Saç Dökülmesi Kalıtsal Mıdır, Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Kalıtsal Mıdır, Nasıl Önlenir?
Saç Dökülmesi Kalıtsal Mıdır, Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesinin nedenleri arasında birçok unsur bulunur. En sık görülen nedenlerden biri genetik faktörlerdir. Genetik faktörler nedeni ile kişilerde saç dökülmesi engellenemeyecek bir aşamada olabilmektedir. Saç dökülmesi yaşayan kişiler bunun sebeplerini uzmanlar ile araştırabilir. Saç dökülmesi kalıtsal olabildiği gibi farklı sebepleri olabileceği gibi tek bir sebepten dolayı da dökülme yaşanabilir. Saç dökülmesinin sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kalıtsal saç dökülmesi
  • Hastalık
  • İncinme
  • Enfeksiyon
  • Stres
  • Düzenli beslenmeme
  • Uyku sorunları

Gibi nedenlerden dolayı saç dökülmesi yaşanabilir. Kalıtsal saç dökülmesinin geri dönüşü yoktur ancak diğer nedenlerden dolayı saç dökülmesi yaşanıyor ise bu sorun çözülebilir. Kalıtsal saç dökülmesi yaşayanlar dökülme durduktan sonra alternatif yöntemlere yönelebilir. Bu yöntemler arasında çoğunlukla saç ektirme yer alır. Özel teknolojiler ile üretilen protez saç modelleri de saç dökülmesi yaşayan kişilerin tercihleri arasında bulunur.

Saç Geni Kimden Gelir?

Saç geninin alındığı kişi genellikle anneler olmaktadır. Saç genleri halk arasında babadan alındığı şeklinde yanlış bilinmektedir. Yapılan son araştırmalar ile özellikle kalıtsal saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin genlerini annelerinden aldıkları ortaya çıkarılmıştır. Saç geni anne ve babadan ortak paylar halinde alınsa da baskın gen annenin geni olur. Saç dökülmesi, saçkıran, erkek tipi saç dökülmesi gibi konularda hangi ebeveynin geninin alındığı merak edilebilmektedir. Saç geni çoğunlukla anneden çocuğa aktarılır.

Saç Yapısını Genler Mi Belirler? Saç Dökülmesi Kalıtsal Mıdır?

Saç yapısını belirleyen unsurlar arasında genler de yer alır. Bir kişinin saçlarının nasıl olacağı aktarılan gen, anne ve babanın saç tipi ve diğer unsurlara göre belirlenir. Doğuştan belli olan saç tipleri ilerleyen yaşlarda küçük değişimlere uğrayabilir. İnce telli saçlar, kalın telli saçlar, kıvırcık ya da düz gibi saç teli özellikleri anne ve babanın gen aktarımı ile belli olur. Baskın gen hangisi ise o genin özellikleri alınır. Saç yapısını belirleyen unsurlar arasında genler de bulunmaktadır. Kalıtsal saç dökülmesi de genler nedeni ile oluşan bir durumdur.

Saç Dökülmesi Kalıtsal Mıdır, Nasıl Önlenir?

Genetik Saç Dökülmesi Ne Zaman Durur? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kalıtsal saç dökülmesinin durması çoğunlukla orta yaşlarda görülür. Bazı kişiler çok genç yaşlarda tüm dökülme sürecini tamamlayabilmektedir. Bu durum hem kişiye göre hem de saç dökülme oranlarına göre değişebilmektedir. Genellikle saç dökülmesi 30’lu yaşlarda durmaya başlar. Bazı kişilerde dökülmenin durması 40’lı yaşlarını da bulabilir. Erken yaşlarda saç dökülmesi yaşayan kişiler de vardır. Genetik saç dökülmesinin durduğu yaşlar herkeste farklı olabilir.

Kalıtsal Saç Dökülmesi Önlenebilir Mi?

Kalıtsal saç dökülmesini engellemek için yapılan birçok çalışma vardır. Araştırmalar ne kadar fazla olur ise olsun kalıtsal saç dökülmesi önlenememektedir. Kalıtsal olmayan nedenlerden dolayı saç dökülmesi yaşayan kişilerin saçları yeniden çıkabilmektedir. Genetik nedenlerden dolayı saç dökülmesi görülüyor ise bu durumda herhangi bir yöntem ile saç dökülmesi engellenemez. Saçlar tamamen döküldükten sonra eğer kişiler yeni görünüşlerini beğenmiyor ise bu durumda protez saç uygulaması yaptırabilirler. Saç ektirme ve peruk kullanmak gibi çözüm önerileri de bulunur.

Genetik Sebeplerden Dolayı Dökülen Saçlar Yeniden Çıkar Mı?

Dökülen saçın yeniden çıkması için öncelikle saçın hangi sebepten dolayı döküldüğünü öğrenmek gerekir. Genel bir saç dökülmesi ise saçlar yeniden çıkacak ve sağlıklı bir şekilde uzamaya devam edecektir. Saç dökülmesinin sebebi genetik sebepler ise bu durumda saçların yeniden çıkması mümkün olmayacaktır. Kalıtsal saç dökülmesi yaşayan kişilerde bölgesel ya da tam kellik meydana gelir. Saç dökülmesi yaşandıktan ve dökülme durduktan sonra kişiler isterler ise saç ektirebilirler.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed