Protez Saçın Olumlu Yönleri Nelerdir, Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Protez Saçın Olumlu Yönleri Nelerdir?
Protez Saçın Olumlu Yönleri Nelerdir?
Genel Bilgi
4 Yorum

Protez saç avantaj ve dezavantajları karşılaştırıldığında olumlu yönlerinin daha fazla ön plana çıktığı görülmektedir. Özellikle son dönemde gelişen uygulama metotları bu saç protezlerin tamamen kişinin kendi doğal saçı gibi görünmesini sağlamıştır. Diğer yandan Türkiye’de ve dünyada çok sayıda ünlü isim bu yöntemi tercih etmektedir. Peki protez saçın olumlu yönleri nelerdir?

Günümüzde birçok kişi için avantaj sunan protez saçın olumlu yönleri ise kısaca şunlardır:

 • Doğal saçtan ayırt edilemeyecek kadar iyi durur.
 • Denize, havuza girmek veya duş almak mümkündür.
 • Cilt ile oksijen temasını kesmez.
 • Kişinin özgüven ve motivasyonu artırır.
 • Herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmeden uygulanır.
 • Konforlu ve uzun ömürlü kullanımı vardır.

Protez Saçın Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Bilmeniz gerekir ki, protez saçın dezavantajları yok denecek kadar azdır. Bu dezavantajlar arasında düzenli bakım gerektirmesi her ne kadar öne çıksa da en az kendi saçına sahip olan kişiler kadar bu saçların bakımı gerektiği için büyük bir sorun olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir. Protez saçın öne çıkan olumsuz yanları ise kısaca şunlardır:

 • Periyodik bakım gerektirir.
 • Alışma sürecinde kaşıntı hissedilebilir.

Protez Saçın Zararları Var Mıdır?

Protez saç zararları yok denecek kadar azdır. Konuya ilişkin yapılan klinik araştırmalar ve gözlemler sonucu protez saçlara bağlı olarak herhangi bir ciddi veriye rastlanmamıştır. Bu nedenle son derece güvenilir ve garanti bir yöntem olarak gösterilmektedir. Ancak bazı durumlarda zararlı yanları da görülebilir. Bakımlarının ihmal edilmesi veya bilinçsiz şekilde uzman olmayan kişilerce uygulanacak yöntemler çeşitli sorunlara da davetiye çıkaracaktır.

Protez Saç ile Peruk Arasındaki Farklar Nelerdir?

Saç protezi ve peruk farkı oldukça belirgindir. Protez uygulamasına sahip bir kişinin doğal saçı olmadığının tespit edilebilmesi oldukça güçtür. Ancak peruk uygulamasında kolayca fark edilebilir. Saç protezi uygulanırken kişinin kafa ölçüleri, yapısı ve uygulama sırasında tercih edilecek solüsyonlar ile uzun ömürlü bir kullanım elde edilebilir. Protez saç ile denize havuza girilebildiği gibi peruk ile bu tür aktivitelerin yapılması imkansızdır. Profesyonel kliniklerde saç protezinizi kendinize özel üretilmesini sağlayarak kendi saçınızdan ayrıt edilemeyecek şekilde bir protez kullanılması sağlanır. Protez saçın olumlu yönleri arasında uzun ömürlülük ilk sırada gelebilir.

Protez Saçın Olumlu Yönleri Nelerdir?

Saç Ektirmek Mi Protez Mi?

Saç ektirmek cerrahi bir yöntem olması nedeniyle herkes için uygun olmayabilir veya kişiler yaptırmaktan çekinebilir. Bu gibi durumlarda protez uygulaması en doğru yöntem olacaktır. Birçok açıdan avantaj sağlayan protez saçlar ile tıpkı kişinin kendi saçı gibi kullanması mümkündür. Öte yandan saç ekiminde olduğu gibi saçın tutmama gibi bir problemi de protez uygulamalarında görülmemektedir.

Saç ekimi yöntemi daha zorlu ve uzun bir süreci de beraberinde getirmektedir. Ancak protez saç kullanarak bu sürecin kısalması ve doğal görünümlü gerçek saçınız gibi sonuç verecek protezleri kullanabilirsiniz.

Protez Saç Ömrü Ne Kadardır?

Protez saç ömrü farklı unsurlara göre değişiklik göstermektedir. Bakım kriterlerine uyulması sonucunda eğer kaliteli materyaller tercih edilmişse ortalama 1,5 ila 2 yıl arasında bir ömür biçilebilir. Farklı birçok modeli ve çeşidi bulunan bu saçların ömrü de üretim özellikleri ve bakım kriterlerine göre değişecektir.   

Protez Saç Her Gün Yıkanır Mı?

Protez saçla duş almak mümkündür. Her gün yıkanabilir. Ancak yıkama sırasında belirli kriterlere dikkat edilmesi şarttır. Özel bakım şampuanlarının ve kremlerinin kullanılması ömrünü uzatabileceği gibi görünümü de koruyacaktır. Protez saçın olumlu yönleri arasında yer bir özellik olarak duş almaya engel teşkil etmemesi de bu saçın yaygın tercih edilmesinde bir sebep olarak gösterilmektedir.

 

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Fatih Afacan avatarı
  Fatih Afacan
  Nisan 3, 2022 10:20 pm

  Protez saç aşamaları nasıl işliyor? Yapım aşaması ve ölçümler hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Yanıtla
  • Aşamaları 3 adımda sıralayabiliriz. Bunlar:
   Ölçülendirme: En önemli ve temel adımdır. Uzman kişilerce yapılmalıdır. Kişinin ölçüleri alınır, saç bulunmayan yerler tespit edilerek kişinin kafa yapısı ve yüz şekline göre simetrik bir kalıp oluşturulur.
   Yerleştirme: Kişiye en uygun saç rengi ve saç teli yapısına karar verilen adımdır. Protez saç uygulamasında protezi yerleştirirken dikkatli ve titiz bir şekilde uzman kişilerce yerleştirilir.
   Tasarım: Yerleştirilen saç protezi, son adım olarak tekrar bireyin yüz yapısı ve ölçüleri dikkate alınarak şekillendirilmesi ve kesilmesi adımıdır

   Yanıtla
 • Protez saç kullanım ömrünün sonlarına doğru koku yapar mı eskidiği için?

  Yanıtla
  • Protez saç bakımını aksatmadığınız sürece proteziniz koku yapmaz. Gün içerisinde terleseniz dahi gözenekli yapısıyla suyu ve havayı geçirdiği için kötü koku yapması söz konusu değildir. Kişisel hijyeninize dikkat ettiğiniz sürece ve bakımları tam olan protez saç koku yapmaz.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed