Peruk Kaç Günde Bir Yıkanır?

Peruk Kaç Günde Bir Yıkanır?
Peruk Kaç Günde Bir Yıkanır?

Peruk kaç günde bir yıkanır? Peruk ne zaman yıkanır sorusu özellikle peruk kullanan kişiler tarafından merak edilen bir sorudur. Bu soruya farklı cevaplar verilmektedir. Peruk kullanan kişiler peruklarını ne zaman yıkayacaklarını haklı olarak merak etmektedir. Bu soruya verilen yanıtlar peruğun malzemesine ve kalitesine göre değişir. Peruğun yapıldığı malzeme gerçek saç ve yapay saç teli olmak üzere ikiye ayrılır. Sentetik saçların yıkanma süresi ile gerçek saçlardan yapılan perukların yıkama süresi farklılık gösterebilmektedir. Peruğun yıkanma süresini etkileyen unsurlar vardır ve bu unsurlara dikkat edilerek yıkama periyodu belirlenmelidir. Peruk yıkama süresi profesyonel kriterlere belirlenebileceği gibi kişinin peruğu kullanma sıklığına bağlı olarak da yıkama periyodu belirlenebilir.

Peruk Yıkama Süresi Neye Göre Belirlenir?

Peruk yıkama süresini belirleyen kriterlerin başında peruk türü yer alır. Peruğun türüne bağlı olarak yıkama süresi değişir. Peruk yıkamanın ne kadar süre ile olacağını belirleyen kriterler şu şekilde sıralanabilir:

 • Peruğun gerçek (doğal) saçtan olması
 • Peruğun sentetik (yapay) saçtan olması
 • Peruğun kullanım sıklığı
 • Günlük kullanılan peruk olması
 • Peruğun dış etkenlere ne kadar maruz kaldığı

Bu unsurlara göre peruğun hangi sıklık ile yıkanacağı belirlenir. Örneğin daha az kullanılan peruğun her gün ya da her hafta yıkanmasına gerek yoktur. Ancak düzenli olarak kullanılan perukların daha sık yıkanması gerekir.

Yapay Peruk Kaç Günde Bir Yıkanır?

Yapay peruğu yıkanma süresine dikkat etmek yok. Yapay peruk, gerçek saçtan yapılan peruğa göre daha çok korunmalıdır. Her ne kadar kaliteli malzemeden üretilen sentetik peruklar olsa da bu perukların kullanımına özen gösterilmelidir. Yapay perukları daha çok zarar alma ihtimalleri vardır. Bu sebep ile de yapay peruklar kullanılırken onları 3 ila 4 haftada bir yıkamak gerekir.

Bu periyotların daha çabuk çatallaşması ve saç tellerinin bozulması daha hızlı olabilir. Dolayısı ile yapay peruk kullanan kişiler kullanım sıklığına da bağlı olarak 20 günde bir peruklarını yıkamayı tercih edebilir. Kullanım süresi daha kısa ise bu durumda peruğun yıkanması da 30 ila 40 güne kadar çıkarılabilir. Yapay peruk kullanımında ayrıca özen gösterilmesi gereken noktalar vardır. Yapay peruklar için bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Boyanmaması gerekir.
 • Sıcaktan korunmalıdır.
 • Sık sık yıkanmamalıdır.
 • Yıkama esnasında hassas davranılmalıdır.

 

Doğal Peruk Kaç Günde Bir Yıkanır?

Doğal peruğun yıkanma süresi ile yapay peruğun yıkanma süresi birbirine benzerlik gösterir. Doğal peruğun yıkanması ve boyanması gibi konularda daha rahat hareket etmek mümkündür. Gerçek saç tellerinden yapılan peruklar, sentetik saçlara göre daha kaliteli olabilmektedir. Bunun temel sebebi ise doğal saçların, sentetik saç ne kadar kaliteli olur ise olsun gerçek olmasıdır. Yüksek ısıya karşı da dayanıklılık gösterebilen doğal perukların yıkanması yapay peruklara göre daha sık olabilmektedir. Günlük hayatta sürekli kullanılan bir peruk söz konusu ise bu peruğun ortalama 2 ila 3 haftada bir yıkanması gerekir. Standart kullanımın dışına çıkıldığında ya da koku gibi yoğun durumlar ile karşılaşıldığı takdirde ise daha sık yıkanmasına da izin verilir. Doğal peruk kullananlar, diğer peruk kullanıcılarına göre daha avantajlı bir durumdadır.

Her Gün Kullanılan Peruk Kaç Günde Bir Yıkanır?

Sık kullanılan peruğu yıkama zamanının çoğunlukla daha kısa periyotlar olduğu düşünülür. Ancak uzmanlar tarafından önerilen en önemli unsur periyotların yıkanma süresinin kısa olmamasıdır. Haftalık ya da günlük olarak perukların yıkanmaması gerekir. Bunun temel sebebi saçın gerçek olmamasıdır. Bu gerçeklik ise saçın malzemesi (sentetik ya da doğal) ile ilgili değildir.

Peruk yıkama süresini etkileyen unsurlardan biri de saçların yıpranmasının önüne geçmektir. Peruklar özellikle sentetik olanlar koku ve kir tutmama özelliğine sahiptir. Ancak doğal saçlar daha çok kir ve koku tutabilmektedir. Dış etkenlerden etkilenmeye açık olan doğal saçlar, daha sık yıkanmaya meyilli olsa da uzmanlar saçların kısa aralıklar ile yıkanmaması gerektiğini söyler. 1 ay içerisinde en fazla 2 kere yıkanması yeterli olmaktadır.

Sık Kullanılmayan Peruk Kaç Günde Bir Yıkanır?

Nadir kullanılan peruğu yıkama zamanı 45 günde bir olacak şekilde periyotlara ayrılabilir. Nadir kullanılan perukların da havalandırılması, temizlenmesi ve doğru şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Az kullanıldığı için kötü ya da ideal olmayan koşullarda saklanmaması ve peruk bakımının bırakılmaması önerilir. Saçlar kullanılsın ya da kullanılmasın belirli bir kullanım ömrü vardır.

Peruk Kaç Günde Bir Yıkanır?

Kullanılmadığı için bakımı aksatılır ise bu durumda ömrü daha kısa olacaktır. Aynı şekilde her gün kullanılan bir peruğun sık temizlenmesi de peruğun ömrünü kısaltır. Peruk yıkama süresini herkes kendi kullanımına bağlı olarak belirleyebilir. Sık kullanılmayan peruklar doğru koşullarda muhafaza edildiğinde 1,5 ayda bir yıkanması yeterli olacaktır. Bu durum saçın malzemesine ve kalitesine göre artabileceği gibi azalması da mümkündür.

Peruk Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Peruk nasıl yıkanmalı sorusu birçok kişinin ilgilendiği ve araştırdığı bir meseledir. Gerek yıkarken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Bu unsurlara dikkat edildiği müddetçe peruk yıkamadan zarar görmez ve ömrü uzatılabilir. Peruk yıkarken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sıcak su kullanılmamalı, onun yerine ılık su tercih edilmelidir.
 • Yukarıdan aşağıya uygulama yapılmalı ve tam tersi yönde bir hareket yapılmamalıdır.
 • Saçların karışmasına izin verilmemelidir.
 • Doğrudan güneş ışığında ya da ateşe yakın bir yerde kurutulmaması gerekir.
 • Kurutma esnasında havlu kullanılabileceği gibi orta derecede ya da daha düşük dereceye ayarlanmış fön makinesi de tercih edilebilir.
 • Özel şampuanlar tercih edilebileceği gibi bebek şampuanları da peruk yıkamak için önerilen kategoriler arasında bulunur.
 • Peruk yıkama işlemine geçmeden önce taranabileceği gibi yıkama işlemi esnasında da taranabilir.
 • Tarama esnasında geniş taraklar kullanılmalı ve saça zarar verecek sert hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Şampuanlama işlemi saçın tepe noktasından başlamalıdır.
 • Direkt yıkamak yerine bir kovanın içerisine şampuan ve ılık su koyulduktan sonra içerisine peruk yerleştirilebilir. Bir süre bekletildikten sonra sadece doğrulaması da yapılabilir.
 • Yıkama esnasında peruğun kesinlikle çitilenmemesi gerekir.

İlgili İçerik: Peruk Kullanmanın Püf Noktaları

Peruk Yıkarken Ağı Zarar Görür Mü?

Peruk ağı yıkama ve kullanım esnasında en çok zarara uğrayan bölgelerden biridir. Doğru yıkama yapılmadığı takdirde peruk yıkarken ağı korumak önemlidir. Kullanım esnasında lastik, ağ ya da diğer aparatlarının zorlanmaması ve yüksek ısıya maruz bırakılmamaları da önemlidir. Bir peruk daha uzun süre ile kullanılmak isteniyor ise gün içindeki kullanımı da sınırlandırılmalıdır. Gece yatarken peruğun çıkarılması ve kafa derisinin hava almasının engellenmemesi gerekir. Peruğun ağına zarar vermek hem gevşemesine hem de saç tellerinin zaman içerisinde düşmeye başlamasına neden olur. Bu sebep ile de peruğu yıkarken ağa ekstra özen göstermek önemlidir.

Peruk Normal Şampuanla Mı Yıkanır?

Peruk hangi şampuanla yıkanır sorusuna verilen yanıtlar peruğun malzemesine göre değişir. Sentetik saçlar kullanılıyor ise bu durumda kullanılan peruk o kadar önem taşımaz. Saça zarar vermeyecek kimyasal maddeler içermeyen her bir şampuan peruklar üzerinde kullanılabilir. Peruk yıkama süresi gibi şampuan da peruğun doğal mı yoksa sentetik mi olduğuna göre değişebilmektedir.

 

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed