Kadınlarda Kellik Saç Kaybıyla Nasıl Başa Çıkılır?

kadinlarda kellik ve saç kaybı ile başa çıkmak
kadinlarda kellik ve saç kaybı ile başa çıkmak

Kadınlarda saç dökülmesi, özellikle yoğun yaşam temposu ve sağlıksız beslenme ile giderek yaygınlaşmaktadır. İş dünyasında aşırı stresli bir ortamda kalan kadınlar, kötü hava koşullarına maruz kalarak saç kaybı yaşayabilir. Uzmanlara göre yetişkin bir kadın günde ortalama 80 – 100 arasında saç teli döker. Bu tür saç dökülmeler normal kabul edildiğinden herhangi bir müdahale gerektirmez. Ancak saç dökülmesi daha normale göre daha fazlaysa bu durumda saç kaybıyla başa çıkma yollarını uygulamak gerekir. Kadınlarda kellik sorunuyla ilgili olarak bilinmesi gereken tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Kadınlarda saç kaybı, erkeklere göre farklılık gösterebilir. Kadın tipi saç dökülmesi, saçların incelip kopması veya zayıflayan kökten kopması şeklinde gerçekleşir. Tüm saç derisinde saçların dökülmesi şeklinde görülür. Özellikle ergenlik dönemini tamamladıktan sonraki yaşlarda saç dökülmesi başlayabilir. Yaşı ilerleyen kadınlarda saç kaybında artış gözlenir. Erkeklerde olduğu gibi tam bir kellik yaşanması nadiren görülse de genel olarak ön saç çizgisinde dökülme görülmez.

Bazı kadınlarda tepeden saç dökülmesi yaşandığı görülür. Bu durum erkek tipi saç dökülmesine benzer özellikler gösterir. Kadınlarda, erkek tipi denilen bölgesel saç dökülmesi olduğunda hormon bozukluğundan şüphelenilmesi gerekir. Çünkü testosteron hormonu fazla salgılandığında buna karşı duyarlı olan saç telleri artan DHT baskısıyla birlikte dökülmeye başlar. Kadınlarda saç kaybı ile başa çıkmak için öncelikle saç dökülmesinin arkasında yatan sebepleri araştırmak gerekir.

Kadınlarda Kellik ve Saç Dökülmesinin Nedenleri

Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri yetersiz beslenme ile doğrudan alakalıdır. Sağlıklı bireyin saç telleri bir miktar uzadıktan sonra yaşam döngüsünü tamamlayacağı için kendiliğinden dökülür. Bu süreçte yıpranan saçlar dökülür, yerine yeni saç telleri çıkar. Günde 100 adet saç teli kaybetmek uzmanlara göre doğal kabul edilmektedir. Bundan fazla saç dökülmesine karşı önlem alınması gerekir. Genel olarak kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri şunlardır:

 • Protein, vitamin ve mineral yönünden yetersiz beslenme
 • Zayıflamak için uygulanan diyetlerin saçlara olumsuz etkisi
 • Demir eksikliğine bağlı kansızlık
 • Genetik faktörler
 • Aşırı stresli yaşam tarzı
 • Tavsiye edilen miktardan fazla A vitamini alınması
 • Hormon değişiklikleri
 • Doğum kontrol ilaçları
 • Menopoz
 • Kan sulandırıcı, kemoterapi, antidepresan ve tansiyon ilaçları
 • Tiroid bezinin az veya fazla çalışması
 • Saç derisinde parazit ve mantarlar
 • Çölyak, lupus, skleroderma kronik hastalıkları
 • Hipofiz yetmezliği, addison ve hashimoto hastalığı

Görüldüğü gibi hem içsel hem de dış faktörler kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alır. Kadınlarda, erkekte görüldüğü gibi tamamen kellik durumu oluşması pek yaygın değildir. Ancak bu tür faktörlerden kaynaklanan saç dökülmesine müdahale edilmezse geniş çaplı saç dökülmesiyle karşılaşılabilir. Kadınlarda saç dökülmesini önlemek için öncelikle tıbbi muayene yapılması şarttır.

Kadınlarda Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

Kadınlarda saç kaybını önlemek için ilk olarak saç dökülmesine neden olan problem araştırılmalıdır. Kelliğe yol açan durum çözüldüğünde saç kaybı da sonlanmış olacaktır. Eğer yeterli ve dengeli beslenme yoksa, dengeli bir diyet programının yanında fiziksel aktivite ile destek sağlanmalıdır. Saç dökülmesinin nedenlerinin araştırılmasında uzman doktor görüşü çok önemlidir. Kadınlarda saç dökülmesine son vermek için bazı bakım rutinleri tavsiye edilir. Ayrıca standart saç bakımında yapılan bazı hatalar, saç tellerinin güç kaybedip kopmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle saç dökülmesini azaltmak ve normal seviyeye çekmek için sık yapılan bakım hatalarından uzak durulmalıdır.

Kadınlarda Kellik ve saç dökülmesini önlemenin yolları

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Şampuan Kullanmanın Önemi

Saç dökülmesi karşıtı şampuanlar, kadınların en sık kullandığı kozmetik ürünlerin başında gelir. Kadın tipi saç dökülmesi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi saç kökünden değil farklı faktörlerden meydana gelebilir. İçeriğinde A, E ve C vitamin özleri bulunan şampuanlar, saç kökünü besler ve yıpranmaya karşı güçlenmesini sağlar. Saçları kir ve yağdan arındırırken aynı zamanda besleyen şampuanlar saç dökülmesini ciddi oranda azaltır.

Saç dökülmesine özel olarak geliştirilmiş şampuan kullanımı sayesinde saç kayıplarını kontrol altına almak mümkündür. Bu ürünlerin içinde arındırıcı aktif maddeler ve antioksidan bulunur. Saçı derinlemesine temizleyip saç köklerini güçlendiren şampuanlar oldukça fazladır. Bu şampuanları saça uygularken saç derisine hafifçe masaj yaparak uygulamak etkinliği artırır.

Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Sağlıklı diyet programı saç kaybını azaltan en önemli faktörlerden biridir. Sağlıklı, güçlü ve güzel görünen saçlara kavuşmanın basit yollarından biri beslenmeye dikkat etmektir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek, koparak dökülmelerin önüne geçmede etkilidir. Hem saç kayıplarını önleyen hem de saçın sağlıklı görünmesini sağlayan diyetler uygulanabilir. Beslenme programında saçın ihtiyacı olan A, C ve D vitaminleri bol miktarda yer almalıdır. Saç kaybı yaşayan kadınlar günlük beslenme programını uzman tavsiyesine göre düzenleyerek bu sorunu azaltabilir.

Saçları Ilık Suyla Yıkamanın Önemi

Saçları ılık suyla yıkamak, saçın doğal dengesini bozmadığı için çok önemlidir. Kadınlarda saç dökülmesinin dış faktörlere dayanan sebeplerinden biri sıcak suyla saç yıkamaktır. Sağlıksız kafa derisine sahip olmak saçın daha çabuk yıpranıp kopmasına neden olur. Bu yüzden kadınlarda koparak saç dökülmesini önlemek için saç köklerinin sağlıklı olması gerekir. Sıcak su, hem saç köklerine hem de saç derisindeki sağlıklı yağa zarar verir. Bu yüzden kış aylarında bile ılık su ile saç yıkmaya özen gösterilmelidir.

Saçları Isıya Karşı Korumanın Önemi

Saçları ısıya maruz bırakmamak, koparak dökülmelerin önüne geçmede etkili bir yöntemdir. Saçlara şekil vermek için ısıya maruz bırakan uygulamalar tercih edilir. Ancak yoğun ısı, saçların zaman içinde koparak dökülmesine neden olur. Saçın güçsüz düşmemesi için ısıyla şekil vermeden önce saça koruyucu bakım ürünlerinden sürmek gerekir. Saçınızı sprey, serum gibi koruyucu ürünlerle besledikten sonra ısı işlemi uygulamanız önerilir.

Saç Derisine Masaj Yapmanın Önemi

Saç derisine masaj uygulamak, saç derisinde kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcıdır. Kafa derisini rahatlatıcı bir masaj yapmak hem stres atmada hem de saçların beslenmesinde çok etkilidir. Saç derisinde kan dolaşımı hızlandığında, saç köklerine giden oksijen miktarı artar. Bu sayede kökten uca daha güçlü saçlar elde edilirken stresle başa çıkmada olumludur. Saç derisine dairesel hareketlerle masaj yapmak yeterli olmaktadır.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kadınlarda saç kaybını önlemek için saça iyi gelen şeylerin arttırılması gerekir. Aksi halde kadınlarda saç dökülmesi ilerleyen yaşla birlikte kontrol edilemez seviyeye gelebilir. Özellikle menopoz döneminden sonra kadınlarda saç kaybının hız kazanması kelliğe neden olabilir. Bu tür durumlarda kadınlar için protez saç gibi tedaviler öne çıkar. Ancak saç kaybının henüz çok ilerlemediği dönemlerde saç bakım kremleri kullanmak etkili olacaktır.

Saç bakım sırları denince akla ilk gelen kozmetik ürünleri nemlendirici bakım kremleridir. İçeriğinde bitki özleri barındıran bakım kremleri saçların daha güçlü ve kopmaya karşı dayanıklı hal gelmesini sağlar. Islak saça bir miktar uygulayacağınız nemlendirici bakım ürünlerinde doğal içerik olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kadınlarda kellik sorununu önlemek için saçları kestirmenin faydalı olup olmadığı tartışmalıdır. Kısa saçın saç dökülmesini önleyip önlemediği konusunda henüz bilimsel verilere ulaşılmamıştır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed