Protez Saç Dezavantajları Nelerdir?

Protez Saç Dezavantajları Nelerdir?
Genel Bilgi
4 Yorum

Protez Saç Dezavantajları Nelerdir? Protez saç artıları eksikleri son dönemde sıkça tartışılmaktadır. Ancak cerrahi bir yöntem olmaması nedeniyle saç ekimine göre daha kolay ve zararları az bir uygulama olarak tanımlanabilir. Protez saçın genel bakışla bir değerlendirilmesi yapıldığında ise en büyük dezavantajının düzenli bakım gerektiriyor olması ve uzun vadede pahalı bir uygulama olmasıdır. Ayrıca günümüzde birçok çeşidinin bulunması da protez saç kullanmak isteyenlerin kafalarında soru işaretlerine neden olmaktadır.

Protez saçlar sanıldığının aksine sadece erkeklerin tercih ettiği bir yöntem değildir. Kadın ve erkekler içinde uygulanan bu yöntemin başlıca dezavantajları ise şunlardır:

 • Uygulamanın ilk haftalarında kaşıntıya neden olabilir.
 • Düzenli detaylı bakım gerektir.
 • Kullanım süresi dolduktan sonra yenilenmelidir.

Protez saçların dezavantajları çoğu zaman bakımının ihmal edilmesinden kaynaklanmaktadır. Protez saç dezavantajları sağlık açısından değerlendirildiğinde ise yok denecek kadar azdır.

Protez Saç Dezavantajları Nelerdir? Protez Saç Zararlı Mı?

Protez saç zararları hakkında yapılan araştırmalar bu uygulamanın sağlık açısından şimdiye kadar ciddi bir zararı olmadığını göstermiştir. Ancak eğer doğru ve kaliteli ürünler tercih edilmeden uygulama yapılmış veya bakımı ihmal edilmişse bu gibi durumlarda bazı zararlar ortaya çıkacaktır. Protez saçın en belirgin zararı uzun süre çıkarılmaması veya bakımının aksatılması halinde kafa derisinde yapacağı etkidir. Çoğu zaman kaliteli ürünler ile kafa derisi nefes alsa da zaman içinde kullanılan bandın zarar vermesi de mümkündür.

Zararlarını en aza indirmek ve dezavantajlarından çok avantajlarından yararlanmak için profesyonel bir protez saç merkezine giderek işlem yaptırmanız tavsiye edilir. Uzun ömürlü kullanım için bakım tavsiyelerine de uyulması zararların en aza indirilmesini sağlayacaktır.  

Protez Saç Kendi Saçına Zarar Verir Mi?

Protez saçın altında kalan saçlar ve cilt çoğu zaman zarar görmez. Ancak kişinin tercih edeceği saç bandı ve protezin kalitesi burada da öne çıkan bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Saç protezinin delikli şeklindeki bağlama yerinin uygulanması nedeniyle su ve hava geçirgenliği sağlanabilmektedir. Delikli yapısı sayesinde protez altında kalan saçların da büyümesine ve nefes almasına engel bir durum çoğu zaman görülmemektedir.

Günümüzde yaygın bir diğer yöntem olan saç ekimine kıyasla protez saçın zararları çok daha azdır. Kendi saçınıza veya kafa derinize herhangi bir olumsuz etki yaratmayan bu uygulamaların doğru malzeme ve ürünler ile doğru kişiler tarafından işlem yapılması en temel kuraldır. Protez saç dezavantajları yeterli bakım veya diğer unsurlara dikkat edilmemesi durumunda ortaya çıkacaktır.

Protez Saç Dezavantajları Nelerdir?

Protez Saç Kullanım Zorlukları Nelerdir?

Protez saç zorlukları bakımı sırasında ortaya çıkacaktır. Her duş aldığınızda veya saçınızı yıkamak istediğiniz çıkarmanıza gerek kalmasa da belirli sürelerde bakım için çıkarılarak işlem yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda ömrü dolan protezin değiştirilmesi ve yeniden uygulamanın yapılması da gerekecektir. Protez saçın düzenli bakım gerektirmesinin dışında herhangi bir kullanım zorluğu olduğu söylenemez. Saydığımız tüm maddeler dışında protez saçın olumlu yönleri oldukça fazladır. Zorluklarının yanı sıra sunduğu sayısız avantaj bakımının da dezavantaj olmaktan çıkmasına neden olmaktadır.

Protez Saç Avantajları Nelerdir?

Protez saç avantaj ve dezavantajları karşılaştırıldığında avantajlar öne çıkmaktadır. Protez saç uygulamalarında öne çıkan başlıca avantajlar şunlardır:

 • Ağrısız ve acısız bir yöntemdir.
 • Psikolojik olarak kişinin iyi hissetmesini sağlar.
 • İstenen saç görünümü kolayca elde edilir.
 • Hızlı ve kesin sonuç alınır.
 • Saç ve deri için bir zararı yoktur.

Protez saç uygulamasına başvurmadan önce protez saç dezavantajları ve avantajlarını karşılaştırarak doğru kararı verebilirsiniz. Günümüzde birçok kişi saç ektirmek mi, protez saç mı ikilemini her iki yöntemi de karşılaştırarak doğru yanıtı bulmaktadır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Mehmet Akif Türkel
  Nisan 4, 2022 6:41 pm

  Protez saç yaptırmanın tam olarak artıları nelerdir?

  Yanıtla
  • Protez saç uygulaması, saç dökülmesi ile bunun getirdiği saçsızlık ve estetik görüntünün iyileştirilmesi açısından en kısa sürede en iyi sonuç veren işlemdir. Sosyal hayatta saçları yüzünden özgüven eksikliği yaşayan birçok kadın ve erkek protez saç yaptırarak doğal ve şık görünümleri sayesinde kendine güven kazanmaktadır. Var olan saça zarar vermeden uygulanan işlem sayesinde gündelik hayatınıza kaldığınız yerden saçlı bir görünüm ile devam etmenize olanak sağlar. Peruk gibi anlaşılmaz, sahte durmaz; siz istemedikçe başınızdan çıkmaz.

   Yanıtla
 • Protez saç yaşam kalitesini arttıran garanti bir uygulama mıdır peki?

  Yanıtla
  • Estetik olarak kendini iyi hissetmek isteyen, saç dökülmesini ya da saçsızlığı sorun eden insanlar için protez saç uygulaması yaşam kalitesini arttıran bir yöntemdir. Kişi saçları yüzünden sosyal hayatta rahatsızlık duyuyorsa, protez saç uygulaması tavsiye edilmektedir. Ayrıca kemoterapi gibi tedavilerin sürecini saçlı şekilde geçirmek isteyen birçok kişi dahil protez saç yaptırmayı tercih etmektedir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed