Peruk Bakımı Nasıl Yapılır?

229a7bcc concept hair care white background 1 scaled
229a7bcc concept hair care white background 1 scaled

Peruk bakımı nasıl yapılır? Peruk bakımı yapmak için öncelikle peruğun türünü bilmek gerekir. Doğal peruklar ile sentetik perukların bakımı birbirinden ayrılır. Hassasiyet ve bakım noktasında birbirinden ayrılan bu iki peruk türüne göre hareket edilmelidir. Periyodik bakımı yapmak isteyenlerin peruk aldığı yerde öncelikle ne kadar süre ile bakım yapılması gerektiği, nasıl bakım yapılması gerektiği gibi konular hakkında detaylı bilgi talep etmesi gerekir. Bu bilgilere ulaşıldıktan sonra her bir peruk için ayrı bir bakım sürecinin olduğunun da unutulmaması önemlidir. Peruk bakımı yaparken peruğun türüne olur ise olsun.

Öncelikle hassas davranmaya dikkat edilmelidir. Peruk bakımı eğer gerçek saç için yapılacak ise özen gösterilmeli ve saça zarar vermeden temizlemeye odaklanmak gerekir. Peruk bakımı esnasında kullanılan malzemeler ve işleme de dikkat edilmelidir. Çoğu zaman normal şampuanlar ile temizlik yapılsa da özellikle sentetik malzemeden üretilen perukların bakımında özel kremler ve şampuanlar kullanılabilir. Aynı önem protez saçlar için de geçerli olabilmektedir. Her iki üründe özel malzemelerden üretildikleri için yine özel şampuanlar ve bakım ürünleri ile yıkanmalı, bakımları yapılmalıdır. Peruk bakımında kullanılan suyun derecesinden, işlemin uzunluğuna kadar birçok unsur peruğun kullanım süresini etkiler.

Peruk Bakımı Yapılırken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Peruk bakımında malzeme büyük bir önem taşır. Peruk bakımını evde yapan kişilerin kullanması gereken peruk bakım ürünleri bulunur. Bu ürünler tüm peruk türleri için geçerli olsa da özel üretim olan perukların bakımında kendi rehberleri baz alınmalıdır. Peruk bakımı yapılırken kullanılabilecek malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Şampuan.
 • Peruk için askı.
 • Kurutma ya da fön makinesi.
 • Tarak (mümkünse geniş uçlu olan modellerden).

Peruk bakımı yaparken kişiler bu malzemeleri kullanarak hassas bir şekilde peruklarını temizleyebilirler. Peruk bakımı yapılırken bu malzemelerin yanı sıra şampuan yerine kremli şampuanlar da tercih edilebilir. Bakım esnasında kesinlikle sert davranılmaması ve tarağın yumuşak hareketler ile kullanılması gerekir. Bu malzemelere ek olarak ılık suyu koymak için bir kase ya da kova da kullanılabilir.

Peruk Bakımında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Peruk yıkarken yapılmaması gerekenler arasında saçı çitilemek yer alır. Peruk bakımı yapan kişilerin saçı yıkama esnasında ve durulama esnasında saçı kesinlikle çitilememeleri gerekir. Peruğa bir kumaş ya da kıyafet gibi davranılmaması onun peruk olduğunun farkında olarak temizlik işleminin yapılması önem taşır. Bu sebep ile de peruğu yıkama esnasında eğer çitileme yapılır ise peruğun yapısı bozulacak ve saç telleri hasar görecektir. Böyle bir sonuç ile karşılaşmamak için kesinlikle saçın düz bir şekilde yıkanması ve taranması gerekir.

Peruk bakımı esnasında yapılmaması gerekenlerden biri de saça sert davranmaktır. Saça sert davranarak yıkama ve bakım yapılmamalıdır. Bunun yanı sıra çok sıcak su ya da çok soğuk su da kullanılmamalıdır. Peruk bakımı yaparken yapılmaması gereken diğer unsurlar şunlardır:

 • Saçın yapısını bozacak malzemeleri kullanmamak
 • Saçın yapısını bozacak hareketler yapmamak
 • Saçı doğrudan güneş ışığında kurutmamak
 • Kurulama esnasında fazla suyu havlu ile almak
 • İnce dişli taraf kullanmamak
 • Saçın dolaşmasına izin vermemek

Peruk Nasıl Yıkanır?

Peruk yıkamak için sakin adımlar ile hareket etmek ve süreci alelade gerçekleştirmemek gerekir. Peruk yıkama esnasında izlenebilecek adımlar şu şekildedir:

 • Ilık su kullanmak
 • Peruğu tepe noktasından ılık su ile ıslatarak yıkamaya başlamak
 • Saç hafif ıslandıktan sonra şampuan kullanmak
 • Şampuanı normal saça uygulandığı şekli ile değil daha düz hareketler ile saça yedirmek
 • Şampuan sürme ve yıkama esnasında her zaman yukarıdan aşağıya hareket etmek.
 • Şampuan sürmeyi tamamladıktan sonra ılık su ile durulamaya geçmek.
 • Tüm şampuanın temizlendiğine emin olmak.
 • Saç üzerinde kalan suyu önce saçı aşağı doğru hafif çekerek almak.
 • Ardından havlu ile saçın nemini çekmek.
 • Bir süre havluda kalan peruğu, peruk askısına takıp kurumaya bırakmak.
 • Kendiliğinden kuruması beklenemeyecek ise hafif dereceye ayarlanmış fön / kurutma makinesi ile saçı kurutmak

Peruk bakımı esnasında yıkama aşamadır.

Peruk Bakımı Nasıl Yapılır?

Gerçek Peruk Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal saçtan yapılan peruğu temizlemenin bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktalara dikkat edildiği takdirde saçın temizliği daha rahat yapılmakta ve saç zarar görmemektedir. Gerçek saçtan yapılan peruğun bakımı ile ilgili öneriler şu şekildedir:

 • Yıkamadan önce saçı nazikçe taramak
 • Ilık su kullanmak
 • Şampuan el ile uygulanabileceği gibi şampuanlı suyun içinde de peruk bekletilebilir
 • Saçın dolaşmasına izin vermemek
 • Bebekler için olan şampuanlar tercih edilebilir
 • Yıkarken peruğun filesine dikkat etmek ve hasar görmesini, genişlemesini engellemek

Gerçek perukların bakımında dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Bu unsurlara dikkat edildiği takdirde peruk bakımı daha sürdürülebilir olur.

Peruğun Ömrü Nasıl Uzatılır?

Peruğun kullanım ömrünü uzatmak için bakıma ve kullanıma dikkat etmek gerekir. Peruk yıkaması esnasında saçlara uygulanan şampuan iyi seçilmelidir. Canlı (gerçek) saçlara uygulanan şampuanların içerisinde birçok madde yer alır. Bu maddeler, saç kendini yenileyebildiği ve canlı hücrelere bağlı olduğu için saça zarar vermez. Ancak peruklar doğal saçtan yapılsa dahi canlı değillerdir. Bu sebep ile şampuan seçerken normal şampuanlar yerine hassas saçlar için olan şampuanlar kullanılmalıdır. Bebekler için üretilen şampuanlar da tercih edilebilir. Peruğun ömrünü uzatmak için uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

 • Sıcak su ile yıkamamak
 • Çitilememek
 • Yüksek sıcaklığa maruz bırakmamak
 • Şekillendirici, jel, krem ve diğer saç bakım ürünlerini sık sık kullanmamak
 • Güneşe sık maruz kalmamak
 • Düzenli aralıklar ile peruğun temizlenmesi

Peruk Ne Zaman Yıkanır?

Peruk yıkama süresi periyodik aralıklar ile olmalıdır. Aktif kullanılan perukların yıkanma süresi ile nadir kullanılan perukların yıkanma süresi birbirinden farklı olabilmektedir. Her gün kullanılan peruklar en az 5 günde bir yıkanmalıdır. En fazla ise 2 haftada bir olacak şekilde peruk yıkaması ve bakımı yapılmalıdır. Peruk bakımı için belirlenen periyotlar arasındaki süreç uzadıkça bu peruğun daha çok kir tutmasına neden olur. Bu sebep ile aralığı uzun tutmamak ve peruğun durumuna ve kullanım sıklığına göre süre belirlemek gerekir.

İlgili İçerik: Peruk Yıkanırken Dolaşır Mı?

Sürekli kullanılmayan ve ayda bir ya da daha az kullanılan peruklar için ise 30 ila 45 günde bir yıkama yapılması önerilir. Az kullanılan perukların özel yerlerde saklanması gerekir. Saklama esnasında düzenli olarak bakım yapmaya ve saçı havalandırmaya da önem verilmelidir. Aksi takdirde peruk kullanılmasa dahi zarara uğrayacak ve zaman içerisinde yıpranmaya başlayacaktır. Dolayısı ile peruk kullanılsın ya da kullanılmasın temizliğe, bakıma, yıkamaya ve havalandırmaya özen gösterilmelidir.

Peruk Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Peruk kullanırken dikkat edilecekler ve peruk kullanmanın püf noktaları arasında peruk bakımı yer alır. Bakım zamanı gelen perukların mutlaka bakımı yapılmalıdır. Bakım aksatıldığında perukta hasarlar oluşabilir. Bir anda ortaya çıkmayan bu hasarlar zaman içerisinde kendisini gösterir. Ağın genişlemesi ve saç tellerinin dökülmeye başlaması en sık karşılaşılan sorunlardır. Peruk kullanan kişilerin uyurken peruk takmaması önerilir.

Peruğu hiç çıkarmamak sadece peruğa değil sağlıklı saçlara ve kafa derisine de zarar vermektedir. Bu sebep ile de peruğu sadece gerektiği zaman kullanmak en doğru yöntemdir. Kafa derisine ve sağlıklı hücrelere zarar vermek alerji ve yaraya neden olabilir. Peruklar ıslakken kullanılmamalıdır. Önce peruk bakımı yapılmalı ve ardından aktif olarak kullanmaya başlanılmalıdır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed