Saç Ekiminde ve Saç Ekimi Sonrası Saç Bakımı

Saç Ekimi Sonrası Saç Bakımı
Genel Bilgi
8 Yorum

Saç ekimi sonrası saç bakımı – Saç ekiminden sonra bakım sürecine özen gösterilmeli ve uzmanların tavsiyesinden çıkılmamalıdır. Daha kısa sürede iyileşmek ve saç ekiminden yüksek verim alabilmek için saç ekiminden sonra saç bakımına dikkat etmek gerekir. Saç ekimi yaptıran kişiler saç bakımına gereken özeni gösterdikleri takdirde karşılaşacakları yan etkilerin miktarı da düşecektir. Saç ekiminden sonra özellikle yıkamaya ve bölgeyi korumaya dikkat etmek gerekir. Uzmanlar tarafından da önerilen bu 2 unsura önem verildiği takdirde kişiler daha kısa sürede iyileşme belirtileri göstermeye başlarlar.

Saç bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kabuklanma sürecidir. Bu süreç iyileşme belirtisi olarak kabul edilir ve kişilerin kabuklanma yaşadıkları takdirde endişe etmemeleri gerekir. Kabuklanma tamamen normal ve olması gereken bir süreçtir. Saç ekiminde bakım sürecine gereken özen gösterilir ise iyileşme süresi kısalır ve kişiler normal yaşama daha hızlı dönerler. Bu evrelerde saç ekimi yaptırmak istemeyen ve düşüncelerini değiştirenler alternatif uygulamalara yönelmektedir. Protez saç yaptırmak ya da peruk gibi alternatifler ile kısa sürede saçlı bir görünüme ulaşmak da mümkündür.

Saç Ekiminden Sonra Saçın İlk Kez Yıkanması

Saç ekimi sonrası ilk yıkama uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Saç ekimi yaptırdıktan sonra saçın ilk yıkanma evresi evde değil saç ekim merkezinde gerçekleştirilmektedir. Saç ekim merkezinde gerçekleştirilen bu yıkama sürecinde profesyonel süreçler uygulanır. Saç ekimi yaptıran kişiler ilk 48 saat boyunca saçlarındaki bandajı açmamalıdır ve evde yıkama yapmamalıdır.

48 saat içerisinde saç ekimi merkezi ile tekrar görüşmeleri ve saçlarını uzmanlara yıkatmaları gerekir. Uzmanlar tarafından yapılan ilk yıkama evde yapılan yıkamadan farklıdır. Bu süreçte hem saçın kontrolü hem bakımı hem de iyileşme süreci ile ilgili temel bilgiler elde edilir. Saç ekiminin oturup oturmadığı ve yan etkiler de 48 saat içerisinde gerçekleştirilen ilk yıkama sürecinde kontrol edilir.

Saç Ekiminden Sonra Evde İlk Yıkama

Saç ekiminden sonra saçı evde yıkamak için belirli bir süre geçmesi gerekir. Saç ekimi yapıldıktan ve ilk yıkama uzmanlar tarafından gerçekleştirildikten sonra kişiler bakımlarına evde devam edebilir. İlk 15 gün boyunca yapılacak olan saç yıkamasını sayısı oldukça düşüktür. Duş esnasında saçın ıslatılması, şampuan ve bakım ürünlerinin kullanılmaması ilk 15 gün boyunca aralıklarla tavsiye edilen bir uygulamadır.

Saç ekimi yapıldıktan sonra dördüncü gün en fazla beşinci gün içerisinde kişiler evde saçlarını yıkayabilir. Evde yapılacak olan bu ilk yıkama esnasında uzmanlar tarafından özel şampuanların ve bakım ürünlerinin kullanılması tavsiye edilir. 15 günlük süreç boyunca saçların en fazla 2 ya da 3 kere yıkanması istenir.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Bakımı

Saç ekiminden sonra kabuklanmaya nasıl bakılır sorusu saç ektiren birçok kişi tarafından sorgulanmaktadır. Saç ekiminden sonra iyileşme belirtisi olarak karşılaşılan kabuklanma sürecinde bakım çok önemlidir. Toplanmanın yumuşatılması ve dökülmesi için uygun ortamın yaratılması gerekir. Uzmanlar tarafından önerilen şekilde hafif bir yıkama yapılması kabuklanmanın rahatlamasını ve dökülmesini kolaylaştıracaktır.

Kabuklanma esnasında farklı uygulamaların yapılmaması ve saçın kirli olmamasına da özen gösterilmesi gerekir. Kabuklar kaşıntı yaparlar. Kaşıntıya karşı direnilmeli ve bölgeye hassas davranılmalıdır. Saç ekiminden sonra bakım sürecinden kabuklanma ve kaşıntı son derece normaldir.

Saç Ekimi Sonrası Saç Bakımı

Saç Ekiminden Sonra Bakım Şampuanı

Saç ektirenler için şampuanlar ve bakım ürünleri hazırlanmıştır. Özel olarak hazırlanan bu ürünler ilk günlerde kullanılabilir. Saçlar uzamaya başladıktan sonra ise kişiler normal şampuanlarını kullanmaya devam edebilirler. Özellikle saç ekimini takip eden 4. gün ve 15. gün içerisinde yapılacak olan saç yıkamasında özel şampuan kullanılması önerilir. Herhangi bir şampuan ile yıkama yapılmaması saç ekim doktorlarının da tavsiyesidir.

Saç ekiminden sonra bölgenin tamamen iyileşmesi, kabuklanmanın dökülmesi ve saçların uzamaya başlaması ile kişiler normal bakım rutinlerine dönebilirler. Saç ekiminde bakım süreci iyileşmeyi ve sonucu etkileyen bir durumdur. Bu sebep ile saçlar uzadıktan sonra da kişiler eğer isterler ise özel şampuanları kullanmaya da devam edebilirler.

Saç Bakımında Vitamin Takviyesi

Saç ekimi sonrası vitamin takviyesi bakımın bir süreci olarak kabul edilmelidir. Özellikle saç ekimini takip eden ilk günlerde kişilerin vitamin ve protein takviyesine ihtiyacı olabilmektedir. Vitamin ve protein kaybına uğramamak için egzersiz, cinsel ilişki ve beslenme düzenine özen gösterilmesi önerilir. Vitamin takviyesi ile vücudun daha hızlı iyileşmesi mümkündür. Bu yüzden de birçok uzman tarafından kişilerin vitamin ve mineral takviyesi alması ve protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermeleri tavsiye edilir.

Saç bakımını destekleyici unsurlardan birisi de beslenme düzenidir. Ne kadar sağlıklı beslenir ise saç ekiminden alınacak olan verim de aynı derecede yüksek olacaktır. Bu süreçte sağlıksız gıdalar ile beslenmek ve aynı zamanda bol yağlı ve şekerli gıdaları tüketmek kişinin daha yavaş iyileşmesine sebep olabilir. Saç ekimi sonrası sağlıklı beslenerek ya da takviye olarak alınması önerilen vitaminler şu şekildedir:

 • A vitamini
 • C vitamini
 • E vitamini
 • Çinko
 • Demir
 • B12 vitamini
 • B7 vitamini

Saç Ekiminden Sonra Bakımı Etkileyen Unsurlar

Saç ekimi ve bakımı etkileyenler arasında alkol yer alır. Saç ekimi yaptırdıktan sonra saç bakımı ne kadar doğru ve kaliteli yapılır ise yapılsın alkol tüketimi devam ediyor ise zarar görülecektir. Saç ekimi sonrası iyileşme tamamlanana kadar alkol tüketilmemesi, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının azaltılması önerilir. Aksi taktirde saç ekiminden sonra olası komplikasyonlar gelişebilmektedir.Bu süreçte alkol tüketimi devam ediyor ise kişilerin saç ekiminden alacağı verim azalır. Özel şampuanlar, bandaj sistemi, uyku kalitesi ve beslenme ile saç ekimi desteklense dahi alkol tüm bakımı sıfırlayacak olan bir etkendir. Bu sebep ile de saç ekimi iyileşene kadar alkol tüketimi sınırlandırılmalı veya tamamen bırakılmalıdır.

Saç Ekiminden Sonra İlaç Kullanımının Bakıma Etkisi

Saç ekimi sonrası antibiyotik kullanımı saç bakımını negatif yönde etkiler. Bu süreçte saçların bakımına dikkat edilirken antibiyotik ya da kullanılması gereken diğer ilaçların içeriğine dikkat edilmelidir. Ağır ilaçların kullanımından özellikle ilk 4 gün kaçınılmalıdır. Antibiyotik gibi ilaçlar kana daha hızlı karışırlar ve etki süreleri daha kısadır. Bu sebep ile de saç ekimi yaptıran kişilerin antibiyotik kullanımını eğer mümkün ise belirli bir süre kesmeleri gerekir. İyileşme süresini olumsuz yönde etkileyen antibiyotik kullanımı farklı yan etkilerin oluşmasına da zemin hazırlayabilir.

İlgili İçerik: Saç Ekimi Sonrası Saçlarım Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

Saç Ekimi Sonrası Beden Bakımı

Saç ekiminden sonra kişisel bakıma devam edilebilir. Bu süreçte kişiler banyo yapmaya ve bakım rutinlerine devam edebilirler. Ancak duşa girildiği zaman saçların ıslanmamasına ve nemli ortamda uzun süre kalmamaya özen gösterilmelidir. Jakuzi, havuz ve deniz gibi alanlardan da uzak durulmalıdır. Bu alanları kullanırken saça bone takılmaması da gerekir. Saçın nemlenmesine ve terlemesine sebep olacağı için saç ekimi sonrası iyileşme devam ederken bu tarz uygulamalardan ve alanlardan kaçınılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Spor Yapmak

Saç ekiminden sonra antrenman yapmak saç bakımını olumsuz etkiler. Bu sebep ile de saç ekimi yaptıran kişilerin ortalama 30 gün boyunca ağır antrenmanlardan kaçınması istenir. Saç ekiminde bakım sürecine gereken önemin verilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde terlemeye sebep olacak etkenlerden kaçınılması tavsiye edilir. Çok soğuk ve çok sıcak alanlardan korunmak ve ağır egzersizler yapmamak gerekir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

8 Yorum. Yeni Yorum

 • Rahmi Türksoy
  Ağustos 22, 2022 9:05 pm

  Protez saçlarda bakım periyodu ne kadarda bir olmalı?

  Yanıtla
 • Saç ekiminden sonra tahmini kaç gün sonra işime geri dönebilirim?

  Yanıtla
  • Minimum olarak ilk 3 gün işe dönemeyebilirsiniz. Garanti olması adına mümkünse 5 gün sonra işe dönebilirsiniz. Ancak vücudun tam iyileşmesi 1 ila 2 hafta süreceği için tamamen iyileşmiş sayılmazsınız.

   Yanıtla
 • Samet Koyuncu
  Ekim 19, 2022 5:26 pm

  Saç ekiminden sonra saçlarım bir miktar döküldü, sizce normal mi?

  Yanıtla
  • Saç ekimi sonrası bir miktar döküle yaşamanız normaldir. Yenilenen saç kökleri adaptasyon sürecinde aniden dökülme yaparak yeni saç tellerinin daha gür ve sık çıkması sağlar.

   Yanıtla
 • Kaan Bİlir
  Mart 5, 2023 1:15 pm

  Saç cerrahisi sonrası iyileşme süreci nasıldır?

  Yanıtla
  • Saç cerrahisi sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle birkaç gün ila bir hafta arasında sürer. Ciltte hafif şişlikler ve kabuklanma oluşabilir. Saçlı deride kızarıklık ve kaşıntı da görülebilir. Tam iyileşme süreci yaklaşık 6 ay ila 1 yıl arasında sürer.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed