İlaçların Saç Dökülmesine Etkileri

İlaçların Saç Dökülmesine Etkileri
İlaçların Saç Dökülmesine Etkileri
Genel Bilgi
7 Yorum

İlaçların saç dökülmesine etkileri, İlaçların saç dökülmesi üzerindeki tesiri saçların tümünde, deri üzerinde lezyon ve iz bırakmayan, sadece saçlara etki eden ve dökülen saçların geri çıkması şeklinde ortaya çıkar. İlaçların saç dökülmesine etkileri için bilimsel birtakım araştırmalar yapılmıştır. Ancak ilgili ilaçlarda saç dökülmesine tam olarak neyin sebep olduğu belli değildir. İlaç kaynaklarından dolayı ortaya çıkan saç dökülmeleri hem erkek hem de kadında rastlanabilir. Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesinin sebebi kullanılan bir ilaçtan dolayı olduğunu düşünmeden önce, son 3 ay öncesinde sistemik hastalık, anemi, stres, gebelik, kilo kaybı, aile hikâyesi kadın hastalar için jinekolojik rahatsızlıklar ve ateş gibi saç dökülmesine etki eden diğer faktörlerin olup olmadığına bakılması gerekir. Saç dökülmesinde artış olan hastalarda yapılması gereken ilk şey hastanın doktor kontrolünde hastalık öyküsünün alınmasıdır. Saç dökülmesinden 3 ay öncesine kadar dökülmeye sebep olan diğer faktörler var ise tespit edilmesi önem arz eder.

C Vitamininin Saç Dökülmesine Etkileri Nelerdir?

C vitamininin saçları dökme üzerindeki etkisi klinik olarak kanıtlanmamıştır. Aksine saç dökülme problemlerinin önüne geçtiği saptanmıştır. C vitaminin saçlara olan olumlu faydaları aşağıda sıralanmıştır:

 • Saçların güçlü olması: C vitamini yapılan araştırmalarda saçların güçlenmesine ve sağlıklı görünmesine yardımcı olan bir vitamindir. Saçların güçlü olmasına yardımcı olmasının yanı sıra dökülme olmamasına da yarar.

 

 • Saçların daha kaliteli uzaması: C vitamini, saçların daha sağlıklı uzamasına da destek olur. Saçların daha sağlıklı ve güçlü olmasına sebep olması nedeni ile daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

 

 • Saçlarda oluşan kırıkların önlenmesi: C vitamini sayesinde saçların daha güçlü olması ve yeniden yapılandırılması sağlanabilir. Saç kırıklıklarının önüne geçmek için C vitamini kullanılabilir.

 

 • Saçların parlaması: C vitamini cansız, solgun ve mat olan saçların kendini yenilemesi için faydalıdır. Saçları besleyerek daha parlak ve iyi görünmesine yardımcı olur. C vitamininin sahip olduğu nem sayesinde saçların daha rahat şekil alması mümkündür.

 

 • Kepek oluşumunun azalması: Saç derisinde oluşan kepek problemi için C vitamini oldukça etkilidir. Saç derisini yeniler ve sahip olduğu nem sayesinde saç diplerinin kurumasını ve kepek oluşumunu önler.

İlaçların Saç Dökülmesine Etkileri

Çayın Saç Dökülmesine Etkileri Nelerdir?

Çayın saçları dökme üzerindeki etkisi olumlu etkileri mevcuttur. Saçları dökülen insanlar çay kullanarak saç dökülmelerinin önüne geçebilir. Aşağıda çayın saç dökülmesine olan olumlu etkileri sıralanmıştır:

 • Kalıtsal özellik, dış etkenler ve stres sebebi ile insanlarda saç dökülme problemi oluşabilir. Yeşil çay, saç dökülmelerini engelleyebilir.
 • Yıpranan ve sürekli işlem gören saçların yapılandırılmasında etkili olur.
 • Dökülen saçların yerine yeni saç oluşumu için destekleyicidir.
 • Kırılan saçların onarılmasına destek olur.
 • Saç derisinde oluşan kuruluk sonucu pullanma ve kaşıntının giderilmesinde yardımcı olur.
 • Saç diplerinde meydana gelen kepek oluşumunu önler.
 • Yıpranmış ve solgun saçların daha canlı ve parlak görünmesinde etkili bir yönetimdir.
 • Saçların daha gür ve sağlıklı uzamalarını sağlar.
 • Yeşil çayın fazla tüketilmediği zaman klinik olarak saç dökülmesine herhangi bir zararı yoktur.
 • Yeşil çay çeşitli mineraller, vitaminler, antioksidan ve amino asit olarak zengin yapıdadır. İçeriğinde barındırdığı bu bileşenler saç için önemlidir. Saçın ihtiyaç duyduğu C ve E vitaminlerine sahip olan yeşil çay sayesinde saç beslenir. Bu vitaminler sayesinde saçlar güçlenir ve dökülmenin karşısında koruyucudur.

Cinsel İlaçların Saç Dökülmesine Etkileri Nelerdir?

Cinsel hapların saç dökmesi ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalara göre dihidrotestosteron (DHT) oluşumunu artıran ilaçlar saç dökülmesine sebep olur. DHT hormonunu azaltan ilaçlar ise saç dökülmesinin önüne geçer. Yüksek DHT hormonu saç köklerinde küçülme ve dökülmeye sebep verir. Yüksek DHT sadece saç dökülmesine sebep olmamakla birlikte ereksiyon problemleri ve diğer cinsel problemlere yol açabilir. Daha az görülen belirtilerde ise testis ağrısı ve anksiyete oluşabilir.

İlaçların saç dökülmesine etkileri yanında sağlıksız beslenme, genetik faktörler, dengesiz uyku, stres, sürekli endişe hali ve kronik hastalıklar da saç dökülmesine ve diğer saçla ilgili oluşan problemlere yol açar. Sorunun kaynağını ilaçlarda aramadan önce bu faktörler de göz önüne alınmalı ve bu tarz problemler yaşayan kişiler ilk önce bu sorunları düzeltmelidir. 

İlgili İçerik: Saç Dökülmesine Neden Olan Fiziksel Etkenler

Çinkonun Saç Dökülmesine Etkileri Nedir?

Çinkonun saç üzerindeki etkisi saçların onarımında ve yapılanmasında önemli bir rol üstlenir. Foliküller yanında bulunan yağ bezlerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Çinko eksikliği genelde saç dökülmesine ve incelmesine sebep olmakla birlikte saç köklerindeki protein yapısının bozulmasına ve saç bütünlüğünü bozarak yeni çıkan saçların hızlı bir şekilde dökülmesine neden olur. Çinko açısından zengin beslenen kişilerde saç dokusunda, gücünde ve renginde canlanma görülür. Çinko, saçlara olan faydasının yanı sıra bağışıklık, yaraların hızlı iyileşmesi, fiziksel gelişim ve vücut içinde oluşan işlemlerin kolay yapılmasını destekler. Yapılan bilimsel araştırmalara göre erkeklerde kelliğe sebep olan steroid oluşumunun önüne geçer. Çinko eksikliğinden kaçınmak önemlidir ancak fazla tüketimi de direkt saç dökülmesine neden olabilir.

Doğal İlaçların Saç Dökülmesine Etkileri Nelerdir?

Doğal ürünlerin saç üzerindeki etkisine bakılacak olursa, insanlar genelde saç dökülmesinin önüne geçmek için şampuan gibi kimyasal ürünler kullanır. Kullanılan bu ürünler zaman zaman saçların dökülmesinin öne geçse de içeriğinde barındırdığı yabancı kimyasallar sebebi ile ciltte başka problemlere yol açabilir. Bu sebeple insanlar kimyasal ürünlere geçmeden önce doğal ilaç yöntemlerine başvurabilir. Binlerce yıldır insanlar doğal hayatta karşılarına çıkan bir takım bitki, ot ve meyve gibi ürünleri saçlarının dökülmesini önlemek için kullanmıştır. Bu süreçte faydası görülen ürünler halen kullanılmaya devam ediliyor ve doğal ilaçlar bu ürünlerden yapılır. Bu ilaçların içeriğinde yabancı kimyasallar bulunmadığından dolayı daha güvenilir sayılabilir. Fakat kişide bu ilaçların içeriğinde bulunan doğal ürünlere karşı alerjik reaksiyon gösterme riski de vardır. Kişiler bu ilaçları kullanmadan önce içeriğine bakmalı ve eğer alerjisi olan bir ürün varsa kullanmamalıdır.

Saç Dökülmesine Etki Eden Vitaminler Nelerdir?

Saçların dökülmesinde B12 eksikliği, folk asit eksikliği, E vitamini eksikliği görev alır. Bunlara ek olarak D vitamini ve çinko gibi bileşimlerin eksikliği de saçların dökülmesine yol açarak lokal kellik meydana getirebilir.

İlgili İçerik: D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olabilir Mi?

Hormonsal İlaçların Saç Dökülmesine Etkileri Nelerdir?

Hormonların saç dökmesi oldukça yaygındır. Saç dökülmesine neden olan hormonlara androjenler ismi verilir. Bu hormonların eksikliği ya da fazlalığı durumunda saçlarda dökülme görülebilir.

İlaçların saç dökülmesine etkilerinden birisi de hormonsal ilaçlardır. Androgenetik Alopsi’ye sebep olarak erkeklerde saç dökülmesine sebep olur. Dihidrotestosteron (DHT / kötü testosteron) hormonları da saç dökülmesi sebepleri arasındadır. Hormonlar insanlar tarafından metabolik faaliyetlerin işlemesi için üretilir. Hormondan insan vücudunda hücreler arasındaki iletişimi sağladığı için oldukça önemlidir. Hormonların yapısı molekül şeklindedir. Hormonlar molekül yapılarına göre steroid, lipid ve peptit olarak sınıflandırılır. Saç dökülmesine sebebiyet veren hormonların tespit edilmesi ve önlenmesi ile saç dökülmelerinin ya da saçların yeniden çıkması sağlanabilir. Hormonların fazlalık durumunda ya da azlık durumu göz önüne alınarak hastaya hormon takviyesi veya fazla olan hormonun azaltılması için tedavi uygulanır. Yapılan bu tedavilerin eskiye göre başarı oranları daha yüksektir. Dökülen saçlarınızdan şikayetçiyseniz, en kısa sürede hem doğal hem de estetik bir görüntüye ulaşmak istiyorsanız şimdi bizimle iletişime geçin. %100 doğal insaç saçından protez saçlarınız ile hem yaşınız olduğundan daha genç gözükecek hem de herhangi bir yan etki olmadan rahatlıkla günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

7 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed