Saç Ekimini Kimler ve Hangi Uzmanlar Yapabilir?

Saç Ekimini Kimler ve Hangi Uzmanlar Yapabilir?
Saç Ekimini Kimler ve Hangi Uzmanlar Yapabilir?
Genel Bilgi
4 Yorum

Saç ekimini kimler ve hangi uzmanlar yapabilir? Saç ekimi yapabilen kişiler bu alanda uzman olanlardır. Hekimler tarafından yapılan saç ekim işleminde profesyonel olan kişileri tercih etmek önemlidir. Saç ekimi yapabilen kişilerin unvanları şu şekildedir:

 • Deri ve zührevi hastalık uzmanları ve hekimleri
 • Plastik cerrahi uzmanları
 • Estetik cerrahi uzmanları
 • Medikal estetik operasyonları uzmanı

Olan kişiler saç ekimi yapabilmektedir. Gerekli lisansa sahip olan kişiler tarafından yapılan bu işlemde tecrübe oldukça önemlidir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler, profesyonel ve tecrübeli kişileri tercih ederek yüksek kalitede hizmet alabilirler. Birçok hastanede ve özel sağlık kuruluşunda saç ekimi yapılabilmektedir. Saç ekimi yapan uzmanlar ile görüşüldüğünde ön muayene adımına da önem verilmelidir. Protez saç uygulaması gibi alternatif yöntemlerde de ön muayene gerçekleştirilir.

Saç Ekiminde Doktorun Önemi Nedir?

Saç ekimi yapan kişinin önemi işlemden yüksek verim alabilmek için önemlidir. Saç ekimi yapıldığı zaman yüksek verim almaya odaklanılması gerekir. Saç ekiminde fiyat ve diğer unsurlar da karar verme aşamasında etken olsa da sağlık kuruluşu ve uzman da önemli 1 kriterdir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin doktora önem vermesi ve doktorun tecrübelerini incelemesi gerekir. Daha önce bu alanda deneyimi olmayan ya da yasal sürece tabi bulunmayan kişilerden hizmet alınmamalıdır.

Dermatoloji uzmanları ve plastik cerrahi alanında çalışan cerrahlar ve hekimler tarafından saç ekimi yapılması tavsiye edilir. Özel kliniklerde ve saç ekim merkezlerinde çalışan uzmanların da bu işlemi yapabilmek için gerekli yeterliğin tamamlanmış ve lisanslarının alınmış olması gerekir. Saç ekiminde herhangi 1 sorun ve yüksek yan etkiler ile karşılaşmamak için hekim önemlidir.

Saç Ekimi Yapacak Uzman Nasıl Seçilir?

Saç ekimi uzmanı seçmek için belirli kriterlere göre hareket edilebilir. Karar verme esnasında yardımcı olması için kişiler beklentilerini ve ihtiyaçlarını gözeterek seçim yapabilir. Saç ekimi yapacak olan uzmana karar verirken kullanılabilecek kriterler şu şekilde sıralanabilir:

 • Uzmanın deneyimi.
 • Saç ekimi yapacak olan kişinin uzmanlık alanı.
 • Referans kontrolü.
 • Profesyonel çalışma düzeni.
 • Daha önceki hastalar ile olan iletişim.
 • Hastaya ne kadar detaylı bilgi verildiği.
 • Ön muayene esnasında ne kadar bilgilendirme yapıldığı ve süreç ile ilgili ne kadar ilgilenildiği

Birer kriter olarak belirlenebilir. Aynı zamanda saç ekimi yapacak olan uzmanın belgeleri ve lisansları da 1 kriter olarak belirlenebilir. Bu alanda çalışan çoğu uzman yurtdışında da deneyim elde etmiştir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Türkiye’de eş zamanlı operasyonlara giren ya da dönemsel olarak hem o hem o ülkede hem de Türkiye’de işlem yapmayı tercih eden cerrahlar da vardır. Kriteri olarak hem yurt dışında hem de yurt içinde başarılı işlere imza atmış olan kişiler tercih edilebilir. Ancak bu kişilere ulaşmak diğer uzmanlara ulaşmaktan daha zor olacağı için kişiler sadece Türkiye’de hizmet veren ama alanında uzman olan hekimleri tercih edebilirler.

Saç Ekimini Kimler ve Hangi Uzmanlar Yapabilir?

Saç Ekimi Yapmadan Önce Hastayı Bilgilendirmek

Saç ekimi uzmanı ile iletişim kurarken bilgi etrafında bir iletişim tercih edilmelidir. Saç ekimi yapılacak olan doktorla iletişim sağlarken hem profesyonel çizgiden çıkmamak hem de bilgi akışını bozmamak gerekir. Operasyon öncesinde hastayı bütün komplikasyonlar ve süreç hakkında bilgilendirmek uzmanın görevidir.

Operasyon sonrasında kişiye destek olunması ve komplikasyonlar hakkında tekrar hatırlatma yapılması da yine uzmanın görevleri arasında bulunur. Bu süreçte hasta ve doktor arasındaki ilişki son derece önemlidir. Hastanın kendisini gergin hissetmemesi ve doktoruna güvenmesi hekim seçiminde önemli olan kriterler arasında yer alır. Saç ekimi yapan uzmanlar ile iletişime geçerken hastayı ne kadar bilgilendirdiklerine de bakmak gerekir.

Saç Ekimi Yapan Kişi Estetik Cerrahı Olmak Zorunda Mı?

Saç ekimi yapan hekimlerin belirli bir yetkinlik seviyesinde olmaları gerekir. Bilgi, beceri ve tutum ekseninde inceleme yapıldığında saç ekimi yapan kişilerin yeterli seviyede olması önem taşır. Saç ekimi yapan kişilerin cerrah olması önemli. 1 etkendir. Ancak estetik cerrahı olmaları zorunlu değildir. Dermatologlar tarafından da saç ekimi yapılabilmektedir.

Saç ekimi için alınması gereken farklı eğitimler ya da tıp eğitiminin yanı sıra gidilebilecek olan özel eğitimler de bulunur. Tıp fakültesinden mezun olunca alınan lisansın yanı sıra saç ekimi için özel sertifika da alınabilir. Bu sertifikaya sahip olan kişiler ise estetik cerrahı olmasalar dahi saç ekimi yapabilirler. Plastik cerrahlar, estetik cerrahları ve dermatologlar tarafından saç ekimi daha sık yapılmaktadır.

Saç Ekiminin Başarılı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Saç ekiminde başarılı sonuç elde etmek isteyenlerin alanında uzman hekimler ile çalışmaları önerilir. Saç ekiminin başarılı olup olmadığını anlamak için öncelikle üzerinden biraz zaman geçmesi gerekir. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra operasyonun ardından bakım aşaması başlar. Bu bakım aşamasında uzman hekimlerin yönlendirmesi ve hastaya evde nasıl bakım yapılacağını aktarılması önemlidir.

Kişiler eğer daha az bir yan etkiyle karşılaşıyorlar ve kabuklanma süreci daha hızlı gerçekleşiyor ise saç ekimi başarılı olarak kabul edilebilir. Ancak süreç bu kadar kısıtlı değildir. Saç ekimi yapıldıktan sonra saçların uzama evresine kadar olan süreçte profesyonel olarak destek almak gerekebilir. Saç ekimini yapan hekim ile iletişimi kesmemek de başarıyı devam ettirmek için önemlidir. Uygulama bittikten sonra en çok merak edilen saç ektirdikten sonra iz kalır mı? sorusudur.

Saç Ekimi Merkezi Nasıl Seçilir?

Saç ekimi merkezi seçmek için hekim seçerken belirlenen kriterler gibi unsurlar belirlenebilir. Saç ekimi merkezi seçerken orada çalışan uzmanların incelenmesi de oldukça önemlidir. Profesyonel ve güvenilir bir uzman bulunmuş ve ona saç ektirmek isteniliyor ise çalıştığı saç ekim merkezinin de incelenmesi gerekir. Merkezde steril olup olmaması ve ne kadar geniş imkan sunulduğuna bakılmalıdır. Saç ekim işleminin yapıldığı alan ve uzman birbiriyle bağlantılıdır. Her ikisinin de iyi kaliteli ve güvenilir olması gerekir. Herhangi birinde eksiklik söz konusu ise bu durumda farklı bir merkez ya da farklı bir hekim tercih edilebilir.

Saç Ekim Uzmanlarının Görevleri Nelerdir?

Saç ekim uzmanlarının sorumlulukları arasında sadece saç ekimi bulunmaz. Operasyon öncesinde ve sonrasında destek bilgilendirme ve iletişim gibi unsurlar da saç ekim uzmanlarının görev ve sorumlulukları arasında bulunur. Saç ekim uzmanı olan kişilerin görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Hasta ile ön muayene gerçekleştirmek.
 • Hastanın sağlık taramasını yapmak.
 • Hastanın işleme uygun olup olmadığını anlamak ve karar vermek.
 • İşlem yapılacak olan alanı incelemek.
 • Örnek saç kökü almak ve dökülüp dökülmeyeceğini incelemek.
 • Saç ekimi için gerekli olan tüm tetkikleri gerçekleştirmek.
 • Süreç hakkında hastaya bilgi vermek.
 • Hastaya bütün komplikasyonları ve riskleri dürüst bir biçimde açıklamak.
 • Hastayı operasyona hazırlamak.
 • Operasyonu gerçekleştirmek.
 • Operasyon sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken unsurları hastaya aktarmak.
 • Operasyon sonrası bakım ve kontrolleri gerçekleştirmek.

Saç Ekimi Uzmanının Tecrübesi

Saç ekiminde tecrübenin önemi son derece yüksektir. Saç ekimi konusunda sadece eğitim almış olmak yeterli değildir. Teorik ve pratik eğitimlerin birbirini desteklemesi ve kişilerin deneyim kazanması gerekir. Bu sebep ile de saç ekimi yapan uzmanlar belirlenirken tecrübesi yüksek olanlar daha sık tercih edilir. Bunun sebebi kişilerin tüm sürece hakim olması ve olası komplikasyonları doğrudan giderebilecek yetkinliklerinin bulunmasıdır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Peki saç ekimine kıyasla protez saç uygulamasında ağrı, şişlik ya da acı oluyor mu?

  Yanıtla
  • Protez saç uygulamasında ağrı ya da şişlik olmaz. Saç ekiminden en büyük farklarından biri de hem en kısa sürede saçlı bir görünüme ulaşmanız hem de ağrısız bir uygulama olmasıdır. İlk defa protez saç yaptırıyorsanız alışma sürecinde kaşıntı olabilmektedir.

   Yanıtla
 • Saç ekiminin dezavantajları var mıdır? Ne gibi şeylerle karşılaşabilirim?

  Yanıtla
  • Saç ekimnin dezavantajları işlem sırasında ve işlemden sonra kendini göstermektedir. Tıbbi bir operasyon gerektiren saç ekimi iyileşme sürecinde ağrıya, acıya ve kaşıntıya neden olmaktadır. Bunun dışında iyileşme sürecinde ödem oluşumu, kanama ve cilde iyi bakılmadığında enfeksiyon kapma gibi durumlar mevcuttur. Bakım yapılırken dikkat edildiği sürece olası yan etkiler ve dezavantajlar hafifletilebilmektedir. Birçok kişi saç ekiminin yan etkisini ve sürecin uzunluğunu gördükçe protez saç uygulaması gibi alternatif diğer yöntemlere yönelmektedir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed