Saç Ekimi Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Blog geri dön
Saç Ekimi Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 6

Saç ekimi merkezi seçerken nelere dikkat edilmeli? Saç ekim merkezi seçmenin önemi son derece yüksektir. Saç ekimi merkezi seçerken dikkat edilmesi gereken birçok farklı unsur bulunur. Bu unsurların başında ise seçilen kliniğin ya da saç ekimi merkezinin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olması en önemli kriterdir. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmayan ve yasal belgeler ile çalışmalarını yürütmeye kliniklerin tercih edilmemesi gerekir. Saç ekim merkezlerinin kalitesi kadar yasal süreçlere tabi olup olmadıkları da önem taşımaktadır. Bu sebeple bir saç ekim merkezi ile iletişime geçildiğinde tüm belgelerin incelenmesi ve referanslarını kontrol edilmesi, saç ekim merkezi ile sorun yaşamamak için önerilen aşamalardır. Saç ekimi merkezi seçimi yaparken birçok farklı unsura aynı anda dikkat etmek gerekir. Saç ekimi merkezi seçerken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç ekimi merkezinin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olması.
 • Tescil almış olması.
 • Çalışma izinlerinin tamamlanmış olması.
 • Sağlığa aykırı yöntemlerin uygulanmaması.
 • Tüm denetimlerden başarıyla geçmiş olması.
 • Saç ekiminin yapıldığı odalarda ve diğer alanlarda steril bir ortam yaratılması
 • İşlem sonrasında dinlenme için özel odaların ya da bölümlerin olması.
 • Profesyonel çalışmalar yürütülmesi.
 • Saç ekimi merkezinde çalışan kişilerin yasal süreçlere tabi olması ve lisanslarının tamamlanmış olması.

Saç ekimi merkezi seçerken önemli olan unsurlardan birkaçıdır.

Saç Ekimi Merkezi Seçmek Neden Önemli?

Saç ekimi merkezi seçmek oldukça önemli bir konudur. Saç ekimi merkezi seçerken bütün aşamalara dikkat etmek gerekir. Kliniğin Sağlık Bakanlığı tarafından izinli olarak çalıştırılmasının yanı sıra kullanılan ekipmanların kalitesi de oldukça önemlidir. Bu sebep ile de saç ekimi merkezi seçerken, kişilerin kendi sağlıklarını önemsemesi gerekir. Sadece tavsiye üzerine değil, birçok araştırma yapıldıktan sonra bir kliniğin seçilmesi kişilerin herhangi bir sorun yaşamaması için önerilen unsurlar arasında bulunur. Klinik seçimi kadar doktor seçimi de oldukça önemlidir. Klinik ne kadar kaliteli ise seçilen doktorlar da o kadar deneyimli ve uzman kişiler olacaktır. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin genel sağlık durumları, sağlıklı saç kaybı yaşamamaları ve maddi olarak da zarar görmemeleri için kaliteli saç ekim merkezleri tercih edilmelidir.

Saç Ekim Merkezi Hastanelerde Var Mı?

Hastanede saç ektirmek günümüzde mümkün olan bir durumdur. Özellikle özel hastanelerde plastik cerrahi uzmanları tarafından saç ekim işlemi de yapılabilmektedir. Plastik cerrahi alanında çalışan hastanelere giderek buradaki uzmanların tecrübelerinden ve uzmanlığından yararlanılması mümkündür. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler alelade yerleri değil, işinin ehli olan hastaneleri, tıp merkezlerini ve klinikleri tercih etmesi gerekir. Saç ekim merkezi birçok hastanede bulunan bir bölümdür ve bu hastanelerde, işlem sonrası bakım süreçlerine de önem verilir. Daha sonra sorun yaşamamak için kişilerin tercih edecekleri yere dikkat etmesi önerilir.

Saç Ekimi Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ön Muayene Yapan Saç Ekim Merkezleri

Saç ekim merkezi seçiminde muayene aşaması oldukça önemlidir. Ön muayene yapmayan ve direkt olarak ekim işlemine başlamak isteyen yerlerden uzak durulması gerekir. Saç ekim merkezlerinin önceliği her zaman kişinin ihtiyaçları olmalıdır. Kişinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini önemsemeyen ve maliyet odaklı yaklaşım sergileyen yerlerden uzak durulması gerekir. Ön muayene yapan yerler ile iletişime geçtikten sonra kontrollerin tamamlanması ve uzmanların önerilerine kulak verilmesi gerekir. Kişi kendini güvende hissetmiyor ve bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyor ise o muayene alanını tercih etmemelidir.

Saç ekimi yapılacak olan alanın steril olması da bir diğer konudur. Ön muayene yapılan alanın steril olup olmadığı ve kullanılan yöntemlere göre kişiler kararlarını verebilirler. Eğer bir problem söz konusu ya da ön muayene gerektiği kadar derin yapılmamış ise bu durumda ilgili saç ekim merkezinin tercih edilmemesi önerilir. Saç ekimi merkezi seçimi yapılırken ön muayeneye gereken önem verilmelidir. Aynı hassas seçim protez saç merkezleri ve saç probleminiz için gideceğiniz firmalara karar verirken de önem arz etmektedir

Saç Ekim Merkezi Tercihinde Referans Kontrolü

Saç ekiminde referans talebi oluşturulmalıdır. Ön muayene gittikten sonra ya da gitmeden önce, daha önce saç ekimi yapılan kişilerin öncesi ve sonrası fotoğraflarına bakılması ve işlem özeti istenmesi gerekebilir. Hem işlemlerin örnek teşkil etmesi hem de işlemden alınan verimlilik hakkında bilgi alınabilmesi için saç ekim merkezinin referansları ve geçmiş çalışmaları incelenmelidir. Saç ekimi merkezi seçiminde referans sunamayan ya da öncesi ve sonrası fotoğrafları bulunmayan merkezlerin tercih edilmemesi önerilir. Saç ekimi için merkez seçiminde referanslar oldukça değerlidir. Sizden önceki kişilerin nasıl bir süreçten geçtiği, nasıl bir yaklaşım ile karşılaştıkları ve süreçten aldıkları verim hakkında bilgi aldıktan sonra karar verebilirsiniz.

Saç Ekim Merkezi Tercihinde Maliyete Göre Karar Vermek

Maliyete göre saç ekim merkezi seçmek yanlış bir karar olabilmektedir. Fiyatı çok düşük ya da ortalama olduğu için tercih edilen saç ekim merkezlerinde alınan sonuçtan memnun olunmayabilir. Aynı şekilde sırf fiyatı yüksek olduğu için bir saç ekim merkezinin kaliteli olduğunun da düşünülmemesi gerekir. Saç ekim merkezi tercih ederken fiyat önemli bir kriter olsa da öncelikle işleme, kaliteye, verimliliğe ve güvene odaklanmak gerekir. İşlem sonrası sunulan desteğe ve danışana nasıl davranıldığına da bakarak karar verilmesi daha doğru olabilir.

Bir saç ekim merkezinin fiyatları sadece popüler bir konumda bulunduğu için de yüksek olabilmektedir. Giderlerini düzenleyebilmek için işlemler daha pahalı fiyatlar ile sunulabilmektedir. Aynı şekilde bir saç ekim merkezinin giderlerinin daha düşük olması da ortalama fiyatlar belirlemeleri ile ilgili olabilir. Belirlenen fiyat çoğu zaman kaliteden bağımsızdır. Bu sebep ile fiyata göre karar vermek yerine verimlilik ve kalite gibi unsurlar göz önünde bulundurulduğunda işlemden daha yüksek bir sonuç alınabilir.

Detaylı Bilgi Veren Saç Ekim Merkezlerini Tercih Edin

Saç ekim merkezine karar vermek bazı zamanlarda oldukça zor olabilmektedir. Maliyet, kalite ve diğer unsurlar da göz önünde bulundurulduğunda ortak bir denge kurmak zor olabiliyor. Bu sebep ile de kişiler eğer çevrelerinde de daha önce saç ektiren biri ya da birileri yok ise kendi araştırmaları soncunda bulduğu yerlere giderek karar vermektedir. Gidilen ilk kliniğin tercih edilmesi yerine birden fazla klinik ile görüşülmesi ve ardından nihai kararın verilmesi daha doğru olabilmektedir.

Bir saç ekim merkezi ile görüşürken genel süreç, ameliyat öncesi, ameliyat anı ve sonrası ile ilgili ne kadar bilgi verdiğine dikkat edilmelidir. Verilen bilgilerin kalitesi ve yeterliliğine göre saç ekim merkezi tercihi yapılabilir. Doğru bilgilendirme yapan ve süreç boyunca danışanı destekleyen kliniklerin tercih edilmesi önemlidir.

Saç Ekimi Merkezinde Çalışan Uzmanlar Hakkında Bilgi Alın

Saç ekimi merkezi seçiminde saç ekimi yapan uzmanlar önemli bir rol oynarlar. Bu uzmanların tecrübeleri ve alanda çalışma süreleri gibi unsurlar saç ekimi merkezinin tercih edilme sebebi olabilir. Alanında uzman olan kişilerin yer aldığı kliniklerin tercih edilmesi alınacak sonucun daha yüksek bir kalite içermesine sebep olur. Bu sebep ile de doktorun kim olduğunu öğrenerek sürece başlamak ve klinik için yapılan araştırmaların yanı sıra doktoru da incelemek önemlidir. Saç ekimi merkezi seçimi yapılırken izlenen yollara dikkat edilmeli ve en uygun merkez seçilmelidir.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (6)

 • Ali İhsan cevap

  İz bırakmayan saç ekim yöntemlerinden hangisini tavsiye edersiniz?

  Eylül 16, 2022 , 11:49 pm
  • ONNA cevap

   İz bırakmayan yapılan saç ekiminde en çok tercih edilen DHI, FUE, Robotik saç ekim yöntemleri bulunmaktadır ve çoğunlukla bunlar arasında tercih yapılmaktadır. Size en uygun olanı araştırmalı, karar vermeli ya da uzman tavsiyesi alarak bir seçim yapmalısınız. Her uygulamanın kendisine göre artı ve eksi yanları değişebilmektedir.

   Eylül 16, 2022 , 11:55 pm
 • Can Ahmet cevap

  Saç ekiminden sonra saç dökülmesi yaşanıyormuş? Ya tüm saçlarım dökülür ve tedavi boşuna giderse?

  Aralık 3, 2022 , 12:58 pm
  • ONNA cevap

   Saç ekimi uygulamasından sonraki 3 ayın takibinde şok dökülme evresi görülmektedir. Bu herkesin gerçirdiği doğal bir evredir. Saç kökleriniz olan saçı dökerek dipten daha güçlü bir şekilde uzamaktadır. Bu olay gerçekleşmeden önce saçlarınız ani bir şok dökülme yaşayabilmektedir.

   Aralık 3, 2022 , 1:11 pm
 • Beyazıt cevap

  Saç cerrahisi için hangi teknikler kullanılır?

  Mart 26, 2023 , 11:43 pm
  • ONNA cevap

   Saç cerrahisi ya da diğer adıyla saç ekimi için en yaygın teknikler FUE (Follicular Unit Extraction) ve FUT (Follicular Unit Transplantation) olarak bilinir. FUE tekniği, saç köklerinin tek tek alındığı bir yöntemdir. FUT tekniği ise, saç köklerinin bir bant yardımıyla donor bölgeden alındığı bir yöntemdir.

   Mart 26, 2023 , 11:46 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön