Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Öncesi Sigara Kullanmak Zararlı Mı?
Saç Ekimi Öncesi Sigara Kullanmak Zararlı Mı?
Genel Bilgi
4 Yorum

Saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Saç ekiminden önce dikkat edilecek birçok unsur bulunur. Kişiler bu unsurlara dikkat ettikleri müddetçe saç ekimi esnasında ve sonrasında problem ve yan etkiyle karşılaşılması oranı azalır. Saç ekimi öncesinde kişilerin öz bakımlarına, beslenmelerine ve dinlenmelerine özen göstermeleri gerekir. Saç ekimi yaptırmadan önce sağlıklı beslenmek ve protein ağırlıklı gıdaları tercih etmek önemlidir. Aynı zamanda iyi bir uykudan sonra saç ekim merkezine gitmek çok daha yararlı olacaktır.

Saç ekimi öncesinde uzmanlar tarafından önerilen yasaklı maddeler vardır. Bu maddelere uyulmaması ve tüketilmesi istenmeyen gıda, içecek ve maddelerden uzak durulması gerekir. Saç ekiminden önce verilen bu uyarılara dikkat edildiği sürece tüm saç ekim süreci daha kolay atlatılmakta ve olası yan etkiler ile karşılaşılmamaktadır. Bu sebep ile de kişilerin mutlaka saç ekimi öncesinde uyması gereken kurallar ile hareket etmeleri tavsiye edilir.

Saç Ekimi Öncesi Hangi Testler Yapılır?

Saç ekiminden önce yapılan testler kişinin genel sağlık durumunu anlamaya yönelik testleri içermektedir. Aynı zamanda alerji testleri bu evrede yapılır. Saç ekimi yaptırmadan önce mutlaka danışanların birçok farklı test yaptırması gerekmektedir. Kan sayımının yanı sıra HIV ve hepatite de bakılır. Saç ekimi öncesinde tüm tetkik ve testlerin tam şekilde yapılması önem taşır.

Özellikle saç ekimi yaptıracak olan kişinin alerjilerinin öğrenilmesi ve hassasiyetlerine göre hareket edilmesi son derece önemlidir. Bu sebep ile de saç ekimi öncesinde bütün testlerin doğru şekilde yapılması ve sonuçlara göre hareket edilmesi gerekir. Saç ekimi yaptıracak olan kişilerin mutlaka klinikten bu testleri öğrenmesi ve test yapmayan yerlerden uzak durulması önerilir.

Saç Ekimi Öncesinde Alkol Kullanılır Mı?

Saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler arasında alkol alımının kısıtlanması veya hiç alınmaması gerekmektedir. Saç ekimi yaptıracak olan kişilerin saç ekimi öncesinde alkol kullanmaları önerilmemektedir. Alkol kullandıkları takdirde yapılan işlem %100 etki göstermez ve bu sebep ile de farklı yan etkiler ile karşılaşılma ihtimali artar. Aynı zamanda saç ekiminin başarılı olmaması gibi sonuçlar da doğurabilir. Dolayısı ile saç ekimi yaptıracak olan kişilerin mutlaka alkol tüketimini kısıtlamaları önerilmektedir.

Saç ekim öncesi ve sonrasında iyileşme belirtileri görüldükten sonra kişiler aktif olarak alkol tüketmeye devam edebilirler. Ancak ekim öncesinde ve sonrasında iyileşme dönemi yaşanmadan önce alkol tüketimi mutlaka önüne geçilmesi gereken bir konudur. Saç ekiminden başarılı sonuçlar almak isteyen kişilerin alkol tüketiminden kaçınmaları ve mümkün olduğu kadar tüketmemeleri önemlidir. Saç ekiminden önceki 3 gün boyunca alkol tüketimi kısıtlanmalıdır. Saç ekimi sonrasında da belirli bir süre boyunca alkol tüketilmemelidir.

Saç Ekimi Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Saç ekiminden önce beslenme aşamasına özen göstermek gerekir. Saç ekiminden önce beslenme aşaması oldukça önemlidir. Bu dönem içerisinde kişilerin olabildiğince sağlıklı gıdalara yönelmesi ve sebze ve protein ağırlıklı beslenmeleri önem taşır. Bu sebep ile de saç ekimi öncesinde kişilerin yağlı, baharatlı ve karbonhidrat ağırlıklı gıdalardan kaçınmaları önerilmektedir.

Aynı zamanda yüksek oranda şeker ve tuz içeren gıdalardan da uzak durulması gerekir. Saç ekimi öncesinde kişilerin sağlıklı beslenmeleri ve mümkünse saç ekimi operasyonuna tok karın ile girmeleri gerekir. Saç ekimi uzun süren bir işlemdir ve bu sebeple de kişiler süreç içerisinde acıkabilirler. Acıkmak adına öncesinde sağlıklı ve uzun süre tok tutacak bir kahvaltı yapılması ya da öğün tüketilmesi tavsiye edilir. Saç ekimi esnasında kişilerin aç olması, tansiyon sorunlarına da sebep olabilir. Tansiyonun düşmesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan baygınlık, halsizlik gibi durumlar ile karşılaşılmaması için kişilerin tok olmaları istenir. Saç ekiminden önce yemek yenilmesi önemlidir.

İlgili İçerik: Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Saç Ekimi Öncesi Sigara Kullanmak Zararlı Mı?

Saç ekiminden önce sigara tüketimi kısıtlanması gereken bir diğer maddedir. Saç ekimi yaptıracak olan kişilerin mutlaka sigara tüketimini azaltmaları ya da bırakmaları önerilmektedir. Saç ekim operasyonu yapılmadan önce kişilerin sigara tüketilmemiş olmaları önerilir. Saç ekiminden başarılı sonuçlar almak isteyen kişilerin sigara ve tütün ürünlerini tüketmemeleri ve alkol almamaları tavsiye edilir. Saç ekimi öncesinde tütün ve tütün ürünleri kullanıldığı takdirde saç ekiminin başarısı düşecektir. Başarı oranını doğrudan etkileyen bu zararlı maddelerden saç ekimi öncesinde ve sonrasında uzak durmak ve kişilerin olabildiğince az tüketim yapmaları önem taşır.

Saç ekimi öncesinde sigara kullanan kişilerin saç ekimi sonrası yan etkiler ile karşılaştıkları görülmüştür. Dolayısı ile yan etki yaşamamak ve başarılı sonuçlar elde etmek için tütün ve tütün ürünleri kullanılmamalıdır. Saç ekimi öncesinde 48 saat boyunca sigara içilmemesi istenir. Sigara, tütün ve tütün ürünlerinin içerisinde yer alan maddeler kan dolaşımını doğrudan etkilemekte ve negatif etki yaratmaktadır. İyileşme sürecini uzatan ve saç ekiminin başarısını azaltan tütün ve tütün ürünlerinin tüketimi 2 gün önceden bırakılmalıdır.

Saç Ekimi Günü Nasıl Giyinmek Gerekir?

Saç ekim günü kıyafet tercihi olabildiğince esnek ve rahat olmalıdır. Saç ekimi yapılacağı gün kişilerin rahat kıyafetler giymeleri önerilir. Doğrudan baştan giyip çıkarılmayan gömlek gibi kıyafetler tercih edilmelidir. Eğer gömlek giyilemiyor ise bu durumda yakası daha geniş olan ve saç ekiminden sonra ilgili bölgeye zarar vermeyecek kıyafetlerin tercih edilmesi önem taşımaktadır.

Saç ekimi süreci uzun süren bir süreçtir. Dolayısıyla kişilerin operasyon esnasında kendilerini rahat hissedecekleri kıyafetler ile merkeze gitmeleri önerilir. Operasyon tamamlandıktan ve kişi eve gittikten sonra üzerini değiştirirken saçına ve saç ekimi yapılan bölgeye baskı uygulayacak kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Örneğin enseye yakın saç ekimi yapılmış ise boyunlu kazaklar ya da yünlü kıyafetler giyilmemesi önerilir. Yakası yüksek olan kıyafetlerden uzak durulması daha geniş ve yuvarlak yakalı kıyafetlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Saç Ekimi Öncesi Sigara Kullanmak Zararlı Mı?

Saç Ekimi Öncesinde Yasak Olanlar Nelerdir?

Saç ekimi öncesinde yasaklananlar arasında birçok farklı madde yer almaktadır. Bu maddeler özellikle kişilerin uzak durması gereken alkol, tütün ve tütün ürünleri gibi unsurlardan oluşmaktadır. Saç ekimi öncesinde yasak olan maddeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Alkol tüketimi
 • Sigara tüketimi
 • Aspirin
 • Ağrı kesici
 • Saç dökülmesini önlemek için kullanılan ilaç, krem, losyon vb.
 • Baharatlı, yağlı, şekerli gıdalar
 • Tıraş olmamak
 • Şampuan, duş jeli, duş kremi, saç kremi vb kullanmadan duş almak

Saç ekimi öncesinde yasak olan maddelerdir. Bu maddeler arasında özellikle yaz aylarında saç ekimi yaptıracak olan kişilerin mutlaka kafa derilerinin bronzlaşmadığından emin olmaları gerekir.

Saç Ekimi Şok Dökülmeyi Herkes Yaşar Mı?

Saç ekimi sonrası şok dökülme yaşamak herkesin geçirdiği bir evredir. Saç ekimi sonrası şok dökülme saç ekimi yaptıran herkesin yaşadığı evreler arasında bulunur. Bu evre genellikle ekimi takip eden 3 ay içerisinde gerçekleşir. Kişilerin saç ekiminden daha başarılı sonuçlar alabilmeleri için yasaklı olan bütün maddelere dikkat etmeleri önem taşımaktadır. Bu tür kısıtlamalara ve yasaklamalara mağruz kalmak istemeyen ya da dayanamayağını düşünen birçok kişi protez saç ya da peruk gibi alternatif diğer yöntemlere başvurmaktadır.

Saç ekiminden sonra şok dökülme yaşanması saçların daha güçlü uzayacağı anlamına gelse de öncesinde uyulması gereken kurallara uyulmadığı takdirde istenen sonuç ile karşılaşılamayabilir. Saç ekiminden önce mutlaka uyulması gereken tüm kural ve yasaklara uyulmalıdır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Saç ekimini herkes yapabiliyor mu? Ben iyi ya da kötü işletmeyi ya da kişiyi nasıl anlayabilip, güvenebilirim?

  Yanıtla
  • İyi ya da kötü olan işletmeleri belirlemenizin en iyi yolu daha önce hizmet almış müşterileri ile konuşmanız/yorumlarını almanızdır. Saç ekimi işlemi Deri ve Zührevi hastalık uzmanları, plastik cerrahi uzmanları, estetik cerrahi uzmanları, medikal estetik uzmanları gibi unvanlara sahip kişilerce yapılır. Bu işte tecrübe oldukça önemlidir. Birçok saç ekim türü vardır ve çoğu “izsiz” olarak tanımlanmaktadır ancak bu işlemde hekiminizin de mahareti önem arz etmektedir. Firmayı veya hekimi iyice araştırmalı daha önce bu alanda deneyimi olmayan, yasal sürece tabi bulunmayan kişilerden uzak durmalısınız.

   Yanıtla
 • Atakan Demirci avatarı
  Atakan Demirci
  Aralık 16, 2022 11:37 pm

  Saç ekiminin olası yan etkileri var mı, varsa nelerdir?

  Yanıtla
  • Saç ekimi işleminden sonra çoğu kişide ortaya çıkan birkaç etki mevcuttur. Bunlar şişlik, ağrı, kızarıklık, kaşınma ve morarma olarak ortaya çıkar. Özellikle donör olarak kullanılan bölgede yara izleri görülmekte, iyileşip kabuk dökülünceye kadar bir miktar kaşıntı olabilmektedir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed