Dolaşmış Peruk Nasıl Açılır?

Blog geri dön
Dolaşmış Peruk Nasıl Açılır?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 2

Dolaşmış peruk nasıl açılır? Karışan peruğu düzeltmek için kullanılan yöntemler vardır. Bu yöntemleri uygulayarak dolaşan peruğun açılması mümkündür. Dolaşmış peruğun açılması için kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Su kullanmak
 • Vücut losyonu kullanmak
 • Saç kremi kullanmak
 • Şampuan kullanmak
 • Ilık su kullanmak

Dolaşan peruğu açmak için yumuşatıcı saç kremlerinden destek alınması sağlıklı bir yöntemdir. Birbiri ile iç içe geçmiş olan saç tellerinin eski haline getirilmesi için genellikle saç kremleri kullanılır. Saç kremleri yapay ya da doğal fark etmeksizin tüm saç tellerinin yumuşamasına neden olur. Yumuşayan saç teli ise ılık su ile birleştiği zaman daha rahat açılmaktadır.

Peruk Nasıl Temizlenir?

Peruk temizliğinin yapılışı şu şekilde olmalıdır:

 • 20 ila 30 günde bir peruk yıkanmalıdır.
 • Az kullanılan peruklar 45 günde bir yıkanabilir.
 • Peruğun ılık su ile yıkanması gerekir.
 • Peruğun yukarıdan aşağıya temizlenmesi gerekir.
 • Havlu ya da doğal yollar ile kurutulmalı ve güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Peruk temizliği yapılırken bu aşamalara dikkat edildiği takdirde herhangi bir hijyen ya da dolaşma problemi ile karşılaşılmaz. Bu aşamada protez saç ile peruk birbirine benzetilmektedir. Ancak bu düşünce oldukça yanlıştır. İki farklı ürünün bakımları ve periyodik rutinleri tamamen farklılık göstermektedir.

Peruk Yıkanırken Dolaşır Mı?

Peruğu yıkarken dolaştırmak mümkündür ve bu durum peruğa zarar verir. Peruk ıslakken dolaşır ise hem çözülmesi daha zor olabilir hem de dökülmeye neden olabilir. Peruğun yıkama esnasında dolaşmasını engellemek için yukarıdan aşağıya yıkama yapılmalıdır. Aşağıdan yukarıya yapılacak olan bir yıkama ve bakım işlemi saç tellerinin dolaşmasına neden olur. Peruğun yıkarken dolaşmaması için şampuanlarken de dikkat edilmelidir.

Saç tellerine ufak hareketler ile uygulama yapılması ve saçların birbirine karıştırılmaması gerekir. Yukarıdan aşağıya inerek saça şampuan sürülmesi önerilir. Su ile yıkama ve durulama esnasında ise su saçın tepe noktasından yavaş yavaş dökülmelidir. Geniş uçlu tarak ile taranırken yine hassas hareketler ile yukarıdan aşağıya doğru tarama yapılmalıdır. Bu etapta saçın karışmasını önlemek için tutam tutam ayırıp daha sonra tarama yapılabilir.

Peruk ile Uyumak Peruğu Dolaştırır Mı?

Perukla uyumak önerilmeyen bir durumdur. Bazı saç ve peruk merkezleri peruk ile uyumanın sorun yaratmayacağını söylese de uzun vadede sorun oluşumu görülebilmektedir. Peruk ile uyuyan kişilerin hem kafa derileri çok fazla havasız kalmaktadır. Kafa derisinin nefes alamaması ve hava ile buluşamaması kafa derisinde enfeksiyon, yara ve iz oluşmasına neden olabilir.

Perukla uyumanın bir diğer zararı da saçın dolaşmasıdır. Özellikle bağlanmadan uyunur ise saç birbirine karışacaktır. Saçın birbirine karışmasının büyük bir probleme dönüşmemesi için peruğa özen gösterilmelidir. Saç telleri birbirine dolaştığı takdirde saçlar açılamıyor ise zorlanmaması gerekir. Açılamadığı durumda bir uzman ile görüşülmesi ve destek alınması önerilir. Uyurken dolanan peruğu açmak için saçın yumuşatılması ve geniş taraflar ile hafif bir şekilde taranması da yollardan biridir.

Peruğun Dolaşması Nasıl Engellenir?

Peruğun dolaşmasının engellenmesi için kullanılan yöntemler olsa da en iyi seçenek kullanım esnasında dikkatli olmaktır. Saçın dolaşmaması için gereken özen gösterilse de dış etkenlere bağlı olarak saçın dolaşması mümkündür. Bu durumlar karşısında kişilerin soğukkanlılığını koruması ve saça zarar verecek sert hareketlerden kaçınmaları gerekir. Peruğun dolaşmasını engellemek için kullanılabilecek yöntemler şunlardır:

 • Saçı karıştırmamak
 • Saçı normal saç gibi şampuanlamamak
 • Saçı düzenli aralıklar ile taramak
 • Saç bakımına özen göstermek
 • Peruk ile uyumamak

Yöntemlerden bazılarıdır. Ayrıca sıcaklığı yüksek uygulamalar yapmamak da saçın dolaşmasını engeller. Özellikle sentetik saçlar sıcaklığa karşı dayanıklı değildir. Yüksek sıcaklığa, güneş ışığına ya da sıcak suya maruz kalan sentetik saçlarda erime, yumuşama, yanma görülebilir. Erime sebebi ile saçlar birbirine yapıştığında ise bu durumu düzeltmek çok zor olabilmektedir. Dolaşan peruğu açmak dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Saçın bantlardan çıkması engellenmelidir.

Saç Kremi ile Dolaşan Peruk Nasıl Açılır?

Saç kremiyle peruğu açmak en sık kullanılan yöntemlerin başında gelir. Saç kremi kullanıldığında hem peruk zarar görmemekte hem de saçın açılması daha kolay olmaktadır. Saç kremi kullanılırken durulama esnasında ya da krem kullanmadan önce saça ılık su uygulanması da süreci kolaylaştırır. Saçın daha çok zarar görmemesi için hassas hareketler ile uygulama yapılmalıdır. Saç kremi ile dolaşan peruk açılırken izlenmesi önerilen adımlar şu şekildedir:

 • Dolaşan bölgeyi ya da saçın tamamını ılık su ile ıslatmak ya da yıkamak
 • Fazla suyu aldıktan sonra saç kremini dolaşan bölgeye uygulamak
 • Saç kreminin bir süre saç üzerinde kalmasını sağladıktan sonra geniş uçlu tarak ile dolaşan bölgeyi taramak
 • Tarama esnasında saçın yerinden çıkmaması için saçı tutamlara ayırmak ve dolaşan bölgenin üzerinden tutmak
 • Saç açıldıktan sonra saçı durulamak
 • Saçı kurutmak

Peruk Nasıl Kurutulur?

Peruğu kurutmak için doğal yöntemler kullanılmalıdır. Saç üzerindeki yoğun suyu yukarıdan aşağıya doğru hafif sıkarak almak mümkündür. Bu işlemin ardından havlu kullanılması önerilir. Peruğun havlunun üzerine serilmesi, saç üzerindeki fazla suyun emilmesini kolaylaştırır. Fazla su emildikten sonra ise saç kurutma makinesinin en düşük ya da orta derecesi ile saç kurutulabilir. Kurutma esnasında kesinlikle doğrudan sıcağa maruz bırakılmaması gerekir. Aynı zamanda peruğun güneş ışığına karşı asılmaması gerekir. Kuruma için doğal yöntemler kullanılmalı ve saç, güneşten korunmalıdır. Kurulama esnasında peruk standının olması süreci daha kolay bir hale getirir. Peruğu kurutmak için güneş ışığı kullanılacak ise saçın güneşte çok uzun süre kalması engellenmelidir.

Peruktaki Saç Dökülür Mü?

Peruğun dökülmesi kalitesi, kullanım süresi ve bakımı ile ilgili bir konudur. Düşük kaliteden oluşan peruklarda kısa vadede saç telleri dökülmeye başlayabilir. Bu sorun ile karşılaşmamak için peruğun yüksek kalite içermesi gerekir. Yüksek kaliteli malzemeden yapılan perukların kullanım süreleri daha uzundur ve perukta dökülmeler yaşanmaz. Peruktaki saç tellerinin düşmesine neden olan bir diğer unsur ise kullanım ömrünün bitmesi ve peruğun eskimesidir.

Dolaşmış Peruk Nasıl Açılır?

Eskimeye başlayan peruktan ilk günkü verim alınamaz. Bu verim ise hem saçın parlaklığı, verimliliği hem de saç tellerinin dökülme durumu ile bağlantılıdır. Saç tellerinin entegre edildiği saç bantları yıpranmaya başladığında peruktaki saç tellerinin düşmeye başlaması normaldir.

Erkekler De Peruk Kullanabilir Mi?

Erkeklerin peruk kullanması son derece normal olan bir durumdur. Birçok peruk reklamında kadınlar öne çıkarılsa da peruklar erkekler tarafından da kullanılmaktadır. Erkeklerin kullandığı peruklar da çok çeşitlidir ve farklı modellerden oluşabilir. Peruklar çoğunlukla kadın ve erkek olmak üzere kategorize edilmez. Perukların üretiminde daha çok kalite ve model ön planda tutulmaktadır. Dolayısı ile erkekler de istedikleri modelde peruk alarak kullanmaya başlayabilir.

İlgili İçerik: Peruk Kafada Nasıl Durur?

Peruklar Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Perukların özellikleri hakkında bilinmesi gereken bazı unsurlar ve peruk kullanmanın püf noktaları mevcuttur. Bu unsurlar öğrenildiği takdirde peruk seçmek daha kolay olur. Perukların özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Denenerek alınması daha uygundur.
 • İstenilen her renk, model, uzunluk ve kesimde peruk bulunabilir.
 • Farklı türlerde peruklar vardır (doğal, sentetik, ipek, tül ve diğerleri)
 • Kahkül veya perçemi olan modeller bulunur
 • Düz kesim, katlı kesim gibi farklı biçimlerde hazırlanmış peruklar vardır

Peruk seçimi doğru yapılır ise dolaşan peruğu açmak da paralel olarak kolay olmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

 • Elif Gökdemir cevap

  Peruklarda kişiye özel üretiliyor mu?

  Eylül 26, 2022 , 1:32 am
  • ONNA cevap

   Evet, kişiye özel üretilen peruklar mevcuttur. Ancak ölçüm ve analiz aşamasında ve takibinde üretim sürecinde bu işlem maliyetli olabilmektedir. Kişiler kar zarar hesabı yapınca genelde bu aşamada protez saç yaptırmaya yönelebilmektedir. Çünkü kendi ölçülerine göre üretim isteyen birçok kişi estetik kaygısını gidermek ve daha iyi bir görünüm elde etmeyi amaçlamaktadır. Protez saç, peruğa kıyasla daha iyi seçenek ve özellikler sunduğu için protez yaptırmak sıklıkla tercih edilmektedir.

   Eylül 26, 2022 , 1:43 am

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön