Saçlar Neden Duşta Daha Fazla Dökülür?

Blog geri dön
Saçlar Neden Duşta Daha Fazla Dökülür?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 4

Saçlar neden duşta daha fazla dökülür? Saçların duşta fazla dökülmesi birçok kişinin istemeden de olsa başına gelen bir durumdur. Özellikle gür saçlı kişiler duş aldıklarında saçlarındaki dökülme oranı daha yüksek olacaktır. Bunun sebebi ise gür saçların daha çok yer tutması ve daha çok saç teline sahip olunmasıdır. Her duşa girişinde saç dökülmesi ile karşılaşan kişiler çoğunlukla gür saçlı kişilerdir. İnce telli saçlara sahip olan kişilerde de tarama, yıkama ve toplama gibi işlemler esnasında saç dökülmesi görülebilir. Duş anında saçların fazla dökülmesine sebep olan birçok etken bulunur. Duşta saç dökülmesine neden olan unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Saçın kalınlığı
 • Saçı sert bir şekilde taramak
 • Saçı taramamak
 • Yüksek strese sahip olmak
 • Saç üstünde baskı kurmak (sıkı toplamak, rahat olmalarını engellemek, hareketlerini kimyasal saç bakım ürünleri ile kısıtlamak, kimyasal saç bakım ürünlerini fazla kullanmak)

Duşta saç dökülmesinin neden fazla olduğu sorusuna verilen yanıtlardır. Örneğin duş öncesi bir saçı çok sıkı bir şekilde toplayıp duşta saç açılır ise bu durumda saç dökülmesi daha yüksek olacaktır. Bu neden ile de özellikle saçlar üzerinde baskı kurmamak önemli derece saç dökülmesini azaltacak olan bir öneridir.

Duşta Ne Kadar Saç Dökülmesi Normal?

Duşta saçların dökülmesi normal mi sorusu birçok kişi tarafından yanıt aranan bir sorudur. Duşta saçların dökülmesi son derece normal bir durumdur. Saç bakımını tam yapmayan kişilerde saç dökülmesi daha net bir şekilde görülebilir. Saçlarda günlük olarak ister istemez 100 tele kadar kayıp yaşanması normaldir. Eğer duş esnasında saç dökülmesi daha fazla oluyor ise bu durumda bir dermatolog ile görüşülmesi önerilir. Saçların kısa sürede yüksek miktarda dökülmeye başlaması farklı problemlerin belirtisi olabilir. Sadece duş esnasında saç dökülmesi yaşanıyor ise bu durumda kişilerin endişe etmesine gerek yoktur. Ancak kalıtsal olarak saç dökülmesini ile daha önce anlattıklarımızı karıştırmamanız gerekmektedir. Bu da akıllara genelde saç dökülmesi kalıtsal mıdır? Sorusunu akla getirmektedir.

Her Duş Alışta Saçlar Dökülür Mü?

Her duşta saçların dökülmesi normal bir durumdur. Her duş alışta saçlar ister istemez dökülmektedir. Bunun önüne geçmek için duşa girmeden önce saçların taranması bir öneridir. Saçların düzenli aralıklar ile yıkanması, yağlanma ve kuruma gibi problemlerin önüne geçilmesi de duşta saçların daha az dökülmesine sebep olur. Birçok kişi banyo yaparken saçlarını taramayı da tercih edebilmektedir. Yumuşayan saç derisi, tarama esnasında daha çok saçın dökülmesine neden olabilir. Duşta saç dökülmesi birçok kişinin yaşadığı bir durumdur.

Saçlar Neden Duşta Daha Fazla Dökülür?

Islak Saç Dökülür Mü?

Islak saçın dökülmesi çoğunlukla daha kolaydır. Saçlar kuruyken dökülmesi ve koparılması çok daha zordur. Ancak saç ıslandıkça ve ıslanma oranı arttıkça saçlar daha hassas bir hale gelirler. Bu nedenden dolayı da ıslak saçlarda daha kolay kopma ve dökülme yaşanır. Islak saçlara sert bir şekilde davranmak da dökülen saç teli sayısının artmasına neden olur. Islak saçlar taranırken daha hassas davranılmalıdır. Aynı şekilde saçı yıkarken de hassas davranılması ve masaj yapar gibi dairesel hareketler ile saç derisinin yıkanması önerilir.

Duş Almak Her Zaman Saçları Döker Mi?

Banyo yapmanın saçları dökmesi belirli oranlarda olduğu müddetçe sorun teşkil etmeyen bir durumdur. Belirli periyotlarda banyo yapmak saçın bakım ihtiyacını giderir ve saç derisinin ve köklerinin temiz kalmasını sağlar. Ancak sık sık duş alınıyor ise bu durumda duşta saç dökülmesi daha çok yaşanacaktır. Bunun temel sebebi ise saçların duş aldıkça hassaslaşmaya ve kırılmaya başlamasıdır. Saçın sağlıklı yapısını korumak için her gün duş alınmamalı ve bakım yapmaya özen gösterilmelidir. Saç dökülmesinden rahatsız olan birçok kişi estetik kaygısını düşünerek protez saç veya saç ekimi gibi alternatif uygulamaları yaptırmaktadır. Bunula birlikte peruk gibi geçici çözümlere başvuran kişilerde mevcuttur.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (4)

 • Cihan Ertürk cevap

  Fazla duş almanın da protez saç için olumsuz etkisi var mı?

  Haziran 20, 2022 , 12:16 pm
  • ONNA cevap

   Protez saçınız ile gün aşırı duş almanızda bir problem yoktur. Ancak tavsiye edilen süre 2-3 günde bir protez saç için özel üretilmiş şampuan ile diğer günler ise sadece su ile durulama şeklinde olması yönündedir.

   Haziran 20, 2022 , 12:20 pm
 • Büşra Begüm Yıldız cevap

  Protez saçlar sıcak suyla yıkanır mı?

  Temmuz 9, 2022 , 11:13 pm
  • ONNA cevap

   Protez saçların soğuk suyla yıkanması tavsiye edilmektedir. Sıcak su cildinize dahi zarar verebilmektedir. Bunun yerine daha ılık su ile protezinizi yıkayabilirsiniz.

   Temmuz 9, 2022 , 11:24 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön