D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olabilir Mi?

D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olabilir Mi?
D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olabilir Mi?
Genel Bilgi
4 Yorum

D vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olabilir mi? D vitamini ve saçlar arasında paralel bir bağlantı vardır. D vitamini eksikliğinde saçlar önemli oranda dökülmeye başlayabilir. İnsan vücudunun her gün alması gereken belirli düzeylerde vitamin oranları bulunur. Bu oranların yakalanması ve düzenli olarak vitamin takviyesi yapılması önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan vitamin desteği sağlanamadığı zaman vücutta farklı sorunlar meydana gelebilmektedir.

Bu sorunlar arasında tansiyon, halsizlik, ruh halinde değişiklik gibi belirtiler yer alır. Her vitaminin eksikliği aynı belirtiler ile ortaya çıkmaz. Örneğin D vitamini eksik olduğu zaman vücuttaki önemli belirtilerden biri saçların dökülmeye başlamasıdır. D vitamini eksikliğinde saçların dökülmesi herkeste görülebilen bir durumdur ve vitamin takviyesi ile düzeltilebilecek bir problemdir.

D Vitamini Saç Döker Mi?

D vitamininin saç dökmesi mümkün değildir. D vitamini olduğunda değil, olmadığında saçlar dökülür. Vücut yeterli miktarda D vitamini alamadığı zaman saç telleri sağlığını ve hacmini kaybetmeye başlar. Bunun neticesinde ise saçlar dökülür. Saç dökülmesini engellemek ve saçların eski sağlığına kavuşmasını sağlamak için uygulanan birçok yöntem vardır. Öncelikli olarak D vitamininin ne kadar eksik olduğunu görmek için kan tahlillerinin yaptırılması gerekir. Uzman bir dermatolog ile görüşerek D vitamini takviyesi istenebilmektedir.

D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olabilir Mi?

D Vitamini Yeni Saç Çıkarır Mı?

D vitamini ile yeni saç çıkarmak ve saç köklerini yeniden güçlü hale getirmek mümkündür. D vitamini eksik olduğu zaman ortaya birtakım belirtiler çıkar. Bu belirtiler arasında en sık görüleni saçların dökülmeye başlamasıdır. Saçlar sık sık dökülüyor ve yerine yeni saçlar çıkmıyor ise saç köklerinin sağlığını kaybettiği anlaşılır. Saç diplerinde yer alan keratinositler yeter miktarda sağlanamaz ise saçlar dökülmeye başlar. Keratinositlerin vücutta var olabilmesi için ise D vitaminine ihtiyaç vardır. D vitamini eksikliği giderildiği takdirde saç derisi, saç kökleri ve saç telleri daha sağlıklı bir şekilde uzamaya başlar.

Hangi Vitaminin Eksik Olması Saçların Dökülmesine Sebep Olur?

Eksik vitaminlerden dolayı saçların dökülmesi her zaman görülebilen bir durumdur. Her vitaminin eksikliği saç dökülmesine sebep olmaz. Saç dökülmesine sebep olan vitaminler arasında D vitamini yer alır. D vitamini vücudun ihtiyacı olan miktarda karşılanmaz ise bu durumda saç dökülmesi görülebilir. Saç dökülmesine ek olarak farklı sağlık problemleri de ortaya çıkabilmektedir. D vitamini eksikliği halsizliğe, uyuşukluğa ve vücudun daha hareketsiz bir hale gelmesine neden olur. D vitamini eksikliğinde saçların dökülmesi günümüzde birçok insanda ortaya çıkan bir durumdur. Vitamin takviyesi ile saçların yeniden çıkması sağlanabilir. Dökülen saçları nedeniyle estetik görüntüsünden rahatsız olan birçok kişi ise bu süreçte protez saç yaptırmaktadır. Böylelikle kendi saçına zarar vermeden hem estetik bir görüntü elde edilir hem de bu süreç saçlı bir şekilde geçirilmiş olur.04

D Vitamini Saçlara İyi Gelir Mi?

D vitamini ile daha sağlıklı saçlar elde etmek mümkündür. Saç derisi, telleri ve köklerini beslemek için uygulanan birçok yöntem bulunur. Bu yöntemler arasında bulunan maddeler şunlardır:

 • Vitamin takviyesi
 • Sağlıklı beslenme
 • Sağlıklı bir vücuda sahip olma
 • Düzenli egzersiz ya da spor yapma
 • Kaliteli ve yeterli düzeyde uyku
 • Daha az stresli bir yaşam
 • Doğal beslenmek
 • Saç bakımını doğal ürünler ile yapmak

Saçların daha iyi olmasını sağlayacak olan etkenleri oluşturur. Doğal beslenmek, katkı maddesi yüksek olan ürünleri kullanmamak ve saç bakımına özen göstermek de saçların iyileşmesini sağlar. Saçların iyileşmesinde ayrıca D vitamini önemli bir yer tutar. Saçın daha sağlıklı olması ve dökülmemesi için D vitamini takviyesi de yapılabilir. D vitamini eksikliğinde saçların dökülmesi dönem dönem herkesin karşılaşabildiği bir durumdur. Bu durumlar ile karşılaşmamak için saç bakımına özen gösterilmeli ve vücudun genel sağlık durumu belirli periyotlar ile kontrol edilmelidir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Ayşegül Kızılkaya avatarı
  Ayşegül Kızılkaya
  Ağustos 8, 2022 7:46 pm

  Genel olarak saç neden dökülür?

  Yanıtla
  • Saçlar normal olarakta gün içerisinde belli miktarda dökülmektedir. Ancak saç dökülmesini arttıran ve dökülmesine neden olan birkaç neden bulunur. Bunlar:

   • Sağlıksız beslenme düzeni
   • Egzersiz ve spor yapmama
   • Hareketsiz bir yaşam sürme
   • Sağlıksız uyku düzeni
   • Stres
   • Sigara, alkol gibi maddeler kullanmak
   • Bazı cilt problemleri ve deri hastalıkları
   • Çeşitli saç hastalıkları

   gibi nedenler saç dökülmesine neden olabilmekte ve saç dökülmesini daha da arttırabilmektedir.

   Yanıtla
 • Çinko’nun saç dökülmesine etkisi tam olarak nedir?

  Yanıtla
  • Çinko eksikliği saç dökülmesine ve saç tellerinin incelmesine neden olmaktadır. Bu sebeple günlük tavsiye edilen çinko miktarı karşılanması tavsiye edilmektedir. Özellikle yeterli çinko alan insanlarda saç dokusunda, tellerin sağlamlığında ve saç renginde canlanma görülür.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed