En İyi Saç Ekimi Tekniği Hangisidir?    

En İyi Saç Ekimi Tekniği Hangisidir?    
En İyi Saç Ekimi Tekniği Hangisidir?    
Genel Bilgi
6 Yorum

En İyi Saç Ekimi Tekniği Hangisidir? En başarılı saç ekimi tekniği, uzman doktorların hastaya göre belirlediği yöntemlerden oluşur. Saç ekimi işlemi için uygulanan pek çok farklı teknikler vardır. Klinik ortamında uzman saç ekimi doktorları tarafından gerçekleştirilen bu ameliyatlarda en sık tercih edilen yöntem FUE tekniğidir. İki kulak arasında bulunan donör bölgeden sağlıklı saç folikülleri FUE tekniği ile çıkartıldıktan sonra kelleşme olan bölgedeki saç derisine ekim yapılır. Saç ekimi yaptıracak hastanın yaşı, kellik durumu, saç derisi ve saç teli yapısına bakarak hangi saç ekimi tekniğinin seçileceğine saç ekim uzmanı karar verir. Bu sebeple en iyi saç ekimi tekniği, esasında her saç ekimi yaptıran kişide farklı yöntemlerden oluşabilir. Bununla birlikte saç ekimi dışında, protez saç uygulaması veya peruk gibi alternatifler mevcuttur.

En Etkili Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir?

Başarılı sonuç veren saç ekimi teknikleri ile kellik problemi olan kişiler, kısa sürede hayallerindeki görünüme kavuşabilir. Saç ekimi işlemi yapılırken gelişen teknolojiye bağlı olarak birbirinden farklı teknikler uygulanabilir. Bu teknikler arasında saç ekimi yaptıran kişiye bağlı olarak en etkili ve başarılı sonuç veren yöntem seçilmelidir. Saç ekiminin başarılı bir şekilde tamamlanması için seçilecek yöntemi belirlemek için saç ekimi uzmanının deneyimli olması şarttır. Günümüzde saç ekimi kliniklerinde uygulanan ve her hastada başarılı sonuç veren saç ekimi teknikleri uygulama bakımından birbirinden farklılık gösterebilir.

İlgili İçerik: Saç Ekimi Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Safir FUE Tekniği ile Saç Ekimi

Safir FUE saç ekimi tekniği, saçsız deride kanal açma sırasında kullanılan ekipmanla öne çıkmaktadır. Bu teknikte, metal slit yerine elmastan sonra en sert element olarak bilinen safir materyalden üretilen uçlar kullanılır. Safir FUE tekniği, saçsız deride greft için kanal açımı sırasında safir uçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Bilindiği üzere safir cam, elmasın ardından dünyanın en sert cam yapısındaki malzemesidir. Safir FUE tekniği ile saç ekimi yaptırmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Bu teknikte açılacak kanalların açısı 10-15 dereceye kadar inebilir.
 • Saçsız bölgede cm2 başına 60-65 greft ekimine imkan tanır.
 • Safir uçlar pürüzsüz ve antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için saç ekimi ameliyatında enfeksiyon kapma riskini önler.
 • Saç derisinde kanal açma işlemi sırasında az titreşim yaydığı için doku hasarı en az seviyeye indirilir.
 • Doku ve travma hasarı az olduğu için saç ekimi sonrasında iyileşme süreci hızlı biçimde tamamlanır.
 • Saçsız deride cm2 başına daha sık ekim yapma imkanı verdiği için popüler bir tekniktir.

Lateral Slit Tekniği ile Saç Ekimi

Lalteral slit saç ekimi tekniği, en popüler saç ekimi ameliyatlarından biri olarak tanınır. Saçsız deride greft yerleştirmek için kanalların açılması sırasında özel geliştirilen bıçaklar kullanılır. Greft kalınlığına ve kişinin saç dokusuna göre farklı özelliklerdeki bıçaklar seçilerek lateral slit tekniği ile saç ekimi tamamlanabilir. Bu yöntemde açılan kanalların açısı 15-20 derecelere kadar indirilebilir. Özellikle çok sık saç ekimi ihtiyacı olmayan hastalar için en ideal tekniklerin başında gelir. Lateral slit saç ekimi yönteminde kellik olan bölgede cm2 başına 45-50 greft ekimi rahatlıkla yapılabilir.

DHI Pro Tekniği ile Saç Ekimi

DHI Pro saç ekimi tekniği tek tek çıkartılan saç köklerinin Choi implanter kalemi kullanılarak kellik sorunu olan bölgeye ekilmesi işlemidir. DHI kısaltması Direct Hair Implantation yani Doğrudan Saç Ekimi anlamına gelmektedir. Hızlı, pratik ve geniş uygulanabilir özelliklere sahip olan bu teknik, günümüzde en çok tercih edilen saç ekim teknikleri arasında yer almaktadır DHI Pro tekniği ile saç ekimi yaptırmanın avantajları şunlardır:

 • Saçlı deri tıraş edilmeden saç ekimi ameliyatı yapılabilir.
 • Ekim yapılacak saç kökleri, saç derisinde kanal açmaya gerek olmadan direkt olarak bölgeye yerleştirilebilir.
 • Greftlerin ekimi sırasında deride deformasyon seviyesi en aza indirilir.
 • Saç derisinde travma yaratılmadığı için saç ekimi ameliyatından sonra iyileşme süreci son derece hızlıdır.
 • Choi implanter kalemini kullanan DHI Pro tekniği hızlı ve etkili sonuç verir.

FUE tekniği ile bir seansta 5000 greft ekilebilirken DHI saç ekimi tekniğinde performans kaybı görülebilir. Bu teknikte ortalama 4000 civarında seans başına greft ekimi olduğu için saç ekim ameliyatı daha uzun sürebilir. Ancak yavaş ilerleyen bir teknik olmasına rağmen saç derisinde daha az kanama olduğu için iyileşme süreci daha kısa sürede sonuçlanabilir. Saç ekimi yaptıracak kişinin kellik durumuna göre en iyi seçimi saç bakım uzmanı yapmalıdır.

Long Hair Tekniği ile Saç Ekimi

Long hair saç ekimi tekniği özel uçlara sahip saç ekim ekipmanları kullanılarak gerçekleştirilir. Uzun saç ekimi tekniği olarak da bilinen bu yöntem, günümüzde saç ekim kliniklerinde sık sık uygulanır. Bu yöntemde saçların yapısındaki orijinallik bozulmadan ekim yapılacak bölgeye aktarılması önemlidir. Donör bölge dahil saçlar hiçbir şekilde tıraş edilmediğinden kısa sürede sonuç alınabilir. Long hair saç ekimi tekniğinin öne çıkan avantajları arasında şunlar yer alır:

 • Sadece bir seansta ortalama 2000 adet greft ekimine olanak sağladığı için en hızlı saç ekimi yöntemlerindendir.
 • Saç ekimi ameliyatının kısa sürede başarılı şekilde sonuçlanmasını sağlar.
 • Safir tekniği ile saç derisinde kanallar açıldığı için deformasyon minimum seviyeye indirilir.
 • İyileşme süreci hızlı ve etkilidir.
 • Hastalar saç ekimi ameliyatından 2 gün sonra günlük yaşamına hızlı şekilde geri dönüş yapabilir.

Long hair saç ekimi tekniğin başarılı şekilde uygulanması için öncelikle kapsamlı bir saç ve deri analizi yapılmalıdır. Saçlarında ciddi derecede seyrelmeler görülen kişiler için long hair tekniği ile kısa sürede saç ekimi ameliyatı yapılabilir. Özellikle saç derisinde ön yan ve tepe bölgede seyreklik görülen kişiler uzman saç ekimi doktorları ile long hair tekniğinden faydalanabilir.

En İyi Saç Ekimi Tekniği Hangisidir?    

Tıraşsız Saç Ekimi

Saçı tıraş etmeden saç ekimi yapan uzmanlar bu alanda büyük talep görmeye devam etmektedir. Günümüzde saç ekim kliniklerinde uygulanan yöntemlerin bazılarında saçın tıraş edilmesi şartken bazı tekniklerde ise tıraşsız biçimde saç ekimi ameliyatı yapılabilir. Bu yöntemde kellik yaşanan bölgeye ekilecek saçlar, iki kulak arasındaki donör bölgeden FUE yöntemi ile çıkartılır. Daha sonra uygulama sürecinde tıraşsız saç ekiminin şu avantajlarından yararlanmak mümkündür:

 • Saç ekimi yapılacak bölgede safir tekniği ile kanallar açılır.
 • Köklerin alınacağı donör bölge makine ile kısaltılır ancak ekim yapılacak alanın tıraş edilmesine gerek yoktur.
 • Saç ekimi ameliyatının süresi ve operasyon sonrasındaki iyileşme süreci diğer tekniklerle tamamen aynıdır.
 • Tıraşlı saç ekimi uygulamalarında saçlar eski boyuna ortalama 3 ayda ulaşırken tıraşsız saç ekimi ameliyatında 12 günde normal görünüme kavuşmak mümkündür.

Giderek popülerlik kazanan tıraşsız saç ekimi tekniği, hastaların günlük yaşantısında herhangi bir sorun yaratmadan kellik problemine çözüm bulmalarını sağlar. Özellikle iş ve sosyal yaşantısında görüntüsünden taviz vermeden saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler bu teknikleri tercih edebilir.

Saç Ekimi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi ameliyat süresi ortalama 5-6 saattir. Saç ekimi kliniklerinde en çok uygulanan tekniklerden biri olan FUE yönteminde ortalama 6 saatte kellik bölgesinde saç ekimi tamamlanır. DHI Pro tekniğinde ise ameliyat süresi bölgenin durumuna göre daha uzun sürebilir. Saç ekimi uzmanları, kişinin kellik durumuna ve saç yapısına göre en iyi saç ekim yöntemi belirlerken ameliyat süresi hakkında da bilgilendirme yapacaktır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Saç ekimi sonrası nelere kesin olarak dikkat etmeliyim?

  Yanıtla
  • • Saç ekimi sonrası ameliyat yapılan bölgede yaşanacak şişlikleri en aza indirmek için uyku pozisyonu özel olarak ayarlanmalıdır.
   • Saç ekim alanını oluşabilecek herhangi bir basınca karşı korumak için 45 derecelik yüksek bir açıyla yatılması tavsiye edilir.
   • Saç ekimi sonrası uzmanın vermiş olduğu vitamin, losyon, saç bakım yağı gibi takviyelerin düzenli olarak kullanılmalıdır
   • Saç ekiminden sonra günlük su içme alışkanlığına mutlaka önem verilmelidir.
   • Uzman hekimin önermediği sıcaklıktaki suyla ve zararlı kimyasallar içerebilecek şampuanlarla duş almaktan kaçınılmalıdır.
   • Saç foliküllerinin hasar görmeden belli ölçülerde ve hareketler ile masaj yapılması faydalı sonuç verecektir.

   Yanıtla
 • Açıklayıcı ve net bilgiler var

  Yanıtla
 • Saç cerrahisi nedir? Saç ekimi ile saç cerrahisi aynı şeyler mi?

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed