Saç Ektirdikten Sonra İz Kalır Mı?

Saç Ektirdikten Sonra İz Kalır Mı?
Saç Ektirdikten Sonra İz Kalır Mı?
Genel Bilgi
6 Yorum

Saç ektirdikten sonra iz kalır mı? Saç ekiminden sonra iz kalması mümkün olsa da uygulanan teknikten tekniğe göre bu durum değişebilmektedir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra iz kalmamasını isteyen kişiler iz bırakmayan yöntemleri daha çok tercih etmektedir. Saçlar uzamaya başlayana kadar izlerden rahatsız olan birçok insan olabilir. Çünkü saçların uzaması 6 aylık 1 süreci kapsar ve bu süreçte izler kişileri rahatsız edebilir. İzlerden kötü şekilde etkilenmemek isteyen kişiler daha az iz bırakan ya da hiç iz bırakmayan yöntemleri kullanarak saç ekimi yaptırabilmektedir.

Saç ekiminden sonra iz kalmamasını isteyen çoğu kişi Fue yöntemini denemektedir. Bu teknik, saç ekimi için geliştirilen ilk teknikler arasında yer alır ve birçok alt uygulaması vardır. Bu uygulamalar düzenli olarak geliştirilir ve teknolojinin imkanlarından yararlanılır. Dolayısı ile geliştirilen yöntemler daha az acısız ve izsiz olurken aynı zamanda kaliteleri de yükseltilir.

Saç Ekiminden Sonra İz Bırakmayan Yöntem Var Mı?

İz bırakmayan saç ekimi yöntemi çoğunlukla fue yöntemidir. Bu yöntemin yanı sıra farklı saç ekim teknikleri de geliştirilmiş ve geliştirilmeye de devam edilmektedir. İz bırakmayan saç ekim yöntemleri ile kişiler daha az acıya da maruz kalabilirler. Saç ekimi yaparken deri üzerine kesik atılması ile karşılaşılır. Bu sebep ile de deri üzerinde, saç ekimi yapıldıktan sonra küçük kesi izleri ve yaralar oluşur. Bu yaraların ve kesiklerin kapatılması zaman içerisinde saçların uzaması ile olur. Bölgenin iyileşmesi için zaman verilmesi ve saç bakımına önem verilmesi gerekir. Saç ekiminden sonra iz kalmaması için kullanılan yöntemlerin, bakım ile desteklenmesi önerilir. Saç ekimi tıbbi bir müdahele gerektirdiği için birçok kişi bu aşamada protez saç gibi diğer alternatif yöntemleri tercih etmektedir. Ağrı ve acıya neden olmadan uygulanan protez saç uygulaması ile saç sorununuza estetik bir çözüm bulmanız mümkündür.

Saç Ekiminden Sonra Dikiş İzleri Ne Zaman Geçer?

Saç ekiminde dikiş atılması deri üzerinde iz bırakan bir yöntemdir. Yönteme göre değişen bu iz miktarının geçmesi için vücuda zaman verilmesi gerekir. Ortalama 6 ay içerisinde saç ekiminin izleri ve dikiş izi yavaş yavaş geçmeye başlar. Bu süreçte kişilerin sabırlı olması ve saç bakımını aksatmaması gerekir. Eğer gerekli steril alan sağlanmaz ve saç bakımı doğru yapılmaz ise enfeksiyon oluşumu, kaşıntı, yara ve diğer sorunlar ile uğraşmak zorunda kalınabilir. Bu sorunlar ise dikiş izlerinin geçmemesine ve vücutta daha çok kalmasına neden olur.

Dikiş izlerinin kalıcı olmaması için doktorlar tarafından tavsiye edilen bütün uygulamalara özen gösterilmesi gerekir. Saçlar uzamaya başladıkça yaralar iyileşir ve aynı zamanda yara izleri de yavaş yavaş geçmeye başlar. Yara izlerinin 1 anda geçmesi mümkün değildir. Kişilerin yara izleriyle oynamaları ve saçlar iyileşmeden önce izleri geçirecek ekstra kremleri ve ürünleri kullanmamaları önerilir.

Saç Ekiminde İz Bırakmayan Teknikler Nelerdir?

İz bırakmayan saç ekimi yöntemleri teknolojinin gelişmesi ile sık sık kullanılmaya başlanmıştır. İz bırakmayan saç ekimi yöntemleri günümüzde hala kullanılmaktadır. Bu yöntemler zaman içerisinde teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkmıştır. Saç ekiminde iz bırakılmamasını isteyen kişiler, geleneksel yöntemler yerine teknolojik yöntemleri denemeyi tercih ederler. Saç ekimi yaptırmak isteyen ancak iz kalmasını istemeyen kişilerin tercih ettiği yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Fue
 • DHI
 • Robotik

Bu 3 yöntemden birisi kullanılarak yapılan saç ekim işlemlerinde deri üzerinde iz kalmaz. Mikro delikler açılması sebebiyle bu yöntemler iz bırakmayan saç ekim yöntemleri olarak bilinmektedir. Kısa süreli izler ile karşılaşılırsa da operasyon sonrasında bu izler ile karşılaşmak normaldir. Diğer yöntemler ile yapılan saç ekimi yöntemlerinde karşılaşılan izler daha geç iyileşmektedir. Saç çektirdikten sonra iz kalmamasını isteyen kişiler, fue, DHI ve robotik saç ektirme yöntemlerini tercih ederler.

Saç Ektirdikten Sonra İz Kalır Mı?

İzsiz Saç Ekim Yöntemi FUE

Fue yöntemi ile saç ektirmek iz bırakmayan bir teknik olması nedeni ile sık sık tercih edilir. Birçok yönteme göre daha kısa sürede iyileşme sağlayan ve etkisi yüksek olan Fue yönteminin özellikleri diğer yöntemlerden ayrılır. Fue yönteminin genel özellikleri şu şekildedir:

 • Çelik uçlu kalemler kullanılır.
 • Mikro delikler açılır.
 • Daha hızlı kabuklanma yaşanır.
 • Başarı oranı yüksektir.
 • Sağlıklı saçları ve saç derisini korur.

Saç ekiminden sonra iz kalmamasını isteyenler fue yöntemi ile saç ektirebilirler. Fue yöntemi tamamen iyileşme görülen bir saç ekim yöntemidir. Birçok kişinin ilk tercihlerinden biri olması ve safirden üretilen özel ekipmanların kullanılması yöntemi daha özel kılmaktadır.

İzsiz Saç Ekim Yöntemi DHI

Dhi saç ekimi hem saç kaybını engellemesi hem de iz bırakmaması gibi nedenlerden dolayı birçok avantaj sağlar. Yarattığı avantajlardan dolayı sık sık tercih edilen dhi saç ekim yöntemi, günümüzde hala kullanılmaktadır. Direct Hair Implantation olarak açıklanan bu işlem, alanında uzman kişiler tarafından yapılır. Güvenilir yerlerde dhi saç ekiminin gerçekleştirilmesi alınacak verimi doğrudan etkiler.

Saç dökülmesini engellemesi ve canlı hücreleri koruma altına alması sebebi ile de sık sık kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. Saç ekimi esnasında ense kökünden alınan kökler ile ekim yapılır. Çabuk iyileşme sağlaması ve mikro işlemlere yer vermesi nedeni ile iz bırakmayan bir yöntemdir.

İzsiz Robotik Saç Ekim Yöntemi

Robotik saç ekimi iz bırakmayan yöntemlerden biridir. Robotik saç ekimi birçok farklı unsur ile diğer yöntemlerden kendini ayırmaktadır. Tüm saç ekim yöntemi, araştırma, tetkik ve analiz işlemleri robotlar tarafından yapılır. Saç ekim esnasında işlemler de yine robotlar tarafından yapılmakta ve uzmanlar tarafından bilgisayar üzerinden kontrol edilmektedir. Robotik saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin iz bırakmaması nedeniyle de bu işlemi daha sık tercih ettiği bilinmektedir.

Diğer işlemlerden en önemli farklarından birisi de dikiş izi olmamasıdır. Ense kökünden donör alınmaması ve burada işlem yapıldığının belli olmaması da robotik saç ekim yönteminin avantajlarından biridir. Diğer yöntemlere göre daha kısa sürmesi ve en fazla 2 seansta bütün saç ekiminin tamamlanması da avantajları arasında bulunur. Saç ekiminden sonra saçı uzatmak için de 4 aylık bir süre gerekir. Saç ekiminden sonra da saçlar uzayınca da doğal bir görüntü elde edildiği için herhangi bir iz söz konusu olmaz.

Saç Ekiminden Sonra İzler Nasıl Geçirilir?

Saç ekiminden sonra izlerin geçmesi için kullanılan farklı yöntemler vardır. Eğer risk içeren 1 iz söz konusu değil ise kişilerin yaklaşık 6 ay kadar iyileşme süreçlerinin tamamlanmasını beklemesi önerilir. Saç ekiminin ardından gerçekleştirilecek olan yöntemler ile izlerin geçirilmesi mümkündür. Eğer saç ekimi yapıldıktan sonra yan etkiler ortaya çıkmış ve keloid oluşumu görülmüş ise bu durumda farklı teknikler kullanılmalıdır. Saç ekiminin bıraktığı dikiş izlerini geçirmek için kullanılabilecek jeller, kremler ve ilaçlar bulunur. Ancak bütün bunları kullanmadan önce kişilerin uzman kontrolüne gitmesi önerilir. Keloid oluşumu yok ise bu durumda iyileşmeye başladıktan sonra yara izleri için basit teknikler kullanılabilir.

Hekim Seçimi Yara İzi Oluşumunu Etkiler Mi?

Saç ekiminde hekim seçimi ve iz ilişkisi birbirine paralel olarak bağlıdır. Seçilen hekimin tecrübesi düşük ise bu durumda operasyon sonrasında yara izi oluşumu geçmeyebilir. Yara izinin hafiflemesini isteyen kişiler, doğrudan tecrübeli ve bu alanda birçok kez işlem yapmış olan uzmanları tercih etmelidir. Uzmanın deneyimi, çalışma prensibi ve yaptığı işlem sıklığı gibi unsurlar yara izi ile de ilgilidir. Saç ekiminden sonra iz kalması istenmiyor ise uzman ve tecrübeli hekimler tercih edilmelidir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Saç ekimi işleminden sonra kabuklu bölgeye nasıl bir bakım yapmalıyım?

  Yanıtla
  • Her uygulamada olduğu gibi saç ekiminde de bölgeye temizlik yaparken hassas davranılması gerekir. Saç ekim uzmanının tavsiye ettiğü süreden önce asla duş almamalısınız. Duş aldığınız zamanda çok sıcak veya çok soğuk su ile duş alınmamalıdır. Kabuklu bölgeye bakım yapıldığında önerilen ürünler kullanılmalı, uzmanların tavsiyesi dışına çıkmamalısınız.

   Yanıtla
 • Sigara kullanan biriyim, saç ekimi yaptırdıktan sonra ya da önce içmem de bir sıkıntı yaratır mı?

  Yanıtla
  • Saç ekiminden önce ve sonra sigara içmek işlem sürecinde çeşitli sıkıntıları ortaya çıkarabilmektedir. Sigara bağımlılı olan kişiler bu süreçte oldukça zorlanabilmektedir. Sigara tüketimi iyileşme sürecini olumsuz etkilediğinden dolayı uzmanlar tarafından belirtilen sürelerde kullanılmaması ya da olabildiğince kısıtlanması yönündedir.

   Yanıtla
 • Saç ekiminden sonra iyileşme süresi nedir? Ekstra olarak tam iyileşmeden duş almamalı mıyım?

  Yanıtla
  • Saç ekiminin ardından genellikle 3 ile 4 gün sonra duş alınabilmektedir. İyileşme süreci ortalama olarak 3 ayı bulabilmektedir. Duş alırken saçlarınıza özen göstermeniz gerekmektedir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed