Doğum Kontrol Hapları Saç Dökülmesini Önler Mi?

Doğum Kontrol Hapları Saç Dökülmesini Önler Mi?
Genel Bilgi
6 Yorum

Doğum kontrol hapları saç dökülmesini önler mi? Doğum kontrol hapı ile saç dökülmesini durdurmak birçok kişinin denediği bir tariftir. Doğum kontrol haplarının içerisinde hormon düzenleyici hammaddeler ve bileşenler yer alır. Bu bileşenler sayesinde saç dökülmesinin önlenmesi ve miktarın azaltılması mümkündür. Ancak doğum kontrol hapı tek başına yeterli değildir. Doğum kontrol haplarından yapılan farklı kürler olmasına karşın bu kürler tek kullanımlık olarak düşünülmemelidir.

Dolayısıyla doğum kontrol hapı yerine daha doğal yöntemlerin denenmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda doğum kontrol hapının kullanıldığı türlerin herkeste işe yarayacağını bir garantisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla herkes kendi saç tipine ve sağlık durumuna bağlı olarak farklı saç dökülmesini önleme yöntemlerini kullanmalıdır. Saç dökülmesini önleyen doğum kontrol hapı yöntemlerinde haplar tek başına yeterli olmamaktadır. Doğal bileşenlerin de sürece dahil edilmesi ve öncelikli olarak uzman görüşü alınması önemlidir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanmak Saç Döker Mi?

Doğum kontrol haplarının yan etkisi saç dökülmesi olarak da görülebilir. Özellikle doğum kontrol hapları ilk kez kullanıldığında yan etkileriyle karşılaşma ihtimali daha yüksektir. Her doğum kontrol hapının yan etkisi saç dökülmesi olarak ortaya çıkmaz. Doğum kontrol hapları farklı markalardan oluşmakta ve bileşenleri değişebilmektedir. Dolayısıyla doğum kontrol hapı kullanmak doğrudan saç dökülmesi yapar gibi bir beyanda bulunmak son derece yanlıştır. Doğum kontrol haplarının farklı yan etkileri bulunabilir.

Özellikle hormonlar üzerinde büyük etkisi olduğu için saç dökülmesi tırnaklarda incelme ya da saç tellerinde incelme gibi sorunlarıyla karşılaşılması normal kabul edilir. Doğum kontrol hapının saça döküp dönmeyeceği hem yan etkilerine hem kullanılan dozdan hem de kişinin genel sağlık durumuna ve bağışıklığın göre değişmektedir. Dolayısı ile aynı hap bir kişide saç dökülmesi yaparken, başka bir kişide ise saç dökülmesi ile ilgili herhangi bir sorun oluşturmayabilir. Bu durum tamamen kişinin genel sağlık durumuna ve ilacın dozuna göre değişir.

Doğum Kontrol Hapları Saç Dökülmesini Önler Mi?

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol haplarının zararları ya da yan etkileri olası seçeneklerden oluşur. Her, doğum kontrol hapı aynı etkiyi bırakacak ya da herkeste aynı sonuçları ile karşılaşacak diye bir kural bulunmamaktadır. Dolayısıyla oluşturulan yan etkilerde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Her yan etkinin karşılaşılma sıklığı kullanılacak olan doğum kontrol hapının prospektüsünde yer alır. Yapılan araştırmalar sonucunda karşılaşma sıklığına bağlı olarak yaygın, yaygın olmayan ya da yüzdesi düşük olarak sınıflandırılan yan etkiler bulunur. Doğum kontrol haplarının yan etkileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Androjen etkiler
 • Ara kanama
 • Baş ağrısı
 • Cinsel isteği azalması
 • Deri üzerinde enfeksiyon ya da benzer sorunlar
 • Düzensiz regl periyotları
 • Hormon dengesinin bozulması
 • Hormonal değişiklik
 • Kilo alımı
 • Ruh halinin aniden değişmesi
 • Saç dökülmesi
 • Saç tellerinde, kökünde ve derisinde problemler
 • Tırnaklarda incelme

Sık karşılaşılan yan etkiler arasındadır. Hormonal değişiklikler doğrudan cildi, saçları ve tırnakları etkileyebilmektedir. Bu sebep ile doğum kontrol hapının doğru miktarda ve sıklıkta kullanılması gerekir.

Doğum Kontrol Hapı Saçları Ne Kadar Döker?

Doğum kontrol hapları ve saç dökülmesi sıklığı değişebilmektedir. Doğum kontrol hapı kullanan kişilerde belirli bir sürenin ardından saç dökülmesiyle karşılaşılabilir. Bu durum neticesinde doğum kontrol hapının öncelikli olarak kişiye uygun olup olmadığı incelenmelidir. Saç dökülmesinin yanı sıra farklı yan etkenler ile karşılaşılıyor ise doğum kontrol hapının bırakılması ya da dozunun değiştirilmesi gerekebilir.

Doğum kontrol hattının döktüğü saç miktarı çoğunlukla yoğun olmamaktadır. Ancak yoğun oranda doğum kontrol hapına bağlı olarak saç dökülmesi ile karşılaşılıyorsa uzman görüşü alınmalı ve muayene olunmalıdır. Profesyonel bir ortamda tedavi olunduktan ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra saç dökülmesine hangi unsurun etki ettiği ortaya çıkarılabilir. Saç dökülmesini önleyen doğum kontrol hapı yerine farklı tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir.

İleri Seviye Saç Dökülmesinin Çözümü Nedir?

Saç dökülmesinin çözümü sebebe bağlı olarak belirlenir. Saç dökülmesine sebep olan farklı unsurlar vardır ve bu unsurlar arasında doğum kontrol hapı da önemli bir yer tutar. Eğer doğum kontrol hapı sebebi ile saçlarda dökülme meydana gelmişse öncelikle ilaç bırakılmalıdır. Doğum kontrol hapının bırakılmasını takip eden süreçte saç bakım ürünleri kullanılmalıdır. Özellikle dökülme karşıtı yıpranma karşıtı ve saçların uzamasına etki eden saç bakımı ürünleri tercih edilmelidir.

Ancak kullanılan ürünlere ve yapılan bakım seanslarına rağmen saçlarda dökülme devam ediyor ise farklı yöntemler uygulanmalıdır. Bu yöntemler arasında en sık tercih edilen seçeneklerden biri protez saç uygulamasıdır. Protez saç özellikle bölgesel olarak dökülme yaşandığı takdirde sık sık tercih edilen işlemlerden biridir. Yeni işlemlerden biri olması ve teknolojinin desteğiyle uygulanması güvenilirliğini sağlayan etkenlerdir. Geri döndürülemez şekilde saç dökülmesiyle karşılaşıldığı zaman yeni nesil yöntemleri kullanmak mümkündür.

Doğum Kontrol Hapı Şampuan İçerisinde Etki Eder Mi?

Doğum kontrol hapının saç uzatması için uygulanan farklı metotlar bulunur. Kullanılan birçok metot ve içerik profesyonel anlamda araştırması yapılmamış olan yöntemlerdir. Dolayısıyla doğum kontrol hapının şampuan içerisine eklenmesi ile saç dökülmesinin önlenmesi arasında bilimsel bir netlik ya da kanıt bulunmamaktadır. Doğum kontrol hapının saç uzamasına destek olacağı ve saçların dökülmesini önleyeceğine dair birçok yorum bulunur.

Doğum kontrol hapları doğrudan şampuanın içerisinde eklendiği zaman saçların dökülmesini önlemez. Farklı şekillerde etki etme gücü olsa dahi doğum kontrolde bu kana karışmadığı için etki etme oranı düşük olacaktır. Karşılaşılan etki ise saçların dökülmemesi ya da dökülme miktarının azalması olmayacaktır. Doğum kontrol haplarının içeriğinde yer alan bileşenlerin vücuda farklı yararları ve farklı zararları vardır. Bu yararlardan faydalanabilmek adına hapın doğru yöntemler ile kullanılması gerekir. Doğum kontrol hapını şampuanın içerisine ekleyerek saçlarının dökülmeyecek ine inanan kişilerin öncelikli olarak profesyonel bir tedaviden geçmeleri ve saç dökülmesinin ana sebeplerini ortaya çıkarmaları önerilir.

Östrojen Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Östrojen eksikliği ve saç dökülmesi arasında bağlantı bulunmaktadır. Özellikle doğum kontrol hapı kullanılması, östrojen ve farklı hormonlar üzerinde doğrudan etkide bulunmaktadır. Bu etki sonucunda ise saçlarda dökülme ya da saçların eskisi kadar hacimli olmaması gibi sonuçlarla karşılaşılabilir. Östrojen eksikliği oluşması sadece saç dökülmesine sebep olmaz. Aynı zamanda farklı yan etkilerin ve vücutta farklı sorunların ortaya çıkmasına da zemin hazırlayabilir.

Kadınlarda östrojen eksikliği çoğunlukla menopoz döneminde ortaya çıkmaktadır. Östrojen dengesini sağlayabilmek adına kullanılan doğum kontrol hapları olduğu gibi farklı ilaçlar da bulunmaktadır. Tıbbi olarak kullanılması önerilen bu ilaçların öncelikli olarak reçete edilmesi ve uzman kontrolünün ardından kullanılmaya başlanması gerekir.

İlgili İçerik: Menopozda Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Doğum Kontrol Hapını Şampuana Atmak Cilde Zarar Verir Mi?

Doğum kontrol hapı ve şampuanın birlikte kullanılması farklı zararlara neden olabilir. Bu zararlar arasında ise genellikle saç dökülmesinin artması gibi unsurlar yer alır. Saçlarda ortaya çıkan hasarların yanı sıra cilt üzerinde de problemler meydana gelebilir. Şampuanların bileşeninde yer almayan doğum kontrol hapları, cildin tahriş olmasına neden olabilir. Saç dökülmesini önleyen doğum kontrol hapı tarifleri yerine doğrudan dökülme karşıtı ürünler kullanılmalıdır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Gizem Avcı
  Mart 20, 2023 3:27 pm

  Bilgi için teşekkür, ellerinize sağlık

  Yanıtla
 • Saç dökülmesi yaşayan kişilerde anksiyete ve depresyon sıklığı daha yüksek midir?

  Yanıtla
  • Evet, saç dökülmesi yaşayan kişilerde anksiyete ve depresyon sıklığı daha yüksek olabilir. Saç dökülmesi, psikolojik olarak stresli bir durum yaratabilir ve bu durum da anksiyete ve depresyon riskini artırabilir.

   Yanıtla
 • hayal güzel
  Mart 23, 2023 9:18 am

  çay ağaçı özü saç için faydalı

  Yanıtla
 • Hamilelikte saç dökülmesi normal midir?

  Yanıtla
  • Hamilelik döneminde, kadınların yaklaşık yüzde 50’si saçlarında kalınlaşma ve dolgunlaşma gibi değişiklikler yaşar. Ancak, doğumdan sonra kadınlar saç dökülmesi yaşayabilirler. Bu durum, hormonal değişikliklerden kaynaklanır ve genellikle birkaç ay içinde normale döner.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed