Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi ve Yapılması Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi ve Yapılması Gerekenler
Genel Bilgi
6 Yorum

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler nelerdir? Saç ekiminden sonra bilinmesi gerekenler işlem başlatılmadan önce ve tamamlandıktan sonra uzmanlar tarafından danışana aktarılmaktadır. Tüm bu yapılması, dikkat edilmesi ve bilinmesi gerekenlere özen gösterilmesi gerekir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra saçın bakımından temizliğine kadar birçok unsura dikkat edilmelidir. Bu unsurlar, ekimden en yüksek verimi almayı sağlarken bir yandan da saç ekimi yapılan bölgenin sağlıklı kalmasını da hedefler. Dolayısı ile saç ekimi yaptırdıktan sonra mutlaka bakıma dikkat edilmelidir. Saç bakımı doğru ve uzmanların önerdiği şekilde yapılsa dahi kişilerin uyku sürelerine ve kalitelerine, dinlenmeye ayırdıkları zamana ve beslenme düzenlerine de özen göstermeleri önerilir. Beden bütüncül bir yapıya sahiptir ve bu sebep ile de her bir unsur birbiri ile ilgilidir. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden biri de bu bilgidir.

Saç Ekimi Sonrası Uykuya Dikkat Etmek

Saç ekiminden sonra uyku düzenine dikkat edilmesi gerekir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra uykuya dikkat edilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Uyku esnasında başın pozisyonu, uyku süresi ve başarı verilen baskıya dikkat edilmesi gerekir. Saç ekiminden sonra yatarken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç ekimi yapıldıktan sonra ilk 3 gün boyunca yüksek yastıkta yatılması.
 • Ilk 3 gün boyunca uyurken başım 45 derece daha dik 1 pozisyonda olması.
 • Saç ekimi yapılan bölgenin üzerinde baskı oluşturulması.
 • Saç ekimi eğer başın arkasına yapılmış ise bu durumda yana doğru yatılması.
 • Saç ekimi yapılan yerin yastığa değmemesi ve hava almasının engellenmemesi.
 • Uykunun kaliteli olmasına özen gösterilmesi.
 • Tam uyku alınarak kalkılması

Saç ekiminden sonra uyku konusunda dikkat edilmesi gerekenlerdir. Bu uyarılar uzmanlar tarafından hastalara işlem sonrasında ve bakım süreçlerinde de hatırlatılmaktadır.

Saç Ekiminden Sonra Dinlenme

Saç ekimi yaptırdıktan sonra dinlenmeye gereken önemin verilmesi gerekir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra kişilerin dinlenmeye ve kendilerini iyi hissetmeye özen göstermeleri önerilir. Saç ekiminden sonra kişiler normal yaşamlarına hızlıca dönebilmektedir. Ancak hızlıca dönebilmeleri dinlenmelerini aksamaları anlamına gelmez. Saç ekimi yapıldıktan sonra ilk 48 saat boyunca kişilerin kendilerini yorumlamaları ve ağır antrenmanlar yapmamaları önerilir.

Dinlenme esnasında yatar pozisyonda olacaklar ise yukarıda belirtilen 45 derecelik açıya ve baskıya dikkat etmeleri de önemlidir. Saç ekimi yapıldıktan sonra dinlenmek ödem oluşumuyla ilgilidir. Ödem atmak ve ödemin birikmesini engellemek için kişinin dinlenmeye özen göstermesi ve su tüketimini artırması önerilir. İlk 48 saatin ardından normal yaşama daha kolay adapte olunur.

Saç Ekiminden Sonra Saçların Yıkanması

Saç ekimi yaptırdıktan sonra saçları yıkamak herkesin merak ettiği bir konudur. Saç ekimi yapıldıktan hemen sonra saçın ne zaman yıkanması gerektiği ve saçın nasıl yıkanması gerektiği gibi sorular ile karşılaşılır. Saç ekimi yapıldıktan sonra yıkama konusu ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • İşlemi takip eden 48 saat boyunca bölgenin ıslatılmaması ve yıkanmaması gerekir.
 • 48 saat boyunca bölge bandaj ile sarılı olacaktır. Bandajın çıkarılmaması gerekir.
 • Operasyonun yapıldığı gün kişinin saçını yıkamaması istenir.
 • Saç ekimi yapılmasını takip eden 48 saat içerisinde ilk yıkama uzmanlar tarafından yapılır. Kişinin saç ekim merkezine giderek saçını uzmanlara yıkatması ve bakım yaptırması gerekir.
 • Saç ekim merkezinde yapılan bakımın ardından dördüncü günden itibaren kişiler evde saçlarını kendileri yıkamaya başlayabilirler.
 • Saç ekimini takip eden ilk hafta içerisinde kişilerin saçlarını sık sık yıkanmaması ve uzman tarafından belirtilen aralıklarda saçlarını temizlemeleri gerekmektedir.
 • Saç ekimini takip eden onuncu günden itibaren saçta kabuklanma meydana gelir. Saç yıkama esnasında ise bu kabuklanmanın yumuşaması ve giderilmesi için özel teknikler ile saç yıkama yapılması gerekir.
 • Kabuklanma tamamen bittikten ve saç ekiminin 10. Beşinci günü geçtikten sonra kişiler eski düzenlerine dönerek saçlarını diledikleri gibi yıkamaya başlayabilirler.

Yıkama esnasında özel kremler ve şampuanların kullanılması önerilse de normal şampuanlar da tercih edilebilir.

İlgili İçerik: Saç Ekiminde ve Saç Ekimi Sonrası Saç Bakımı

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi ve Yapılması Gerekenler

Saç Ekiminden Sonra Karşılaşılan Yan Etkiler

Saç ekimi sonrası yan etkiler saç ekimi yaptıran çoğu kişide görülebilmektedir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra en sık karşılaşılan yan etkiler şu şekildedir:

 • Şişlik
 • Kızarıklık
 • Morarma
 • Kaşınma
 • Ağrı

Bu yan etkiler ile karşılaşıldığı zaman soğuk kompres yapılması, bölgenin korunması ve kişilerin dinlenmeye dikkat etmeleri tavsiye edilir. Aksi taktirde saç ekiminden sonra olası komplikasyonlar gelişebilmektedir. Ağrı, şişlik ve kaşıntı her saç ekiminden sonra ortaya çıkan belirtilerdir. Kızarıklık ve morarma da aynı şekilde saç ektiren kişilerin yaşayabileceği yan etkiler arasında yer alır. Tüm bu yan etkiler iyileşmeye başladıkça geçmeye devam ederler. Özellikle kabuklanma anın ardından saç ekiminden sonra karşılaşılan yan etkiler azalmaktadır. Kabuklanma ile kızarıklık ve kaşıntının artacağı da bilinen bir gerçektir. Ancak bu süreçte kişilerin kaşıma yapmamaya ve bölgeye hassas davranmalarına dikkat edilmelidir. Saç ekimi sonrası kaşıntı ve ağrıya direnmek önemlidir.

Saç Ekiminden Sonra Bandaj Kullanımı

Saç ekimi sonrası bandaj saç ekim merkezindeki uzmanlar tarafından ekim yapılan alana uygulanmaktadır. Saç ekimi yaptıran kişilerin kendilerini daha iyi hissedebilmeleri ve bölgeyi koruyabilmeleri için bandaj takılır. Bandajın kişi tarafından çıkarılmaması ve uzmanların yönlendirmelerine uymaları önemlidir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra bandaj takan kişilerin bu bandajı korumaları da gerekir. İlk yıkamaya kadar bandaj bölgede kalmaya devam eder. İlk yıkama ise saç ekim merkezinde gerçekleşir. Uzmanlar tarafından aksi belirtilmedikçe kişilerin bandajı çıkarmaması gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki

Saç ekiminden sonra cinsel ilişkiye girmek birçok uzmanın tavsiye etmediği bir durumdur. Hem kadınlar hem de erkekler için cinsel ilişki efor sarf edilmesi, protein kaybı ve terlemeye neden olmaktadır. Bu sebep ile de saç ekimi yaptıran kişilerin belirli bir süre boyunca cinsel ilişkiden uzak durmaları gerekir. Aynı durum spor için de geçerlidir. Ağır antrenmanlardan ve terlemeden kaçınılması saç ekiminin daha sağlıklı olmasını sağlar. Saç ekimi yaptıran kişilerin özellikle kabuklanma dökülene kadar spora, terlemeye, cinsel ilişkiye ve antrenman seviyelerine özen göstermeleri daha hızlı bir iyileşme süreci sağlayacaktır.

Saç Ekiminden Sonra Alkol ve Sigara Tüketimi

Saç ekimi yaptırdıktan sonra alkol tüketiminin sınırlandırılması gerekir. Alkol tüketiminin sınırlandırılması oldukça önemli bir konudur. Kişiler tütün ve tütün ürünlerini kullanmayı bırakamıyor ise azaltmalıdır. Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi etkenlerin yoğun bir şekilde kullanılması saç ekiminden alınacak olan verimi düşürecektir. Ayrıca iyileşme süreci daha yavaş olacak ve kişiler daha geç iyileşecektir. Bu sebeplerden dolayı da saç ekimi sonrası alkol ve sigara kullanımının kısıtlanması ve eğer mümkün ise tamamen bırakılması tavsiye edilir.

Saç Ekimi Sonrası Masaj Yaptırmak

Saç ekiminden sonra masaj yaptırmak birçok kişiye tavsiye edilmektedir. Doğrudan saç ekimi yapılan bölgeye ilk günlerde masaj yapılmamalıdır. Kan dolaşımını arttırması sebebi ile masaj ve dairesel hassas hareketler ile bölgeye ve bölgenin çevresine uygulamalar yapılabilir. Saç ekimi sonrası bir hafta geçtikten sonra eğer bölge iyileşmeye başlamış ise baskı uygulamadan masaj yapılabilir. Böylelikle iyileşme hızlanacak, ödem oluşumu engellenecek ve kan dolaşımı arttırılacaktır. Saydığımız birçok maddeden sonra saçsızlık problemini gidermek için kişiler daha farklı protez saç veya peruk gibi alternatif uygulamalara yönelebilmektedir. Kısa sürede, acısız ve ağrısız bir şekilde estetik bir görüntüye ulaşmak isteyen birçok kişi uzun, ağrılı ve tamamen sonuç garantili sayılamayacak olan saç ekimi yönteminden uzaklaşabilmekte ve vazgeçmektedir. Siz de kendine en uygun yöntemi belirlemek istiyorsanız uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Robotik saç ekimini önerir misiniz?

  Yanıtla
  • Robotik saç ekimi diğer saç ekim yöntemlerine kıyasla hata payı en düşük olması ve iz bırakmayan bir yöntem olmasıyla sık tercih edilir.

   Yanıtla
 • Ahmet Osman Topal
  Ekim 10, 2022 4:16 pm

  Saç ekiminden sonra saç derisi güneşe duyarlı olur mu? Güneşten saç ekimi yapılan bölgeyi ne kadar süre korumalıyım?

  Yanıtla
  • Saç ekimi işleminden sonra saçları güneş ışınlarından olabildiğine uzak tutmak ve korumak gerekir. Kabunlanma evresi, şok dökülme yaşanması ve yeniden saçların uzaması evreleri gerçekleştikten sonra ortalama olarak 3 ay güneş ışınlarından hassas bölgeyi korumak gerekebilmektedir.

   Yanıtla
 • Merhaba Saç Ekimi İçin Hekim Önem Teşkil Ediyormu Hepsi Aynı Uygulamadanmı Geçiyor Yoksa Her Hekimin Kendine Göre Bir Uygulamasımı Var ?

  Yanıtla
  • Saç ekimi işlemi, hekimin yetenekleri, deneyimi ve kullanılan tekniklere bağlı olarak değişebilir. Saç ekimi bir cerrahi işlem olduğu için, bu işlemi gerçekleştiren hekimin deneyimi, uzmanlığı ve başarı geçmişi önemlidir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed