Vejetaryenlerin Saçı İçin Faydalı İşlemler Nelerdir?

Vejetaryenlerin Saçı İçin Faydalı İşlemler Nelerdir?
Vejetaryenlerin Saçı İçin Faydalı İşlemler Nelerdir?
Genel Bilgi
6 Yorum

Vejetaryenlerin saçı için faydalı işlemler nelerdir? Vejetaryenlerin saçlarının dökülmesi beslenme şekillerindeki değişiklik ile birlikte ilk dönemlerde ortaya çıkabilir. Vücudun belirli besin ögelerine alışmasından ve yeni beslenme düzenine alışabilmesine için adaptasyon sürecine ihtiyacı vardır. Vücudun bu beslenme şekline alışana kadar saçlarda döküntü gibi etkiler ortaya çıkabilir. Hepçil beslenen bireylerde de vejetaryen diyete geçtikten sonra saç dökülmesine rastlanabilir. Vejetaryenlerin saçı için dökülme süreci yeni diyetlerine adaptasyon sağladıktan sonra duracaktır. Yeni beslenme düzenine uyum sağlamak için vücudun 2 ile 4 hafta arasında bir zaman geçirmesi gerekir. Vejetaryen düzene geçmiş her bireyde saç dökülme problemi olmayabilir. 

Vejetaryenlerin Saç Bakımı Nasıl Olur?

Vejetaryenlerin saçı için uygun bakımın 2- 3 haftada bir yapılması gerekir. Saç derisinin temiz görünmesi ve bakımını yapmak oldukça önemlidir. Güneşli günlerde saç derisini güneşin yıkıcı etkisinden korumak için güneş ışınlarını engelleyici giysiler giyilmesi gerekir. Saç derisini temiz tutmak için daha yumuşak şampuanlar tercih edilmelidir. Saç derisinin hemen kurumasını engellemek için çok sıcak su ile fazla temas ettirilmemeli gerekir. Saç derisini sürekli nemli tutmak için nemlendirici ürünler kullanılmalıdır. Saç uçlarındaki kırıklıkların düzenli aralıklarla alınması da önem arz eder.

Vejetaryenlerin Saçını Canlandırmak İçin Neler Yapılabilir?

Vejetaryenlerin saçı için uygun canlandırma yöntemleri için dengeli ve doğru beslenmek önemlidir. Saçların daha sağlıklı olması için vitamin ve protein tüketilmelidir. Bazı baklagil ve sebze türlerinden de protein elde edilebilir. Bu sebeplen diyetinizin doğru ve dengeli olması önemlidir. Dengeli beslenmek isteyen her birey kendi vücudunun dinamiklerine göre bir program yapmalıdır. Hazır olarak verilen beslenme ve diyet programlarından faydalanılmamalıdır. Diyet ve egzersiz programı bireye özel hazırlanmalıdır. Vejetaryen bireyler de diyet programlarını kendi vücut dinamiklerine göre hazırlamaları gerekir. Vejetaryen kişiler, saçlarının dökülmesini önlemek için doğru ve kişiye özel diyet programından yararlanabilir.

Vejetaryenlerin Saçı İçin Faydalı İşlemler Nelerdir?

Vejetaryenlerin saçına yararlı işlemler ile ilgili olarak öncelikle vücudun ihtiyaç duyduğu protein ve vitaminlerin tüketildiğine emin olunmalıdır. Eğer yeteri kadar vitamin ve protein tüketimi olmuyorsa, beslenme alışkanlığı değiştirilmelidir. Saç dökülmesi ile ilgili olarak sadece beslenme alışkanlığı tek başına sebep değildir. Kişilerin beslenmesi uygun olması, saç için gerekli protein ve vitaminlerin alınıyor olmasına rağmen dökülmeler olabilir. Bu durumda bakılması gereken bir diğer husus ise bireylerin kullandıkları ürünler ve saç bakımının doğru yapılıp yapılmadığıdır. Her bireyin saç tipi aynı değildir. Bu nedenle kişiler kendi saç tiplerine göre ürünler kullanmalıdır. Doğru ürün kullanımı saç dökülmelerinin engeller, mevcut saçları korur ve hatta yeni saç oluşumunu destekleyebilir. Cildin ve saçın daha sağlıklı daha canlı görünmesini sağlamak için yaşam tarzında bazı basit değişiklikler yapmak gerekir.    

Vejetaryenlerin saçı için yarar sağlayacak bu değişimlerin başında bol su tüketimi gelir. Bol su tüketimi cildin ve saçların içten nemlendirilmesi için en önemli faktördür. Vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı karşılanmaz ise ciltte pullanma veya beyaz lekeleri olan kuru, kırmızı bir ciltte susuzluğa işaret eder. İnsan susuz kaldığı zaman kandaki su oranı düşer ve cilt için gerekli su bulunamaz hale gelir. Bu durumda kan akışı yeterli olmaz ve cilt nemini ve esnekliğini koruyamaz kurumaya ve tahriş olmaya başlar. Su tüketen insanlarda yaşlanma belirtileri daha geç olur. Yeterli düzeyde su içilmediğinde cilt tabakaları arasındaki alanları nemlendirecek yeterli miktarda su olmadığından kırışıklıklarda artış meydana gelir. Vücuttaki sıvı kaybı saç derisini ve saçların sağlığını doğrudan etkiler. Saç derisindeki sıvı kaybı kaşıntı, kepek ve tahriş oluşumuna yol açar. Yeterli su alınmadığı takdirde saç kurur ve kırılır. Bu durumların önüne geçmek için her gün en az 2 litre su içilmelidir.

 

Vejetaryenlerin Saçı İçin Faydalı İşlemler Nelerdir?

Vejetaryenlerin saçı için faydalı işlemler nelerdir? Diğer faydalı işlem ise kolajen tüketimidir. Kolajen esasen hayvansal bir proteindir. Bu yüzden vejetaryen ve vegan bireyler besinler aracılığı ile bu proteini alamaz. İnsanda doğal olarak en çok bulunan proteindir. Damarlar, kas dokusu ve kemikler olmak üzere insandaki pek çok yerde kolajen mevcuttur. Kolajen cildi güçlendirmede, nemlendirmede ve saçların kırılmasını önlemesi gibi fayları bulunur. Kemik suyu, balık, yumurta ve jelatinli gıdalar gibi hayvansal ürünlerde mevcut olan bu protein, toz halinde takviye edici gıda olarak da alınabilir. Bunun dışında domates, dut ve turunçgiller gibi besinler ile kolajen üretimi arttırılabilir ve mevcut kolajenin korunması sağlanabilir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar ile kolajen, yaşlanmanın ciltteki etkilerini azalttığı yönünde bulgular ortaya koymuştur.

 

Temel cilt ve saç bakımı yapmak saçların ve cildin sağlıklı kalmasına ve dökülmelere karşı etkili olmasına yardımcı olur. Rutin saç ve vücut temizliği yapmak ihmal edilmemelidir.

İlgili İçerik: Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Vejetaryenlerin Saçı Renk Değiştirir Mi?

Vejetaryenlerin saç tellerinin renk değişimini kanıtlar bir bilimsel bulgu henüz yoktur. Saçların rengini belirleyen iki renk pigmenti eumelanin ve feomelanindir. Saçta eumleanin oluşumu daha fazla ise saçın rengi koyu olur. Daha az eumelanin mevcut ise saç rengi daha açık olur. Melanin seviyelerindeki değişimler zaman içerisinde kişinin saç renginde değişime neden olur. Kişi üzerinde daha fazla renkte saç kökü bulunabilir.

Vejetaryenlerin Saçına Zarar Verecek Uygulamalar Nelerdir?

Vejetaryenlerin saçına zararlı olan işlemler ile ilgili bilgiler aşağıda verilmiştir:

  • Kırık Uçlar ile Fazla Oynamak: Kırık uçları bulup koparmak amacı ile bir tutam saçın ele alınması ve kırık uçların ayrılarak koparılması gibi hareketler saçın daha fazla kırılmasına sebep olur. Bu nedenle bu eylemi fazla yapmamak gerekir.

 

  • Saçları Döndürmek: Saçları parmaklar arasına dolayıp döndürme hareketi, saçların kırılmasına neden olur. Bu sebeple bu hareketten olabildiğince kaçınmak gerekir.

 

  • Saç Kestirmemek: Saçları düzenli olarak kestirmekten kaçınmamak gerekir. Birçok kişinin merak ettiği saç kestirmek dökülmeyi önler mi sorusudur. Düzenli olarak kuaföre gidip kırıkların aldırılması, saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Bu nedenle saç uzatanlar için dikkat çekilmesi gereken husus uçlardaki kırıkların aldırılması saçların kısalmasına değil, saçların normalden daha hızlı uzamasına sebep olur.

 

  • Saçları Fazla Taramak: Saçları fazla taramak kırık oluşumunu arttırır ve saç tellerinin kopmasına sebep verir. Saçlarda oluşan dolanmaları açmak için fazla taramaya gerek bulunmaz. Birkaç tarak hareketi ile saçlar açılabilir.

Vejetaryenlerin Saçı Neden Dökülür?

Vejetaryenlerin saçının dökülme sebepleri vücuda alınan vitamin ve protein kaynaklı olur. Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinlerin karşılanması sadece saç değil deri, organ ve hatta tırnak gibi diğer tüm organların sağlıklı olmasına neden olur.

Vejetaryenlerin saçı için ortaya çıkan dökülmeler genetik faktör kaynaklı da olabilir. Bu durumda yan tedavi yöntemleri ile yapılabilecek pek bir şey yoktur. Vejetaryenlerin saçı neden dökülür? vejetaryen kişilerin saçlarındaki dökülmenin genel sebepleri aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

  • Protein düzeyinde eksiklik
  • Vitamin düzeyinde eksiklik
  • Yetersiz besin öğesi alamama
  • Vücudun alması gereken günlük kalori ihtiyacının karşılanamaması

Bunlar dışında saç dökülmesinin genel nedeni demir eksikliğidir. Kişi düzenli beslenmesine ek olarak diyetine demir içeren besinler eklemelidir. Diyet programındaki iyileştirme sonucu saç dökülmesinde gözle görülür bir düşüş yaşanır. Günlük çok fazla olmamak kaydı ile belirli saç dökülme oranı sağlıklı bir durumdur. Siz de dökülen saçlarınızdan ve bu sebeple dış görüntünüzden rahatsız oluyorsanız, kısa sürede doğal ve estetik bir görünüm elde etmek istiyorsanız protez saç için en doğru adrestesiniz. %100 doğal malzemelerden üretilen protez saç modellerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

6 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed