Saç Protezi Bir Peruk Mudur?

Saç Protezi Bir Peruk Mudur?
Saç Protezi Bir Peruk Mudur?
Genel Bilgi
4 Yorum

Saç Protezi Bir Peruk Mudur? Saç protezinin peruk olması gibi bir durum söz konusu değildir. Saç protezi kişiye özel tasarlanır ve saç ekimi ile peruk arasında bir işlemdir. Ne saç ekimi gibi kalıcıdır ne de peruk gibi sürekli değiştirilmesi ve çıkarılması gerekir. Protez saç peruk takmak ve / veya saç ektirmek istemeyenlerin ara tercihi olan bir işlemdir. Protez saçlar, kişinin saçı baz alınarak gerçek saç tellerinden hazırlanan ve özel bantları ile kafa derisi üzerine yerleştirilen bir üründür. Protez saç ve peruk arasında birçok fark bulunmasına rağmen çoğu kişi protez saç ve peruğu birbirine karıştırabilir. Protez saç ve peruk arasındaki önemli farklardan biri de kalıcılık meselesidir.

Saç Protezi ve Peruk Farkları Nelerdir? 

Saç protezi ve peruğun farkları birçok alt kategoriye bölünerek incelenebilir. Protez saç ve peruk arasındaki farklar şu şekildedir:

 • Malzeme: Protez saç ve peruk için kullanılan malzemeler birbirinden farklıdır.
 • Kalıcılık: Protez saç kişiye özel tasarlanır ve özel bantlar ile saç derisine yerleştirilir. Bu neden ile de 9 ila 12 aya kadar kullanımı yapılabilir. Peruk ise hazırdır ve istenildiği an çıkarılabilir ya da değiştirilebilir.
 • Saç: Protez saç gerçek saçlardan üretilirken peruk ise yapay malzemeden üretilir.
 • Fiyat: Her iki ürünün de fiyatı kendi içerisinde yer alan farklı özelliklere göre değişkenlik gösterir. Bazı durumlarda çok kaliteli peruklar, protez saç işleminden daha pahalı bile olabilmektedir.

Saç protezi bir peruk mudur? sorusuna yanıt olarak saç protezi ve peruk için bu ve bunlara benzer birçok konuda ayrım olduğunu söylemek mümkündür.

Saç Protezi Bir Peruk Mudur?

Saç Protezi ile Denize Girilir Mi?

Protez saç ile denize girmek mümkündür ancak öncesinde bakımın yeni yapıldığından emin olmak gerekir. Aksi takdirde saçlar kafa derisi üzerinde hareket edebilir ve bantlar gevşeyebilir. Saç protezinin en önemli dezavantajı saç bakımıdır. Saç bakımını hem evde hem de profesyonel ortamda sürekli olarak tekrarlamak gerekir. Saç bakımı düzgün yapılmadığında havuz ve deniz gibi ortamlara girilmemesi tavsiye edilir. Protez saç ve peruk arasındaki benzerliklerden biri de deniz ve havuza girerken yapılan koruyucu bakımdır.

Peruk ile Denize Girilir Mi?

Peruk ile denize girmek için en önemli unsur peruğun maddesi ve kalitesidir. Ham maddesi eğer gerçek saç ise peruk ile denize ve havuza girilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak genellikle peruklar normal (gerçek) saçlardan değil yapay malzemelerden üretilirler. Bu neden ile de denize ya da havuza girdikleri takdirde perukları zarar görebilir. Peruk ile denize girmek için ayrıca ek önlemler alınması ve koruyucu kremlerin sürülmesi de önemlidir.

Saç Protezi Yıkanır Mı?

Uygun şartları sağladığı takdirde saç protezini yıkamak herkesin yapabileceği bir işlemdir. Saç protezinin kalitesine göre her gün yıkanabilir ya da 3 günde bir saçlar yıkanabilir. Protez saçların gerçek saçlar gibi kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Yıkama esnasında suyun sıcak olmaması ve saçların birbirine karıştırılmaması önemlidir. Bunların yanı sıra yıkama esnasında özel şampuanların kullanılması gerekir.

Peruk Yıkanır Mı?

Peruğu yıkamak oldukça normal bir durum olmasına rağmen satın alınan yere danışmak çok daha doğrudur. Her peruk satıcısının üretimde kullandığı ham madde farklıdır. Bu neden ile de bazı peruklara su değdirilmemesi gerekir. Yıkanabilir peruk kullanan kişiler peruklarını 14 günde 1 yıkayabilirler. Normal saç gibi olmadıkları için yağlanma ve kuruma gibi özellikleri bulunmaz. Sadece daha hijyenik ve sağlıklı bir görüntü için yıkanması tavsiye edilir. Protez saç ve peruk yıkama noktasında mutlaka işlem yaptırılan klinikten de destek alınmalıdır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Begüm Zehra Çelik avatarı
  Begüm Zehra Çelik
  Nisan 1, 2022 11:38 pm

  Peruk ile protez saç arasındaki farklar tam olarak nedir?

  Yanıtla
  • Protez saç peruk gibi yapay durmaz, dışarıdan bir gözle fark edilmesi oldukça güçtür. Peruk başınızdan çıkabilir, düşebilir gün içerisinde kayabilir ve bu durumu fark etmeyebilirsiniz. Ancak protez saç siz istemedikçe başınızdan çıkmaz, kaymaz. En doğal ve en estetik görüntünüze ulaşmanız için kişiye özel olarak hazırlanır.

   Yanıtla
 • Umut Deveören avatarı
  Umut Deveören
  Nisan 2, 2022 12:32 pm

  Protez saçı peruk gibi gün içerisinde çıkartabilir miyim?

  Yanıtla
  • Protez saç uygulamasının temel amacı kendi saçınızdan tek farkı ölü saç tellerinden oluşmasıdır. Başınıza tam olarak sabitlendiği ve uyum sağladığı için her gün çıkartmanız gerekmez. Sadece alışma sürecinde çıkartmak istemeniz normaldir. Siz istemedikçe protez saçınız çıkmaz ancak sorunuzun cevabı olarak özel solüsyonlar ile başınıza sabitlenen protez saçı yine çözücülerle çıkartabilirsiniz. Ama bu işlemi her gün tekrarlamanız verimlilik açısından olumlu değildir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed