Kalıtsal Faktörler Saç Dökülmesinde Ne Kadar Etkilidir? 

kalitsal faktörler saç dökülmesinde ne kadar etkilidir
kalitsal faktörler saç dökülmesinde ne kadar etkilidir
Genel Bilgi
1 Yorum

Saç dökülmesi günümüzde kadın erkek birçok farklı yaş grubundan kişinin en büyük şikayetleri arasında yer almaktadır. Saç dökülmelerine yönelik yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kalıtsal faktörler saç dökülmesinde ne kadar etkili sorusuna yanıt aranmaktadır. Başta genetik faktörler olmak üzere birçok farklı etkenin saç dökülmesine neden olduğu görülmüştür. Bunlardan en önemlisi genetik yani kalıtsal unsurlar olsa da çevresel birçok etken de bulunmaktadır.

Saç dökülmesinde genetik faktörler androgenetik alopesi olarak adlandırılmaktadır. Bu durum yaygın olarak erkeklerde ve menopoz sonrasında kadınlarda da görülebilmektedir. Erkeklerde saç dökülmesi daha çok şakak bölgesinde ve tepeden başlamaktadır. Kadın ve erkeklerde genetik faktörlere göre saç dökülmeleri farklılık gösterebilmektedir. Kalıtsal faktörler saç dökülmesinde son derece etkili bir unsur olarak tanımlanmaktadır.

Saç Dökülmesi Kalıtsal Mıdır?

Durmayan saç dökülmesi için günümüzde yaygın olarak genetik faktörler ilk sırada gösterilmektedir. Birçok farklı rahatsızlık türünde olduğu gibi kalıtsal unsurlar da saç dökülmesinde önemli bir gerekçe olarak öne çıkmaktadır. Ancak tek başına genetik faktörler saç dökülmesinin ana nedeni olmayabilir. Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesi daha birçok farklı unsura da bağlanabilmektedir.

Günümüzde yapılan araştırmalara göre saç dökülmesi sorunu yaşayan erkeklerin yaklaşık yüzde 90’ı genetik faktörlere bağlı olarak saçlarını kaybetmektedir. Erkeklerde daha sık görülen bu sorunun çözümünde ise farklı yöntemler uygulanabilir. Genetik faktörlerin yanı sıra daha birçok farklı unsur da saç dökülmesi problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kalıtsal faktörler saç dökülmesinde başlıca unsurlar arasında yer almasına karşın çeşitli birçok unsur da saç dökülmelerini tetikleyebilmektedir.

Genetik Saç Dökülmesi Düzelir Mi?

Tutam tutam saç dökülmesi nedenleri arasında genetik faktörler birinci sırada yer almaktadır. Buna ek olarak farklı etkenler de bulunmaktadır. Saç dökülmesine karşı günümüzde birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Burada yöntem seçilirken saç dökülmesinin ana nedeninin doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Genetik saç dökülmesinin ise günümüzde bilinen etkili bir tedavisi bulunmamaktadır.

genetik saç dökülmesi düzelir mi 

Genetik unsurlar diğer birçok hastalıkta olduğu gibi değiştirilmesi imkansızdır. Genetik saç dökülmesi tedavisinde farklı metotlar uygulanabilir. Bu yöntemler saç dökülmesini nispeten önlese de tam olarak etkili olmayacaktır. Saç dökülmesinin ardından saç ekimi ve protez saç gibi uygulamalar genetik nedenlere bağlı yaşanan saç dökülmesinde de etkili sonuçlar verebilmektedir. Saç dökülmesi şikayetleri olanların genetik faktörler dışında çevresel faktörlere de dikkat etmeleri gerekecektir.

Saç Dökülmesinin Temel Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin nedenleri arasında genetik faktörler her ne kadar ilk sırada yer alsa da birçok farklı unsur kadın ve erkeklerde saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bu kapsamda saç dökülmesinin başlıca nedenleri kısaca şunlardır:

 • Genetik faktörler (androgenetik alopesi),
 • Liken planus gibi çeşitli deri hastalıkları,
 • Psikolojik ve strese bağlı etkenler,
 • Troid hastalıkları gibi hormon düzensizlikleri,
 • Gebelik döneminde yaşanan horman dengesizlikleri,
 • Anemi,
 • Vücutta demir, çinko gibi çeşitli vitamin ve minerallerin eksikliği,
 • Yanlış saç bakım uygulamaları,
 • Yetersiz ve sağlıksız beslenme, yeme içme alışkanlıkları vb.

Saç dökülmesi tek bir ana nedende bağlı olarak ortaya çıkmaz. Günümüzde özellikle stres ve gündelik yaşamdaki bazı alışkanlıklar saçlarda ciddi bir dökülme sorununu da ortaya çıkarabilir. Bu tür durumlara karşı önceden önlem almak ve alışkanlıkları değiştirmek büyük oranda saç dökülmelerinin önüne geçebilmektedir. Kalıtsal faktörler saç dökülmesinde ne kadar etkili sorusuna cevap olarak kalıtsal faktörler saç dökülmesinde en etkili unsurdur. Ancak dökülmeye sebebiyet veren çevresel birçok faktör de ortaya çıkacaktır.

Saç Dökülmesi Önlenebilir Mi?

Avuçla saç dökülmesi gibi ciddi seviyelerde seyreden saç dökülme problemlerini önlemek için geç kalınış olabilir. Ancak yine de gündelik yaşamda kişilerin bazı ufak değişiklikler yaparak saç dökülmesi şikayetlerinden kurtulmaları da mümkündür. Saç dökülmesini önlemek için öncelikle saç bakım rutinlerini gözden geçirmeniz gerekecektir. Buna ek olarak diğer birçok alışkanlıkta da değişiklik yapılabilir.

Saç dökülmesini önlemek için şu yöntemler uygulanabilir:

 • Beslenme alışkanlıkları değiştirilmelidir. Özellikle omega 3 bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir.
 • Vitamin ve mineral alımı günlük ideal miktarda olmalıdır.
 • Stresten uzak bir yaşam tarzı benimsenmelidir.
 • Perma, fön, saç düzleştirici, kimyasal saç şekillendirici gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır.
 • Saç tipine uygun kaliteli şampuan ve saç bakım ürünleri tercih edilmelidir.

Saç bakım rutinlerinde ve beslenme alışkanlıklarında yapılacak ufak değişimler bile saç dökülmesinin önüne geçilmesinde son derece etkili olacaktır.

Ne Kadar Saç Dökülmesi Tehlikelidir?

Günde 300 tel saç dökülmesi gibi şikayetler saç dökülmesi sorunun ciddi bir boyuta ulaştığını göstermektedir. Günlük süreçte yıkama ve tarama sonrasında dökülen saçlar çoğu zaman yaşam döngüsünü tamamlamış saçlardır. Bu şekilde günlük olarak 100 saç teline kadar dökülen saçlar normal kabul edilmektedir. Bu tür durumlarda 8 – 10 haftaya kadar yerlerine hemen yenileri gelmektedir.

100 saç telinden daha fazla saç dökülmesi sorunlarında ise durum ciddileşmektedir. Günde 100 telden daha fazla saç teli dökülen kişilerin kısa süre içinde saç dökülmesini önleyecek uygulamalara başvurması ve gerekli tedavilerden yararlanması gerekecektir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi günümüzde yaygın bir sorundur. Kelliğin kafa bölgesinin en tepe noktasından başladığını ifade etmek için bu tanım kullanılmaktadır. Tepede bulunan saçlar zaman içinde seyrelerek kafa derisi açılana dek dökülmektedir. Bu tür dökülmede kafa bölgesinde yuvarlak bir açıklık meydana gelmektedir. 

Erkek tipi saç dökülmesinin başlıca nedeni genetik faktörlere bağlansa da sigara, beslenme alışkanlıkları, stres, vitamin eksiklikleri ve hormonal bozukluklar da saç dökülmesinde etkili olmaktadır. Genetik faktörlere bağlı olarak androjenlerin etkisi ile ortaya çıkan saç dökülmesi erkeklerin büyük bölümünde ve kadınların da yüzde 20 – 25’inde görülmektedir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesi özellikle menopoz sonrasında sık rastlanan bir durumdur. Kadınlarda da en büyük etken genetik faktörlerdir. Bu faktörlere bağlı olarak saçlar incelir ve dökülme eğilimi ortaya çıkar. Bu durum ilerleyen zamanda kelliğe kadar gidecek süreci de başlatmaktadır. Kadınlarda özellikle ileri yaşlarda saç dökülmesi sorunları ortaya çıkmaktadır.

Demir eksikliği, kansızlık çekilmesi, özelikle gebelik döneminde yaşanan hormonal dengesizlikler, stres ve menopoz gibi unsurlar saç dökülmesini tetiklemektedir. Kadınlarda saç dökülmesini tetikleyen bir diğer etken ise saç şekillendirme alışkanlıkları ve bakım rutinleridir. Fön, röfle, perma, sık uygulanan boya gibi birçok unsur saçların yıpranmasına ve daha kolay dökülmesine neden olmaktadır. Bu kapsamda saç dökülmesinin önüne geçmek için kadınların da birçok değişiklik yapmaları gerekmektedir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesine iyi gelen vitamin ve minerallerin günlük önerilen dozda takviye edilmesi saç dökülmesine önemli ölçüde iyi gelmektedir. Ayrıca saç tipine uygun olarak tercih edilecek dökülmeyi önleyici şampuan ve saç bakım ürünlerinin de düzenli kullanılması tavsiye edilmektedir.

Saç dökülmesine iyi gelen gıdaların günlük diyet listesinde mutlaka yer alması gerekecektir. Çevresel faktörlerden saçların en az etkilenmesi için uzman çözüm önerilerinden de yararlanılması gerekir. Kalıtsal faktörler saç dökülmesinde etkili olan temel neden olduğu gibi çevresel birçok etken de dökülmeye neden olmaktadır. Saç dökülmesinin önüne geçmek için uzman önerilerine göre hareket etmek önemlidir. Her insan farklı saç yapısına sahip olduğu için bakım önerileri de değişmektedir.

İlgili İçerik: Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

 

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

1 Yorum. Yeni Yorum

 • Kellik genetik bir olay işte, babanda dayında amcanda varsa oluyor bir şekilde sende de. Yani ne yapabiliriz ki en fazla saç dökülmesini geciktirebiliyorsun. Gerisi ya umursamıycaksın nasıl göründüğünü ya da protez saç vs yaptırmak gerekiyor.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed