Protez Saç ve Peruk Arasındaki Farklar

Protez Saç ve Peruk Arasındaki Farklar
Protez Saç ve Peruk Arasındaki Farklar
Genel Bilgi
2 Yorum

Protez Saç ve Peruk Arasındaki Farklar – Protez saç uygulaması ve peruk farkı arasındaki en önemli unsur protez saçın kişi için tasarlanması ve kalıcılığıdır. Protez saç ve peruk arasında birçok fark bulunur. Bu farklar malzeme, uygulama yöntemi, kalıcılık, kullanma şekli ve bakım gibi farklı kategorilere ayrılabilir. Protez saçla peruğun farkı birçok kişi tarafından merak edilir ve bu iki farklı uygulamanın da farklı özellikleri vardır. Protez saç için kullanılan özel bakım kremleri, serumlar ve şampuanlar bulunur.

Peruklar ise daha farklı bir bakım sürecine tabi tutularak kullanılır. Her ikisinin de avantajı ve dezavantajı vardır. Protez saç ve peruk arasında kararsız kalmış kişiler, alerjik durumlarını ve hayat şartlarını düşünerek karar verebilir. Sürdürülebilirlik konusu da protez saç ve peruk arasındaki önemli farklardan biridir. Dileyen kişiler ise üçüncü bir seçenek olan saç ektirmeyi de tercih edebilir.

Saç Protezi ve Peruk Arasındaki Fark 

Protez saç kişiye özel tasarlanan, uygulanan ve üretilen bir işlemler bütünüdür. Birçok farklı bakım ürünü ile bakımının yapılması, periyodik klinik bakımının sağlanması ve kullanırken özen gösterilmesi gerekir. Bu açılardan baktığımız zaman özellikle bakım konusu ile protez saç, peruktan ayrılmakta ve daha zor bir yola girmektedir. Protez saçın bakımı ve bu bakım sürecinin sürekli olması, belirli randevular ile gerçekleşmesi de protez saçı peruktan ayırır. Protez saç, kişinin saç derisine özel bantlar ile yapıştırılır ve gerçek saçtan üretilir.

Peruk Nedir, Protez Saçtan Önemli Farkları Nelerdir?

Peruk, protez saça göre daha farklı malzemelerden üretilen yapay saçlardır. Protez saç ile olan en önemli farkı da peruğun yapay saç tellerinden oluşması ve protez saçın ise gerçek saçtan üretilmesidir. Peruklar günümüzde kişiye özel hale getirilebilse de genellikle standart boyutlarda üretilir. Her bir peruğun saç modeli ve saç rengi birbirinden farklıdır. Peruk alındıktan sonra kuaförler tarafından kişinin isteği doğrultusunda şekil verilebilir ve özelleştirme yapılabilir. Peruk kafaya bir şapka gibi geçirilen özel teknolojiler ile üretilmiş yapay saçlardır. Protez saç ve peruk arasındaki farklar arasındaki önemli maddelerden biri de bu yapaylıktır.

Protez Saç Kime Uygulanır?

Protez saç yaptıranlar daha uzun vadeli ve kendi saçı gibi olan saçları kullanmak isteyen kişilerdir. Protez saç yaptırmanın birçok nedeni bulunur. Mesleki nedenlerden dolayı yaptırılabileceği gibi kişi kendini daha iyi hissetmek için de aşırı saç dökülmesi yaşanan bölge üzerine protez saç yaptırabilir. Protez saç isteyen herkese uygulanabilen bir işlemdir. Kişiye özel tasarlanır ve tasarlama süreci yaklaşık 2 ay sürer. Peruk ise neredeyse bir gün içerisinde kişinin teslim alabileceği bir üründür.

Peruk Kim Tarafından Takılır?

Peruk yaptıranlar geçici, anlık ya da kısa süreliğine saçını değiştirmek isteyen kişiler olabileceği gibi hastalık gibi nedenlerden dolayı da tercih edebilirler. Peruğu yaş, cinsiyet ve diğer özellikler fark etmeden herkes rahatlıkla kullanabilir. Protez saça göre daha az konforu vardır ve saç derisini tahriş edebilir. Saç derisini tahriş etmeyen özel üretim peruklar ise oldukça pahalı fiyatlar ile tüketiciyle buluşturulur.

Protez Saç ve Peruk Arasındaki Farklar

Protez Saç ve Peruk Kafadan Düşer Mi?

Protez saçın kafadan çıkması veya düşmesi söz konusu değildir. Bakımı yapıldığı müddetçe baş üzerinde yer almaya ve gerçek saç gibi kullanılmaya devam edilebilir. Profesyonel ortamda uzman kişiler tarafından protez saçın çıkarılması tercih edilir. Protez saçla peruğun farkı arasında peruğun istenilen her yerde çıkarılabilmesi yer alır. Peruk kafadan düşebilir, kendiliğinden çıkabilir veya kişi kendi isteği ile peruğu kafasından dilediği gibi çıkarıp takabilir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Yazgı Ertuğrul avatarı
  Yazgı Ertuğrul
  Nisan 11, 2022 11:12 pm

  Protez saç yaptırdıktan sonra peruk gibi olmasından korkuyorum. Bir gündeki değişimle dışarıdan fark edilir mi?

  Yanıtla
  • Peruk yapay bir uygulamadır, genel kalıpları ve renkleri vardır. Protez saç uygulamasında saç yapınız, yüz şekliniz, kafa şekliniz gibi birçok etken baz alınarak size tam uyacak model tasarlanır. Peruk gibi yapay durmaz. Dışarıdan bir bakış ile anlaşılması oldukça zordur, tanıdıklarınız bile sizdeki bu değişime inanamayacak.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed