DHI Saç Ekimi ile FUE Saç Ekiminin Farkı Nedir?

DHI Saç Ekimi ile FUE Saç Ekiminin Farkı Nedir?
Genel Bilgi
7 Yorum

DHI saç ekimi ile Fue saç ekiminin farkı nedir? DHI ve FUE saç ekim tekniklerinin farkları, saç ektirmek isteyen kişiler tarafından araştırılan konuların başında gelir. Saçlarında seyreklik olması nedeniyle saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler bıçak altına yatmadan önce hangi saç ekim tekniğinin daha faydalı olduğunu merak edebilirler. Saç ekimi denince akla ilk gelen ve popülerliğini devam ettiren yöntem FUE tekniğidir. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte adından söz ettirmeye başlayan DHI saç ekimi tekniği de giderek yaygınlaşmaktadır. Her iki tekniğin de saç ekimi ameliyatı sırasında bazı avantajları ve dezavantajları olabilir. Genel anlamda DHI saç ekimi ve FUE saç ekimi farkı özetlemek için öncelikle bu tekniklerin özelliklerine göz atmak gerekir.

DHI Saç Ekimi Nedir?

DHI Direct Hair Implantation saç ekimi tekniği, gelişen teknoloji ile birlikte saç ekim kliniklerinde daha sık uygulanmaya başlamıştır. Doğrudan saç ekimi anlamına gelen ve DHI şeklinde kısaltılan bu teknik, esasında FUE olarak bilinen saç ekim tekniğinin geliştirilmiş bir versiyonudur. Çünkü saç ekimi yapmadan önce hastanın iki kulak arasındaki bölgeden greft toplama işi tıpkı FUE tekniğinde olduğu gibi tamamlanır. Ancak iş toplanan greftlerin kellik olan bölgeye ekimi sırasında farklılaşmaktadır. DHI yöntemi sadece FUE tekniğinden değil yenilikçi tekniği ile pek çok saç ekimi yöntemlerinden farklılaşmaktadır.

DHI tekniği ile saç ekimi yapılırken saç kökleri donör bölgeden tek tek toplanır. Bu toplama işleminde otomatik Choi implanter adı verilen teknolojik saç kökü kalemleri kullanılır. DHI yani doğrudan saç ekimi tekniğinde kalınlığı 0.6 mm ile 1 mm arasında değişen saç kökleri, cerrahi kalem yardımı ile alınır. Kellik durumuna göre belirli sayıda toplanan greftler ayrıştırılır ve temizlendikten sonra kafa derisinde herhangi bir delik veya kanal açmadan uygulanır. Normal saç ekimi yöntemlerine göre iki sefer yerine tek seferde saç ekimi yapmayı kolaylaştıran bu yöntem, adından anlaşıldığı üzere doğrudan saç ekimi tekniğini benimsemektedir.

FUE Saç Ekimi Nedir?

FUE saç ekimi tekniği, Folliculra Unit Extraction adıyla bilinen saç ekim uygulamasıdır. Bu teknik, saç ekimi denince sektörde en çok bilinen ve uzun yıllardır en çok uygulanan yöntemdir. Türkiye’de özellikle 2000’li yılların başından bu yana başarılı şekilde uygulanan FUE saç ekimi tekniği yüksek başarı oranı ile popülerlik kazanmıştır. Her ne kadar çok eski zamanlardan beri uygulansa da gelişen teknoloji ile birlikte FUE saç ekimi tekniğinde ilerlemeler yaşanmıştır. FUE saç ekimi uygulamasında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • FUE saç ekimi tekniğini uygulayacak doktor öncelikle saç ekilecek alanları işaretlemelidir.
 • Kellik olan bölgedeki ihtiyaca göre greft hesaplaması yapılır ve greftlerin toplanacağı aşamalar belirlenir.
 • Greft toplama işleminde iki kulak arasındaki ense kökü tercih edilebilir.
 • Greft örnekleri toplandıktan sonra özel bir solüsyon içinde bekletilerek hem temizlenir hem de saç ekimine hazır hale getirilir.
 • FUE saç ekimi tekniğinde kellik bölgesinde kanal açılabilmesi için manuel veya micro motor punch ekipmanları kullanılır.
 • Saç ekimi uygulanacak bölgede yeterli sayıda kanal açıldıktan sonra greftler teker teker bu bölgeye ekilir.

Saç ekimi denince akla ilk gelen yöntem olan FUE tekniği öncesinde hastanın belirli kan tahlillerinden geçmesi gerekir. Kan testleri olumlu sonuç veren hastalar saç ekimi ameliyatında FUE tekniği ile kısa sürede sonuç alabilirler. FUE tekniğinde hastanın saç uzunluğu kısaltılır ve donör bölgenin lokal anestezi ile uyuşturulması sayesinde hiçbir acı hissiyatı oluşmaz.

DHI Saç Ekimi ile FUE Saç Ekiminin Farkları Nelerdir?

DHI ve FUE saç ekimi farkları her iki yöntemin uygulanış biçiminde görülebilir. Her iki teknik arasındaki ilk farklılık uygulama yöntemleridir. Her ne kadar saç ekimi ameliyatı denildiğinde akla ilk gelen FUE tekniği olsa da DHI saç ekimi yöntemi de giderek popülerlik kazanmaktadır. Her iki yöntemin kendi açısından bazı avantajları ve dezavantajları olabilir. DHI saç ekimi ile fue saç ekiminin farkı nedir? DHI saç ekimi ile FUE saç ekiminin farkları şu şekilde özetlenebilir:

 • Her iki yöntemin uygulama biçimi farklılık gösterir.
 • FUE tekniği ile saç ekiminde tek seansta ortalama 4000 greft ekilirken DHI tekniği ile saç ekiminde seans başına 2000 greft ekilebilir.
 • DHI saç ekim tekniğinde ameliyat sonrası iyileşme süreci FUE tekniğine göre daha kolay ve hızlıdır.
 • DHI ile saç ekimi yapıldığında kanama yok denecek kadar az olur.
 • FUE tekniği ile saç ekimi geniş bir alanda ekim yapılması için en ideal yöntemdir.
 • DHI tekniği ise geniş bölge yerine daha sık ekim yapılacak yerlerde tercih edilir.
 • FUE saç ekimi tekniğinde saçın belirli seviyede tıraş edilmesi gerekirken DHI tekniğinde sadece donör bölgede saç tıraşı yapılması yeterlidir.
 • DHI tekniğinde kullanılan ekipman ve uygulama yöntemleri FUE ile saç ekimi tekniğine göre daha fazla maliyetlidir.
 • FUE tekniği ile saç ekimi yapmak daha ekonomik bir yöntemdir.
 • FUE tekniği ile saç ekimi ameliyatı ortalama 6-8 saat arası sürerken DHI tekniği ile saç ekimi ameliyatı daha uzun sürebilir.

Görüldüğü üzere saç ekiminde en çok tercih edilen yöntemlerin her ikisinde de öne çıkan özellik ve dezavantajlar bulunmaktadır. Tıraşsız saç ekimi tercih etmek isteyenler, saç ekim kliniğinde muayene olurken uzmanlardan DHI yöntemini talep edebilirler. Ayrıca saç ekimi yaptıran kadınlar tıraşsız bir uygulama olduğu için DHI tekniğine daha fazla ilgi duymaktadır. Kısa sürede saçlı ve estetik bir görünüm için saç ekimi yaptırmaya çekinenler ise alternatif uygulama olarak protez saç uygulamasını tercih etmektedirler.

DHI Saç Ekimi Tekniğinin Özellikleri Nelerdir?

DHI saç ekimi yönteminin özellikleri, bu tekniğin diğer saç ekimi uygulamalarından farklılaşmasını sağlar. Doğrudan saç ekimi olarak bilinen bu yöntem son yıllarda adını duyurmuş ve giderek daha fazla popülerlik kazanmıştır. Temelde FUE saç ekim tekniğinin farklı bir varyasyonu olan bu yöntem, greft toplama işinde özel kalemler kullanarak yapılır. Hastanın iki kulak arasında ense köküne yakın bir yer donör bölgesi olarak seçilir. Çünkü bu bölgedeki saç kökleri hem sağlıklı hem de güçlü yapıdadır. Buradan alınan saç folikülleri, saç derisinden çıkartılırken Coi kalemi kullanılır.

DHI Saç Ekimi ile FUE Saç Ekiminin Farkı Nedir?

Choi implanter adındaki bu teknolojik ekipmanlar sadece DHI saç ekimi tekniğinde bulunmaktadır. Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler için uzman doktorlar bazı muayene ve testler gerçekleştirir. Bu tür test sonuçlarına göre DHI saç ekimi tekniğinin uygulanmasında herhangi bir sakınca olmayan hastalarda saç ameliyatı başarılı şekilde tamamlanabilir. DHI saç ekimi tekniğinde sadece donör bölgeye saç tıraşı yapılması yeterlidir.

DHI Saç Ekimi Tekniğinin Dezavantajları Nelerdir?

DHI saç ekimi yönteminin dezavantajları ameliyat öncesinde hastaları bilgilendirmek amacıyla saç ekim uzmanı tarafından aktarılır. DHI yöntemi ile saç ekimi ameliyatı yapıldığında kullanılan ekipmanların yüksek maliyetli olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca bu yöntem klasik FUE tekniği ile saç ekimi ameliyatına kıyasla daha uzun sürer. FUE tekniği ile ortalama 4000 greft uygulaması 6 saat içinde yapılıyorsa DHI yönteminde aynı sayıda greft ekebilmek için 2 günlük zamana ihtiyaç vardır. DHI saç ekimi tekniği hassas olduğu için mutlaka tecrübeli saç ekimi uzmanları tarafından yapılmalıdır. DHI saç ekimi ve FUE saç ekimi farkı maliyet, zaman ve uygulama yöntemi olarak dikkate alınmalıdır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

7 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed