Saçın Doğal Mı Yoksa Sentetik Mi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Saçın Doğal Mı Yoksa Sentetik Mi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Genel Bilgi
6 Yorum

Saçın doğal mı yoksa sentetik mi olduğu nasıl anlaşılır? Saçın türünü anlamak için kullanılan farklı yöntemler vardır. Sentetik saç mı yoksa doğal saç mı olduğunu anlamanın en iyi yolu kokudur. Sentetik saçlar ne kadar gerçek görünür ise görünsün üzerine sinen plastik kokusu vardır. Bu konu alındığı takdirde saçın sentetik olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Sentetik saç yerine her zaman doğal saçlar tercih edilmelidir. Doğal saçlar hem sağlıklı hem de uzun süre kullanım için daha uygun modellerdir. Ürünün sentetik saç mı yoksa doğal saç mı olduğu anlaşılmıyor ise koku duyusu kullanılarak karar verilebilir. Ayrıca doku olarak da birtakım ayrımlar söz konusudur. Saçın doğal olup olmadığını anlamak için kullanılan yöntemlerden birkaçı şu şekildedir:

 • Koku
 • Doku
 • Yüksek ısıdan zarar görmesi

Saçın sentetik mi yoksa doğal saç mı olduğunu anlamak için kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemler ile saçın doğal mı yoksa sentetik mi olduğuna karar verilir. Saçın sentetik mi doğal mı olduğunu anlamak için kullanılan farklı yöntemler de vardır. Boyamak da yöntemler arasında bulunur.

Saçın Sentetik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Saçın sentetik olduğunu anlamak için kullanılan en iyi yöntem yakmaktır. Saçtan bir tutam ya da sadece bir tel koparılarak işlemin yapılması gerekir. Sentetik saç yandığı zaman doğal olmayan bir hal kazanır ve ortaya plastik kokusu çıkar. Bu durumda saçın sentetik olduğu kanıtlanabilir. Saçın sentetik olup olmadığını anlamak için kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Saçı yakmak
 • Saçı boyamak
 • Saçı şekillendirmek

Saçın Gerçek Olduğunu Yakarak Anlamak

Saçın gerçekliğini anlamak için ateş testi sık sık uygulanmaktadır. Özellikle uzmanlar tarafından yapılan bu testin güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi gerekir. Peruktan bir telin ayrılması ve yakılması gerekir. Yakma esnasında kibrit ve çakmak gibi araçlardan destek alınabilir. Bu deney esnasında yanmaya başlayan saç eğer plastik kokusu çıkarıyor ise saç sentetiktir. Kokunun yanı sıra aynı zamanda saç siyah bir renk alıyor ve kül oluşumu görülüyor ise saç yine sentetiktir. Saçın gerçek olduğunu anlamak için yapılan bu testte eğer plastik kokusu çıkmıyor ve saç sarı renge dönüyor ise bu sonuç saçın gerçek olduğunu söyler.

Saçın Gerçek Olduğunu Boyayarak Anlamak

Saçın gerçek olduğunu anlamak için boyamak saçın sentetik mi yoksa doğal mı olduğunu gösteren bir testtir. Bu test ile kişiler kolayca saçın gerçek olup olmadığını anlayabilmektedir. Saçtan bir tel yerine bir tutamın ayrılması ve boyanması gerekir. Eğer boya tutmuyor ise sentetik olduğu ortaya çıkar. Gerçek saçlar boya tutmakta ve boyayı hemen benimsemektedir. Ancak sentetik saçlar boyayı kabul etmekte zorlanmakta ve boyayı atmaktadır. Dolayısı ile saçın gerçek olup olmadığını anlamak için eğer ateş testi yapılamıyor ise saçı boyamak da bir çözüm önerisi olarak düşünülebilir.

Saçın Gerçek Olduğunu Saçı Şekillendirerek Anlamak

Saçı şekillendirerek doğal mı yoksa sentetik mi olduğunu anlamak kullanılan testler arasındadır. Bu yöntem ile saçın doğal olup olmadığı kısa sürede anlaşılmaktadır. Saça şekil vermek için çoğunlukla yüksek ısı uygulanmaktadır. Gerek maşa gerek ise de fön işlemlerinde yüksek sıcaklık ile işlem yapılır. Bu sıcaklığın yüksek olması ateş testi ile paralel bir yöntemi ortaya çıkarır. Saça şekil verirken saç yanmaya başlıyor ya da şekil almakta zorlanıyor ise bu durumda saçın sentetik olduğu söylenebilir. Aynı işlemleri protez saçlarda da uygulayanlar vardır. Bu sebeple akıllarda saç protezi bir peruk mudur şeklinde sorular oluşmaktadır. Sentetiklik açısından benzerlik, doğallık açısından aralarında büyük fark olsa da birçok kişi protez saç ile peruğun işlevini karıştırmaktadır.

Doğal saçlar daha hızlı bir süre içerisinde şekle girerler ve yüksek ısıdan, sentetik saçlar gibi etkilenmezler. Yüksek ısı doğal saçlara da zarar veren bir unsurdur. Saçın yanmasına kadar gidebilen bu süreçte önemli olan saçın doğal olup olmadığını öğrenene kadar deney yapmaktır. Ardından ise ısı bağlantısı kesilmelidir. Aksi takdirde doğal saç da sentetik saç kadar zarar görebilir. Saçın sentetik mi doğal mı olduğunu anlamak için kullanılan bu yöntem de saçtan bir tel ya da tutam ayırmak daha güvenlidir.

Saçın Doğal Mı Yoksa Sentetik Mi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Saçın Gerçek Olduğunu Yumuşaklığından ve Dokusundan Anlamak

Gerçek saç testinden biri de saçın yumuşaklığına odaklanmaktır. Dokusuna odaklanıldığı zaman sentetik saç mı yoksa doğal saç mı olduğu daha kolay anlaşılabilmektedir. Bazı durumlarda saçın sentetik mi yoksa doğal mı olduğunu anlamak zorlaşabilir. Sentetik saçlar, günümüzde yüksek kaliteli malzemeden elde edilmeye başlanmıştır. Bu sebep ile de saçın gerçek olup olmadığını anlamak gün geçtikçe daha zor bir hale gelmektedir. Yakmadan ya da saçı boyamaya çalışmadan sadece dokunarak anlamak oldukça zordur.

Alanında uzman kişiler tarafından dokunarak anlaşılabilse de uzman olmayan kişiler karar verirken zorlanabilmektedir. Bu sebepten dolayı saçın gerçek olup olmadığını anlamak için yumuşaklık testi yapılabilir. Gerçek saçların dokusu daha yumuşak ve doğaldır. Sentetik saçların dokusu ise yıpranmış saçlara benzer ve dokunulduğunda yapaylık hissedilir.

Gerçek Saçın Fiyatı Ne Kadar?

Gerçek saç fiyatı ile yapay saç fiyatları arasında farklılıklar bulunur. Gerçek saçlar, doğal olduğu ve doğal yollar ile elde edildiği için maliyetleri değişebilmektedir. Gerçek saç ile yapılan işlemler birçok kişinin tercihidir ve bu sebep ile de daha özgür bir kullanım alanı oluşturulmuştur. Çoğu kişi gerçek saçı tercih ettiği için gerçek saçın fiyatları değişiklik gösterir. Perukta gerçek saç kullanmak maliyetleri iyice arttırdığı için birçok kişi fiyat performans açısından protez saç yaptırmayı tercih etmektedir. Gerçek saçın fiyatlarını etkileyen unsurlar şu şekildedir:

 • Saçın türü
 • Saçın yapısı
 • Saçın miktarı
 • Saç satışını yapan kuaför ya da güzellik merkezi
 • Saç satışını yapan kişi
 • Saç satışının yapılığı yerin popülerliği

Bu unsurlar gerçek saçın fiyatını etkilemektedir.

Sentetik Saçın Fiyatı Ne Kadar?

Sentetik saçın fiyatı çoğu zaman gerçek saça göre daha pahalı olabilmektedir. Bunun temel sebebi ise günümüzde satışa çıkarılan sentetik saçların yüksek kaliteli malzemeden elde edilmesidir. Gerçek saç ile ayrımı yapılırken zorlanılması ve doğal saç gibi kullanılmaya başlanması gibi sebeplerden dolayı sentetik saç fiyatları çoğu zaman daha yüksek bir maliyete sahip olur. Gerçek saç fiyatlarını etkileyen unsurların yanı sıra maliyet ve kalite gibi etkenler de sentetik saç fiyatını etkilemektedir.

Ayrıca saçın hangi amaç için kullanılacağına bağlı olarak da sentetik saç fiyatları değişmektedir. Peruk, kaynak, çıt çıt ve diğer saç yöntemlerine göre sentetik saçın miktarı ve uygulama yöntemi değişir. Miktar ve yöntem gibi unsurlar da fiyatların belirlenmesinde önemli rol oynayan iki etkendir. Sentetik saç her ne kadar doğal saça göre daha riskli gibi görünse de günümüzde kalitesinin artması nedeni ile birçok kişi sentetik saçı tercih etmeye başlamıştır.

Saçın Doğal Mı Yoksa Sentetik Mi Olduğu Nasıl Anlaşılır, Farkları Nelerdir?

Sentetik ve doğal saç farkları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sentetik saç yapaylık hissi verebilir.
 • Sentetik saç birçok şekil verme yöntemine karşı hassastır.
 • Gerçek saç doğallık hissi verir.
 • Gerçek saç çok yönlü olarak kullanılabilir.
 • Sentetik saçlar uzamaz.
 • Doğal saçlar da saç kökü ile bağlantılı olmadığı müddetçe uzamaz.
 • Sentetik saç renklendirilmez.
 • Sentetik saç yüksek ısı karşısında erir ya da yanar.
 • Sentetik saçı ortalama 2 – 3 ay; gerçek saç ise 10 – 12 ay kullanılır.

Saçın sentetik mi doğal mı olduğunu anlamak için bu farklara bakılabilir. 

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Sentetik protez saç ya da peruklar deri altına su geçirir mi hepsinde bu özellik var mıdır?

  Yanıtla
  • Sentetik olarak yapılan protez saç ya da peruk gibi ürünler tamamen üretilen yere ve malzemeye göre su geçirgenliği değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak su geçirebilir ya da geçiremez gibi bir yorum yapmak her ürün için doğru olmayacaktır. Yaptırdığınız ya da sipariş edeceğiniz ürün için uzmanlarımıza danışmanız gerekmektedir. Ancak kişiye özel olarak hazırlanan protez saçlar için doğal durması ve aynı zamanda günlük kullanıma uygun olması için su ve hava geçirgenliği mevcuttur. Sentetik olarak üretilen diğer ürünler için lütfen uzmanlarımıza danışınız.

   Yanıtla
 • Veysel Karademir
  Ağustos 1, 2022 3:32 pm

  Protez saçın uygulamasına göre çeşitleri var mı?

  Yanıtla
  • Evet, protez saç uygulama çeşitlerine göre birçok çeşiti bulunmaktadır. Protez saçta kullanılan malzeme, kafa derisine tutturma yöntemi gibi farklılıklar bu çeşitlenmeye sebep olur.
   Uygulama bölgesine göre kısmi, tam. Malzemesine göre gerçek saç, yapay saç ya da karışım şeklinde protez saçlar mevcuttur. Bunun dışında yarı kalıcı saç protezi ile geçici saç protezleri de mevcuttur.

   Yanıtla
 • Merhaba yeni mikro saç yaptırdım mahalle arasında kuaförde ve inanılmz derecede diplerim kaşınıyor saç benim kendi saçıma göre sert yakma deneyi yaptım gerçek saçım ile kaynak saçı yaktım kaynak olan hem yavaş yandı hemde siyah kül cıktı gerçek saç diye sattılar gerçekmi sentetikmi lütfen yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
  • Merhabalar, yakma testi yapay ile gerçek saçı belirleme yönünde yapılan en belirgin ve kolay testtir. Eğer dediğiniz gibi siyah kül ve duman çıkıyorsa ve yanık plastik kokusu alıyorsanız o saç yapaydır. Ya da yapay malzeme oranı yüksek bir üründür. Bu tarz ürünler bilindik ve işin ehli firmalar dışında yapıldığında kişiler mağdur olabilmektedir. Böyle küçük işletmeler ürünlerini satabilmek için gerçek dışı vaatlerde bulunmaktadır ve müşterileri mağdur etmekdir. Eğer saçınız yandığında koku çıkmasaydı ve rengi sarıya dönseydi o zaman testi geçmiş olacaktı ve bu ürüne gerçek saç diyebilirdik.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed