangi bir durumda da bizlere ulaşıp aklınızdaki soruları sorabilir, danışabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Protez saç şu geçirir yani saçın kendisi şahsi görüşüme göre abdesti engelleyecek bir durum teşkil etmez ancak protez saç kafaya çift taraflı bant benzeri şeyler ile yapıştırılır buda yapıştığı yer ile su temasının olmamasına nedendir.

  Bu benim kişisel şahsi düşüncem bende protez saç uygulaması düşünüyordum ancak bu nedenle vazgeçtim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed