Saçlarımı Saç Ekiminden Sonra Uzatabilir Miyim?

Saçlarımı Saç Ekiminden Sonra Uzatabilir Miyim?
Saçlarımı Saç Ekiminden Sonra Uzatabilir Miyim?
Genel Bilgi
5 Yorum

Saçlarımı saç ekiminden sonra uzatabilir miyim? Saç ekiminden sonra uzatma evresi için 4 ay beklemek gerekir. Saç ekimi yapıldıktan 1 süre sonra saçların uzaması mümkündür. Ancak belirli 1 süre beklenmesi ve bakımının aksatılmaması gerekir. Saç ekimi yaptıran kişiler saçlarının uzaması için sabırlı olmalıdır. Saç ekiminden sonra görülen farklı evreler vardır. Bu evrelerden birisi şok dökülme evresi ve ardından gerçekleşen evre ise kuluçka dönemidir. Kuluçka döneminde saçlar yeniden çıkmaya ve zaman içerisinde uzamaya başlar.

Saç ekimini takip eden sekizinci ay ile on ikinci ay arasında ise saçların uzaması mümkündür. Bu süreç içerisinde kişiler saçlarını tamamen uzatabilmek istiyorlarsa saç bakımına özen göstermeleri gerekir. Saç ekildikten sonra eğer çıkıyor ve dökülmüyorsa bu durumda sonuç başarılı olarak nitelendirilir. Nihai olarak ise kişiler saç ekimi yaptırdıktan sonra saçlarını uzatabilirler. Saç ekiminden sonra saçı uzatmak için belirli bir süre beklenmesi gerekir. Saç kendiliğinden uzamaya başlayacaktır. Saçı şekillendirmek, kesmek ve diğer işlemleri yapmak için ise ilk 6 ay beklenmelidir. Saç ekimi uzun bir süreçle olumlu sonuç sağlamaktadır. Saç ekimine kıyasla farklı alternatif uygulamaları tercih eden birçok kişi öncelikle protez saç uygulamasını tercih etmektedir. Böylelikle saç dökülmesinden ya da kaybından dolayı estetik görüntüsünden rahatsız olan kişiler çok kısa bir sürede doğal ve saçlı bir görünüm elde ederler.

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Ayda Ne Kadar Uzar?

Saç ekiminden sonra saçların uzunluğu 1,5 cm’ye kadar yükselebilmektedir. Saç ekimi yapıldıktan sonra şok dökülme evresi ile karşılaşılır. Bu süreç de tamamlandıktan sonra saçlar ayda 1 ila 1,5 cm arasında bir uzama gösterir. Eğer bakım ideal koşullarda yapılır ise uzama miktarı arttırılabilir. İlk 6 ayın ardından saçın daha çok uzaması için özel bakım yağları ve şampuanlar tercih edilebilir. Saçını uzatmak isteyen kişiler uzman kontrolünde saçlarına saç uzatma etkisi olan yağları da uygulayabilmektedir. Saçların ayda ortalama olarak uzayacağı oran ise 1 cm’dir.

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Kestirilir Mi?

Saç ekimi sonrası saçları kestirmek için acele edilmemelidir. Saç ekimini takip eden ilk 3 aylık evre tamamlandıktan sonra saçlar asıl uzama evresine girerler. Bu süreçte saçları hala kısa ve çoğunlukla da çıkmamış olacağı için saç kesimi yapılamaz. Saçların uzamaya başlaması dördüncü aydan itibaren olmaktadır. Dolayısı ile ilk dört aylık süreçte saçların kesilmesi mümkün değildir. Saçlar uzamaya ve iyileşmeye başladıktan sonra ise kişiler saçlarını istedikleri gibi kestirebilmektedir. Bu süreç ise ortalama olarak ilk senenin sonuna tekabül etmektedir. Saç ekimi yaptıran kişiler tamamen ekim sürecini tamamladıktan sonra saçlarına istedikleri gibi şekil verebilirler.

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Boyatılır Mı?

Saç ekimi sonrası boya yaptırmak için de belirli bir süre geçmesi gerekir. Saç ekimi yaptıran kişiler saçlarını boyatmak istiyor ise bunun için 8 ya da 12. aya kadar beklemelidir. Saçlar tamamen yerleştikten ve dökülme ihtimali ortadan kalktıktan sonra saçların boyanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Saç ekimi yaptıran kişiler çoğunlukla ekimi takip eden 2. sene içerisinde saçlarını boyatmayı tercih etmektedirler. İlk sene saçın dökülmesi, uzaması ve yerleşmesi gibi konular gündemde olduğu için saçların boyanması risk oluşturabilir. Bu sebep ile de saç ekimi yaptıran kişilerin saçlarını boyatmak için acele etmemesi önerilir. Saç ekimi uzmanları tarafından da ilk bir sene boyunca saçın boyanmaması tavsiye edilir.

Saç Ekimi Yapıldıktan Sonra Saçlar Ne Zaman Taranır?

Saç ekiminden sonra saçı taramak için 4 ay beklenmesi önerilir. Saçı taramak, tıraş etmek ve kesmek için farklı periyodik süreler belirlenmiştir. Bu sürelere özen gösterildiği takdirde saç ekiminden yüksek fayda alınır. Saç ekimi yapıldıktan sonra kişiler saçlarını taramak istiyorlar ise öncelikle saçlarının dökülmesini ve tekrar uzamasını beklemelidirler. Ancak saç ekimi yapılan alan dışında diğer saçlar uzun ve taranması gerekiyor ise saç ekimi yapılan alan korunarak saçlar taranabilir.

Ekim yapılmamış alandaki saçların taranmasını da herhangi bir problem yoktur. Saç ekimi yapılan alandaki saçların taranması için ise ortalama 6 aylık 1 sürecin tamamlanması gerekir. Saçların taranabilmesi için uzaması ve tamamen iyileşmesi beklenmelidir. İyileşme ve uzama evresi ise çoğunlukla altıncı aydan itibaren gerçekleştiği için ilk 6 ay boyunca tarama ve benzer uygulamalardan uzak durulmalıdır.

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Ne Zaman Tıraş Edilir?

Saç ekiminden sonra tıraş süreci çoğu zaman önerilmez. Saç ekimi yaptıran kişiler saç alınan bölgeyi 2 ay sonra tıraş edebilirler. Saç kökü alınan bölge donör bölgesi olarak bilinmektedir. Donör bölgesinin iyileşmesi ise saç ekimi yapılan alana göre daha hızlıdır. Bu sebep ile saç ekimi yapılan alana zarar vermeden donör bölge ve diğer bölgeler tıraş edilebilmektedir. Donör bölgeyi tıraş etmek için ise 2 aylık sürecin tamamlanması gerekir. Saç ekimi yapılan bölge tıraş edilmek isteniyor ise bu işlemden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Saç ekimi yapılan alanın tıraş edilmemesi, taranmaması ve baskı uygulanmaması gerekir. Bu işlemleri yapmak için ilk senenin tamamlanması önerilir. Saçlar eğer tıraş edilmek isteniyor ise yerine kesme işlemi tercih edilmelidir. İlk altı aylık süreçte saçlara şekil vermek için saçların tamamen iyileşmesi beklenmelidir. Saç ekiminden sonra saçı uzatmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bu sebep ile de saçları tıraş etmemek ve sadece makas yardımı ile kesmek daha doğrudur.

Saçlarımı Saç Ekiminden Sonra Uzatabilir Miyim?

Saç Ekimi için Donör Olan Bölgede Saç Yeniden Uzar Mı?

Saç ekiminde kök bölgesi donör olarak bilinmektedir. Saç ekimi yapılabilmesi için donör olarak isimlendirilen bölgeden kök alınır. Alınan bu kök ise saç ekimi yapılacak olan bölgeye uygulanır. Bu süreçte saç ekimi için kullanılan kök bölgede yeniden saç uzaması görülebilir. Kökler bu bölgeden alındığı için eskisi kadar yüksek 1 verim ile saçların uzamaması mümkündür. Kök, bölgede saçlar uzamaya devam eder ancak az 1 miktarda da olsa azalma görülür. Bu azalma miktarı genellikle %10 olarak ölçülmektedir.

Saç Ekiminden Sonra Uzayan Saça Fön Çekilir Mi?

Saç ekiminden sonra fön çektirmek gibi ağır işlemler için 1 sene beklenmesi önerilir. Saç ekimini takip eden 1 senenin ardından kişiler saçlarına fön çektirebilirler. Saçlar tamamen iyileştikten sonra kişiler saçlarını istedikleri gibi şekil vermekte özgürlüklerdir. Bu süreçte önemli olan saçların uzaması ve iyileşmesidir. İyileşme tamamlandıktan sonra kişiler rahatlıkla fön çektirebilirler, maşa kullanabilirler ve saçlarını uzatmaya devam edebilirler. Ancak iyileşme süreci içindeyken kesinlikle saçların çok soğuk ve çok sıcak uygulamalardan korunması önemlidir. Saç ekiminden sonra bakım ve dikkat edilmesi gereken saçlar ve süreç kişiyi yorabilmektedir. Acısız ve ağrısız diğer yöntemlere bakıldığında saç ektirme mi yoksa protez saç mı sorusu birçok kişi açısından kıyaslanmaktadır.

Saç Kökü Alınan Bölge Tıraş Edilir Mi?

Saç kökünün sıfır olması saç ekimi öncesi önemli olan bir konudur. Saç ekimi yapılabilmesi için donör bölgeden kök alınır. Kök alma sürecinde ise donör bölgenin sıfır numara olması gerekir. Donör bölge tıraş edildikten sonra kök alınmakta ve ekim işlemi başlatılmaktadır. Donör bölgenin yanı sıra ekim alanı geniş ise tüm bölgenin tıraş edilmesi de gerekebilir. İşlem öncesinde var olan saçların da sıfır numaradan tıraş edilmesi ekim sürecini kolaylaştırır. Daha steril bir alana saç ekimi yapılması önemlidir. Saç ekiminden sonra saçı uzatmak için 6 aylık sürecin tamamlanması gerekir. Donör bölge de dahil olmak üzere saçların uzaması ve tamamen bölgeye yerleşmesi 6 ve 12 aylık süreç arasında gerçekleşir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

5 Yorum. Yeni Yorum

 • açıllayıcı ve güzel bir yazılar

  Yanıtla
 • Saç ekim işleminden sonra kanama görülüyormuş. Bu doğru mu?

  Yanıtla
  • Saç ekimi uygulamasında kafa derisine çok küçük (mikro boyutlu) delikler açılarak saç kökleri enjekte edilmektedir. Bu kesikler yara bağlar ve iyileşme aşamasında kişi bölgeye hassas davranmazsa kanama görülebilmektedir.

   Yanıtla
 • Uğur Can Türker avatarı
  Uğur Can Türker
  Ekim 27, 2022 2:25 am

  Saç ekiminden sonra saçlar bir miktar dökülüyormuş. Ne zaman iyileşirim ve saçlarım tekrar sağlıklı bir şekilde uzamaya başlar?

  Yanıtla
  • Saç ekimin işlemi başarılı geçtiyse ve şok dökülme aşamasınden sonra 1-2 ay içerisinde
   saçlar uzamaya başlayacaktır. Genel anlamıyla saçların ne zaman uzayacağı kişiden
   kişiye göre de değişiklik gösterebilmektedir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed