Bölgesel Kellik Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

bölgesel kellik nedenleri ve çözümleri
bölgesel kellik nedenleri ve çözümleri

Erkek tipi kellik olarak da adlandırılan bölgesel kellik pek çok farklı sebepten meydana gelebilir. Çok nadir görülen bir sorun olmasa da kişinin psikoloji üzerinde olumsuz etki bıraktığı bir gerçektir. Bölgesel kellik, en basit tanımı ile saç derisinin belirli bölgesinde yoğun saç dökülmesi şeklinde oluşur. Kadın ve erkeklerde bölgesel kellik farklı nedenlerden meydana gelebilir. Bu yazımızda bölgesel kellik nedenleri ve bu soruna neden olan sebepler ile tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Bölgesel Kellik Nedir?

Bölgesel saç dökülmesi, kişinin saç derisinde belirli bir alanda bulunan saçların dökülmesi ve yerine yenilerinin çıkmaması anlamına gelir. Bölgesel kellik, erkek tipi kellik ile özdeşleştirilir. Saç dökülmesi çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Bunların başında kalıtsal faktör gelir. Pek çok kişi genetik miras nedeniyle saçının belirli bölümünü kaybeder. Günümüzde erkeklerin sık sık karşılaştığı bölgesel kellik, en önemli dış görünüş sorunlarından biri olarak kabul edilir.

Bölgesel kelleşme şikayeti olan kişiler, genellikle saç ön çizgisinin geriye doğru çekilmesiyle bu sorunla karşılaşır. Saç çizgisinin gerilemesi, alın açıklığı ve şakaklarda açılmalar şeklinde görülür. Ayrıca çoğu erkek tipi kellikte kafanın üst kısmındaki saçlar seyrekleşir ve ciddi oranda azalma gösterir. Bu tür durumlarda öncelikle bölgesel kelleşmeye neden olan faktörler incelenmelidir. Kan testleri ve hormon testleri yapıldıktan sonra kişinin bölgesel saç dökülmesi sorununa yönelik tedavi uygulanabilir.

Erkek Tipi Kellik Nasıl Olur?

Erkek tipi saç dökülmesi olarak tanımlanan durum; alın çizgisinin geri çekilmesi, şakaklarda ve kafanın tepe noktasında açılmadır. Kellik belirtileri, yoğun şekilde dökülen saçlarla birlikte yeni saç kökü oluşumunun azalmasıyla ortaya çıkar. Tıbbi araştırmalara göre saçlarda günde 100 adet arasında saç teli dökülmesi normaldir. Ancak bundan daha fazla yaşanan dökülmeler belirli bir süre içinde kelliğe neden olabilir.

Alopesi olarak adlandırılan kellik, saçta ilerleyici saç teli kaybı olarak tanımlanır. İlk başta kafa derisinde kusurlar oluşturarak yavaş yavaş gelişen kellik çeşitli bölgelerde yoğunlaşabilir. Androjenik alopesi adı verilen erkek tipi kelliğin fark edilmesi kolaydır. Bu tür saç dökülmesinde alın çizgisi geri açılır ve şakak bölgesindeki saç telleri hızlı biçimde dökülür.

İlgili İçerik: Hangi Yaşlarda Erkeklerde Saç Dökülmesi Başlar?

Bölgesel Kellik Nedenleri Nelerdir?

Bölgesel Kellik Nedenleri

Bölgesel kellik sebepleri birçok farklı faktöre dayanabilir. Stres ve hormon değişimi gibi içsel faktörler saç dökülmesine sebebiyet verebilir. Aynı şekilde zararlı kozmetik ürünlerin kullanımı gibi dışsal faktörler de saçlarda azalmaya neden olabilir. Normalde dökülmesi gereken miktarın çok üzerinde saç teli kaybı olduğunda bölgesel kellik görülebilir. Uzmanlara göre ortalama bir yetişkinin günde 100 civarı saç teli kaybı normaldir. Bunun üzerinde saç teli dökülmesi durumunda kellik durumu oluşur.

Kalıtsal Faktörler

Kalıtsal nedenlere bağlı saç dökülmesi çok yaygın bir şekilde görülür. Bazı durumlarda erkeklerde testosteron miktarında önemli bir artış yaşanır. Bu durumda kelleşme başlangıcı kaçınılmazdır. Anne ve babadan gelen genlerle birlikte bu faktörler ortaya çıkabilir. Kalıtsal nedenlere bağlı saç dökülmesi genellikle ergenlikten sonra her yaşta görülebilir. Bu tip saç dökülmesine androjenik adı verilir.

Kalıtsal kelleşmede ilk başta şakak bölgesindeki saç çizgisi geri çıkar ve seyrekleşme görülür. Anrojenik durumda sadece saç yoğunluğu değil aynı zamanda büyüme aşamasında da bir yavaşlama görülür. Anrogenetik alopesi yani erkek tipi saç dökülmesi sırasında erkeklerde saç telinin çapı ve uzunluğu azalır. Saçlar giderek seyrekleşir ve kellik görünümü ortaya çıkar.

Metabolizma Bozuklukları

Metabolizmaya bağlı kellik otoimmün bozukluk olarak değerlendirilir. Erkek tipi kellik nedenleri arasında bir otoimmün mekanizmadan kaynaklı durumlar oluşabilir. Vücut, saç köklerini yabancı madde olarak algılarsa bunlardan kurtulmaya çalışır. Bu fenomenin nedenleri henüz tıbbi olarak bulunamamıştır. Bu sebeple, vücut saç köklerini atmak için saç dökülmesi yarattığında buna karşı tedavi bulunması zordur. Otoimmün kellik, kalıtsal veya vücudun zehirlenmesine bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Endokrin Hastalıkları

Hormonal hastalıklara bağlı kellik, iç salgı bezlerinin işlev bozukluğu durumunda ortaya çıkar. Bölgesel kellik durumunda ilk başta endokrin hastalıklarının ortadan kaldırılmasına odaklanılması gerekir. Bu yüzden saç ekim ve protez saç merkezlerinde hastalara ilk başta kan testi yapılır. Vücuttaki hormon dengesine bakarak endokrin hastalığı olup olmadığı araştırılmalıdır.

Endokrin hastalığa bağlı olarak gelişen saç dökülmesinde saç telleri kuru, mat, seyrek ve incedir. Vücuttaki hormon dengesinin bozulmasıyla başlayan kellik, genellikle başın arkasında veya alnın yanında başlar. Ayrıca kaş bölgesinde de seyrelme fark edilir. Tiroid bezi gibi iç salgı bezlerinin atrofisi ile yaşlılarda yoğun saç dökülmesi meydana gelebilir.

Aşırı Stres ve Depresyon

Yoğun strese bağlı saç dökülmesi, çağımızda en çok karşılaşılan durumlardan biridir. Eğer bir kişi uzun süre strese maruz kalırsa, vücudun doğal tepkisi olarak saç dökülmesi oluşabilir. Erkekler için nadir olmayan bu durum, özellikle günümüzde çalışma ve yaşam şartları düşünüldüğünde giderek yaygınlaşmaktadır.

Yoğun stres ve depresyon durumunda kafada bulunan damarların biyolojik olarak daraldığı tespit edilmiştir. Stres yaşayan kişinin saç köklerine giden besleyici damarlar daralır ve buraya kan akışı zayıflar. Saç bölgesindeki kan akışının zayıflaması yüzünden saç kökleri yeterli beslenmeden mahrum kalır. Eğer bir kişi, birkaç ay devam eden aşırı stres ve depresyon yaşarsa, kellik başlaması kaçınılmazdır. Duygusal veya sinirsel gerginlik zaman zaman gelip gidiyorsa saç dökülmesi geçici olacaktır.

İlaç Kullanımı

İlaçlara bağlı saç dökülmesi, yan etkiden dolayı meydana gelir. Güçlü etkisi olan ilaçların vücutta bazı yan etkileri olduğu unutulmamalıdır. Örneğin antidepresanlar, aspirin, diüretikler ve diğer ilaçlar, yan etkisi olarak saç dökülmesini hızlandırabilir. Doktorunuzun yazdığı ilacı kullanmaya başladıktan sonra böyle bir yan etki oluşursa derhal doktora başvurmakta fayda vardır. Bu durumda doktorun başka bir ilaç yazarak saç dökülmesini ilerlemeden durdurması mümkün olabilir.

Sigara Kullanımı

Sigara tüketimine bağlı kellik günümüzde göz ardı edilen gerçeklerden biridir. Sigaranın sağlık açısından ne kadar zararlı olduğu uzun süredir konuşulmaktadır. Bilim adamlarının son çalışmalarına göre günde 20 sigaraya yakın sigara içenlerde saçların önemli bir bölümü döküldü. Araştırmalar, tütün ürünleri kullanıldığında saçın kök kısmındaki saç folikülünün hızla tahrip olduğunu ve dökülmeyi hızlandırdığını kanıtladı.

Bölgesel Kellik Tedavisi

Erkek tipi kellik tedavisi her kişide farklı yöntemler ile yapılır. Bunun için saç dökülmesi belirtilerini fark eden kişinin öncelikle bir doktora danışması gerekir. Alopesiye neden olan unsurlar belirlendikten sonra gerekli ilaçlarla bölgesel kellik tedavisi yapılabilir. Bir erkekte saç dökülmesinin nedenine uygun şekilde tedavi uygulanır. Bölgesel kellik tedavisinde uygulanan yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • Şifalı bitkiler ile kellik tedavisi
  • Kozmetik ilaçlarla kellik tedavisi
  • Saç protezi yoluyla kellik tedavisi
  • Saç ekimi yoluyla kellik tedavisi
  • Kök hücre yoluyla kellik tedavisi

Kişinin saç dökülmesine neden olan unsurlar belirlendikten sonra bu tedavi yöntemlerinden en uygun olan seçilir ve tedaviye başlanır. Saç ekimi yöntemi, kellik tedavisine kalıcı bir çözüm oluşturur. Saç ekiminde en çok bilinen ve etkili olduğu kanıtlanan yöntem FUE saç ekimi tekniğidir. Bölgesel kellik sorunu olanlar da saçın sadece belirli bölgesine saç ekimi yaptırabilir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed