Kadınlarda Polikistik Over Sendromu ve Saç Dökülmesi Tedavisi

Blog geri dön
Polikistik Over Sendromu ve saç dökülmesi
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 4

Kadınlarda saç dökülmesine sebep olan farklı faktörler vardır. Bunlardan bir tanesi de kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir. Polikistik Over Sendromu ve saç dökülmesi arasında bir ilişki olduğu söylenebilir. Sendroma bağlı olarak, sebepleri tek tek incelenmeli ve kişinin hastalığına bağlı olarak dökülme tedavisi uygulanması gerekir. Saç dökülmesi bu yüksek oranda gerçekleşiyorsa ve normal hayatı olumsuz yönde etkiliyorsa bu noktada en uygun tedavi yöntemine karar verilmesi gerekir.

Kadınlarda özellikle polikistik over sendromu gibi sebeplerden dolayı saç dökülmesi sık sık karşılaşılabilmektedir. Bu hastalıktan dolayı saç dökülmesiyle karşılaşılan kişilerin saç dökülmesini önleyecek tedavilere de yanıt vermesi için uygulama yapılmalıdır. Tedaviye yanıt verilmediği takdirde öncelikli olarak bu sonucun incelenmesi gerekir. İnceleme sonucunda ortaya çıkarılan unsurların kontrol edilmesi ve ardından yeni bir tedavi metoduna geçiş yapılması önerilir. Polikistik Over Sendromu ve saç dökülmesi birbiri ile bağlantılıdır.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromu olarak bilinen ve kadınlarda üreme sorunlarına sebep olan hastalık ciddi bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın giderilebilmesi için öncelikle olarak tedavi olmak gerekir. Hormonal dengesizliğin incelenmesi ve ardından sebep olan unsurların ortaya çıkarılması son derece önemlidir. Östrojen seviyesinde değişiklik olması ve aynı zamanda bu değişimin farklı hormonları etkilemesi karşısında da önlem alınmalıdır.

Adet döngüsünün değişmesi ve yumurtlama problemleri ile karşılaşılması gibi sebepler den dolayı bu hastalık önem taşımaktadır. Dolayısıyla tedavi aşamasına geç kalınmaması ve gereken bütün tedbirlerin alınması gerekir. Profesyonel sağlık kuruluşlarında tedavi olmak aynı zamanda tedavinin aksatılmaması sağlamak da yine önem taşıyan konular arasında bulunur. Hormon dengesizliğini düzenlemek adına yapılan bütün incelemelerin ve tetkiklerin sonucunda ilaç tedavisi başlatılabilir.

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromunun semptomları farklı başlıklardan oluşur. Herkeste hemen hemen benzer belirtiler ortaya çıkmasına karşın farklı semptomlar görülmesi de mümkündür. Polikistik over sendromunun belirtilerinin en önemlisi kısırlıktır. Yumurtlamaya dair oluşan sorunlar, regl düzensizliği ve kısırlık polikistik over sendromu olabilir. Bu belirtiler tek başına polikistik over sendromunun belirtisi olarak kabul edilmemelidir. Polikistik over sendromunun diğer belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Regl döngüsünün düzensiz olması
 • Regl döngüsünün az olması
 • Yumurtlama sorunu yaşanması
 • Hirsutizm denilen aşırı tüylenme problemini yaşamak
 • Akne artışı
 • İnsülin direnci oluşması
 • Diyabet problemi yaşanması
 • Kan basıncında dengesizlik yaşanması
 • Yumurtlama sorunları ile başlayan kısırlık
 • Saç dökülmesi
 • Cilt rahatsızlıkları

Bu faktörler polikistik over sendromunun belirtileri arasında bulunmaktadır. Bu unsurların giderilebilmesi için tedavi başlatılması önem taşır. Tedavinin doğru şekilde uygulanması over sendromunun belirtilerini azaltacaktır. Tedavinin tamamıyla verimli şekilde sonuçlanması ise zaman alabilir.

Polikistik Over Sendromunun Yan Etkileri Nelerdir?

Polikistik over sendromunun yan etkisi hormonal dengesizliktir. Hastalığa sahip olan kadınların tedavi olması önem taşımaktadır. Gelecekte daha yüksek seviyelerde farklı problemlerle karşılaşmamak adına hastalığın ilk aşamada giderilmesi önem taşır. Polikistik over sendromunun yanı sıra bu sendromuna sebep olduğu etkenlerin azaltılması için uygulanan farklı tedaviler de vardır. Polikistik over sendromunu yan etkilerini azaltmak için kullanılan farklı tedaviler uygulanması da mümkündür. Bu sendromu yaşayan kişilerin karşılaştığı tedavi metotları tek yönlü olmamaktadır.

Polikistik Over Sendromu ve saç dökülmesi

Farklı tedaviler ile girip bir program yapılır ve kişiler hem semptomların azaltılması hem de yan etkilerin giderilebilmesi için farklı metotlara maruz kalabilir. Polikistik over sendromu ve saç dökülmesi arasındaki ilişki de yan etkilerden biridir. Yan etkiler ile semptomlar benzerlik gösterir. Örneğin regl düzensizliği, şiddeti regl sancılarına sebep olabilir. Polikistik over sendromu sonrasında oluşan yan etkilerin giderilebilmesi için de ek tedaviler uygulanabilir.

Polikistik Over Sendromu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Polikistik over sendromu tedavisi için kullanılan birbirinden farklı metotlar vardır. Tedavi için kullanılan yöntemler doğru şekilde tercih edildiği takdirde sendromu yan etkileri ve belirtileri azaltılabilir. Polikistik over sendromu için uzmanların önerisi olan tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Hayat tarzında hastalığa uygun değişik yapılması
 • Kilo verilmesi için sağlıklı bir diyete girilmesi
 • Yeme düzeninin değiştirilmesi
 • Egzersiz yapılması ve bedensel aktivitenin arttırılması
 • Kısırlık tedavisi uygulanması
 • Yapay döllenme (tüp bebek) tedavisi yapılması
 • Hormon tedavisi
 • Yumurtlama için gereken özel ilaçlar

Bu ilaçların kullanılması için doğru kontrolleri olmak gerekir. Tedavi yöntemleri aksatıldığı takdirde sendromun ilerlemesi ya da farklı semptomların ortaya çıkması mümkündür. Bu sorunları gidermek adına en doğru yöntemlerin tercih edilmesi gerekir. Kişinin mevcut sağlık durumu, yaşı ve var ise farklı hastalıkları göz önünde bulundurularak tedavi planı oluşturulmalıdır.

Polikistik Over Sendromu Saç Dökülmesine Sebep Olur Mu?

Polikistik over sendromunun saç dökmesi mümkündür. Bu sendrom kadınlarda saç dökülmesine sebep olabilir. Saç dökülmesi sonucunda ise kadın tipi saç dökülmesi olarak bilinen dökülme ile karşılaşılır. Polikistik over sendromu sonucuna karşılaşılan saç dökülmesinin giderilmesi bazı durumlarda mümkündür. Ancak kullanılan ilaçların yan etkileri sebebiyle de saç dökülmesiyle karşılaşılabilir. Eğer sendrom sebebiyle saç dökülmesi yaşanıyor ise öncelikli olarak kadın doğum uzmanları ve ardından dermatologlar ile görüşülmesi gerekir.

İlgili İçerik: İlaçların Saç Dökülmesine Etkileri

Alanında uzman olan doktorlar ile görüşmeden herhangi bir tedavi yönteminin uygulanmaması tavsiye edilmektedir. Polikistik over sendromu sonucunda saç dökülmesiyle karşılaşan kadınlar yaşam tarzlarına dikkat etmelidir. Sendromun en önemli etkilerinden birisi kısırlık olmasına karşın. Fiziksel olarak farklı zararların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu zararlardan en önemlisi de saç dökülmesidir. Kişilerin dış görünümlerinin değişmesi fiziksel olarak hasarlar meydana gelmesi, saç derilerinde enfeksiyon ya da mantar gibi rahatsızlıkları ile karşılaşılması da yine sendroma ve sendrom sebebiyle kullanılan ilaçlara bağlı olabilir.

Polikistik Over Sendromunun Saç Dökmesi Nasıl Önlenir?

Polikistik over sendromunun saç dökmesini önlemek için kullanılan tedavi yöntemleri vardır. Sendromuna sebep olduğu hastalıkları iyileştirmek ve yan etkileri azaltmak için kullanılan en önemli tedavi yöntemi ilaç kullanımıdır. İlaç kullanımının yanı sıra kullanılan farklı tedaviler de vardır. Hormon tedavisi ya da ilaç tedavisi adı altında gerçekleştirilen tedavilere saç dökülmesini öneride bilinmektedir.

Yaşam tarzına yapılacak olan değişiklikler ile saç dökülme oranları azalabilir. Alkol tüketimi var ise alkol tüketiminin bırakılması, sigara tüketilmemesi, aynı zamanda egzersize yönelmek polikistik over sendromuna sebep olduğu saç dökülmesini azaltır. Bunların yanı sıra hormon tedavisi esnasında kullanılan ilaçların doğru seçilmesi ve saç dökülmesine sebep olan ilaçların bırakılması da önerilir.

Polikistik Over Sendromu Kelliğe Sebep Olur Mu?

Polikistik over sendromu ve kellik birlikte yaşanabilmektedir. Hastalığın sebep olduğu farklı yan etkiler arasında kel kalma durumu da bulunmaktadır. Saçların tamamen dökülmesi ve yeniden çıkmaması durumuna kellik adı verilmiştir. Kesin olarak saçlar döküldükten sonra saç teli yeniden uzamıyor ise saç ekimi ya da protez saç gibi tedavilerden bahsetmek mümkün hale gelir.

Sendrom için kullanılan tedavi metotlarının iyi şekilde tercih edilmesi gerekmektedir. Bunun en önemli sebebi saç dökülmesi gibi problemlerin kalıcı sonuçlar yaratabilmesidir. Polikistik Over Sendromu ve saç dökülmesi için belirlenen ilaçlar ve tedaviler değişiklik gösterebilir. Polikistik over sendromu nedeni ile saç dökülmesi problemi yaşayan kadınlar için geliştirilmiş özel tedavi ve bakım ürünleri de bulunmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (4)

 • Sevim cevap

  PRP saç dökülmesinde kullanılan bir tedavi midir ?

  Nisan 17, 2023 , 3:19 pm
  • ONNA cevap

   PRP, Platelet Rich Plasma’nın kısaltmasıdır ve saç dökülmesi tedavisinde kullanılır. Kişinin kendi kanından elde edilen özel bir plazma saçlı deriye enjekte edilir ve saç köklerinin uyarılmasıyla saç büyümesi artırılabilir. Ancak, herkes için uygun olmayabilir ve doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

   Nisan 17, 2023 , 10:43 pm
 • İmge Erkan cevap

  Saç dökülmesine yol açan hormonal bozukluklar nasıl teşhis edilir ve tedavi edilir?

  Nisan 17, 2023 , 10:39 pm
  • ONNA cevap

   Saç dökülmesinin hormonal bir nedeni varsa, bu genellikle kanda yapılan hormon testleriyle teşhis edilir. Hormonal bozukluklar tedavi edilerek saç dökülmesi önlenir veya durdurulabilir. Tedavi yöntemi, hormonal bozukluğun nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişebilir. Hormon düzeylerini kontrol etmek ve hormonal dengeyi korumak için ilaçlar, hormon replasman tedavisi ve diyet değişiklikleri gibi tedaviler kullanılabilir.

   Nisan 18, 2023 , 11:39 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön