En İyi Saç Ekim Yöntemi Nedir?

Blog geri dön
En İyi Saç Ekim Yöntemi Nedir?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 6

En iyi saç ekim yöntemi nedir? En iyi saç ekim türü kişi için en uygun olan saç ekim yöntemini içerir. Saç ekim yöntemleri birbirinden ayrılır ve farklı kategoriler ile sınırlandırılır. Bu noktada kişi için en uygun olan yöntemin tercih edilmesi önemlidir. Saç ektirmek isteyen kişiler, kendileri için en uygun yöntemi uzmanlar ile belirlemelidir. Saç ekim yöntemlerindeki bu çeşitlilik sayesinde herkes saç ekimi yaptırabilir. Saç dökülmesinin nedeni, saç ekimi yapılacak bölgenin genişliği ve diğer unsurlar saç ekimi yöntemini belirlemede kullanılan etkenlerdir.

Bu etkenler göz önünde bulundurularak herkes için farklı bir saç ekimi yöntemi kullanılabilir. Bu sebep ile de en iyi saç ekiminin kişi en uygun olan saç ekim yöntemi olduğunu söylemek mümkündür. Saç ekimi yöntemleri incelendiğinde beş farklı kategori ile karşılaşılır. Bu kategoriler saç ekim yönteminin içeriğine, uygulama biçimine ve nasıl yapıldığına göre değişir. 5 farklı saç ekim yöntemi vardır ve bu yöntemler tekniklerine göre sınıflandırılmıştır. Her bir işlemin uygulanma aşaması, süresi, fiyatı ve diğer unsurları farklılık gösterir. Saç ekimi ile alternatif olarak sayılan protez saç uygulaması ise farklı yöntemlerdir. Bunlar tamamen uygulanış bakımından farklı ancak hedef olarak saçsızlık problemini gidermek için tercih edilmektedir.

Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekiminin çeşitleri yönteme göre sınıflandırılır. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler bu yöntemlere göre kendileri için en uygun olana karar verebilir. Saç ekimi yapmanın farklı türleri vardır ve her biri teknik ile ilgilidir. Uygulama basamaklarının da değişmesi nedeniyle saç ekimi tek 1 kategoriden oluşmaz. Teknolojinin gelişmesi ve bu süreçte kullanılan yöntemlerin artması, saç ekimi yöntemlerinde de çeşitliliğe sebep olmuştur. Kişiler saç ekimi yöntemini seçerken hem kendileri için uygun olan metoda hem de maliyete göre karar verebilirler. Saç ekimi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Direct Hair Implantation (DHI)
 • Foliküler Unite Transplantasyonu (FUT)
 • FUE
 • IceGraft
 • Altın uçlu

Bu saç ekimi yöntemlerinin yanı sıra günümüzde robotik saç ekimi de sık sık tercih edilen yeni 1 yöntem olarak anılmaktadır. Saç ekimi yöntemleri kişinin uygunluğuna göre belirlenir. Türkiye’de birçok farklı saç ekim merkezinde yapılan bu yöntemlere ulaşmak ve kendiniz için hangisinin daha uygun olduğuna karar vermek için mutlaka bir uzman ile görüşmelisiniz.

İlgili İçerik: Saç Ekimi Fiyatını Belirleyen Unsurlar Neler?

FUE Saç Ekim Yöntemi Nedir?

Fue saç ekimi en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu yöntem sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok farklı noktasında sık sık tercih edilir. Geleneksel yöntemlerden biridir ve 1988 yılından beri kullanılmaktadır. Saç tellerinin bölgeye tek tek yerleştirilmesi ile uygulanan bu süreç, diğer yöntemlere göre daha uzun sürmektedir. 1988 yılından beri kullanılan yöntemleri ve ekipmanları gelişim göstermiş ve yeni nesil teknolojiler ile yeni makineler yapılmıştır. Günümüzde mikro motor ismiyle bilinen bu cihaz ile işlemler yapılmaya devam edilmektedir. Yüksek oranda etki etmesi sebebiyle de birçok kişi tarafından fue saç ekim yöntemi tercih edilir. Fue saç ekim yönteminde farklı alt kategoriler vardır ve bu kategoriler ile kişiler kendileri için en uygun olan seçeneğe daha hızlı bir şekilde ulaşabilir.

Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUE) Saç Ekim Yöntemi Nedir?

FUT saç ekim yöntemi FUE saç ekimi gibi sık sık tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemin bu kadar sık kullanılmasında etkili olan bazı unsurlar vardır. Tekniğin gelişmiş olması ve acı oranının düşük olması işlemin tercih edilme oranını arttırır. İşlem yapılmadan önce danışana lokal anestezi uygulanır. Bu sebep ile de işlem esnasında acı, ağrı ya da farklı bir yan etki hissedilmemektedir. Saç ekimi yöntemleri arasında yer alan bu yöntem saç köklerinin şeritler olarak birbirinden ayrılması ile başlatılır. Sağlıklı saçlar süreçten ayrılır ve saç ekimi yapılacak olan bölge sterilize edildikten sonra ekim süreci başlatılır. Mikro araçlar ile ekim yapılmaktadır.

En İyi Saç Ekim Yöntemi Nedir?

Direkt Hair Implantation (DHI) Saç Ekim Yöntemi Nedir?

DHI saç ekim yöntemi özel kalemler ve ekipmanlar ile yapılan bir işlemdir. Bu işlemin yapılmasında kullanılan özel kalemler bulunur. Bu kalemler diğer saç ekim yöntemlerinde kullanılmaz. Deri üzerinde herhangi 1 iz bırakmadan ve kesti atmadan yapılan işlemlerden biridir. Bu sebep ile de ağrı ve acı oranı diğer saç ekim yöntemlerine göre daha düşük olmaktadır. Özel kalemler ile öncelikle alan incelenir ve ardından saç kökleri toplanmaya başlanır.

Saç köklerinin toplanmasının ardından ise choi olarak bilinen ekipman ile ekim süreci başlatılır. Bu süreçte DHI saç ekiminin yapılmasını destekleyen ek ekipmanlardan da destek alınabilir. Yöntemin uygulanmasında kullanılan her bir işlem büyük bir titizlik ile gerçekleştirilmektedir. DHI saç ekim yönteminin gerçekleştirilmesi esnasında kullanılan yöntem, süre ve yapan uzmana dikkat etmek gerekir. Önceden bilgi alınması ve mümkün ise saç ekim merkezinin referans doğrultusunda tercih edilmesi önerilir.

Ice Graft Saç Ekim Yöntemi Nedir?

Icegraft saç ekimi yeni nesil saç ekimi yöntemlerinden biridir. FUE saç ekim yöntemi ile uygulanabileceği gibi ayrı bir metot olarak uygulanması da mümkündür. Ice Graft saç ekimi yöntemi, günümüzün en sık tercih edilen yöntemleri arasında bulunur. Isı dengesini kurarak yapılan bu işlemde ilk olarak canlılık, dinamiklik ve parlaklık hedeflenir. Saçların doğal bir görünüm kazanması için yapılan özel çalışmalar da bu yöntemin içerisinde yer alır. Icegraft yönteminde alınan hücre ve donörler bir süre özel bir sıvı içerisinde bekletilir. Yüksek verim alınacak olan aşamaya gelindiğinde ise uygulama aşamasına geçiş yapılır.

Robotik Saç Ekimi Yöntemi Nedir?

Robotik saç ekimi yöntemi saç ektirme yöntemleri arasında en güvenli olan ve hata payı en düşük olan uygulamadır. Bu uygulama ile kişiler daha hızlı bir şekilde iyileşme gösterir ve saçların çok uzun süre kullanabilirler. Robotik saç ekimi yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken unsurlara özen gösterildiği takdirde herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz. Saç ekiminden hücre alımına kadar her bir işlem uzmanlar tarafından değil, robotlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Saç ettirirken, yüksek verim almak isteyen ve yüksek kalite ile işlem yaptırmak isteyen kişiler, robotik saç ekimi yöntemini tercih edebilir. Hangi saç ekiminin kim için daha uygun olduğu uzmanlar tarafından karar verilen bir unsur olsa da kişiler kendi tercihlerini de uzmanlara beyan edebilirler.

Altın Uçlu Saç Ekim Yöntemi Nedir?

Altın uçlu saç ekimi özel ekipmanlar ile yapılan bir yöntemdir. Diğer yöntemlere daha pahalıdır ve kullanılan her bir ekipman ve ürün altından yapılmıştır. Altın uçlu kalemler ile yapılan bu ekim sürecinde kişilerin saç köklerinde küçük izler kalması mümkündür. Saç kökü kanalını açan özel cihazlar ile uygulanır. En iyi saç ekim yönteminin hangisi olduğunu merak eden kişilere önerilen bir yöntem olsa da kalite ve maliyet dengesi sebebi ile daha az da tercih edilebilmektedir. Klasik yöntemler arasında kalan altın uçlu saç ekim yöntemi günümüzde hala kullanılıyor. İnsan derisi için en sağlıklı olan maddenin altın olduğuna karar verilmesi nedeni ile altın uçlu saç ekimi ile görülen hasar daha düşük olmaktadır. Saç ekimi yöntemlerine karar verirken öncelikle kişinin sağlığı, beklentisi ve hassasiyetleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (6)

 • Baran Ünsal cevap

  Saç ekiminden sonra saçlar ne zaman çıkmaya, uzamaya başlar?

  Ekim 5, 2022 , 5:12 pm
  • ONNA cevap

   Saç ekimi işleminin takibinde yaklaşık olarak 3 ay sonra saçlar çıkmaya başlar. Bu uygulanan saç ekim yöntemine göre değişiklik gösterebilmektedir.

   Ekim 5, 2022 , 5:33 pm
 • Alihan Yaylali cevap

  Saç ekiminden sonra nelere dikkat etmeliyim?

  Ekim 9, 2022 , 11:37 pm
  • ONNA cevap

   Saç ekiminden sonra iyileşme sürecini uzatan ve olumsuz yönde etkileyen birçok şey uzmanlar tarafından yasaklanmış ya da kullanımı minimuma indirilmesi istenmektedir. Bunlar sigara ve alkol tüketimi; hamam, sauna, solaryuma girilmesi; spor, yüzme ve ağır hareket gerektirecek aktiviteler ve kan sulandırıcı ilaçların kullanımı gibi maddeler kısıtlanmalıdır.

   Ekim 9, 2022 , 11:42 pm
 • Mahinur cevap

  Kadınlar da saç ektirebilir mi?

  Ekim 14, 2022 , 10:54 pm
  • ONNA cevap

   Saç ekim işlemi cinsiyetten bağımsızdır. Uzman kontrolünden sonra saç ekimi için olumlu dönüş verildiği taktirde erkek ya da kadın fark etmeden uygulama yapılabilir.

   Ekim 14, 2022 , 11:27 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön