Saç Dökülmesinin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Saç Dökülmesinin Psikolojik Etkileri Nelerdir?
Genel Bilgi
6 Yorum

Saç dökülmesinin psikolojik etkileri nelerdir? Saç dökülmesinin psikolojiyi etkilemesi birçok insanda ortaya çıkabilen bir durumdur. Saç dökülmesinin psikoloji üzerindeki etkisini ölçmek için yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalar vardır. Bu çalışmalar incelendiğinde saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin psikolojilerinin de bir süre sonra bu durumdan olumsuz etkilendiği ortaya çıkmıştır. Sürekli devam eden ve durdurulamayan saç dökülmesi kişinin özgüveni üzerinde de olumsuz etkilere sebep olur. Saç dökülmesinin psikolojik etkileri arasında kişinin daha içe dönük bir karaktere bürünmesi, kendini kötü ve çirkin hissetmesi gibi belirtiler görülür.

Saç Dökülmesi Psikolojiyi Bozar Mı?

Saç dökülmesinin psikolojiyi bozması birçok kişinin şaşırdığı bir gerçektir. Kişilerin dış görünüşlerinde yaşanan istenmeyen değişimler, psikolojiyi negatif yönde etkileyebilmektedir. Saç dökülmesi eğer geri döndürülemeyecek şekilde yaşanıyor ise kişiler yeni görünümlerine alışmakta zorlanabilirler. Yeni görüntülerinin yanı sıra kişiler saç kaybı yaşamak istemedikleri için de bu konu hakkındaki streslerinin artması muhtemeldir. Artan stres oranı ise saçların daha çok dökülmesine sebep olacaktır. Bu gibi durumlarda akla gelen protez saç psikolojiye iyi gelir mi sorusudur. Saçlardan kaynaklanan dış görüntüsünden rahatsız olan birçok kişi ilk başta protez saç yaptırarak hızlı ve etkili bir çözüm aramaktadır.

Stres Saç Döker Mi?

Stresin saçı dökmesi günümüzde birçok insanın sık sık yaşadığı bir durumdur. Belirli bir oranın üzerine çıkan stres seviyesi zaman içerisinde saçların dökülmesine sebep olabilir. Stres vücuda tamamen zararlı olan bir etkendir. Bu neden ile de kişilerde saç dökülmesi, kurdeşen, sağlık kaybı, halsizlik, agresiflik gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Stresin vücuda verdiği zararın yüksek oluşundan dolayı da saçların uzaması daha uzun sürebilir, var olan saç telleri hasar görebilir ve dökülmeler yaşanabilir. Stres, tüm canlılar üzerinde negatif etkilere sahiptir. Bu nedenden dolayı da saç dökülmesinin psikolojik etkileri arasında stresin yükselmesi de yer alır. 

Stresten Dökülen Saçlar Yeniden Uzar Mı?

Stres sebebiyle dökülen saçların yeniden uzaması mümkündür. Ancak saçların yeniden uzayabilmesi için stres seviyesinin düşürülmesi gerekir. Stres arttıkça saçlardaki dökülme oranı da paralel bir artış gösterecektir. Stres sebebi ile dökülen saçların yeniden çıkması ve uzaması mümkündür. Strese neden olan etkenler ortadan kaldırıldığı zaman kişilerin saç dökülmesi problemi de geçecektir. Bu süreçte saç bakımına özen göstermeye ve beslenme programlarına da dikkat etmesi önerilir. Saçın uzaması ve sağlıklı olabilmesi sadece stresin azaltılmasına bağlı değildir. Saçlar birçok unsurdan etkilenir ve bu unsurlar arasında uyku, beslenme, egzersiz ve bakım önemli ölçüde yer tutar.

Saç Dökülmesinin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Saç Dökülmesi Özgüven Kaybına Neden Olur Mu? 

Saç dökülmesinin özgüven üzerindeki etkisi çoğunlukla olumsuz yöndedir. Saç dökülmesinin sebep olduğu birçok psikolojik yan etki bulunur. Bu yan etkiler arasında özgüven kaybı da sık sık görülmektedir. İnsanların dış görünüşleri, istemedikleri şekilde bozulduğu zaman özgüven kaybı yaşamak son derece normaldir. Anlayışla karşılanması gereken bu durumlar karşısında soruna değil sorunun nedenine odaklanmak gerekir. Bu süreçte saçsızlık yüzünden sosyal hayatında bozulmalar yaşayan birçok kişi protez saç yaptırmaktadır. Böylelikle dış görüntüsünü daha da iyileştirerek özgüvenlerini kazanırlar.

Saç dökülmesi sebebi ile özgüven kaybı yaşayan kişilerin sosyal yaşamları ve ilişkileri de bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedir. Daha çok içine kapanan bu kişiler zaman içerisinde depresyon belirtileri de göstermeye başlayabilir. Yapılan araştırmalar kaybetme korkusunun oluştuğunu da gösterir. Saç dökülmesi yaşayan kişilerin bu soruna odaklanarak çözüme ulaşmaları önemlidir.

Her Saç Dökülmesi Kelliğe Neden Olur Mu?

Saç dökülmesi ve kellik arasında bir bağ bulunsa da her saç dökülmesi kelliğe neden olmamaktadır. Saç dökülmesi son derece normal bir durum olmasına karşın birçok insan bu durumun normal olmadığını düşünür. Belirli bir oranda yaşanan saç dökülmesinin herhangi bir zararı yoktur. Saç dökülmesinin psikolojik etkileri arasında kişilerin stres seviyesinin artması ve saç dökülmesinin de buna bağlı bir artış göstermesi yer alır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Protez saç yaptıranlar memnun kalıyor mu?

  Yanıtla
  • Saç problemi/Saç dökülmesi kişinin sosyal hayatını etkilediğinden psikolojik olarak etki etmekte ve bu yüzden günümüzde bir sağlık problemi olarak sayılmaktadır. Protez saç yaptıran birçok insan tedavi sürecini saçlı bir şekilde geçirdiği için; saçsız görüntüsünden rahatsız olan kişiler ise estetik bir görüntü elde etmek, doğal ve genç görünmek için saç protezi yaptırmaktadır. Büyük çoğunluk protez saç uygulamasından memnun kalmaktadır.

   Yanıtla
 • Mine Kızılkaya
  Haziran 23, 2022 1:29 pm

  Kadınlar için yapılan saç protezinde altta kalan kendi saçlarım zarar görür mü?

  Yanıtla
 • Protez saçımı yaptırdıktan sonra fön çektirebilir miyim? Bir zararı var mı?

  Yanıtla
  • Evet rahatlıkla fön çektirebilir, farklı bir renge isterseniz boyatabilir ya da kısalttırabilirsiniz. Ancak proteziniz özel olduğu için işin ehli, daha önce protez saç ile çalışmış bir kuaför ile çalışmanızda fayda vardır. Bunun için Onnahair Protez Saç uzmanlarımıza danışabilir, sizin için en iyi hizmeti sunabiliriz.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed