Hangi Yaşlarda Erkeklerde Saç Dökülmesi Başlar?

Hangi Yaşlarda Erkeklerde Saç Dökülmesi Başlar?
Genel Bilgi
6 Yorum

Hangi yaşlarda erkeklerde saç dökülmesi başlar? Genç erkeklerde saç dökülmesi günümüzde yaygın olarak görülmektedir. Erken yaşlardan itibaren saç dökülmesi ortaya çıkmasının ana nedeni özellikle genetik faktörlerdir. Her ne kadar genetik faktörler saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasında gösterilse de beslenme alışkanlıklarından saç bakım ve şekillendirme uygulamalarına hatta çevresel faktörlere kadar etkili olmaktadır.

Hangi yaşlarda erkeklerde saç dökülmesi başlar? Sorusuna cevap olarak, erkeklerrde saç dökülmelerinin genel olarak yirmili yaşlarda başladığı görülmektedir. Her ne kadar 20’li yaşlarda başlasa da tümüyle kelleşme sorunları ise bazı erkeklerde 20 yıllık bir süreç sonunda ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde ise beş yıldan daha kısa bir sürede kelleşmektedir. Saç dökülmesini önleyebilmek için erkeklerde saç dökülmesi yaşı fark etmeksizin erken yaşlardan itibaren bazı temel alışkanlıklar edinilmelidir.  

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde saç dökülmesi nedenleri oldukça çeşitlidir. Tüm saç dökülmelerinde ana neden genetik faktörler olarak gösterilmektedir. Genetik ya da kalıtsal faktörler olarak tanımlanan bu unsur androgenetik alopesi olarak adlandırılmaktadır.

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri kısaca şunlardır:

 • Kalıtsal faktörler,
 • Çeşitli deri ve cilt rahatsızlıkları,
 • Aşırı stres,
 • Psikolojik etkenler,
 • Aşırı sigara ve alkol tüketimi,
 • Uyku bozuklukları,
 • Hormonal bozukluklar,
 • Vitamin ve mineral yetersizlikleri,
 • Yanlış saç bakım uygulamaları,
 • Düzenli ilaç kullanımı ve kronik rahatsızlıklar vb.

Erkeklerde genelde 20’li yaşlardan itibaren başlayan saç dökülmeleri ileri yaşlara kadar devam etmektedir. Saç dökülmesi sorunu birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkan can sıkıcı bir problemdir. Saç dökülmesine neden olan birçok unsur basit değişiklikler ile ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle günlük yaşamda bazı değişiklikler ile saç dökülmesinin büyük oranda önüne geçebilirsiniz.

Erkeklerde Genç Yaşta Saç Neden Dökülür?

Erkeklerde genç yaşta saç dökülmesi genetik faktörlere bağlıdır. Androgenetik alopesi olarak tanımlanan bu faktörler erken yaşlardan itibaren saç dökülmesine neden olmaktadır. Saç dökülmesinde genetik unsurlara ek olarak çevresel bir takım faktörler de etkili olmaktadır. Kalıtsal faktörler dışında kronik çeşitli rahatsızlıkları olan ve düzenli ilaç kullanan kişilerde de saç dökülmesi görülmektedir.

İlgili İçerik: Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Hangi Yaşlarda Erkeklerde Saç Dökülmesi Başlar?

Günde 50 ile 100 arasında saç dökülmesi normal kabul edildiği için ilk başta dökülen saçlarınız için endişe etmeniz yersizdir. Buna ek olarak mevsimsel faktörler de saçlarda dökülme problemlerinin yaşanmasında etkili olmaktadır. Saç dökülmesi geçici olabileceği gibi kalıcı olabilir. Buna karar vermek için uzman görüşü almak önemlidir. Saç dökülmesini erken dönemden itibaren durdurmak için başlıca önlemlerin alınması gerekecektir. Bu önlemler alınarak saç dökülmesinin büyük ölçüde önüne geçmek mümkündür. Erkeklerde saç dökülmesi yaşı birçok unsura göre değişiklik gösterecektir.

Saç Dökülmesi Kaç Yaşından Sonra Yavaşlar?

Erkeklerde saç dökülmesi kaç yaşında biter sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değildir. Genelde saç dökülmesinin 20’li yaşlardan itibaren erken bir dönemde başladığı görülmektedir. Bu yaşlardan itibaren 20 yıla yayılan bir süreçte saç kaybı kellik ile sonuçlanabilir. Bazı kişilerde 5 – 10 yıl gibi daha kısa sürelerde de saç dökülmesi kelliğe neden olabilmektedir.

Genelde 50’li yaşlara kadar erkeklerde saç dökülmesi sonucu kellik ortaya çıkmaktadır. Saç dökülmesinin başladığı ya da sona erdiği bir yaş vermek mümkün değildir. Kişiden kişiye bu yaşlar değişecektir. Eğer genç yaşlardan itibaren saçlarınız dökülmeye başlamışsa bu durumda hemen önlem almak ve bazı alışkanlıkları gözden geçirmek gerekecektir. Saç dökülmesine karşı erken dönemden itibaren önlem alınmaz ise bu durum kellikle sonuçlanacaktır.  

Erken Yaşta Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Saç dökülmesini önlemek için bazı yöntemler uygulanabilir. Genetik faktörler büyük ölçüde dökülmeye neden olacağı için tam anlamıyla durdurmaya bilirsiniz. Ancak süreci uzatmak ve daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür.

Saç dökülmesini erken yaşlardan itibaren önlemek için şu yöntemler uygulanmalıdır:

 • Sağlıklı Beslenme: A, C, D vitamini açısından zengin doğal gıdaların tüketilmesi önemlidir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programına uyulması önemli ölçüde saç dökülmesinin önüne geçecektir.
 • Saç Bakımı: Yanlış saç bakımını önlemek için cildinizi ve saç tipinizi iyi tanıyın. Saçları ılık suyla ve nazikçe uygun şampuanlar ile yıkayın.
 • Saç Şekillendirme: Saçların yüksek ısıya ve zararlı kimyasallara maruz kalmaması önemlidir. Fön, düzleştirici, maşa gibi uygulamaların yanı sıra sprey, jöle ve wax uygulamaktan da kaçınmak gerekir.

Saç dökülmesinin önüne geçmek için sadece basit birkaç değişiklik etkili olacaktır. Buna ek olarak saç dökülmesini önlemek için saçlara uygun ürünler ile masaj uygulamaları ve saç maskeleri gibi ürünlerin de kullanılması etkili olacaktır.  

Saç dökülmesine karşı önlem alınmasına rağmen kellik sorunu yine de ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda ise kellik sonrasında neler yapılması gerektiği değerlendirilmelidir. Saç ektirme uygulamaları yaygın bir yöntem olsa da protez saç uygulamaları kellik sorunlarında günümüzde daha sık tercih edilir olmuştur. Kellik yaşayan kişilerin bu tür uygulamalarla etkili sonuçlar almaları sağlanmaktadır.

30 Yaşından Sonra Saç Dökülür Mü?

30 yaşından sonra saç dökülmesi sorunları kişiden kişiye değişmekle birlikte ortaya çıkabilir. Bu kapsamda erkekler 30’lu yaşlarına geldiklerinde genelde kellik sorunları ile yüzde 25 oranında karşılaşmaktadır. 50’li yaşlara gelindiğinde erkekler de saç dökülmesi ihtimali ise iki katına kadar çıkmaktadır. Genelde saç dökülmeleri erkeklerde 20’li yaşlarda görülse de bazı kişilerde daha geç yaşlarda görülebilmektedir.

40 ve 30’lu yaşlardan sonra da bazı erkeklerde saç dökülmesi şikayetlerinin arttığı görülmektedir. Erkek tipi saç dökülmesinde androjen hormanları normal seviyede olduğu kalıtsal bir durum gözlemlenmektedir. Anne ve baba tarafından aktarılan bu tür kalıtsal faktörlere göre saç dökülmesinin başlama yaşı ve şiddetti ise değişmektedir.

Genetik Saç Dökülmesi Kaç Yaşında Başlar ve Durur?

Hangi yaşlarda erkeklerde saç dökülmesi başlar? Genetik saç dökülmesi ne zaman başlar ve durur? Genetik saç dökülmesi kaç yaşında başlar ve durur gibi sorulara net yanıt vermek olanaksızdır. Kalıtsal faktörler saç dökülmesinin başlamasında ve bitişinde etkilidir. Ayrıca kişiden kişiye saç dökülme süreci de değişecektir. Bazı kişilerde daha erken yaşlarda ve kısa sürede saç dökülmesi yaşanırken bazı kişilerde ise süreç bir hayli uzamaktadır.

Genetik faktörler saç dökülmesinde ciddi bir etken olduğu için kişilerin erken yaşlarda önlem almaları sadece süreci bir miktar geciktirebilir. Etkili yöntemler için uzman desteğinden yararlanmak gerekecektir. Saç dökülmesi şikayetleri günümüzde birçok erkeğin temel sorunudur. Ancak her ne kadar erkekler ile özdeşleşen bir problem olsa da kadınlarda da saç dökülmesi problemleri ortaya çıkmaktadır.

Erkeklerde Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar Mı?

Yeniden saç çıkması için ne yapmalıyım gibi sorular günümüzde saç dökülmesi yaşayan erkeklerin sık yanıt aradıkları durumlar arasında yer alıyor. Saç dökülmelerine karşı alınacak birçok önlem olsa da ister istemez bu durum kellikle sonuçlanabilir. Erkeklerde dökülen saçların geri çıkması için farklı durumlar bulunur.

Eğer bir folikül görevini tamamlamış, yok olmuş ya da hasar görmüş ise ne kadar zaman geçerse geçsin yeni bir saç üretimi gerçekleştirememektedir. Eğer folikül sağlam ise saçlar bu durumda yeniden çıkabilir. Çoğu zaman saç dökülmesi sorunu yaşayan erkeklerde yeni saçlar çıkmaz. Erkeklerde saç dökülmesi yaşı ve dökülme şiddetinde olduğu gibi saçların geri çıkıp çıkmayacağı durumlarda kişiden kişiye değişir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Miktat Karaman
  Nisan 25, 2023 11:16 pm

  kadınlarda veya erkeklerde hangi saç dökülmesi tedavileri daha etkilidir?

  Yanıtla
  • Saç dökülmesi tedavileri, kadınlar ve erkekler arasında farklı sonuçlar üretebilir. Bazı tedaviler, kadınlarda daha etkili olabilirken, diğerleri erkeklerde daha etkilidir. Örneğin, topikal minoksidil kadınlarda daha etkili olabilirken, oral finasterid erkeklerde daha etkili olabilir. Bu nedenle, saç dökülmesi tedavisi seçilirken cinsiyet de dikkate alınmalıdır.

   Yanıtla
 • Zeynep Akdulum
  Nisan 26, 2023 11:27 pm

  Saç dökülmesiyle başa çıkamadığım takdirde ne gibi destekler alabilirim?

  Yanıtla
  • Saç dökülmesiyle başa çıkmak zor olabilir, bu nedenle bir dermatolog veya saç uzmanı gibi uzman bir kişiyle konuşmak yardımcı olabilir. Ayrıca, destek gruplarına katılmak ve saç dökülmesiyle başa çıkan diğer insanlarla konuşmak da yardımcı olabilir. Psikolojik destek almak da saç dökülmesiyle başa çıkmada faydalı olabilir. Bu süreçte iyi ve estetik bir görünüm elde etmek için ise birçok kişi protez saç uygulamasını tercih etmektedir.

   Yanıtla
 • Bayram Aydoğdu
  Mayıs 9, 2023 4:10 pm

  Protez saç için saçlar komple mi kazınıyor mu

  Yanıtla
  • Protez saç yapılacak bölgenin ilk başta temiz, düzenli ve traşlı olması uygulama açısından daha sağlıklı olacaktır. Uygulama yapıldıktan sonra protez saçınızın altında saçlarınız tekrar uzayabilir, bunda herhangi bir sakınca yoktur. Düzenli aralıklarla kendi saçınızın protezinizi şişirmemesi için traş olmanız tavsiye edilmektedir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed