Saç Uzatma ve Saç Derisi Sağlığı Arasındaki İlişki

saç derisi hakkında bilgiler
saç derisi hakkında bilgiler

Saç uzatma ve saç derisi sağlığı birbiri ile ilişkilidir. Saç derisi ne kadar sağlıklı ise kişinin saçlarının uzaması da buna bağlıdır. Saç uzatma ve saç derisi arasındaki olumlu ilişki sebebi ile kişilerin sadece saç bakımına değil saç derisi bakımına da önem vermesi gerekir. Saç derisinde ortaya çıkan sorunların iyileştirilmesi ve saç derisinin önceliklendirilmesi de gerekebilir.

Saç uzatma ve saç derisi arasındaki bağlantı sağlıklı olmayı da tetikler. Fiziksel ve biyolojik sağlığa dikkat edildiğinde saçlar daha parlak, canlı, gür ve dayanıklı olur. Bu neden ile de saç uzatma ve saç derisi sağlığına birlikte dikkat edilmelidir. Sağlıklı saç derisiyle saç uzatmak her zaman daha iyi sonuç verir.

Saç Derisi Temizliği Saç Uzunluğunu Etkiler Mi?

Saç derisinin temiz olması saç uzunluğunu etkilemektedir. Saç derisinin temiz olması her zaman önemli bir konudur. Saç derisinin temiz olması istenmeyen virüs, kir ve mikropları saçtan arındırmaktadır. Bu durum ise saçın sağlıklı olmasını sağlar. Saç derisinde zamanla ortaya çıkan farklı problemler olabilir. Bu problemler genellikle saç derisi temizliği ile ilişkilidir. Saç derisinin temiz olmaması ya da tam olarak temizlenememesi saçları olumsuz etkiler.

Saç derisinde ortaya çıkan hijyen bazlı sorunlar saçlara uzun vadede zarar vermektedir. Saçlar uzamaya devam etse dahi solgun ve kırılgan bir yapıya bürüneceklerdir. Yeni uzayan saç kökleri azalacak ve var olan saç telleri ise dökülmeye başlayacaktır. Saç derisi temizliği bu sebeplerden dolayı son derece önemlidir. Saçlar uzarken saç tellerinin ve saç derisinin temiz ve sağlıklı olmasına önem verilmelidir.

Saç Derisindeki Sorunlar Saçın Uzamasını Etkiler Mi?

Saç derisindeki sorunlar nedeniyle saçın uzamaması birbiri ile ilişkilidir. Saç derisinde meydana gelen sorunların etkisi sadece saç derisinde görülmez. Saç derisinin yüzeyinde yer alan saç kökleri ve saç telleri sorunlardan olumsuz etki görür. Saç derisindeki sorunlardan uzaklaşmak için mutlaka kişi kendisi için özel olarak belirlenmiş tedavi yöntemlerini kullanmalıdır.

Saç Uzatma ve Saç Derisi Sağlığı Arasındaki İlişki

Özellikle bu tarz sorunlar saç dökülmesine neden olması ve uzun vadede kellik problemi yaratması neden ile mutlaka çözülmelidir. Saç derisindeki sorunlar ilerlemeden çözülmeli ve iyileştirmeye odaklanılmalıdır. Saç derisinde meydana gelen bu sorunlar saçın sağlıklı olmasının önüne geçer ve saçların uzama hızı yavaşlar. Protez saç kullanan kişilerin de saç derisindeki sorunlara dikkat etmesi gerekir. İyileşmeden protez saç yaptırılması önerilmez.

Saç Uzatmak için Kullanılan Ürünler Saç Derisine Zarar Verir Mi?

Saç uzatma ürünleri zarar verir mi sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Saç uzatma ürünlerinin içerikleri son derece önem taşır. %100 doğal içeriğe sahip ürünlerin kullanılması daha iyi bir etki yaratacaktır. Bu neden ile de saç uzatmak için kullanılan ürünlerin mutlaka doğal ürünlerden tercih edilmesi gerekir.

Saç uzatma ürünleri doğru yöntemler ve sıklık ile kullanılmadığında saç derisi, saç kökleri ve saç telleri zarar görebilir. Saç uzatmak için kullanılacak olan ürünler kişiye özel seçilmelidir. Saç türüne, saç tipine, amaca ve saç özelliklerine göre ürün belirlenmeli ve belirli bir düzen ile kullanılmalıdır. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek sorunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç derisinde hassasiyet oluşur.
 • Saç derisi tahriş olur.
 • Saç derisinde kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjen reaksiyon ortaya çıkar.
 • Saç telleri kopmaya başlar.
 • Saç telleri ağırlaşır ve dökülme hızı artar.
 • Saçın uzaması yavaşlar.
 • Saç telleri yıpranır.
 • Saç kökleri güç kaybeder.
 • Yeni saç teli oluşumu azalır.
 • Mantar gibi enfeksiyonlar ile karşılaşılır.
 • Saç derisinde kuruma meydana gelir.

Saç Derisi Sağlığı İyi Olursa Saçlar Nasıl Etkilenir?

Saç derisi sağlığının saça olumlu etkisi doğrudan kendini belli eder. Saç derisi sağlıklı olduğu takdirde saçlar da bu durumdan olumlu etkilenerek kendilerini geliştirmeye başlarlar. Sağlıklı bir saç derisinin saçlar üzerindeki olumlu etkileri şunlardır:

 • Saçın Uzaması: Saçın sağlıklı uzamasını etkileyen önemli faktörlerden biri saç derisinin sağlıklı olmasıdır. Saç kökleri beslenerek sağlıklı şekilde uzamaya devam eder. Sağlıklı saç derisiyle saç uzatmak en doğal yöntemdir.
 • Parlak Saçlar: Saç derisi sağlıklı olduğunda saç telleri hem daha parlak hem de daha doğal bir görünüm kazanır. Saçın hacimli olmasını isteyen kişiler saç derisi sağlığına dikkat etmelidir. Parlaklığın asıl sebebi saç tellerinin, saç derisinden ve köklerinden doğal yağ elde etmesidir. Sağlıklı saç derisinden sağlıklı doğal yağ alınır ve bu durum parlak saçlar oluşmasını sağlar.
 • Kepek Oluşumunun Önlenmesi: Saç derisi sağlıklı olduğunda kepek oluşumunun da önüne geçilir. Saç derisi kurumadığı ve farklı sorunlar oluşmadığı için kepek oluşumu ile de karşılaşılmaz. Kepek oluşumunu önlemek isteyenler saç derisi sağlığına önem vermelidir.

Saç Derisi Sağlığı Bozulursa Saçlar Nasıl Etkilenir?

Saç derisinin saç üzerindeki olumsuz etkisi ortaya çıktığında mutlaka hızlıca tedaviye yönelmek gerekir. Saç derisinin sağlığının bozulması, saç tellerinde ve saç köklerinde farklı sorunların meydana gelmesine neden olur. Saç derisinin sağlığı bozulduğunda saç tellerinin bu durumdan etkilenmesi genellikle şu şekilde olur:

 • Saç Dökülmesi: Saç derisinde oraya çıkan sorunlar ve kaybolan sağlık nedeni ile saç dökülmesi yaşanır. Saç dökülmesi yaşandığı takdirde saç kökleri zayıflamış demektir. Zayıflayan saç kökleri, saçların daha yavaş uzamasına neden olurken bir yandan da saçların uzamasını önler. Kalıcı kellik sorunları, bölgesel kellik ve saç dökülmesi sorunları da ilerleyen aşamada ortaya çıkar.
 • Kepek Oluşumu: Saç derisinin sağlığı negatif yönde değişmeye başladığında saçta kaşıntılar meydana gelir. Kepek ve kaşıntı birbiriyle bağlantılıdır. Kepek oluşumu, kaşıntıyı, kaşıntıyı ise kepek oluşumunu etkiler. Dolayısı ile kepek varsa kaşıntı da vardır. Bu durum tedavi edilmediğinde enfeksiyonlar ile karşılaşılabilir.
 • Tahriş: Saç derisinde meydana gelen rahatsızlıklar saç derisi yüzeyinde tahriş oluşmasına neden olur. Bu durum döküntüye kaşıntıya ve kızarıklığa zemin hazırlar. Bütün bunların sonucunda ise saç telleri ve saç kökleri de olumsuz etkilenmeye başlar. Şişlik, ağrı, dökülme, kaşıntı vb. belirtiler ile karşılaşılabilir.

Saç Derisi Sağlığı Nasıl Sağlanır?

Saç derisinin sağlıklı olması için yapılabilecek çözümler ve bakım önerileri vardır. Bu bakım önerileri uygulandığı sürece kişiler saç derilerinin sağlıklı olmasını sağlayabilir. Saç derisinin sağlıklı olması için uygulanabilecek öneriler şunlardır:

 • Saçların düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılması
 • Doğru bakım ürünlerinin tercih edilmesi
 • Başkalarına ait saç aksesuarlarının kullanılmaması
 • Şapka gibi saç derisinin hava almasını önleyecek aksesuarların sık sık kullanılmaması
 • Kaynar su ile saçların yıkanmaması
 • Kurulama esnasında saçlara ve saç derisine nazik davranılması
 • Saç için en uygun saç ürünlerinin kullanılması  

Saçın Uzaması için Ne Yapılır?

Saçların uzaması için yapılacaklar arasında en önemli madde sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan kişiler saçlarının daha kısa sürede ve sağlıklı şekilde uzadığını dile getirmektedir. Sağlıklı beslenmek saç derisinden elde edilen yağın da sağlıklı olmasını sağlar ve saçlar daha yüksek verim ile uzar. Sağlıklı saç derisiyle saç uzatmak için saç maskeleri ve yağlar da kullanılabilir ancak saç derisinin yeterli besin değerine sahip olması gerekir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed