Kelliğin İlk Belirtileri Nedir? Kelleşme Nasıl Belli Olur?

Blog geri dön
Kelliğin İlk Belirtileri Nedir? Kelleşme Nasıl Belli Olur?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 0

Kelliğin ilk belirtileri nedir? Kelleşme nasıl belli olur? Erken yaşta kellik sorunları görülen kişiler, ilk belirtiler görülmeye başladığı andan itibaren bazı önlemler alarak saç dökülmesinin önüne büyük oranda geçebilmektedir. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan kellik, günümüzde çeşitli tedavi yöntemleri ile önlenebiliyor. Ayrıca kellik sonrasında da saç ekimi ve protez saç gibi uygulamalar ile kelliğe çözümler sağlanabiliyor.

Kellik, sanıldığının aksine sadece erkeklerde görülen bir durum değildir. Kadınlarda da kelleşme sorunları sıklıkla ortaya çıkabiliyor. erkeklerin yaklaşık üçte ikisinde görülen bu sorunun ilk belirtisi gün içinde normalden fazla saç dökülmesinin yaşanmasıdır. Kelliğin ilk belirtisi olarak genelde başın tepe bölgesinden hızlı bir şekilde saç dökülmelerinin görülmesidir.

Kelleşme Ne Zaman Başlar? Kelliğin İlk Belirtileri Nedir?

Kellik başlangıcı kişiden kişiye göre değişmektedir. Erkek saç dökülmesi genelde 20’li yaşlarda başlar. Yaygın olarak 15 – 20 yıl boyunca kelleşme süreci devam edebilir. Genetik faktörler ve diğer çevresel etkenlere göre kellik başlangıcı farklı sürelerde meydana gelebilir. Bazı kişilerde kellik 5 yıldan daha az bir sürede gerçekleşebilmektedir. Bu yönüyle kelliğin başlangıcına dair kesin bir süre vermek mümkün değildir.

Kelliğin ilk belirtilerinde olduğu gibi kelleşmenin süresi de kişiden kişiye değişecektir. Bazı belirgin işaretler takip edilerek kelliğe erken çözüm elde edilmesi mümkündür. Kelleşme sorunları farklı süreler içinde ortaya çıkar.

Kellik Neden Olur? Kelleşme Nasıl Belli Olur?

Kellik nedenleri arasında birçok faklı unsur bulunuyor. Kelliğin en yaygın ve ilk olarak ortaya çıkan belirtileri arasında özellikle başın tepe bölgesinden başlayan saç dökülmeleri ilk sırada yer almaktadır. Bu soruna neden olan faktörler ise genetik olabileceği gibi diğer çevresel faktörlerde de bağlı olabilir.

Kelliğin başlıca nedenleri kısaca şunlardır:

 • Genetik faktörler,
 • Hormonlara bağlı sorunlar,
 • Aşırı stres,
 • Kötü ve yanlış beslenme alışkanlıkları,
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri,
 • Saç tarzı ve saç şekillendirme ürünlerinin bilinçsiz kullanımı,
 • Enfeksiyon ve çeşitli cilt sorunları,
 • Otoimmün hastalıklar,
 • Yaşlanma vb.

Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesine neden olabilecek daha pek çok farklı faktörden söz etmek mümkündür. Günümüzde birçok kişide görülen bu rahatsızlıklara karşı yaşam tarzında yapılacak bazı ufak değişimler dökülmelerin gecikmesine ve önlenmesine yardımcı olabilir.

Kelliğin İlk Belirtileri Nedir? Kelleşme Nasıl Belli Olur?

Kellik Türleri Nelerdir?

Erkek tipi kellik ve kadın tipi kellik olmak üzere birçok farklı kellik türünden söz edilebilmektedir. Erkek tipi kellik, en yaygın görülen kellik türüdür. Tıbbi literatürde androjenik alopesi olarak adlandırılan erkek tipi kellik, genelde genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Kadın tipi kellik ise daha az yaygın türüdür. Erkek türü kellikten farklı olarak bu tür dökülmelerde saçların genelinde başın her tarafında inceleme yaşanır. Saç çizgisi korunur.

Saç dökülmesi ve kellik belirtilerine göre genelde kellik türleri şu başlıklar altında sıralanmaktadır:

 • Erkek tipi kellik (androjenik alopesi),
 • Kadım tipi ellik,
 • Alopesi areata (saçkıran),
 • Toksik alopesi,
 • Skatrisyel alopesi,
 • Trichotillomania (saç çekme) vb.

Saç dökülmesine neden olan unsurlara göre doğru tedavi yöntemlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Günümüzde yaygın olarak görülen kellik sorunlarında birçok farklı tür etkili olabilmektedir.

İlgili İçerik: Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır, Tespit Edilir?

Erkeklerde Kelleşme Nereden Başlar?

Erkeklerde kelleşme çoğu zaman saç çizgisinin yavaş yavaş geri çekilmesi ile başlar. Böylece süreç itibariyle alın açılmaya başlayarak ilk belirtiler de ortaya çıkar. Kadın ve erkeklerde saç dökülmeleri farklı şekilde gerçekleşebilir. Alın çizgisinin geriye doğru hareket ettikçe geniş alın bölgesi ortaya çıkarak kellik oluşmaya başlar. Saçların incelenmesi de kelleşmenin yaygın belirtileri arasında yer almaktadır.

Kelleşme herkes için farklı şekilde gerçekleşebilir. Kelleşmeye neden olan unsurlara ve diğer etkenlere göre kelleşme türleri de değişecektir. Günümüzde birçok kişide görülen bu rahatsızlıklar herkese göre değişmektedir. Tepe bölgesinden, saçların incelmesi ile ya da saç çizgisinin yavaş yavaş geri çekilmesiyle kellik meydana gelebilir. Kelliğin ilk belirtileri arasında en yaygın olanı ise saç çizgisinin geri çekilmesi ve tepe bölgesinin açılması olacaktır.

Kelleşme Belirtileri Nelerdir?

Kellik belirtileri kişiden kişiye değişse de benzer süreçleri içinde kapsamaktadır. Kelleşmeye neden olan başlıca unsura göre de saç dökülmesi süreci değişecektir. Kelleşme belirtilerinin erken dönemden itibaren doğru algılanması ve alınabiliyorsa gerekli önlemlerin alınması şarttır.

Kellik sorunlarının ortaya çıktığını gösteren başlıca kellik belirtileri ise şunlardır:

 • Saç tellerinin incelmesi,
 • Saçların daha sık ve kolay dökülmeye başlaması,
 • Saçsız alanların oluşması,
 • Saç çizgisinin geri çekilmesi,
 • Başın tepe bölgesinde seyrelme,
 • Günde 100 – 150 telden daha fazla dökülme görülmesi, 
 • Dairesel ya da oval alalarda dökülmeler,
 • Vücut tüylerinde incelme vb.  

Kellik belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle ilk belirtileri doğru analiz etmek ve buna göre işlem yapmak önemlidir.

Kellik Nasıl Tedavi Edilir?

Kellik tedavisi için günümüzde farklı uygulamalara başvurulmaktadır. Bu uygulamalar arasında saç ekimi cerrahi yöntemler arasında ilk sırada sayılabilir. Saç dökülmesinin nedenine ve saç dökülmesi tipine göre kellik tedavisi uygulanabilir. Bazı durumlarda ilaç tedavilerine başvurulur. Özellikle hormonal ya da vitamin, mineral eksikliklerine bağlı olan saç dökülmelerine karşın bu tür ilaç tedavileri uygulanabilir.

Kellik için günümüzde doğrudan kesin bir tedavi yönteminden söz etmek mümkün değildir. Ancak en etkili ve pratik çözümler arasında yer alan saç protezi gibi uygulamalar, verdiği kesin sonuçlar sayesinde en çok tercih edilen yöntemler arasında sayılabilmektedir.

Saçın Kel Olacağını Nasıl Anlarız?

Kellik hastalığı belirtileri ortaya çıkmaya başladığı ilk andan itibaren artık dönüşü olmayan bir yolun başladığı düşünülebilir. Kişilerde psikolojik olarak da ciddi sorunlara yol açan bu sorunların önceden önlenmesi ise son derece önemlidir. Saçın kel olacağını anlamanın ilk yolu yakın akrabalara bakmanız olacaktır. Ailenizin yaşlı erkek üyelerinin saçları eğer kelse büyük ihtimalle genetik olarak sizde kelliğe yatkın olacaksınız.

Saçların kel olacağını anlamak için günde kaç tel saç döküldüğünü takip etmeniz önerilir. Ortalama olarak tarama ve yıkama sonrasında ortalama olarak 100 – 150 arasında saç telinin dökülmesi normal görülmektedir. Bu sayıdan daha fazla ve daha hızlı bir şekilde saç dökülmesi yaşanıyorsa en kısa sürede önlem alınması gerekiyor.

Kellik Önlenebilir Mi?

Kelliği önlemek için gündelik alışkanlıklarda ufak değişikliklere gidilmesi son derece etkili bir yöntemdir. Kelliğin önlenmesi ya da en azından kelleşme sürecinin yavaşlatılması için bazı doğal yöntemlere de başvurulabilir.

Kelliğin önlenebilmesi için kısaca şu yöntemlere başvurulmalıdır:

 • Beslenme alışkanlıkları gözden geçilmelidir.
 • Saçınıza uygun şampuan ve bakım ürünleri kullanılmalıdır.
 • Saçların olabildiğince kimyasal şekillendiricilerden korunmalıdır.
 • Yanlış saç kurutma ve şekillendirme işlemlerinden kaşınılmalıdır.
 • Saç dökülmesine karşı takviye ediciler kullanılmalıdır.

Saç dökülmesi sorunu yaşayanların ayrıca stresten uzak bir yaşam sürmeleri de tavsiye ediliyor. Uyku düzeninden alkol ve sigara alışkanlıklarına kadar birçok faktör saç dökülmesi sürecini hızlandırabilir.

Kadınlarda Kellik Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda kellik belirtileri erkeklerden daha farklı şekilde meydana gelebilir. Erkeklerde olduğu kadar yaygın olmasa da kadınlarda da birçok nedene bağlı olarak kelleme sorunlarının ortaya çıkması mümkündür. Kelliğin ilk belirtileri arasında yer alan saç tellerinin incelmesi, tepe bölgesinden seyrelme ve daha sık saç dökülmesi kadınlarda da yaygın belirtiler arasında yer almaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön