Saç Ekimi Sonrası Saç Boyama Ne Zaman Yapılmalı?

Saç Ekimi Sonrası Saç Boyama Ne Zaman Yapılmalı?
Genel Bilgi
4 Yorum

Saç ekimi sonrası saç boyama ne zaman yapılmalı? Saç ekiminden sonra saç boyama zamanı, çeşitli yöntemlerle saç ekimi yaptıran kişilerin mutlaka bilgi sahibi olması gereken bir konudur. Saç derisinde açılan mikro düzeydeki deliklerle gerçekleştirilen saç ekimi işleminde verimli ve başarılı sonuçlar almak için bazı kriterlere dikkat edilmelidir. Saç ekiminden sonra saçları boyamak da uzmanların belirli tavsiyelerle anlattığı konular arasındadır. Saç ekimi yaptırmayı düşünen hastaların yarısından fazlası, saçlarını düzenli aralıklarla boyattığı için saç ekimi sonrası saç boyama zamanı da merak edilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Saç Boyanabilir Mi?

Saç ekimi sonrası saç boyama işlemi, uzmanların tavsiyelerine uyarak gerçekleştirilmelidir. Klinik ortamında ve çeşitli yöntemlerle yapılan saç ekimi işleminden sonra saçlar boyanabilir. Ancak saçı boyamak için aceleci olunmamalıdır. Çünkü saç ekimi sonrasında saç derisinde çok sayıda mikro düzeyde delik olacağı için bu bölge aşırı hassas yapıdadır. Saç boyasının içinde yer alan kimyasal maddeler, saç derisindeki bu hassas bölgeyi iyice tahriş edebilir. Dolayısıyla saç ekimi yaptırdıktan hemen sonra saçları boyamak hem acı verici hem de saç ekimi bölgesine zararlı olan bir işlemdir. Saç ekimi sonrası saçları boyamak için uzmanların tavsiye ettiği süre boyunca beklenmeli ve mikro düzeydeki deliklerin iyileşmesine öncelik verilmelidir.

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Saç Boyanabilir?

Saç ekimi sonrasında saç boyama zamanı uzmanlara göre ortalama 3 aydır. Dolayısıyla hangi yöntem olursa olsun saç ekimi yaptıran bir kişi, saçlarını boyamak için işlemden 3 ay sonrasını seçmelidir. Yapılan araştırmalara göre saç ektiren kişilerde saçlar, ortalama 6. aydan itibaren uzama belirtisi gösterir. Bu sürenin ardından ekilen saçlar çok hızlı bir şekilde uzayarak dikkat çekici bir seviyeye gelebilir. Saç ekimi etkilerinden maksimum fayda sağlamak için saçların orijinal renginde kalması önemlidir. Çünkü düzenli saç boyama yüzünden saç ekimi etkilerinde birtakım azalmalar görülebilir. Ayrıca saç derisine yeni ekilen saçlar, eski saçlara göre daha güçlü ve sağlıklı bir yapıdadır. Bu yüzden saç boyasından daha az etkilenen yeni saçlar, genel görünümde saç renginde ton farkı veya dalgalanmalar yaratabilir. Bu yüzden saç ekimi yaptırdıktan sonra saçları boyamak için ortalama 3 ay beklemek en idealidir.

Ekilen Saçlar Boyanır Mı?

Saç ekiminde saç boyama konusunda uzmanların tavsiyelerine göre hareket etmek gerekir. Oldukça maliyetli ve zaman alan bir işlem olan saç boyamanın ekilen saçlara uygulanmasında herhangi bir problem yoktur. Ancak ekilen saçları boyarken yapılacak yanlış bir müdahale, saç ekimi sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden ekilen saçları boyamak için aceleci olunmamalıdır. Uzmanlar, saç ekimi işleminden birkaç hafta geçtikten sonra, ekilen saçlara öncekiler gibi boya vs uygulanabileceğini belirtmektedir. Fakat saçları boyamadan önce hassas saç diplerinin tamamen iyileşmesini beklemek gerekir. Bu sayede herhangi bir deformasyon olmadan ekilen saçları da önceki saçlarla birlikte boyamak mümkün olmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi operasyonu sonrasında saç boyama sürecinin uzmanların tavsiye ettiği şekilde ilerlemesi gerekir. Ekilen saçların sağlıklı ve başarılı bir şekilde uzaması için boyama sürecinde saç derisine zarar verilmemesi çok önemlidir. Saç ekimi sonrası saç boyama ne zaman yapılmalı? Bu yüzden saç ekimi sonrasında saçını boyayacak kişilerin en az 3 ay beklemesi tavsiye edilir. Mikro düzeydeki deliklerin iyileşerek yeni saçlara dönüşmesi için hastanın saç bakımına özen göstermesi gerekir. Yeni saçlar boyanırken yıpratılmadan ve nazik bir şekilde boyanmalıdır. Saç ekimi operasyonundan birkaç hafta geçtikten sonra saç derisine çok baskı yapmadan saç boyama işlemi tamamlanabilir.

Saç Ekiminden Önce Saç Boyamak Mümkün Mü?

Saç ekimi operasyonu öncesinde saç boyamak yapılacak en doğru işlemler arasındadır. Normal yaşantısında saçlarını boyatan kişiler, saç ekimi işleminden birkaç gün önce saçlarını boyatarak, operasyon sonrasında daha verimli sonuçlar elde edebilirler. Saç ekimi işleminden en az 2 gün önce saç boyandığı zaman, saç derisinde ve yapısında kimyasal kalmayacaktır. Bu yüzden saç derisine zarar vermeden boyama işlemi tamamlanabilir ve saç ekimi operasyonundan sonra haftalar geçse de saçlarınız boyalı görünümde kalabilir. Saç ekiminden sonra saçlarınızı boyatma ihtiyacınız olacaksa, uzmanlar operasyona gelmeden 2-3 gün önce saçlarınızı boyatıp işlem yapmanızı tavsiye etmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler daha sağlıklı ve verimli saç çıkmasına yardımcı olur. Saç ekimi sonrasında en kritik dönem, uygulamanın ardından ilk 3 gündür. Birbirinden farklı yöntemler kullanılarak saç ekilse bile mikro düzeyde açılan delikler daha iyileşmediği için bu 3 güne mutlaka dikkat edilmelidir. Saç ekiminden sonra uzmanlar, saç ektiren kişilerin ilk 3 gün boyunca evde istirahat etmelerini tavsiye etmektedir. Bu süreçte hastalar bol bol su tüketmeli ve uzmanların tavsiye ettiği antibiyotikleri düzenli olarak saati geldiğinde almalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Saç Boyama Ne Zaman Yapılmalı?

Saç ekiminden sonraki ilk 3 gün içinde hastaların yeme-içme kalitelerine ve beslenme düzenlerine de önem vermesi gerekir. Mikro düzeyde açılan saç kökü deliklerinin hızlı biçimde iyileşme göstermesi için zengin lifli ve sindirimi kolay olan yiyecekler tercih edilmelidir. Beslenme, kafa derisindeki yaraların iyileşme sürecini etkileyen en önemli faktörler arasında gösterilmektedir. Bu yüzden düzenli ve sağlıklı beslenerek iyileşme sürecinin hızlanması sağlanabilir.

İlgili İçerik: Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi ve Yapılması Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası Saç Yıkanır Mı?

Saç ekimi uygulamasından sonra saç yıkamak için aceleci olmamak gerekir. Saç ekimi yaptıran kişiler, hangi yöntemi tercih etmiş olurlarsa olsunlar ilk 3 gün boyunca kesinlikle saçlarını yıkamamalıdır. Ayrıca kafa derisinde mikro düzeyde delikler olduğu için baş devamlı dik tutulmalıdır. Baş olabildiğince dik tutulursa şişlik ve ödem gibi komplikasyonların görülme olasılığı azalır. Ayrıca sırt üstü ve boyun altına şişme bir yastık veya havlu rulo yaparak konulduğunda başı dik tutma imkanı elde edilebilir. Saç ekimi sonrası saç yıkama konusunda uzmanların dikkat ettiği noktalar şunlardır:

 • Saç ekimi sonrasında deride çok sayıda mikro delik olduğu için ilk yıkamada son derece hassas ve dikkatli olunmalıdır.
 • Saç derisi bu dönemde aşırı hassas olduğu için ilk yıkamanın klinik ortamında ve uzman gözetiminde yapılması tavsiye edilmektedir.
 • Saçını evde yıkamak isteyen kişiler ise saç ekimi sonrası ilk yıkamada çok dikkatli hareket etmelidir.
 • Saçın yıkamak için saç ekim uzmanlarının tavsiye ettiği şampuan ve losyonlar seçilmelidir.
 • İlk yıkamanın tamamlanmasından sonra 15 gün boyunca saçlar her gün düzenli ve kesin olarak yıkanmalıdır.
 • Saç derisinde meydana gelen kabuklanmalar iyileşmenin göstergesi olduğu için rahatsızlık duyulmamalı ve koparılmamalıdır.
 • Saç ekimi sonrası 1 haftalık düzenli yıkama periyodunun ardından saç derisindeki kabuklanmalar kendiliğinden iyileşir ve dökülür.

Saç ekimi sonrasında saç bakımına dikkat edilmesi çok önemlidir. Bu süreçte dışarı çıkması gereken hastalar mutlaka bol bir şapka takarak saç derisini dış etkenlere karşı korumalıdır. Ayrıca saç ekimi yapılan bölgedeki iyileşmeyi hızlandırmak için kan dolaşımının artması gerekir. Bu nedenle saç ekimi bölgesinde parmak ucu ile hafif masajlar yapıldığında kan dolaşımı artacak ve iyileşme süreci hız kazanacaktır. Saç ekimi sonrası saç boyama zamanı için aceleci olunmamalı ve uzmanların bakım tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır. Saç ekimi sürecinden çekiken kişiler protez saç ve diğer alternatif uygulamaları da araştırmalıdır. Her tür uygulama saçsızlık sorununu gidermek için yapılmakta ancak sonucu kişiler için değişmektedir. Bu sebeple kişiler iyi araştırma yapmalı ve sonucunda karar vermelidir.

 

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Barış Toygar
  Aralık 5, 2022 12:12 am

  Saç ekiminden sonra izlerin hepsi tamamen geçer mi? Ya da ne zaman geçer?

  Yanıtla
  • Saç ekiminden sonra iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterebildiği için net bir tarih verilememektedir. Ancak genel anlamıyla donör bölge 10 gün içerisinde iyileşmeye başlarken izler 3 hafta ile 3 ay gibi bir sürede iyileşmektedir. Dediğimiz gibi kişiye göre farklı süreler geçerli olabilmektedir. Çoğu saç ekim yöntemi iz bırakmaz olarak tabir edilmektedir.

   Yanıtla
 • Sizinle nasıl iletişime geçebilirim?

  Yanıtla
  • Merhabalar efendim. Bizlere +90 (212) 255 44 44 numaramızdan ve +90 (555) 333 53 33 whatsapp numaramızdan ulaşabilir, bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz iletişim sayfamıza tıklayın, bilgilerinizi bırakın biz sizi arayalım.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed