Kabak Çekirdeği Yağı Saç Dökülmesini Önlüyor Mu?

Kabak Çekirdeği Yağı Saç Dökülmesini Önlüyor Mu?
Kabak Çekirdeği Yağı Saç Dökülmesini Önlüyor Mu?
Genel Bilgi
4 Yorum

Kabak çekirdeği yağının saça etkisi son derece pozitiftir. Saç derisini beslemesinin yanı sıra amino asit dengesini kurması açısından kabak çekirdeği yağı önem taşımaktadır. Kabak çekirdeği yağı saç dökülmesini önlüyor mu? Saçların beslenmesi için kabak çekirdeği tercih edilir mi? Birçok kişi tarafından saçların beslenmesi ve dökülmenin durdurulması için kabak çekirdeği yağı tercih edilir. Bitkisel özlü yağlardan elde edilecek küller ve tarifler ile saç dökülmesi önlenebilmektedir.

Doğal yağlarla saç dökülmesini önlemek için yağların iyi araştırılması gerekir. Her bitkisel özlü ya da doğal yağ çeşitleri saç dökülmesini önlemek için kullanılmaz. Kabak çekirdeği yağı gibi seçenekler olmasına karşın öncelikli olarak yağların ne işe yaradığını öğrenmek gerekir. Saç dökülmesini önlemek adına kullanılan kabak çekirdeği yağı, özellikle saç köklerini güçlü hale getirmesi sebebiyle dökülme miktarını zaman içerisinde azaltabilmektedir.

Kabak Çekirdeği Yağı Nedir?

Kabak çekirdeği yağı içerisinde bol miktarda vitamin bulunduran bir yağ türüdür. Sadece saç dökülmesi için değil, aynı zamanda metabolizma, sindirim ve bağışıklık sistemlerinde yaşanan sorunlar için de tercih edilir. Kabak çekirdeği yağının birçok farklı faydası bulunmaktadır. Tüm bu faydalardan yararlanabilmek için kişilerin alerjen tepki verip vermediklerini bilmeleri gerekir.

Alerjik reaksiyon gösterilmediği müddetçe kabak çekirdeğinin yan etkilerinin ile karşılaşma oranı son derece düşüktür. Kabak çekirdeği günümüzde sık sık kullanılan ve aktarlardan rahatlıkla satın alınabilen yağlar arasında bulunur. Kabak çekirdeği yağı bal kabağından elde edilmektedir. Sakız kabağı ve bal kabağı olarak da bilinen kabak türlerinin elden geçirilmesi ile yağı çıkarılır. Kabak çekirdekleri üzerinden gel elde edilen yağlar farklı şekillerde kullanılabilmektedir.

Kabak Çekirdeği Yağının Yararları Nelerdir?

Kabak çekirdeği yağının faydaları bir hayli fazladır. Kabak çekirdeğinin kendisi kadar kabak çekirdeği yağı da önemli faydalara sahiptir. Kabak çekirdeği yağının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • E vitamini bulundurması.
 • Saçlarda meydana gelen hasarları giderir.
 • Saç derisinin kendisini yenilemesini sağlar.
 • Hücre tazelenmesini sağlar.
 • Saç derisinin ihtiyaç duyduğu nem oranını karşılar.
 • Saç tellerini güçlendirir ve kalınlaşmasını sağlar.
 • Saç tellerinin hacim kazanmasına sebep olur.
 • Saç köklerinin iyileşmesini ve dökülmelerin azalmasını sağlar.
 • Boya gibi işlemlerden zarar gören saçları onarır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak saç dökülmelerine iyi gelir.

Kabak Çekirdeği Yağı Saç Derisini Besler Mi?

Kabak çekirdeği yağı saç dökülmesini önlüyor mu? Saç derisini besler mi? Kabak çekirdeğinin saç derisine etkisi farklı şekillerde görülür. Kabak çekirdeği saç derisine olumlu şekilde etkilemektedir. Etkisi ise girift olarak ortaya çıkar. Kabak çekirdeğinin saç derisini beslemesi ile hem saç kökleri hem de saç telleri iyileşmeye başlar. Saçları dökülmeye başlayanlar, doğrudan kabak çekirdeği yağını kül haline getirerek saç derisini beslenebilirler. Saç derisinin ihtiyaç duyduğu bazı vitamin ve mineraller vardır. Bu vitamin ve mineraller sağlandığı takdirde.

İlgili İçerik: Zayıflamış Saç ve Saç Kökleri Nasıl Güçlendirilir?

Saçlarda dökülme oranı azalır ve saçlar güçlenir. Saç derisinin ve saç köklerinin ihtiyaç duyduğu tüm unsurlar ise kabak çekirdeği yağının içerisinde yer alır. Dolayısıyla kabak çekirdeği yağı tek başına kullanıldığında dahi etkisi yüksek olan ürünlerden biridir.

Kabak Çekirdeği Yağı Saçları Hızlı Uzatır Mı?

Kabak çekirdeği yağının saç uzatması birçok kişide görülmüş bir gelişmedir. Saç köklerini ve derisini beslediği için saçların uzamasına destek olur. Dolayısıyla kabak çekirdeği yağının kullanımına bağlı olarak saçların uzaması ve yıpranma payının düşürülmesi mümkündür. Ancak etkiden tamamen yararlanabilmek için kabak çekirdeği yağının doğru şekilde kullanılması gerekir. Kabak çekirdeği yağı düzenli olarak kullanıldığı zaman saçların uzamasını sağlar. Yağ kullanılırken mutlaka arındırmaya özen göstermek gerekir.

Kabak çekirdeği yağının saçlı, uzun süre bekletilmesi yarardan çok zarara da sebep olabilir. Saç tellerinin daha sağlıklı uzamasını sağlarken bir yandan da kırılmaları onarır. Dolayısıyla saçlar hem hızlı şekilde uzar hem de bütün kırılmaların onarılması ile saçlar yeniden hacim kazanır. Bunun için kabak çekirdeği yağının belirli periyotlar ile düzenli şekilde kullanılması tavsiye edilir. Doğal yağlarla saç dökülmesini önlemek için kabak çekirdeği yağı iyi bir tercihtir.

Kabak Çekirdeği Yağı Saçta Nasıl Kullanılır?

Kabak çekirdeği yağının kullanımı esnasında saçta uzun süre kalmamasına özen gösterilmelidir. Kabak çekirdeği yağı kullanılırken birçok kişi saçımda uzun süre bekletmenin daha çok etki edeceğini düşünür. Ancak kabak çekirdeği yağı saça sürüldükten sonra ortalama olarak 5 dakika bekletilmesi yeterlidir. Çekirdeği yağının kullanım önerileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Saça uygulanırken dairesel hareketler ile masaj yapılmalıdır.
 • Saça uygulandıktan sonra 5 dakika beklenmesi yeterlidir.
 • Bekleme süresi dolduktan sonra ılık su ile iyice yıkanması ve durulanması gerekir.
 • Saçların ıslak kalmasını önlemek adına doğru yöntemler ile saçı zorlamadan kurutma işlemine geçilmelidir.
 • Bu işlem haftada 2 ila 3 gün tekrarlanabilir.
 • Kabak çekirdeği ile yapılan bakım ortalama 1 ila 2 ay kadar devam ettirilebilir.

Kabak Çekirdeği Yağı Saç Dökülmesini Önlüyor Mu?

Kabak Çekirdeği Yağının Zararları Var Mı?

Kabak çekirdeği yağının dezavantajları ve yan etkileri vardır. Kabak çekirdeği yağı doğru şekilde kullanılmadığı takdirde farklı problemler ile karşılaşılması mümkündür. Cilt üzerinde ortaya çıkan hastalıklar farklı hastalıkların tetiklenmesine ve nihai olarak enfeksiyon ve bakteri temelli sorunlara zemin hazırlayabilir.

Dolayısıyla kabak çekirdeği yağı doğru şekilde kullanıldığı takdirde herhangi bir yan etki ya da zarar ile karşılaşma oranı düşecektir. Kabak çekirdeği yağının zararları şu şekildedir:

 • Sivilce oluşması.
 • Cildin yağlanmasına neden olması.
 • Yalnızlığa bağlı oluşan farklı problemler.
 • Cilt sorunlarının ortaya çıkması.
 • Alerjik reaksiyon.
 • Solunum problemleri.
 • Cilt üzerinde yara ve tahrişlerin meydana gelmesi.
 • Cildin kızarması ve kaşınması.

Kabak çekirdeği yağının yanlış yöntemler ve yanlış miktarlar ile kullanıldığında ortaya çıkan yan etkileridir. Bu yan etkiler arasında en sık karşılaşılan unsur sivilce problemidir. Sivilceler sadece yüz bölgesinde değil, aynı zamanda saç derisi üzerinde de ortaya çıkabilir.

Kabak Çekirdeği Yağı Saç için Hangi Yöntemler ile Kullanılır?

Kabak çekirdeği yağını kullanma yöntemleri farklı seçeneklerden oluşur. Saç dökülmesini önlemek için kullanılan kabak çekirdeği yağı farklı biçimlerde kullanılabilmektedir. En yaygın karşılaşılan unsur yağın bir masaj yağı gibi kullanılması ve aynı zamanda saç derisine masaj yapılmasıdır. Kabak çekirdeği yağının kullanılması esnasında farklı yöntemler denenebilir. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç Masajı: Kabak çekirdeği yağı uygulanırken, saç derisine masaj yapmak etkiyi arttırır. Saç derisinin ihtiyacı olan nemi sağlamak ve aynı zamanda yorgun saç derisini uyandırmak için kabak çekirdeği yağı ile masaj yapılabilir.
 • Saç Nemlendiricisi: Kabak çekirdeği yağının farklı etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerden birisi de saç derisinin nemlendirmesidir. Saç derisinin ihtiyacı olan nem miktarı karşılanmadığı takdirde saç tellerinde ve saç köklerinde incelme ve hacim kaybı ortaya çıkacaktır.
 • Saç Maskesi: Kabak çekirdeği yağını saç maskesi olarak kullanmak için içerisinde farklı malzemelerin eklenmesi gerekebilir. Homojen bir yapıya bölünmeden önce ürünün maske olarak kullanılması çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Maske olarak kullanıldığı takdirde belirli süre saçta bekletilmesi ve ardından durulanması gerekir.
 • Saç Kremi: Kabak çekirdeği yağı saç kremi olarak kullanılmak istendiğinde duş esnasında uygulama yapılabilir. Şampuanlara işleminden önce ya da sonra yapılması mümkündür. Doğal yağlarla saç dökülmesini önlemek mümkün olsa da yağın saçta kalmamasına dikkat edilmelidir.
Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed