Protez Saçta Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Protez Saçta Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
Protez Saçta Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
Genel Bilgi
8 Yorum

Protez Saçta Kullanılan Malzemeler Nelerdir? Protez saçın yapıldığı malzemeler arasında gerçek saçlar yer aldığı gibi bu saçların yerine gerçek olmayan ancak özel teknoloji ile üretilen saç telleri de yer alabilir. Protez saçın yapıldığı malzemeler incelenirken doğal saçlardan yapılan protezlerin tercih edilmesi önemlidir. Protez saçta kullanılan malzemelerin sürdürülebilir olması, takma saç olduğunun fark edilmemesi için önemlidir. Sürdürülebilir bir proteze sahip olmak için ise kaliteli ve doğal malzemelerden yapılan protezlerin tercih edilmesi gerekir. Protez saç malzemesinin ana ögesi doğal saçlardır. Doğal saçlar kullanılamadığı takdirde yapay saç telleri tercih edilebilir.

Protez Saç, Gerçek Saçtan Mı Yapılır? 

Doğal saçlardan yapılan protez uygulamaları bulunmaktadır. Protez saç işlemi her ne kadar yapay saç olarak görülse de günümüzde yapılan birçok protez saç gerçek saçlardan elde edilir. Gerçek ve doğal saçlar üzerinden hazırlanan protezler, daha güvenli bir kullanım alanı yaratırlar. Bölgesel kullanımın yanı sıra eğer istenir ise tüm saç derisi üzerine de uygulanabilir olan protezlerin malzemesi son derece önemlidir.

Protez saç yaptırmak isteyen kişilerin, protezde tercih edecekleri saçın gerçek olmasına dikkat etmeleri gerekir. Protezin gerçek saçtan yapılması daha uzun süreli bir kullanım alanı sunar ve kişi saçlarını doğalmış gibi kullanmaya devam eder. Aradaki ayrım ise dışarıdan fark edilmez.

Protez Saçta Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
Protez Saçta Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Protez Saç Nasıl Sabitlenir?

Protez saçın sabitlenmesi için kullanılan özel yapıştırıcılar bulunur. Bu özel yapıştırıcılar ile yapılan sabitleme işlemi son derece güvenlidir. Protez saçın sabitlenmesi çoğunlukla özel bantlar ile yapılır. Protez saçın saç derisine sabitlenmesi esnasında kullanılan bantlar özel tasarım bantlardır. Sadece protez uygulaması için kullanılır ve bu neden ile de son derece güvenlidir. Protez saç yaptırmak isteyenlerin protez saç malzemesine dikkat ettikleri kadar protez saçın yapıştırılma ve sabitlenme yöntemlerine de dikkat etmeleri ve uygulama öncesinde bilgi talep etmeleri gerekir. 

Protez Saç Düşer Mi?

Protez saçın düşmesi genellikle çok az karşılaşılan bir durumdur. Protez saç kafa üzerine sabitlenir ve böylelikle düşme engellenir. Ancak protez saçın bakım zamanı gelmesine rağmen bakım yapılmıyor ve bakım aksatılıyor ise bu durumda protez saç yapışkanlığı etkisiz hale gelmeye başlar. Etkisini ve gücünü kaybetmeye başladıkça protez saç hareket etmeye ve sabit kalmamaya devam eder. Bu neden ile bu tarz sorunlar ile karşılaşmamak ve protez saçın düşmesinden korkmamak için bakımın zamanında yapılması gerekir. Bakımı zamanında yapmayanlar protez saç kullanımında sorun yaşayabilir. Sorunların önüne geçmek için hem evdeki saç bakımının hem de klinik ortamında yapılacak olan profesyonel saç bakımının düzenli hale getirilmesi gerekir.

Protez Saç Kaşıntı Yapar Mı?

En çok merak edilen sorular arasında Protez saç kaşındırır mı sorusu sıklıkla merak edilir. Ancak protez saç kaşıntı yapmaz. Kaşıntı, ağrı, acı ya da sızı yapmayan protez saç uygulaması rahatlıkla kullanılabilen bir sistemdir. Güvenli bir sistem olduğu için kişiler herhangi bir sorun yaşamadan konforlu bir şekilde protez saç uygulamasını tercih edebilir. Bakımını aksatmayan kişiler, protez saçlarını normal saçları gibi kullanabilir. Bu esnada ise herhangi bir korku hissedilmesine gerek yoktur.

Protez Saç Yapıştırma Yöntemleri Nelerdir?

Protez saç uygulamasının deriye yapıştırılması için belirlenen bazı sistemler bulunur. tüm sistemler özeldir ve sadece protez saç için kullanılır. Bu sistemler bantlı ve bantsız sistemler olarak iki gruba ayrılır. Bantsız sistemler: örgü, karma ve sıvı yapışkan modellerini içerir. Protez saç malzemesinin temelini oluşturan yapıştırma sistemleri arasında en sık tercih edilen yöntem ise bantlı protez saç uygulamalarıdır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

8 Yorum. Yeni Yorum

 • Protez saçların zamanla rengi açılıyormuş, doğru mudur?

  Yanıtla
  • Gerçek saçlardan imal edilen protez saçların zamanla renginin açılması mümkündür. Her malzemede olduğu gibi protez saçlarında bir kullanım ömürleri vardır.

   Yanıtla
 • Ahmet Erdem Çetinkaya avatarı
  Ahmet Erdem Çetinkaya
  Mayıs 1, 2022 8:21 pm

  Protez saç herkese uygulanabilir mi?

  Yanıtla
  • Protez saç sanıldığının aksine herkese uygulanması olası değildir. Çeşitli cilt hastalıklarına sahip kişilerin protez saç yaptırması uygun değildir. Yaptırıldığı taktirde çeşitli rahatsızlıkların nüksetmesine neden olabilmektedir.

   Yanıtla
 • Neşet Karakaya avatarı
  Neşet Karakaya
  Temmuz 17, 2022 1:15 pm

  Peruklarda gerçek saçtan yapılmıyor mu?

  Yanıtla
  • Peruklarda malzeme üretilen yere göre değişkenlik göstermektedir. Gerçek saçtan yapılan peruklarda mevcuttur ancak en maliyetli peruklardan biridir. Birçok kişi peruğa bu kadar para vermektense gerçek saçtan yapılan protez saç satın almayı tercih etmektedir. Çünkü peruklar hazır kalıp üretilmekte ve her kişiye uygun gelmemektedir. Ancak protez saç kişiye özel tasarlandığı için tam uyum sağlanmakta ve estetik görüntünüzü ciddi anlamda yenilemektedir.

   Yanıtla
 • Protez saçın rengini nasıl belirliyorsunuz?

  Yanıtla
  • Protez saç yaptırılmadan önce yapılan saç analizi ile Onnahair protez saç uzmanlarımız sizler için en iyi tasarımı hazırlayacaktır. Bu aşamada kendi saçınızın rengi, dolgunluğu, sıklığı ve ihtiyacınıza göre en iyi protez saç modeli belirlenmektedir. Kendi saçınızdan alınan örnekler ile protez saç arasında renk anlaşılmayacak şekilde dizayn edilir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed