Saç Dökülmesini Durduran Serum Hangisidir?

Saç Dökülmesini Durduran Serum Hangisidir?
Saç Dökülmesini Durduran Serum Hangisidir?
Genel Bilgi
5 Yorum

Saç dökülmesini durduran serum hangisidir? Saç dökülmesi için serum kullanılması uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Saç bakımı için kullanılan farklı ürünler vardır. Üretilen her bir ürünün özelliği saç tipine, sorunlara ve diğer unsurlara göre değişiklik gösterir. Saç dökülmesini önlemek için şampuan, kişisel bakım ürünleri, serum ve losyon gibi farklı saç ürünleri tercih edilebilir. Her bir saç ürününün özelliği farklıdır. Saç dökülmesine sebep olan unsurlar ortaya çıkarıldıktan sonra uygun olan ürünler tercih edilebilir.

Saç dökülmesine sebep olan etkenler bulunmadan serum kullanmak ya da farklı bir bakım ürünü tercih etmek, olası sorunların artmasına neden olabilir. Dolayısıyla. Öncelikli olarak tedavi başlatılması ve elde edilen bulguların incelenmesi tavsiye edilir. Ardından kişiler saç dökülmesi için istedikleri serumu rahatlıkla kullanabilir. Saç dökülmesini önleyen serumların özellikleri geliştirilmiştir.

Saç Dökülmesi için Serum Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Saç dökülmesinde serum tercihi yapılırken saçın özellikleri baz alınmalıdır. Saç serumu satın alınacak ise bu durumda kişilerin öncelikli olarak kendi saçlarını iyi tanımaları gerekir. Saçın hacim kaybına uğrayıp uğramaması, dökülmesi, yıpranmış olması ve aynı zamanda saç tellerinin incelmesi gibi birçok farklı sorun bulunur.

Saç dökülmesi için serum alacak olan kişiler belirtilen sorunlar ile karşılaşıyor ise çok yönlü serumları tercih etmelidir. Saç dökülmesi için serum alınacağı zaman belirlenecek kriterler şu şekilde olabilir:

 • Saçın sorununa doğrudan çözüm olması.
 • Saçı besleyecek hammadde ve bileşenlere sahip olması.
 • Paraben ve buna benzeyen zararlı maddelere yer vermemesi.
 • Doğal bileşenlerden oluşması.
 • Saça hacim kazandırması.
 • Saç derisini beslemesi.
 • Saçın türüne rengine boyalı olup olmadığına bağlı olarak en uygun olan modelini tercih edilmesi.

Belirtilen bu unsurlar, serum seçimi esnasında kriter olarak tercih edilebilir. Kişiler kendi ihtiyaçlarına göre saç dökülmesi için serum seçimi yapabilirler.

Saç Serumlarının Genel Özellikleri Nelerdir?

Saç serumlarının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Saçı besler ve saçın ihtiyacı olan vitamin ve mineral dengesini sağlar.
 • Saçın yeniden hacim kazanması ve güzelleşmesine neden olur.
 • Kolay kullanım imkanı sağlar.
 • Saç derisine doğrudan etki eder.
 • Saç derisinden köklere, köklerden ise saç tellerine ve saç uçlarına doğru etkisi gözle görülür biçimde fark edilir.
 • Saçların daha yumuşak olmasını sağlar.
 • Saç tellerinde görülen incelemeleri onarır.
 • Saç kırıklarını onarır.
 • Saçların parlak görünmesini sağlar.
 • İçerisinde silikona yer verilir.
 • Çoğunlukla kadınlar tarafından tercih edilir.
 • Erkeklerde kullanabilir.
 • Birçok saç serumun içerisinde yüksek oranda vitamin ve mineral bulunur.

Saç serumların genel özellikleri bu şekildedir. Unutulmaması gereken en önemli nokta saç serumunu türüne ve modeline uygun olarak farklı özellikler ile karşılaştırılmasının normal olduğudur.

Saç dökülmesi için kullanılacak olan saç serumları ile saçlarda meydana gelen kırılmalara gidermek için kullanılacak olan serumların özellikleri farklı olabilir. Ancak tüm serumların ortak özelliği saç derisini güçlendirmek, saça hacim kazandırmak ve aynı zamanda saç derisini beslemektir.

Saç Dökülmesini Durduran Serum Hangisidir?

Saç Serumları Nasıl Kullanılır?

Saç dökülmesini durduran serum hangisidir? Saç serumları nasıl kullanılır? Saç serumunun kullanımı serum türüne göre değişir. Saç kurumlarının hangi sıklık ile kullanılacağı ve hangi şekilde kullanılması gerektiği genellikle ürünün üzerinde yer alır. Her ürünün kullanımı farklıdır. Saç serumları fazla yağ madde içerebileceği için kişilerin bu ürünleri haftanın her günü kullanmamaları tavsiye edilir. Özellikle birçok saç serumun içerisinde kimyasal maddeler ve silikon gibi unsurların yer almasından dolayı kullanımının kısıtlanması gerekir.

Özellikle saç dökülmesi için saç serumu kullanılacak ise kullanım miktarı önem taşır. Saçları beslemesi, kırıkların düzeltilmesi ve onarılması için saç serumların doğru dozda tercih edilmesi gerekir. Doğru doz ile kullanılmayan saç serumları dezavantaj yaratabilir ve saçlarda hasarların meydana gelmesine neden olabilir. Saç dökülmesini önleyen serumlar kullanılırken ortalama haftada 3 kere işlem yapılması yeterlidir.

Dökülme Karşıtı Saç Serumları Saç Çıkarır Mı?

Serumların saç çıkarması için kapsamlı tedavilerin de uygulanması gerekir. Dökülme karşıtı olan birçok serumun özelliği hücrelerin yenilenmesini sağlamaktır. Hücrelerin yenilenmesi için ise saç derisinin güçlenmesi, saç köklerinin ise güzelleşmesi anlamına gelir. Dolayısıyla dökülme karşıtı saç serumları kullanıldığı takdirde saçların yeniden uzaması mümkündür. Ancak tüm saç serumları aynı etkiyi göstermez.

Farklı markalar tarafından üretilen ve farklı içeriklere sahip piyasada birçok serum yer almaktadır. Kişiler kendileri için en uygun olan ürünü tercih ettikten sonra belirtildiği şekilde kullanmaya başlamalıdır. Aksi takdirde dökülme karşıtı saç serumların yeniden saç çıkarması yerine var olan saçların dökülmesiyle karşılaşılabilir. 

Saç dökülmesinden ve tedavi sürecini saçsız bir şekilde geçirmek istemeyen kişiler ister istemez estetik kaygısına düşebilir. Saçlarından ve dış görüntüsünden rahatsız olan kişiler protez saç ve benzeri alternatif uygulamalara yönelebilmektedirler. Bu sebeple tedavi sürecinizi protez saç gibi uygulamalarla atlatabilir, tedavinizi özgüvenli ve dış görüntünüzden rahatsız olmadan tamamlayabilirsiniz.

Saç Serumları Ne Zaman Saç Dökülmesini Durdurur?

Serumların saç dökülmesini durdurması için düzenli periyotlar ile kullanılmaları gerekir. Aç durumlarının etki edebilmesi için kullanılan farklı işlemler vardır. Saç serumları tek başına yeterli değildir. Şampuanların bakım ürünlerinin, kremlerin ve lokasyonların da saç dökülmesini durdurmaya yönelik seçilmesi gerekir. Tüm ürünler saç dökülmesini önleyecek ya da durduracak şekilde seçildiğinde saç serumlarından alınan verim de yükselir.

Saç serumları ortalama 3 ile 6 aylık bir kullanımın ardından saç dökülmesinin büyük oranda durdurabilmektedir. Serumların doğru oranları ile kullanılması son derece önemlidir. Satın alınan her serum satın alınmadan önce mutlaka incelenmeli kullanıcı yorumları okunmalıdır. Uzman görüşü almadan saç serumu tercih edilecek ise kullanıcı deneyimleri marka iletişimi gibi süreçlerin kontrol edilmesi tavsiye edilir. Saç serumların dökülmeyi ne zaman durduracağını ya da gerçekten etkili olup olmayacağı kullanıcı deneyimlerine göre değişiklik gösterir.

Saç Serumları Dökülmeye Sebep Olur Mu?

Saç serumunun saç dökmesi ile karşılaşılabilmektedir. Saç bakım ürünleri doğru tercih edilmediğinde ve önerilen dozda kullanılmadığında farklı yan etkiler ortaya çıkabilir. Örneğin saç dökülmesini durdurması için bir serum alındığında üzerinde belirtilen kullanma tavsiyesine uyulması beklenir. Eğer kullanma tavsiyesini uyulmuyor, günaşırı tercih ediliyor ve saçlara sık sık serum işleniyor ise saçların temizlenmesi ve hava alması zor olacaktır.

Burada önemli olan. Dengeyi sağlamaktır. Eğer kişiler kendi saç tiplerine uygun ve kendi sorunlarını çözecek olan saç serumları tercih etmiyorlar ise bu durumda yan etki oluşabilir. Saç serumları saç dökülmesi ile nadir olarak karşılaşılır. Serumların saç dökmesinin sebepleri şunlardır:

 • Yanlış serum tercihi.
 • Yoğun ve günaşırı miktarda serum kullanımı.
 • Saçın işlem görmeye devam etmesi.
 • Vitamin ve mineral desteğinin sağlanmaması.
 • Saçların oksijen ihtiyacının giderilmemesi.
 • Serumun yeterince emilmemesi.
 • Serum kalıntılarının iyi şekilde temizlenmemesi.

İlgili İçerik: Saç Dökülmesine Yol Açan Sebepler Nelerdir?

Saç Serumu Dökülme Karşıtı Şampuan ile Karıştırılır Mı?

Dökülme karşıtı serum ve şampuan ayrı ayrı kullanılmalıdır. Piyasada dökülme karşıtı serumlar ve dökülme karşıtı şampuanlar ayrı olarak satılmaktadır. Ancak bazı markalar tarafından hem serum hem de şampuan olarak tasarlanan ürünler de bulunur. Şampuan ve serum birlikte üretilmemiş ise kişilerin evde şampuan ve serumlarını bir araya getirmemeleri önerilir.

Şampuan kullanımının ardından serum yapılabileceği gibi serumun ardından şampuan kullanılması gereken ürünlerde bulunur. Şampuan kullanma sıklığı ile dökülme karşıtı serumu kullanılma sıklığı da aynı olmamalıdır. Her ürün farklıdır ve kendi özellikleri göz önünde bulundurularak kullanılması gerekir. Saç dökülmesini önleyen serumlar ideal şekilde kullanılmadığı takdirde etkisin yitirir. Bu sebep ile ideal şekilde kullanılmalı ve haftada 2 ya da 3 kere uygulanmalıdır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

5 Yorum. Yeni Yorum

 • Kadınlarda saç dökülmesinin yaşa bağlı olarak artma nedeni nedir?

  Yanıtla
  • Yaşa bağlı saç dökülmesi, kadınlar arasında daha yaygındır ve genellikle menopoz sonrası dönemde artar. Yaşla birlikte saç folikülleri küçülür ve saç büyüme döngüsü kısalarak saç dökülmesine neden olur. Ayrıca, yaşa bağlı saç dökülmesi genellikle hormonal değişiklikler ve genetik faktörlerle de ilişkilidir.

   Yanıtla
 • elif Güneş avatarı
  elif Güneş
  Mart 7, 2023 2:23 pm

  Tavsiye edeceğiniz bir serum var mı?

  Yanıtla
  • Marka olarak değil ancak içerdikleri bakımından bir tavsiyede bulunabiliriz.Kullanacağınız serumların içeriği genellikle biyotin, keratin, kafein ve farklı bitkisel özler gibi saç sağlığına katkıda bulunan bileşenlerdir. Ancak, herhangi bir saç dökülmesi serumu kullanmadan önce, dermatoloğunuzla konuşmanızı öneririz. Saç dökülmesi, farklı faktörlerden kaynaklanabileceği için, serumların kullanımı öncesinde teşhis edilmesi gereken bir durumdur.

   Yanıtla
 • açıklamalar çok yeterli ve güzel, emeklerine sağlık

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed