Peruk Boyanır Mı?

Blog geri dön
Peruk Boyanır Mı?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 0

Peruk boyanır mı? Peruğu boyamak birçok kişinin yapmak istediği ve bu sebep ile de merak ettiği bir konudur. Peruk kullanan insanların perukları boyaması için öncelikle peruğun malzemesine bakmaları gerekir. Eğer peruk, protez saç ya da benzer ürünler doğal malzemeden yapılmış ise bu durumda boyanması mümkündür. Ancak sentetik bir peruk söz konusu ise bu peruğun boyanması gerekir. Sentetik perukları boyamak peruğa zarar vermekte ve peruğun yanmasına neden olmaktadır. Doğal periyotlarda ise yanma ile ilgili bir problem bulunmaz.

Doğal perukların boyanması esnasında peruk alınan yere ve uzmana danışılması gerekir. Peruk boyamasının profesyonel koşullarda yapılması önem taşır. Kullanılan boyanın kaliteli olması peruğun daha iyi boyanmasına ve boyayı tutmasına yardımcı olur. Dolayısı ile peruk boyamak isteyen kişilerin öncelikle malzemeye ve ardından boya kalitesine göre karar vermeleri önerilir. Perukların boyanması esnasında uzmanlardan destek alınması ve doğru boya türünün kullanılması da önemlidir. Bu sebep ile kişilerin rastgele boyalar ile değil peruklar için özel olarak hazırlanmış olan boyalar ile eyleme geçmeleri de gerekebilir.

Sentetik Peruk Boyanır Mı?

Sentetik peruğu boyamak isteyenlerin peruğun kalitesine göre hareket etmeleri önerilir. Doğal saçtan elde edilen peruklarda yapılabilen birçok işlem sentetik peruklarda yapılamamaktadır. Sentetik peruklarda yapılamayan bazı işlemler şu şekildedir:

  • Şekil vermek
  • Fön çekmek
  • Boyamak
  • Sık yıkamak

Sentetik peruklarda yapılamayan unsurlardır. Bu sebeple de sentetik peruk kullanan kişilerin saçlarını boyamaları önerilmez. Sentetik peruğun kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun yapısı gereği boyanmak için uygun üretmezler. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve bu endüstrinin de ilerlemesi nedeni ile bazı sentetik peruklar boyamaya uygun olarak hazırlanmaktadır.

Boyamaya ve şekil vermeye uygun biçimde hazırlanan perukların ise maliyeti daha yüksek olabilmektedir. Sentetik peruklar farklı renk, uzunluk ve kesimde hazırlanabilmektedir. Dolayısı ile de kişiler zevklerine göre istedikleri renkte, uzunlukta ve şekildeki sentetik peruğu kolayca satın alabilir. Boyamayı da ortadan kaldırmak için renk skalası peruklarda oldukça geniş tutulmuştur.

Doğal Peruk Boyanır Mı?

Doğal peruğu boyamak isteyenler doğrudan saç boyası alarak evde kendileri de saçlarını boyayabilir. Daha profesyonel bir sonuç isteniyor ise kuaför ya da bu konuda uzman olan kişiler ile görüşerek perukların boyanması için hizmet alabilirler. Doğal perukların boyanmasında hazır boyalar tercih edilebilir olsa da doğal malzemelerden elde edilen boyaların kullanılması önerilir. Doğal perukların boyanması için üretilen özel boyalar vardır. Mürekkep, sentetik ve gerçek boyalar perukların kullanılmasında tercih edilen bazı materyallerdir.

Doğal peruğunu boyamak isteyen kişiler saça zarar vermeden işlemi yapmalıdır. Boyanın saça zarar vermeyeceğinden emin olmak için içindeki ürünlerin incelenmesi ve bileşenlerine bakılması gerekir. Saçı yakacak kadar uzun süre saçta boya bekletilmemesine de dikkat edilmelidir. Doğal perukların yanması, sentetik perukların yanmasına göre daha zor olsa da yine de perukların korunmasına özen gösterilmelidir.

Mürekkep ile Peruk Boyanır Mı?

Mürekkep ile peruk boyamak birçok kişinin tavsiyesi olsa da çoğu kişi bu uygulamayı tercih etmez. Bunun temel sebebi mürekkebin diğer boya türlerine göre daha rahat akabilmesidir. Saçın zarar görmesi noktasında mürekkep yüksek oranda etkili olmamasına rağmen uzmanlar saçların mürekkep ile boyanmaması gerektiğini söylemektedir. Peruklar için özel üretilen boyaların kullanılması hem saça zarar vermemekte hem de saçın yüksek konfor ile kullanılmaya devam edilmesi sağlanmaktadır.

Özellikle saçlarının koyu renkte olmasını isteyen kişiler mürekkep ile peruklarını boyamayı tercih edebilmektedir. Sarı lacivert koyu mavi siyah ya da mor renge saçını boyamak isteyenler mürekkep kullanarak boyama işlemini yapabilmektedir. Bu işlemin yapılması çok nadir durumlarda tercih edilir. Mürekkep yerine boya kullanılması çok daha sağlıklı bir seçenektir. Mürekkep dış etkenlerden daha kolay etkilenir ve akması, bulaşması, geçici olması gibi sebeplerden dolayı dezavantaj yaratır.

Akrilik Boya ile Peruk Boyanır Mı?

Akrilik ile peruk boyamak tavsiye edilse de uygulanmaması daha sağlıklı bir seçenektir. Doğal saçlar yerine sentetik saçlardan elde edilmiş peruklar kullanılacak ise akrilik bir tercih olabilir. Bu tercihten ise çoğunlukla uzak durulsa da sentetik saçları normal boya ile boyamak zor olduğu için akrilik gibi seçenekler değerlendirmeye alınabilmektedir. Peruk boyamak sanıldığı kadar kolay olmayan bir süreçtir. Kişiler gerçek saçlarını boyarken dahi birçok aşamadan geçmekte ve belirli bir süreyi bunun için ayırmaktadırlar.

Dolayısı ile zor ve kimyasal maddeler içeren bir süreç olduğu için perukların bu işlem esnasında zarar görmesi muhtemeldir. Bu zararı en aza indirmek isteyenler ise saç boyaları yerine akrilik gibi görece daha dayanıklı olan boyalar ile saçlarını boyamayı tercih edebilir. Renk skalasının da geniş olması nedeni ile akrilik kullanılabilmektedir. Ancak uzmanlar tarafından hem doğal saçlar hem de sentetik saçlar için akrilik ile boyama yapılması tavsiye edilmez.

Peruk Boyanır Mı?

Peruk Boyamak Peruğa Zarar Verir Mi?

Peruk boyamanın zararı saça yüksek olabilmektedir. Yapay saçların boyanması daha kolay iken, sentetik peruklar boyanması saça zarar verebilir. Bu zararı en aza indirgemek için ise peruklar farklı maddeler ile boyanabilmektedir. Sentetik peruklar akrilik boya ya da farklı boya türleri ile renklendirilebilmektedir. Ancak sentetik boyaların gerçek saç boyaları ile boyanmaması gerekir. Gerçek boyaların yakıcı etkisinin fazla olması ve kullanılan kimyasal miktarının fazla olması zararı arttırır. Gerçek boyaların bu zararı ise doğal saçlar ile elde edilen peruklarda çok fazla karşılaşılmaz.

Doğal saçlar hali hazırda boya gibi materyallere yatkın oldukları için kullanılmalarında da bir yan etki ile karşılaşılmamaktadır. Ancak doğal saçlarda unutulmaması gereken en önemli nokta bu saçların canlı hücrelerden beslenemediğidir. Doğal saçların kendini yenilemesi için canlı hücrelere ihtiyaçları vardır. Canlı hücre ile bağlantısı kesilen doğal saçların ise kendini yenileme ihtimalleri ortadan kaldırılır. Dolayısı ile doğal saça boya yapılmak istendiğinde bu bilginin unutulmaması gerekir.

Yapay Saçı Evde Boyama Tüyoları Nelerdir?

Peruğu evde boyama tüyoları arasında kullanılacak boya türü ve uygulama yöntemleri yer alır. Peruk boyamak isteyenlerin dikkat etmesi gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Sentetik saç ve doğal saç olmak üzere peruklar iki gruba ayrılır. Bu gruplamaya göre boya türü seçilmelidir.
  • Saçların uzmanlar tarafından boyanması daha iyi bir seçenektir.
  • Koyu renkli saçların öncelikle renginin açılması gerekir. Saça uygulanan işlem ne kadar artar ise zarar görme olasılığı da o kadar yükselecektir.
  • Sentetik saç için uygun olan özel boyalar kullanılabilir.
  • Saçlar, tellere ya da peruk türüne bağlı olarak ağlara takılı olabilir. Ağların zarar görmemesi için boyayı bu kısımdan uzak tutmak gerekir.

İlgili İçerik: Peruk Kullanmanın Püf Noktaları

Peruklar Ne Zaman Boyanır?

Perukların boyanma sıklığının kısıtlanması perukların daha uzun süre kullanılması için önerilen bir unsurdur. Peruklar, yapay veya doğal fark etmeksizin kimyasal maddelere daha az maruz bırakılmalıdır. Özellikle sentetik perukların renk skalası daha geniştir. Bu sebep ile de birden fazla peruk kullanımı da tercih edilebilir. Perukların bir kere boyandıktan sonra üzerine tekrar işlem yapılmaması gerekir. Peruk boyamak olabildiğince doğal malzemelerden yardım alınması ve işlem sıklığının az olması gereken bir durumdur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön