Genetik Saç Dökülmesinin Tedavi Yöntemleri

Blog geri dön
Genetik Saç Dökülmesinin Tedavi Yöntemleri
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 4

Genetik saç dökülmesinin tedavi seçenekleri arasında en sık kullanılanlar saç mezoterapisi ve kök hücre tedavisidir. Genetik saç dökülmesi için kişilere tedavi uygulanır iken biyolojik ve fizyolojik yapılarından yararlanılır. Ayrıca alerji durumlarda farklı tedavi seçenekleri düşünülebilir. Aşağıda genetik saç dökülmesinin tedavi yöntemleri için hem saç mezoterapisinin hem de saç kök hücre tedavisinin avantaj ve dezavantajları yer alır:

 • Saç mezoterapisi: Cildin ortasında yer alan katman mezoderm olarak isim alır. Bu tabakadan yararlanılarak isim alan mezoterapi, cildin orta katmanında bulunan saçları hedef alır. Saçların daha hızlı uzaması ve sağlıklı olması için vücut içerisine mineral, vitamin, enzim ve proteinler uygulanır. Bu karışım deri için besleyici özellik taşır. Saç derisine lokal olarak ya da genel olarak uygulanabilir. Mezoterapinin saç için kullanım amacı dışında da kullanımı bulunur. Cildin yenilenmesi, lekelerin ve kırışmaların giderilmesi, selülitlerin giderilmesi gibi amaçlar bu tedavi yöntemi içerisinde yer alır. Saçın deri kısmına uygulanan mezoterapi, saçların dökülmesi ile de mücadele eder. Enjeksiyon sayesinde kıl kökleri sağlıklı bir şekilde beslenir ve büyür. Kaybolan kıl köklerinin yerine daha canlı ve sağlıklı kökler çıkar. Bu sayede dökülme azalır iken yeni saç oluşumu da desteklenir.
 • Saç kök hücre tedavisi: Saç dökülmesinde uygulanan yöntemlerden biridir. Cerrahi olmaması yönü ile sıklıkla tercih edilir. Kök hücreler, vücutta yer alan ve çeşitli hücre tiplerine dönüşebilen yapıya sahiptir. Saç köklerinde kök hücreler yer alır. Saç kök hücre tedavisinin en sık uygulandığı durumlar erkek ve kadın tipi saç dökülmeleridir. Hasar gören ya da pasif kalan saçların aktif faza geçebilmesi için kök hücrelerden yararlanılır. Kök hücreler kafa içerisine enjekte edilir ve bu sayede yıpranmış saç kökleri onarılabilir. Yeni saç büyümesi bu şekilde desteklenir. İşlem sırasında kök hücre kaynağının en yoğun şekilde bulunduğu yağ dokusu tercih edilir. Yağ dokusunda kemik iliğinin 1000 katı kadar kök hücre mevcuttur.

PRP ile Genetik Saç Dökülmesinin Engellenmesi Mümkün Müdür?

PRP işlemini saç üzerine uygulama sonucunda saç köklerinin onarımı hedeflenir. Peki dökülen saçlar nasıl geri getirilir? Açılımı Plateler Rich Plasma olan bu uygulamada kişilerin kendi kanlarından alınan birtakım materyallerden yararlanılır. Saç üzerine PRP uygulanması, köklerin beslenmesini sağlar. Bu uygulamada yalnızca kişilerin kendi kanlarından alınan materyallerden yararlanıldığı için herhangi bir hastalık bulaşma riski yoktur. Buna ek olarak herhangi bir alerjik reaksiyon da gözlenmez. Uygulama sonrasında köklerdeki canlanma kısa sürede meydana gelir. Saç dokusu PRP uygulaması sonrasında gelişmeye başlar, incelen ve yıpranan foliküller yeniden sağlıklı günlerine kavuşur.

Kadınlarda Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Kadınların saçlarının dökülmesini önlemek, kadınların genetik saç dökülmesinin tedavi yöntemleri için kullanılan tedavilerden genel olarak Spironolakton maddesinden yararlanılır. Bu madde bir diüretiktir. Bu da vücuttaki gereksiz olan sıvı miktarını uzaklaştıracağı anlamına gelir. Androjen üretimi tedavi sayesinde engellenir. Bu da yeniden saçların uzamasını destekler. Spironolactone genel olarak hipertansiyon tedavilerinde kullanılan özel içerikli bir ilaçtır. Bu ilaç diüretik olduğu için sodyum miktarının ayarlanmasına yardımcı olur ve vücuttaki suyun atılımı sırasında sodyumu korur. İlacın potasyumu koruma üzerinde de etkisi vardır. Bu da kanda ortaya çıkan potasyum seviyesinin ciddi oranlarda artmasına neden olur. Bunun sonucunda ortaya hiperkalemi denen vakalar çıkar. Potasyumun dengesiz şekilde artmaması için Spironolactone ilacının yalnızca doktor gözetiminde kullanımı önerilir. Bu ilaç anti androjenik etkisi sayesinde genel olarak kadınların saç kayıplarında kullanılır. İlacın diğer etkileri şu şekildedir:

 • Androjen ürünlerin bağlanması,
 • Zayıf dirençli reseptörlerin bağlanması,
 • Testosteron sentezi.

Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Erkeklerin genetik dökülmelerinin önüne geçmek için E vitamininden yararlanılabilir. Kreatin içerikli besinlerin her gün düzenli olarak tüketimi de saç dökülmesinin önüne geçer. Erkekler şu uygulamaları yaparak da saç dökülmelerini azaltabilir:

 • Stres ve kaygıdan uzak durmak,
 • Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni,
 • Kaliteli saç bakım ürünleri,
 • Düzenli saç bakımı yapmak,
 • Yüksek dökülmelerde lazer tedavisinden yararlanmak.

Genetik Saç Dökülmesinin Tedavi Yöntemleri

Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Genetik saç dökülmesinin anlaşılması için bazı belirtiler mevcuttur. Genetik saç dökülmesi ilk etapta yaygın olarak dökülmeler ile başlar. Ardından kafa derisinin bazı alanlarında tüyler tamamen yok olur. Saçların yastıkta, tarakta ya da duşta dökülmesi genetik dökülmeyi akla getirebilir. Ortalama bir birey günde 100 saç döker. Bu durumdan fazlası genetik dökülmeleri akla getirebilir ve ciddi saç kayıplarına neden olabilir.

İlgili İçerik: Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır, Tespit Edilir?

Bıttım Sabunu ile Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Bıttım sabununun saça uygulanması saçların sağlıklı uzamasına yardımcıdır. Bu sabunun saça yararlı olabilmesi için uzun süre düzenli olarak kullanılması gerekir. 8 ay ile 9 ay arasında düzenli olarak kullanılan bıttım sabunu saçın çıkmasını sağlar. Çıkan saç telleri hem gür hem de sağlıklı olur. Saça canlı bir görünüm kazandırır. Bıttım sabununu saça uygular iken saçın herhangi bir işlemden geçmemesi gerekir. Fön ya da boya saçı yıpratan uygulamalar arasındadır.

Saça sabun uygulamalarında organik ürünler tercih edilmelidir. Yapay ürünlerin saça faydası az olur. Bu nedenle sabunların doğal olmasına dikkat edilmeli, doğal ürünler ile saçın temizlenmesine özen gösterilmelidir.

Genetik Saç Dökülmesi Belirtileri Nelerdir?

Genetik saç dökülmesinde belirgin belirtiler aşağıda yer alır:

 • Erkeklerde genetik saç dökülmesi genellikle taç ve şakak kısımlarında başlar. Zaman içerisinde ise M şeklinde bir ilerleme söz konusu olur. En ileri aşamada saç derinin yalnızca arka ve yan kısımlarında kalır.
 • Kadınlarda genetik saç dökülmesi genellikle gizli şekilde ilerler. Başın orta ve aşağı kısımlarında oval bir görünüm söz konusu olur. Erkeklerin aksine şakak ve alında normal kıllar çıkar. Saç derisinin rasgele bir kısmında saçların dökülmesi nadirdir. Bu gibi durumlarda mantar enfeksiyonu ya da saç kırandan şüphelenebilir. Diğer saç derisi sorunları da saçların lokal dökülmesine neden olabilir.

Eğer siz de saç dökülmesinden memnun değilseniz, dış görünüşünüzü değiştirmek, yenilemek ve genç görünmek istiyorsanız en doğru adrestesiniz. Onna Hair uzmanlığıyla yaptıracağınız protez saç modelleri ile harika bir görüntüye kavuşacaksınız. Detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Genetik Saç Dökülmesi Babadan Mı Geçer?

Genetik dökülmelerin Y geninden kaynaklandığı düşünülse de durum bu şekilde değildir. Genetik tip saç dökülmelerinde hem anne hem de baba gen verir. Kromozom 20 incelemelerinden çıkan sonuç bu şekildedir.

Genetik Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm Nedir?

Genetik dökülmelerde bitkisel tedavi seçenekleri arasında badem yağı, kına ve karanfil yer alır. Saç dökülmesine karşı bitkisel çözümler kısaca üç şekilde ifade edilebilir:

 • Badem yağı: E vitamini içermesi nedeni ile saçların dökülmesinde sıklıkla kullanılır. Uygulaması hafta bir olacak şekilde yapılabilir. Maske şeklinde kullanılan badem yağı saça fayda sağlar. Saç diplerinin ve uçlarının beslenmesi, daha sağlıklı saç köklerine kavuşulmasını sağlar. Badem yağı sayesinde saçın hacmi artar. Saçların kaybettiği gücü yeniden kazanması amaçlanır.
 • Karanfil: Uygulama sırasında ortalama 10 karanfil kaynatılır. Genetik saç dökülmesi tedavisinde kaynayan suyun ılıması beklenir. Ardından da saç derisine su ile masaj yapılır. Yarım saat bu şekilde beklenir. Karanfil, saç diplerinde oluşan yara ve kaşıntılara iyi gelecek bir uygulamadır. Ayrıca saç dökülmelerinin de önüne geçer.
 • Kına: Saçlarda son zamanlarda meydana gelen dökülme sorunları kına yakılarak çözülebilir. Saçların beslenmesini sağlayan kına, saçlara doğal kızıl bir görünüm sunar.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (4)

 • Sevim cevap

  güzel anlatım

  Ocak 20, 2023 , 11:49 am
  • ONNA cevap

   Teşekkür ederiz efendim.

   Ocak 21, 2023 , 11:02 pm
 • Serkan cevap

  vitamin eksikliği saç dökülmesinde etkin midir?

  Şubat 8, 2023 , 12:28 pm
  • ONNA cevap

   Vitamin saç dökülmesini etkileyen bir faktördür. Çeşitli vitaminleriniz eksikse saçlarınızın dökülme olasılığı giderek artabilmektedir. Vitamin değerlerinize dikkat etmeli ve günlük vitamin alımınızı aksatmamalısınız.

   Şubat 9, 2023 , 11:23 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön