Şeker Hastaları Saç Ektirebilir Mi, Yaptırabilir Mi?

Blog geri dön
Şeker Hastaları Saç Ektirebilir Mi?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 6

Şeker hastaları saç ektirebilir mi? Şeker hastalarının saç ektirmesi ne çoğu zaman izin verilse de tüm sürecin büyük bir titizlik ile yürütülmesi gerekir. Hastanın tüm tetkiklerinin yapılması ve şeker hastalığının seviyesinin ölçülmesi, ilk etapta yapılması gereken işlemlerdir. Bu tetkiklerin sonuçlarına göre saç ektirme karar veren kişilere uzmanlar tarafından işlem yapılabilir. Saç ektirmek isteyen kişi eğer şeker hastası ise sadece saç ektirme uzmanı ile değil aynı zamanda kendi doktoru ile de görüşmelerdir. Her 2 doktordan da işlem için onay alındığı takdirde saç ekimi işlemi başlatılabilir.

Şeker hastalarının saç ettirilmesinin önünde çoğu zaman engel yoktur. Ancak hastalığın seviyesi, kişinin yaşı ve genel sağlık durumu gibi konular sebebiyle şeker hastalarının saç ettirmesine izin verilmeyebilir. Saç ekimi yapılamayan kişilerin alternatif yöntemleri denemeleri önerilir. Peruk ve protez saç gibi yöntemler şeker hastaları için daha uygun olabilir. Şeker hastası olan kişilerin saç ekimi öncesinde mutlaka ön muayene yaptırmaları gerekir. Saç ekimi yapılamayan kişiler arasında şeker hastaları, hastalıklarının mevcut durumuna göre yer alır. 

Şeker Hastası Olan Kişi Saç Ekim Uzmanına Bunu Söylemeli Mi? Şeker Hastaları Saç Ektirebilir Mi?

Hasta doktor arasındaki bilgi paylaşımı olabildiğince dürüst bir seviyede inşa edilmelidir. Hasta tarafından doktora söylenmesi ve beyan edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Hasta tüm hastalıkları, rahatsızlıkları, beklentileri ve ihtiyaçları ile ilgili saç ekim uzmanına bilgi vermelidir. Bilgi paylaşımı esnasında dürüst davranılması ve herhangi bir bilginin saklanmaması gerekir. Şeker hastası olan kişiler saç ekim uzmanlarına şeker hastası olduklarını söylemek zorundadır.

Bu durum işlem öncesinde beyan edilmez ve gerekli tetkikler yapılmaz ise işlem sonrasında ciddi riskler ile karşılaşılabilir. Aynı zamanda doktor tarafından da hastaya bütün bilgilerin aktarılmış olması, risklerin ve karşılaşılabilecek yan etkilerin paylaşılması gerekir. Karşılıklı hem hasta hem de doktor olarak doğru ve dürüst bir biçimde bütün bilgiler paylaşıldıktan sonra operasyonun planlamasına geçiş yapılmalıdır.

Şeker Hastaları Saç Ekiminden Önce Diyet Yapması Gerekir Mi?

Şeker hastalarına saç ekiminden önce diyet önerilebilmektedir. Birçok saç ekim uzmanı tarafından belirli kurallara uyulması talep edilebilir. Aksi takdirde şeker hastalarının saç ekimi operasyonu esnasında ve sonrasında farklı komplikasyonlar ile karşılaşma oranları yükselebilmektedir. Bu sebep ile de şeker hastalarının diyet yapmaları ve mümkün ise bu her iki doktorun da birbiri ile iletişim halinde kalmaları sağlanmalıdır. Şeker hastalığı için tedavi olunan doktor ile saç ekimi uzmanı arasında iletişim kurulması önemlidir. Özellikle ileri seviyede bir hastalık söz konusu ise her iki doktorun da müdahalesi hayati önem taşıyabilir.

Saç Ekimi ve Şeker Hastalığı Arasındaki İlişki Nedir?

Şeker hastalığının saç ekimini etkileme sebebi kan ile ilgilidir. Şeker hastası olan kişiler, kullandıkları ilaçlar sebebi ile kanlarında farklı sorunlar ile karşılaşabilmektedir. Kan yapılarının zaman içerisinde değişime uğraması da saç ekiminin daha zor olmasını sağlar. Saç ekimi esnasında deri üzerinde mikro delikler ve kesiler açılması sebebi ile iyileşme evresinde, işlem esnasında ve sonrasında kanamalar meydana gelebilmektedir. Dolayısı ile bu kanama durumu hem şeker hastalığını hem de saç ekimini negatif yönde etkiler. Şeker hastası olan çoğu kişi kanın pıhtılaşmasını engellemek için kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaktadır. Kan sulandırıcı kullanılması ise saç ekimi için tavsiye edilmeyen bir tedavi yöntemidir. Kan sulandırıcı ilaçlara, saç ekimi esnasında iyileşmeye kadar 15 ila 30 gün boyunca ara verilmesi gerekebilir. Bu süreçte ara vermek ise kişilerin genel sağlık durumlarını önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Dolayısı ile şeker hastası olan kişilerin, hastalık seviyelerine ve kullandığı ilaçlara bağlı olarak saç ektirip ektiremeyeceklerine karar verilir.

Kan Şekeri Dengesiz Olanlar Saç Ektirebilir Mi?

Kan şekerinin düzensiz olması ve saç ekimi birbirine bağlı olan konulardır. Kan şekeri dengesiz, düzensiz ya da yüksek olan kişilerin saç ektirmesine çoğunlukla izin verilmez. Kan sulandırıcı niteliği olan ilaçların kullanılması bu noktada büyük bir önem taşımaktadır. Kan şekeri dengesiz olan kişilerin hangi anda ilaç kullanmaları gerekeceği bilinmediği için bu kişiler saç ekimi yapılamayacak kişiler arasında yer alırlar. Saç ekimi yaptırmak isteyen şeker hastaları, hastalıklarının seyrine göre bu işleme karar vermelidirler. Karar verme esnasında ise hem doktorlarına hem de saç ekim uzmanlarına danışmaları ve işlem onaylanır ise saç ektirmeleri gerekir. Saç ektirme mi yoksa protez saç mı sorusu bu aşamada sıklıkla merak edilmektedir. Saç ekimi bazı kişiler için olumlu sonuçlanmadığından dolayı birçok kişi hem kısa sürede doğal ve estetik bir görünüm kazanmak hem de ağrılı ve acılı bir süreç geçirmemek için saç protezi yaptırmaktadır.

Şeker Hastalığı Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Şeker hastalığının saç dökmesi kullanılan tedavi türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Şeker hastası olan kişiler zaman içerisinde hastalıklarının ilerlemesi ve kullandıkları ilaçların artması gibi sebeplerden dolayı saç dökülmesi problemi ile karşılaşabilirler. Saç dökülmesi problemi yaşamamak için kişilerin kullandıkları ilaçlara ve bakımlarına dikkat etmesi gerekir. Hastalık sebebi ile saç dökülmesi yaşanıyor ise bu durumda hastalığın ilerlemiş olduğu ortaya çıkar. Hastalık ilerlediğinde ise saç dökülmesini çözmek için saç ekimi yapılmasına izin verilmez. Şeker hastalarının saç dökme nedenleri şunlardır:

 • Hormonların dengesizleşmesi
 • Kan dolaşımı
 • İlaç kullanımı
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Gerekli besinin alınamaması

Şeker Hastaları Saç Ektirebilir Mi?

Şeker Hastalarının Saç Ekim Süreci Nasıl Olur?

Şeker hastalarının saç ektirmesi için izlenen adımlar diğer hastalar ile benzerlik gösterse de daha titiz ve derin araştırmalar yapılır. Şeker hastalarının saç ekimi yapabilmeleri için uzmanlar tarafından izlenen adımlar şu şekildedir:

 • Tahlil yaptırılması
 • Tetkik yaptırılması
 • Diyet yapılması
 • Doktorlar arası iletişimin sağlanması
 • Her iki doktorun da (saç ekimi uzman hekimi ve diyabet tedavisini yapan doktor) saç ekimi süreci hakkında bilgilendirilmesi
 • Kan testlerinin detaylıca incelenmesi
 • Gerekli durumlarda özel kan testlerinin yapılması

Şeker hastalarının saç ektirme sürecinde yapılması gerekenlerdir. Test sonuçlarının iyi bir şekilde analiz edilmeli ve kişilerin bu süreçten hasar almamaları sağlanmalıdır.

Şeker Hastaları Saç Ektirdiğinde İşe Yarar Mı?

Şeker hastaları saç ektirebilir mi? Sorusuna yanıt olarak Şeker hastalarının saç ektirmesinin sonucu başarılı olabileceği gibi başarısız da olabilmektedir. Şeker hastası olan kişiler, doktorlarından saç ekimi için izin aldıkları ve onaylandıkları takdirde bu işlemi yaptırabilmektedir. Şeker hastalarının saç ektirmesi için kullanılan yöntemlere ekstra hassasiyet ile yaklaşılması ve kesi miktarı en az olan yöntemler tercih edilmelidir. Şeker hastalarının saç ektirmesi eğer ilk denemede başarısızlık ile sonuçlanmış ise kişilerin tekrar denemelerine doktorları tarafından izin verilmemektedir. Şeker hastalarına saç ektirmek için izin verildiğinde çoğunlukla olumlu sonuçlar ile karşılaşılır.

Şeker Hastaları için En Uygun Saç Ekim Yöntemleri

Şeker hastalarına uygun saç ekim teknikleri arasında üç yöntem bulunur. Kanama miktarı daha düşük olan yöntemler şeker hastaları için daha uygundur. Şeker hastaları için kullanılabilecek olan yöntemlerin başında fue yöntemi yer almaktadır. Kesi miktarı ve kanama oranının düşük olmasının yanı sıra iyileşme süreci de oldukça kısadır. Bu yöntemin yanı sıra dhi saç ekim yöntemi ve robotik saç ekimi de şeker hastalarına önerilir. Özellikle robotik saç ekimi saç ekimi yapılamayacak kişiler arasında yer alan şeker hastaları için daha uygun olabilmektedir. Ancak tüm bu yöntemler ve işlemin yapılıp yapılamayacağı gibi operasyon ile ilgili tüm detaylara uzman hekimlerin karar vermesi gerekir.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (6)

 • Birce cevap

  Kadın ya da erkekler için protez saç uygulaması farklılık gösteriyor mu?

  Temmuz 19, 2022 , 3:22 pm
  • ONNA cevap

   Protez saç kadın, erkek; genç, yaşlı demeden saç problemi yaşayan herkes için uygundur. Kadın ve erkekler için uygulama neredeyse aynıdır. Kadınlar protez saçta daha uzun modeller tercih ettiği için daha hassas bir sabitleme gerektirmektedir. Ölçü alma, tasarım ve yerleştirme işlemlerinde protez saç uzmanlarınca benzer uygulamalar yapılmaktadır.

   Temmuz 19, 2022 , 3:40 pm
 • Büşra Oguz cevap

  Kadınlar da saç ektirebilir mi? Kısa sürede sonuç garantili saçsız bir görünüm istiyorum.

  Ağustos 12, 2022 , 5:53 pm
  • ONNA cevap

   Kadınlar da saç ekimi yaptırabilmektedir. Genel olarak reklamların erkeklerin üzerine olması bu sorular ortaya çıkartmaktadır ancak kadınlar da erkekler kadar saç ektirebilmektedir. Bununla birlikte kısa sürede sonuç garantili bir işlem için protez saç uygulaması tercih edilmektedir. Saç ekim işlemine kıyasla acısız ve ağrı bir yöntemdir.

   Ağustos 12, 2022 , 6:25 pm
 • Burak Atay cevap

  Saç ekimine uygun olup olmadığımı nasıl anlayabilirim?

  Kasım 7, 2022 , 11:32 pm
  • ONNA cevap

   Öncelikle geçmişte yaşadığınız bir hastalığınız varsa bunları uzmanınızdan saklamamalısınız. Bununla birlikte saç ekimi yapılacak bölgedeki kan dolaşımı ve diğer unsurlara bakılarak saç ekim uzmanı uygun olup olmadığınıza karar vermektedir.

   Kasım 7, 2022 , 11:35 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön